Abant Otelleri

Her mevsim konaklamanıza uygun Abant otelleri...

Abant Otelleri

Abant Gölü'nün çevresini dolaşan 7 kilometrelik yol, yürüyüş yapacaklar için güzel bir seçim olacaktır... Gölün etrafını yürüyerek bir buçuk saatte tamamlayabilirsiniz. Abant'ın çevresini bisiklet, at ve faytonla da dolaşma imkanınız vardır.
Abant'a gelirken dilerseniz kendinize ait bisikletinizi getirebilir bu güzel yeri bisikletle keşfedebilir ve bisikletli grupların içine dahil olabilirsiniz. At ve faytonu ise Bolu Abant'tan kiralamanız mümkün olacaktır...
Abant, göknar, sarıçam, kayın, karaçam, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç, ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papaz külahı ve kuşburnunu da barındıran zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bolu Abant'ta birçok yabani hayvan barınmaktadır. Fakat bu hayvanları yoğun ziyaretçi akımı sebebiyle görmek pek mümkün değildir. 

Bolu Abant'ın çevresi geniş çayırlıklar ve ahşap yayla evleriyle kaplıdır. Ayrıca; buraya gelen misafirlerin Bolu Abant Gölü çevresinde konaklamaları için Bolu Valiliği İl Özel İdaresi'nin 3-4 tesisi bulunmaktadır.

Abant Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Abant Gölü
Abant Gölü

Abant Gölü, Bolu'nun 34 km güney batısında yer almaktadır. Yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. Etrafını çevreleyen birbirinden güzel bitkilerle eşsiz bir görünüme sahiptir. Abant Gölü'nün etrafı yaklaşık olarak 7 km olup, dilerseniz  özel arabanızla dolaşabilir dilerseniz ise etrafta bulunan faytonlarla çevreyi gezebilirsiniz. Dağlık alanlara çıkarak gölün muhteşem manzarasını birde kuşbakışı seyredebilrsiniz.Bölgede çadır kurabileceğiniz uygun yerler bulunup ayrıca çevredeki otellerde de konaklayarak gölün keyfini çıkartabilirsiniz... Abant Gölü insanların eğlenmesine, dinlenmesine ve tatil yapmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca bilimsel ve eğitsel amaçlı çalışmalar yapmayı düşünenler için güzel bir ortam sağlamaktadır. Orman, dağ ve göl peyzajlarının bütünleştiği doğal kaynak değerlerinin yanında, konaklama tesisleri, çadırlı kamp ve günübirlik kullanım alanları ve yaylalarıyla rekreasyonel kullanım taleplerini karşılayarak  kültürel kaynak değerlerine de sahiptir.
Abant otellerinde tatil yapan misafirler fotoğraf çekip istedikleri gibi günlerini geçirebilirler, Abant otellerinde ulaşım imkanı için resepsiyon görevlileri sizlere yardımcı olacaktır.

Abant Güzeldere Şelalesi

Abant bölgesine geldiğiniz zaman diğer uğrak noktalarınızdan bir tanesi olacak yerler arasında Abant Güzeldere Şelalesi gelmektedir. Abant Güzeldere Şelalesinin hem görsel açıdan hemde doğa yapısından dolayı dikkat çekmektedir.

Abant Güzeldere Şelalesi çılgın suları ile kayalıklara çarpan görüntüsü ve sesi ile birlikte ayrı bir manzarayla karşı karşıya kalıyor, karşılaştığınız manzara karsısında hayran olacaksınız. Gölyaka-Güzeldere köyünde yer alan şelale 135m yükseklikten kademeli olarak dökülmektedir. Diğer yandan şelalenin altında bulunan ağaçlarında ayrı bir ahenk katmaktadır.

Şelalenin alt kısmında Efteni Gölü ve Kuş Cenneti yukarı kısmında ise Pürenli Yayla bütünlüğü yer almaktadır. 21 hektarlık alanı kapsayan, 28.12.1993 yılında mesire yeri olarak adlandırılmış ve 11.07.2011 yılında tescillenmiştir. Günü birlik bitiremeyeceğiniz bu gezilecek yerleri görmeye geldiğinizde Abant otelleri size ev sahipliği yapacaktır. Bölgede ağaç türleri olarak da Nilüfer, Süsen, Düğün çiçekleri Kamış gibi türlere raslanmaktadır. Bölgeye geldiğiniz zaman piknik, yürüş, manzara keyfi, çadır kampı kuş gözlem gibi etkinliklerde de bulunabilirsiniz.

