Ağva Otelleri

Ağva otelleri, kalabalıktan kaçmak isteyenlerin uğrak adresi...

Ağva Otelleri

Ağva ya özellikle hafta sonlarında şehrin karmaşasından kaçmak isteyenler ilgi gösteriyor. İstanbul a yakınlığı, muhteşem doğası, kumsalı, denizi, yürüyüş alanlarıyla Ağva Latince "iki dere arasına kurulmuş köy" ve "su" anlamına geliyor. İstanbul un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası.

Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva dan geçip Karadenize dökülüyor. Yeşilçay balıkçı teknelerinin mekânı. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılabiliyor. Motorlu teknelerle birkaç saatlik gezintiler organize edilebiliyor. 12 km. uzaktaki Hacıllı köyü, mağara ve şelaleleri ile ünlü. Kilimli ve Kadırga koyları, yürüyüş için çok elverişli bir yer olmuştur. 4 mevsim gidilebilecek bir belde Ağva. Yaz aylarında deniz keyfini sevenlere, 3 kilometrelik güzel plajı, ile gelenleri karşılıyor. Tüm güzelliklerini yaşayabilmeniz için her yerini gezmelisiniz. 3 km uzunluğundaki altın sarısı, ince kumlu, pırıl pırıl Ağva sahili görülmeye değer.

Yerleşim, sahilden uzakta, çam ağaçlarının arkasında olduğu için deniz ve sahil her zaman tertemiz. Ağva ya sadece 10-15 dakika mesafede bulunan ve Kandıra yolundan sapılarak gidilen Kadırga ve Kimlikli Koyları nda piknik yapabilir, denize de girebilirsiniz.  

Ağva Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ağva Gelin Kayası
Ağva Gelin Kayası

Şehrin gürültüsünden stresinden uzak bir şekilde vakit geçirmek isteyen misafirlerimiz için çok tercih edilen bir yer olan Ağva da gezilebilecek en önemli yerlerden biri kuşkusuz Ağva Gelin Kayasıdır. Gelin Kayasını ziyarete gelen misafirler buradan çok hoş vakit geçirerek ayrılma imkanı bulabilmektedirler.Gelin Kayası halk arasında Ağva nın açık hava müzesi olarak bilinmektedir.

Çok etkileyici bir yapısı bulunan Ağva Gelin Kayasına dışarıdan bakanlar burayı bir ördeğe benzetmektedirler denizden bakıldığı zaman ise çok ilginçtir duvaklı bir geline benzemektedir. Bu nedenle ismi de Gelin Kayası olarak adlandırılmıştır. Fakat Karadeniz in hırçın dalgaları duvak olarak görünen kısmı götürmüş olsa da  hala muazzam bir kaya şeklinde durmaktadır.

Ağva ülkemizin turizm anlamında cennet köşelerinden bir tanesi olarak göze çarpmakta olduğu gibi  git gide de daha da tanınarak yerli  turistlerin yanısıra yabancı turistlerinde ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Karadeniz de yer alan bu şirin beldeye yolunuz düştüğü zaman Gelin Kayası olarak adlandırılan bölgeyi kesinlikle görmeniz tavsiye ediyoruz. Burada bir tekne kiralayarak bölgeyi tamamen gezebilir böylece olağanüstü tabiat güzelliklerini denizden gezerek seyretme imkanı bulabilirsiniz. Norveç fiyortlarını aratmayacak güzellikte olan Ağva Gelin Kayası çok önemli bir yer olarak bölgedeki yerini almıştır

Ağva Göksu Nehri

Ağva da yer alan Göksu Nehri Ağva nın batısında yer almaktadır. Kumsalın ortasından denize dökülmekte olan  Göksu nehri nin dere ağzı detla yapısına göre her mevsimde çok değişik özellikler sergilemektedir. Karadeniz deki hırçın dalgalar sebebiyle nehir adeta yarılmakta ve genişlemekte yazın ise bunun tam tersi bir durum göstererek geneliyle kumla kaplanmakta nehir böylece ağız kısmını kapatarak tamamen kumsalın bir parçası haline gelmektedir. Bunun sonucunda da akıntılar dipten meydana gelmekte ve kumsalın ortasından denize doğru dökülmektedir.

Ağva sınırları içerisinde yer alan Göksu Nehri özellikle son 15 sene zarfında turizm açısından inanılmaz derecede tanınmış bölge adeta bir butik turizm bölgesi haline gelmiştir.  Günümüzde ise yerli ve yabancı pek çok turistin yoğun ilgi gösterdiği çok eşsiz bir doğa cenneti olarak çok ilgi görmektedir.

