Ağrı Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Ağrı Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Ağrı Otelleri

Siz de Medeniyetlerin geçiş durağı Ağrıda; Ağrı otellerinde konaklayın.

Ağrı Otelleri

Anadolu'ya yapılan akınlar sonucu bölgede kurulan uygarlıkların geçiş güzergâhı üzerinde bulunduğu için köklü bir medeniyete ev sahipliği yapamayan Ağrı,Urartular döneminde en köklü yerleşimi görmüştür.  Şehir içerisinde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek rakıma sahip olan dağından ismini almıştır. Ancak üzerinden geçiş yapan uygarlıklar döneminde farklı farklı isimlerle anılmıştır ve batılılar tarafından Nuh tufanının geçtiği bölge sanılmasından dolayı, Ararat ta denilmiştir. Kentte bulunan tarihi yapılar arasında Doğubayazıt kalesi, Beyazıt eski cami, Diyadin kalesi, Avnik kalesi ve Kuje kalesi önemli eserlerdendir. Günümüzde bir harabeyi andıran Doğubayazıt kalesi içerisinde Urartu mezarları ve antik çağlara ait kalıntılar bulunmaktadır. Yavuz sultan selim tarafından yaptırılan Beyazıt eski camii ise değişik karışık renklerdeki taşların kullanılmasıyla kare mimari tipte yapılmıştır. Murat ırmağının kıyısındaki kayalıklara kurulan Diyadin kalesi, yapılış tarzı ve malzemeleriyle Urartu yapılarını andırır. Ayrıca şehirde bulunan Günbuldu mağaraları kayalara oyulmuş evleri, tapınak, ibadethane ve odalarıyla oldukça ilgi çekici görünmektedir. II. İshak paşa tarafından neredeyse 100 yıl sonra tamamlanan İshak paşa sarayı ise ilginç şekillerle bezeli kemerlerle süslü taç kapısının yanı sıra 'U' şeklinde düzenlenen binalarıyla dikkat çekmektedir. Farklı bir tarzda imar edilen saray, ortaçağ şatolarını andıran gösterişli bir eserdir.
Doğu Anadolu'nun önemli turizm merkezlerinden biri olan Ağrı, Urartu ve Osmanlı dönemine ait tarihi yapılarının yanı sıra pek çok doğal ve kültürel varlığa sahiptir. Şehirde özellikle Urartular dönemine ait antik kent ve höyükler dikkat çekerken Diyadin meya köyü, girik tepe ve Toprakkale en dikkat çekenleridir. Siluet bir kalıntı olan ve Ağrı dağında yer alan şehrin inanç turizmi merkezi haline gelen Nuh'un gemisi, her yıl binlerce yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgede görülmesi gereken doğal oluşumlar arasında dünyanın 2. Meteor çukuru arasında yer alan meteor çukuru, muhteşem bir doğal oluşumdur. Türkiye'nin en yüksek rakıma sahip dağı da bu şehirde bulunmaktadır. Büyük tufandan sonra Nuh'un gemisinin bu dağ üzerine yerleştiği rivayetler arasındadır.

Ağrı Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Cümle Kapısı
Cümle Kapısı

İshak Paşa sarayının kapılarındandır Cümle kapısı; gerek planı, gerekse cephe ifadesi bakımından gösterişli bir konumdadır. 11 sütundan oluşan  İshak Paşa sarayı cümle kapısı farklı mimarilerin anlatımı şeklindedir.

Birçok  mimari anlayışın birbirlerini tamamlayıcı özellikleri bir arada toplanarak ortaya ihtişamlı bir görüntü ortaya çıkarmıştır. Cümle kapısı planı, kuruluşu bakımından Barok olan bir kitleyi Barok-Rokoko, Selçuklu ve Osmanlı tenziyatı ve mimari unsurlarından alınmış çeşitli materyallerle bir araya getirilerek bu unsurlar birbirlerine birleştirilerek, cepheyi gösteriş bakımından zenginleştirilmesi istenirken yapıcılık unsurlarının aksatılmaması da başarılmıştır.

Cümle kapısında kapı üzerine işleme  sanatı uygulanarak,  taban oyuğu üzerinde, kabartma yapraklarla süslü madalyonlar vardır. Bir tarafında çeşme diğer bölümünde kapıcının oturduğu kulübe ile avluya açılmakta olan kapının iç cephesi, klasik Türk çeşme özelliği olan bu çeşme halen akmaktadır.

Doğubeyazıt Kalesi

Kale bulunduğu mevki olarak şu şekilde açıklayabiliriz; doğubeyazıt kalesi Belleburç ismiyle anılan ve bu bölgede bulunan doğubeyazıtın 5 km doğusunda eski Beyazıt'ın bulunduğu bölgenin kuzeydoğusundadır. Şu anki konum itibariyle eski bir görünüme sahiptir.Doğubeyazıt kalesi plan olarak 3 bölümden oluşmaktadır.

Orta bölümde günümüze kadar süregelen birçok tapınak ve mağara mevcuttur. Doğu Beyazıt Kalesi'ni koruyan ve  çevreleyen surlar tamamen yok olmuştur ve kalenin Urartular tarafından inşa edildiği sanılmaktadır.

Doğubeyazıt Kalesi
İshakPaşa Sarayı
İshakPaşa Sarayı

İshak paşa sarayı Dogubeyazıt ın 7 km güneydoğusunda yer alan saray ilin manzara anlamında en güzel yerinde konumlandırılmıştır. Eski Doğubeyazıt ın kayalıkları üzerindedir. Sarayın harem girişi üzerinde bulunanmaktadır.

İshak Paşa Sarayı binanın bulunduğu zemin vadi yakası olarak bulunduğundan,  sert ve kayalık bir noktadadır. Saray Eski Beyazıt şehrinin tam merkez bölgesinde konumlandırılmasına rağmen, bu yapının kuzey, güney ve batı tarafı dik ve meyilli olmaktadır. Sadece doğusunda müsait bir düz alan bulunmaktadır ve  sarayın giriş kapısı buradadır, aynı zamanda en dar cephesi burada bulunmaktadır.

Saray, ateşli silahların keşfedildiği bir dönemde yapıldığından, doğu bölümündeki tepelere karşı müdafaası oldukça zayıftır. En zayıf noktası Cümle kapısı'dır ve  müdafaası düşüktür.