Adalar Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Adalar Otelleri

İstanbul'daki Adalar otelleri hakkında bilgiler...

Adalar Otelleri

Toplamda 9 adet adanın, sadece 4 tanesinde yerleşim mevcuttur. İskânın bulunduğu adalar: Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada yer alır.

Prens Adaları olarak bilinen Adalar, ismini sürgüne gönderilen prenslerden almıştır. Diğer bir ismi ise Papadonissia  dır ki bu isim papazların adalarda inzivaya çekilmesi ile ilişkilendirilmektedir. 

Günümüzde Adalar olarak bilinen bu ilçenin merkezi Büyükada  dır, adaların en güzel ve en görkemlisidir. Adalar nüfusunun çoğunluğunu Ermeni, Rum, Yahudi ve son zamanlarda da Süryani azınlıklardan oluşan Kınalıada, Burgazada, Kaşıkadası, Heybeliada, Büyükada, Sedef Adası kıyıya paralel sıralanan adaları oluştururken, biraz daha arkada Tavşan Adası, Yassıada ve Sivriada yer almaktadır.

Adalar Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ayayorgi Kilisesi
Ayayorgi Kilisesi

Adalar Büyükada da bulunan Patrikhane kayıtlarından elde edilen bilgilere göre Aya Yorgi Manastırı nın inşa ediliş tarihi 1751 dir. Bu tarihte inşa edilmiş olan küçük kilise, şapel ve dua yeri eski kilise olarak bilinir ve iki katlı, kiremit örtülü küçük bir yapıdır. Tepede çan kulesinin arkasındaki kesme taştan yapılmış olan kilise ise yeni Aya Yorgi Kilisesidir ve 1905 yılında inşa edilmiş, 1909 yılında kullanıma açılmıştır.

Sait Faik Müzesi

İstanbul ili Adalar ilçesi, Burgazada Çayır Sokak ta bulunan yazar Sait Faik in yaşadığı ahşap ev annesi Makbule Abasıyanık tarafından müze olarak kullanılmak kaydı ile Darüşşafaka Cemiyeti ne bağışlanmıştır.Sait Faik Abasıyanık babasının 1939 da ölümünden sonra kışın Şişli de, yaz aylarını da Burgazada da geçirmiştir. Yaşamının son on yılını Burgazada da geçiren yazar, eserlerinin büyük çoğunluğunu burada yazmıştır. Müze olan ev bahçe içerisinde iki katlı bir yapı olup, birinci katında sofa, misafir odası, ikinci katında yine bir sofa ile sergi odası, arşiv odası ve yemek odası bulunmaktadır.Sait Faik Abasıyanık ın ölümünden sonra Burgazada daki evi Darüşşafaka Cemiyeti tarafından içerisindeki eşyaları ile birlikte müzeye dönüştürülmüş ve 11 Mayıs 1964 te ziyarete açılmıştır. Müzede yazarın kullandığı mobilyalar, el yazmaları, mektupları, notları, defterleri, fotoğrafları, gazete ve dergilerde yazmış olduğu yazılar, kitapları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Sait Faik Müzesi
Huseyin Rahmi Gürpınar Müzesı
Huseyin Rahmi Gürpınar Müzesı

İstanbul ili Adalar ilçesi, Heybeliada da denize hâkim bir tepede bulunan, Türk edebiyatında önemli bir yeri olan Hüseyin Rahmi Gürpınar ın 1912 , 1944 yılları arasında yaşadığı evi, ölümünden 70 yıl sonra Kültür Bakanlığı tarafından onarılmış ve doğumunun 136. Yılı olan 19 Ağustos 2000 tarihinde müze ev olarak ziyarete açılmıştır.
Hüseyin Rahmi Gürpınar Ahmet Mithat Efendi nin Tercüman-ı Hakikat Gazetesinde yazarlığa başlamış, daha sonra yazılarını İkdam Gazetesinde sürdürmüştür. Meşrutiyet döneminde iki mizah gazetesi yayınlayan yazar, daha çok romanları ile ün yapmıştır. Romanlarında Osmanlı toplumunun yaşamını gerçekçi ve mizahi bir üslupta kaleme almıştır. Yaşamının son 30 yılını Heybeliadanın Burgazada sına bakan yönündeki ağaçlık bir alanda bulunan 3 katlı evinde geçirmiştir.
Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi Adalar Vakfı Başkanlığı tarafından düzenlenmiştir. Müze içerisinde XIX. yüzyıldan kalma halı ve mobilyalar, çeşitli örtüler, minderler başta olmak üzere yazarın kullandığı yemek, oturma ve yatak odaları otantik eşyaları ile birlikte sergilenmektedir. Bunun yanı sıra yazarın yazıları da burada bulunmaktadır.