Ağva da bulunan Göksu Deresi balık tutmayı seven misafirler içinde oldukça ideal bir yerdir. Derinliği 6 metre civarında olabilen Göksu deresinde en fazla bulunan balıklardan bir tanesi kefal olarak göze çarpar. Kurbağa sesleri arasında atlıyan bu kefallere bölgede sık sık rastlayabileceğiniz gibi sazan kızılkanat ,balıklarıda nehirde fazlasıyla  görülmektedir. Çok çeşitli kuş çeşitlerinin de görüldüğü bölgede inanılmaz derece de güzel bir bitki örtüsü ve kendisine hayran bıraktıracak yeşil tonlarıyla bir tatil cenneti konumundadır.Ağva Göksu Nehri
Ağva Kadırga Koyu
Ağva Kadırga Koyu

Ağva ya ortalama olarak  7 km mesafede yer almakta olan Ağva Kadırga Koyu olağanüstü doğa güzelliklerine sahip olan çok özel bir yerdir. Ağva nın doğusunda yer almaktadır. Kadırga Koyuna ulaşmak için Kadırga koyunun  biraz daha doğusunda kalmakta  olan Büyükbucaklı köyünden denize doğru 1km gitmeniz gerekmektedir.

Ağva sınırları içerisinde yer alan Kadırga koyu Karadeniz in dalgalı bir yapıda olan denizinin ve de çevresinde bulunan kayaların özellikleri sebebiyle değişik katmanlar şeklinde bulunan bu katmanların sanki bir teras şeklinde oyulması sağlanmıştır. Denizde sanki bu kayaların arasında saklanır gibi iç kısımda kalmış ve mükemmel bir koy durumuna bürünmüştür.

Ağva Kadırga plajı oluşumu ve doğal güzellikleri itibariyle gerçekten bölgeye yolunuz düştüğü zaman mutlaka görmeniz gereken nadide koylardan biridir. Denizin hemen kıyısıyla buluştuğu bir yerde oluşmuş olan Kadırga Plajı na geldiğiniz taktirde doğal olan yapısını hayranlıkla seyredebilir ve plajında yüzüp kumsalında güneşlenebilme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca bu kayaların tepesinde de muazzam bir manzara eşliğinde  piknik yapma imkanı bulabileceksiniz. Kadırga Koyuna gelirken de bu doğa harikası görüntüleri çekmek için fotoğraf makinanızı almayıda sakın ihmal etmeyin.

Ağva Kilimli Koyu

Mükemmel bir doğa güzelliğine sahip olan Kilimli koyu Ağva ya 3 km mesafede yer almaktadır. Kilimli koyu nun ismi Latinceden gelmektedir. Latince iki dere arasındaki yerleşim yeri anlamına gelen Kilimli Koyu Ağva ve Göksu derelerinin aralarında kalmaktadır. Toprak bir yoldan geçerek ulaşabileceğiniz Kilimli Koyu çok harika doğa güzelliklerine sahip nadir koylardan bir tanesidir.

Ağva da yer almakta olan Kilimli Koyu mükemmel bir kumsala sahiptir. Akdeniz ülkelerinin bile çoğunda nadir görülen beyaz bir kumsalı bulunmaktadır. Turkuaz renginden mavi rengine kadar çok değişik renklere bürünebilen bir denizi bulunmaktadır. Yalnız  Karadeniz kıyısında olması sebebiyle denizinin biraz dalgalı olduğunu söyliyebiliriz. Ağva daki bu muhteşem koy yol  üzerinde bulunmadığı için fazla bilinmeyen biir yer olarak göze çarpmaktadır.

İstanbul un Karadeniz kıyısında yer alan  Ağva daki Kilimli Koyunun en önemli özelliklerinden bir taneside sahilindeki kayalardır. Gerçekten çok sıradışı bir şekilde bulunan bu kalkerli kayaları hırçın dalgalarıyla şekillendirip bu hale getiren de yine Karadeniz olmuştur. Adeta doğada yer alan bir heykel galeri mağazasını andıran çok aykırı bir yapısı vardır.

Ağva Kilimli Koyu
Ağva Sahili
Ağva Sahili

İstanbul da yaşayanların şehrin gürültüsünden stresinden uzaklaşmak amacıyla tatil yapmayı düşündükleri alternatif yerlerden biri olarak göze çarpan Ağva ülkemizin çok önemli turizm beldelerinden biridir. İstanbul a bağlı olan Şile nin bir beldesi olan Ağva Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Özellikle hafta sonları çok yoğun rağbet gösterilen bölge son 15 sene içerisinde turizm alanında da artık gitgide tanınmaya başlanmış ve gelen turist sayısında ciddi artışlar gözlenmiştir.

