Adıyaman Otelleri

En Güzel Doğu İllerimizden Biri; Adıyaman otelleri görülmeye değer...

Adıyaman Otelleri

    Adıyaman en güzel şehirlerimizden bir tanesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde hem kültürel hem de doğal güzellikler açısından en güzel eşhirlerden biri olarak anılır. Doğa harikası olduğu gibi günümüze kadar bir çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle aslında tarihi bir zenginliğin de ta kendisidir. Hem Tarihi hem de doğal boyutu ile göz kamaştıran bu şehir Atatürk Barajının bir kısmına da ev sahipliği yapar. Tarihiaçıdan en önemli yeri Nemrut Dağıdır. Nemrut Dağında Kommagene krallığına ait bazı kalıntılar halen gezilip görülebilir. Zaten eğer bu güzel ve doğa harikası şehre yolunuz düşerse mutlaka tarihi ve kültürel mekanlarını gezmeniz gereklidir.
    Bu şehrin yemekleri oldukça leziz fakat batı yörelerine oranla çok daha ağır yemeklerdir. Yemekelerde batı yörelerine göre daha ağır yağlar, daha çok et ve daha yüksek kalorili besinler tercih edilir ancak gerçekten çok leziz bir mutfağa sahiptir. Diğer Doğu yörelerinde meşhur olan içli köfte, çiğ köfte ve ya kebap çeşitleri bu şehirde de oldukça meşhurdur. Özellikle buraya yolunuz düşerse mutlaka çiğ köfte yemelisiniz. Şerbetli tatlılar ve yağlı kebaplar fazla tüketilir. Lahmacun, çeşitli kebaplari baklav özel ve sayılı yemeklerdendir. Kayseri ev Samsun buranın kardeş şehirleridir. Bu yöreye ait bir çok türkü ve ezgi bulunur bunların hepsi de çok bilindik ve yanık bir ses ile söylenen şarkılardır. Adıyaman oldukça hızlı büyüyen şehirlerden bir tanesidir. Bu şehrin geçim kaynaklarının en temel olanları tarım ve hayvancılıktır ancak zaman içinde sanayi, enerji, ticaret gibi geçim kaynakları da gelişmiştir. Yaz ayları bu şehirde çok fazla sıcak geçer. Kavurucu yaz sıcağı şehrin yerlilerini rahatsız etmezken dışarıdan gelen turistler için çok yorucu hale gelir. Kış aylarında şehir en yüksek yağış oranını alır. Genel olarak yazları kurak ve çok sıcaktır. Bu nedenden dolayı insanlar genelde evlerinin teraslarında veya çatılarında sabahlamaktadır. Bu durum da artık bu yöre için geleneksel bir hal almıştır.

Adıyaman Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Adıyaman Müzesi
Adıyaman Müzesi

Adıyaman müzesinde yer alan eserler tarihin kalıntılarını günümüze kadar taşımaktadır. Müzede yer alan yaklaşık 30.000 eser yer almaktadır. Bu 30.000 eserin  Yaklaşık  2.000 e yakın eseri teşhirde sergilenmektedir.

 Adıyaman Çağdan Osmanlı dönemine kadar devam eden  arkeolojik eser salonunda ,  Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, İslami, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler bulunmaktadır.

Adıyaman eserler salonunda ise yörede işlenen halılar , kilim ve cicim gibi el dokumaları, kadın ve erkek giysileri, gümüş takılar ile bakır eşyalar teşhir edilmektedir.

Adıyaman otellerinde tatil yapan misafirler fotoğraf çekip istedikleri gibi günlerini geçirebilirler, Adıyaman otellerinde ulaşım imkanı için resepsiyon görevlileri sizlere yardımcı olacaktır.

Arsameia Ören Yeri

Arsameia örenyeri Kral I. Antiochos kitabelerinde  yer alan  bilgiye göre, İ.Ö. 2. Yüzyılın başlarında Kommagene lerin atası olarak bilinen  Arsemez tarafından Kahta çayının doğusunda Eski Kahta kalesinin karşısında kurulmuş ve krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi olmuştur.

Güneyindeki  tören yolunda Mitras ın kabartma steli yer almaktadır. Ayin platformu üzerinde Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu nun en büyük Grekçe yazıtı bulunmaktadır.Yazıtın yer aldığı yerden başlayan 158 m. kadar aşağıya doğru  inen bir tünel ile yazıtın batısında benzer bir kaya uzantısı bulunmaktadır.  Arsameia ören yeri, Adıyaman a 60 km. uzaklıktadır.

Arsameia Ören Yeri
Nemrut Dağı Örenyeri
Nemrut Dağı Örenyeri

Nemrut Dağı ören yeri, Adıyaman'a 87 km uzaklıkta yer almaktadır. Kahta ilçesine 43 km uzaklıktadır. Nemrut dağı Adıyaman ve Malatya arasında paylaşılamayan bir yer olup kimilerine göre de Bitlis'e bağlı olduğu söylenmektedir.

Dünya da eşi benzeri olmayan dünya  harikası olarak da söylenen  Nemrut dağı, Doğu Toros sıradağları üzerinde 2206 metre yükseklikte, Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır.Yüksekliği ile harika bir manzaraya sahip olan bölge binlerce yerli yabancı turistin ziyaret akınına uğramaktadır.Bölgeye dik bir yokuş sonunda yürüyerek merdivenlerden çıkıyorusunuz.Her ne kadar  yorulsanız da zirveye ulaştığınızda karşılaştığınız manzara karşısında hayran kalacaksınız.Bölgeye daha çok gün doğumu ve gün batımını izlemek için gelen turist sayısı çok fazladır. Adıyaman' a geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerler arasında Nemrut Dağı nı ekleyebilirsiniz.


Perre Antik Kenti Ve Kaya Mezarları

Pirin Antik Kenti olarak da bilinen Perre  Antik Kenti ve Kaya Mezaralrı Adıyaman merkezine 5 km uzaklıktadır.. Perre antik kenti Kommagene Krallığının beş büyük antik kenti arasında yer almaktadır. Adıyaman'a düzenleyeceğiniz gezilerde gezilecek yerler arasında bulunması  gereken tarihi bir yerdir. 

Geçmişten günümüze kadar gelen kalıntılardan bir çoğu tahrip olsada geldiğiniz zaman bir çok kalıntıyla şahit olacak, tarihin güzelliklerine şahit olacaksınız.Bölgede 200 e yakın da kaya mezarlıkları bulunmaktadır.Bu mezarlıklar oyularak küçük odalardan oluşmaktadır.Bölgeye ulaşım çok kolay olup,Adıyaman a uğradığınız zaman mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Perre Antik Kenti Ve Kaya Mezarları