Abant Güzeldere Şelalesi
Abant Sportif Olta Balıkçılığı
Abant Sportif Olta Balıkçılığı

Abant ve çevresinde birden çok gölün yer alması balıkçılık için ideal bir bölge olarak bilinmektedir. Bölgeye geldiğiniz zaman oltanızı da yanınızda bulundurarak Abant Gölü çevresinde balık tutmanızı tavsiye ederiz.

Abant Gölünde ve çevredeki göllerde birden çok balık çeşidi bulunmaktadır.Abant Sportif Olta Balıkçılığı için uygun lokasyonlardan birisidir. Bölgedeki göllerde alabalık, İtalyan alabaşığı, sarı sazan, tatlı su kayını ve mercan gibi çeşitler bulunmaktadır. Abant Gölünün eşşiz doğasıyla göl kenarında yer alan kafelerde oturup sıcak çay ve kahvenizi yudumlayabilir, Abant'ın o eşşiz manzarasına şahit olabilirsiniz.

Abant ve çevresinde ki göllerde balık tutarken diğer yandan da gölün çevresini gezebilir, yakınlarınızda at turlarına, faytonlara binebilirler. Daha sonrasında tutacağınız balıklarla mangalın keyfini çıkararak piknik yapabilirsiniz. Abant otellerinde konaklayan gezginler, otellerin sunduğu etkinliklere de katılabilirler.

Abant çevresinde yine gezebileceğiniz birden çok şelale, dere ve akarsular da yer almaktadır. Şelalere giderek hem görsel olarak hem de huzur yönünden size iyi gelecektir. Abant'a geldiğiniz zaman Yedigöller'e de uğramanızı tavsiye ederiz.

Abant Yamaç Paraşütü

Güzel doğasıyla meşhur olan Abant, yamaç paraşütü ile de önde gelen yerlerden bir tanesidir. Abanta geldiğiniz zaman güzel doğası ve eşşiz manzarası karşısında hayran kalıyorsunuz. Bu hayranlığı bir de gökyüzünden seyir etmek istemez misiniz? O halde Abant'ta yamaç paraşütü yapabilmeniz için THK tarafından onaylı eğitim uçuşlarının da gerçekleştirdiği Örencik Köyü ve Çepni Yaylasını tercih edebilirsiniz.

Buralarda her seviyenize uygun uçuş rotaları bulunmakla beraber bölgede kamp kurabilir, daha sonrasında gökyüzüne usulca süzülerek Abant'ın eşşiz doğasını bir de bu gözle bakabilir, heyecanın ve aksiyonun keyfini çıkarabilirsiniz.

Abant bölgesindeki Örencik yaylası 30 ve 180 metrelik 2 farklı uçuş alanı bulunmakta olup bu yaylanın en büyük özelliği Abant otelleri ve Abant Gölüne yakınlığı ve en güzel izlenecek yer olması sizin için avantaj sağlayacaktır. Bölgede yine ufak eğitimler alacağınız normal tepeler de yer almaktadır.

Abant'ta yamaç paraşütü yaz aylarında en iyi aktivite denilinebilir. Bunun dışında Abant'a geldiğiniz zaman at biniciliği yapabilir, bisiklet ile gölün etrafını dolaşabilir ya da arkadaşlarınızla veya yeni tanıştığınız insanlarla paintball oynayabilirsiniz ve diğer turlara katılabilirsiniz.

Abant Yamaç Paraşütü
Abant Yaylaları
Abant Yaylaları

Abant, Abant Gölü yanı sıra, ormanlarla kaplı dağlar üzerinde etrafından akarsuları ile yemyeşil arazileri ile ön plana çıkan yayları ile de meşhurdur. Abant Yaylaları denildiğinde Örmeci Yaylası ve Sinekli Yaylası önde gelen yaylalardandır. Bu yaylalarda hayvancılık ile uğraşan aileler oralara evler kurarak hayvanlarına barınma yerleri yaparak hayvanlarını yılın belli dönemlerinde buralara çıkartarak orada hayvanların otlanmasını sağlanmaktadır.

Diğer yandan da hayvanlar otlanırken onlardan elde edilen süt ile yağ, peynir gibi ihtiyaçlarını giderek geçimlerine ek gelir sağlamaktadırlar. Tabikide sadece bölgeye bunun için gelmeyenlerde olacaktır. Piknik yapmak içinde uygun mesire alanları yer almaktadır bu yaylalarda.

Yaylalarda yer alan evlerde mimari yapılarıyla da ön plana çıkmaktadır. Abant'taki bu yaylara geldiğiniz zaman sizde bunları görebilirsiniz. Yaylaların dışında görülmesi gereken pek çok doğal güzellik için Abant otelleri çalışanlarına danışabilirsiniz. Doğası ve yeşilliğiyle ayrı bir güzellik olan yaylalarda temiz havası doğal yaşam koşullarıyla bölgeye gelen misafirlerinde dikkatini çekmektedir. Abant bölgesi ziyaretinizde yaylarını da görmenizi tavsiye ederiz...

Efteni Gölü

Büyük Melen kanalıyla Karadeniz'e dökülen ağın düğüm noktasını oluşturan Efteni Gölü çevresinde sahip olduğu bitki örtüsü ile uygun bir ortamdadır. Doğal su kaynaklarıyla binlerce hayvanın yaşam mücadelesinde büyük bir pay sahibidir. Efteni Gölü koruma sahasında yer alarak sazlık alanlar, açık su yüzeyleri, bataklıklar ve çamur düzlükleri ile binlerce hayvan çeşidinin yaşamına etki sağlamaktadır.

Abant ve çevresinden buraya ulaşmak mümkün olacaktır. Doğasıyla da Abant'la benzer özellikler taşıyan Efteni Gölü çevresinde fauna elamanları olan su kuşlarını oluşturmakta olup, 35'i kalıcı olmak üzere 150'ye yakın kuş çesidini ağırlamaktadır. Kuşların göç zamanlarında da özellikle önemli bir yer sağlayan Efteni Gölü konaklanma ve beslenme özelliği sağlamaktadır.

Kuş türlerinin incelenmesi için seyir terası olan Efteni Gölünde yer alan hayvanlardan bazıları şunlardır; Elmasbaş, leylekler, kuğular, beyaz balıkçıllar, yaban ördekleri ve sakarmekelerdir. Kuş gözlemi için en uygun yerlerden olan Efteni Gölünü Abant gezinize eklemenizi tavsiye ederiz.

Efteni Gölü koruma altında yer alan ancak nesli tükenme tehdidi altında yer alan kuş türleri de yer almakatdır. Bunlar ise, Kuğu, Turna, Mezgeldek, Toy, Sibirya Kazı, Küçükkarabatak, Bozördek, Çıkrıkçın, Kaşıkçın, potansiyel tehdit altında olanlar ise, Yeşilbaş, Fiyu, Bekri, Kılkuyruk, Mazar, Pasbaş, Elmabaşdır.

Efteni Gölü
Örmeci Yaylası
Örmeci Yaylası

Huzur dediğiniz zaman Abant'ta ilk akla gelecek yerlerden birisi olan Örmeci yaylası eşşiz doğası ve sessiz sakinliği arayanların adresi. Ahşap evlerden oluşan Örmeci yaylası taş sokakları ile bölgenin güzel ve şirin yerlerinden başlarında gelmektedir. Örmeci yaylasına gelen misafirlerine güzel imkanlar sunan bu yayla doğasıyla da insanlara ayrı bir huzur vermektedir. Abant Gölüne de yakın olan Örmeci Yaylası yürüyüş mesafesindedir, kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde de uğrak noktalarına uğrayarak sucuk ekmek yeme imkanına sahip olacaksınız.

Doğası ve yeşillikleriyle de hayran kalacağınız bu yaylada kaynaklardan akan soğuk suyu tadabilir akıntılarda çıkan sesler ile de ayrı bir huzura ulaşabilirsiniz. Abant ve çevresini gezdikten sonra buraya gelerek piknik yapabilir ailenizle güzel ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Samandere Şelalesi

Samandere Köyü sınırlarında yer alan ve Abant yakınlarında bulunan Samandere Şelalesi bulunduğu köyün ismi ile adlandırılmaktadır. Bu şelale Abant'ta görülmesi gereken yerler arasında en başta gelmektedir. Ormanlığı Bakanlığı tarafından Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir.

Abant'a geldiğiniz zaman Samandere Şelalesine de uğramanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Samandere Şelalesinin alt kısmında iki adet küçük şelale ve ağaçlıklardan oluşan Cadı Kazanı ismi verilen alan bulunmaktadır.

Ağaçların arasında akan suyun kayalıklara ve ağaçlara çarpmasıyla oluşan ses ayrı bir ahenk katmakla beraber ayrı bir huzur verecektir. Buz gibi akan suya dokunmaya çalıştıgınız zaman elinizde o soğukluğu hissedebileceksiniz.

Samandere Şelalesinden akan suyun görüntüsünün köpük gibi akmasının görüntüsü karşısında hayranlığınızı gizlememekle beraber, şelalenin alt kısmında bulunan ufak mağaradan geçerken kaybolan ve sonrasında Cadı Kazanı denilen bölgeden çıkan suyun görsel açıdan ve çıkarmış olduğu sesle ayrı bir huzur bulacaksınız. Abant bölgesine gelmeniz için bir çok nedeniniz var, sizleri Abant Gölü ve çevresidneki güzellikleri görmeniz için Abant'a bekliyoruz.

Samandere Şelalesi
Sinekli Yaylası
Sinekli Yaylası

Abant Gölü güzergahında yer alan Sinekli Yaylası yürüyüş parkuru ve doğa yürüyüşlerine tamamen uygun olan bir bölgedir. Geniş bir alana kurulu olan Sinekli yaylasında 10'a yakın evden bir araya gelmekte olup görebileceğiniz şirin yerlerden birtanesidir.

Abant'a geldiğiniz zaman görmeniz gereken yerler arasında yer alan Sinekli Yaylası geniş bir alana kurulu olduğundan dolayı yaylada kamp yapma çadır kurma gibi imkanlar yer almaktadır.Abant ve çevresinden bu bölgeye yürüyüşler yaparak bölgeye geldiğiniz zaman çadır kurarak kamp yapmanıza imkan bulunmaktadır.

Kamp kurup çadırlarıda kurduğunuz zaman bulunduğunuz yerde mangal yapabilir ısınmanız içinde ufak bir ateş yakarak güzel vakitler geçirebilirsiniz. Kamp esnasında eğlenceli vakitler geçirmeniz için yayla ve çevresinde yürüyüşler yapabilir, eğlenceli vakitler geçirmeniz için çeşitli aktivitelerde bulunabilrsiniz.

Abant'a geldiğiniz zaman Sinekli Yaylasına da yolunuz düşerse mutlaka bu aktiviteleri de yapmanızı güzel vakitler geçirmenizi tavsiye ederiz. Sinekli yaylasından sonra Abant Gölü kenarına inebilir, oradaki çeşitli etkinlikler ve gölün çevresini de gezebilirsiniz.

Yedigöller

Bolu ya 42 km uzaklıkta olan Yedigöller Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bolu nun kuzeyinde Zonguldak ilinde güneyinde yer almaktadır. Bilindiği üzere Batı Karadeniz bölgesi genellikle engebeli bir konumda yer almaktadır. Bu engebeli durumdan milli parkta nasibini almıştır. Abant bölgesine gelen kişilerin en çok uğrak noktalarından olan Yedigöller Milli Parkı irili ufaklı göller, orman denizini anımsatan zengin bitki örtüsüyle beraber göllerde yaşam mücadelesi veren alabalık ve değer kaynaklarının oluşturdugu ana değerleri oluşturmaktadır.

Bölgede yer alan göller yer hareketi sonucunda kayan kitlelerin vadilerin önlerini kapaması sonucu suların birikimleri ile oluşmakla beraber, jeolojik yapı olarak serpantinler ve volkanik kayaçlardan oluşmaktadır. Abant ve çevresinde de özellik olarak benzerlik göstermektedir.

Yedigöllerdeki milli parkta bitki örtüsü kayın ağaçları baskın olarak ön plana çıkmaktadır. Kayın ağaçlarının baskın olduğu bu bölgede meşe, gürgen, kızılağaç, ıhlamur porsuk gibi ağaç türleri ne rastlanmaktadır. Milli parkın yakın çevresinde hayvanlara da rastlamak mümkündür. 1969 yılında ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu ilk kültür istasyoonu olarak tarihe not olarak geçmiştir. Ayrıca bölgede kampçılık, tracking, günübirlik piknik ve fotoğrafçılık da yaygındır.

Yedigöller