Ağva İstanbul a 2 saat mesafede yer almaktadır. Kenti iki taraftan çeviren Yeşilçay ve Göksu dereleri ile balık tutma imkanları ile yeşilliği ve birbirinden güzel denize girilebilecek plajlarıyla ve hayatında gayet ucuz olması Ağva nın çok tercih edilmesindeki ana etkenler olarak bilinmektedir. Ağva ya geldiğiniz taktirde Ağva Sahilini kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz. Ağva nın sahil şeridi Şile ve Kilyos sahilleri gibi dalgalı yapısıyla dikkat çekmektedir. Etrafında bulunan deniz fenerleri ile yemyeşil dağlık alanları ve dalgakıranları ile çok etkileyici bir güzelliğe sahiptir. Ağva nın sahili tamamen kumsaldan oluşmakta ve oldukça da geniş bir alanı kaplamaktadır. Sahile oldukça sert bir şekilde vuran dalgaları ve devamında deniz fenerine çıkan kayalık yollarıyla Ağva Sahili bölgeye geldiğiniz zaman kesinlikle yürüyüş yapmanız gereken bir yerdir.


Ağva Yeşilçay Deresi

Ağva da yer alan Yeşilçay deresi limanda bulunan mendireğin hemen doğu kısmından denize dökülmektedir. Yeşilçey deresi Göksu nehrine göre çok daha hareketli bir yerdir bunun sebebide kentin Yeşilçay deresi yakınlarında kurulmuş olmasındandır. Kıyısında limanlar,restaurantlar,çay bahçeleri cafeteryalar gibi pek çok sosyal aktiviteler bulunmaktadır. Yeşilçay Deresi limanda mendireğin doğusundan denize dökülür. Kent Yeşilçay kıyısına kurulu olduğundan bu bölge yaz aylarında Göksu nehri kıyılarına göre daha hareketlidir. Kıyısında Liman restoran, küçük çay bahçeleri ve lokantalar yer alır. .

Ağva  limanı da Yeşilçay deresinin ağız kısmında bulunmaktadır. Burada yer alan mendirekten seyredilen gün batışı çok etkileyici bir görüntüye sahne olmaktadır. Yeşilçay deresinde tekneyle gezi turlarına da katılıp bölgenin bütün kıyı güzelliklerini görebileceğiniz gibi derede yer alan  balık çeşitlerinide oltayla yakalama imkanı bulabilirsiniz. En çok rastlanan balık türleride kefal ,rus kefalı ve akkefal olarak öne çıkmaktadır.

Aşıklar yolu olarak bölgede bilinen bu yerde Ağva Yeşilçay Deresinin hemen kıyı kısmında bulunmaktadır. Yeşilçay deresin istikametinde yürürken iç kısımlara doğru girdiğiniz zaman Aşıklar yolu direk karşınıza çıkmaktadır. Aşıklar yolunda yapacağınız yürüyüşlerde de ördek, karabatak ve balıkçıl gibi çok çeşitli hayvan türlerinde rastlamanız mümkün olacaktır. Yeşilin her tonuna sıklıkla rastlayabileceğiniz Ağva Yeşilçay Deresi  mutlaka görmeniz gereken doğa harikası bir yer olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Ağva Yeşilçay Deresi
Hacıllı Köyü
Hacıllı Köyü

Ağva ya bağlı bir köy olan Hacıllı köyü yılın her mevsimi ziyaretçilerine tatil imkanı sunan şirin bir yerdir. Şehrin stresinden uzaklaşmayı tercih eden misafirler için çok tercih edilen Hacıllı köyü İstanbul dan yaklaşık 100 km uzaklıktadır. Virajlı bir yola sahip olduğu için bu mesafe ortalama 2 saat sürmektedir. Şile Ağva yolundan devam ederken Osmanköy ve Sortullu köylerini geçtikten sonra Hacıllı köyüne ulaşabilirsiniz.

Göksu deresinin muhteşem bir güzellik kattığı Hacıllı köyü ülkemizin gizli kalmış cennet köşelerinden biridir. İsviçre Alplerini andıran muhteşem bir yeşili bulunan bölgede ormanlık alanlar çok geniş yer kaplamaktadır. Ağva ya ye bağlı olan Hacıllı köyünün en önemli geçim kaynağı odun kömürüdür. Odun kömürü üretilen yerlerin doğayla içiçe bulunmaktadır. Keçiler koyunlar ve büyükbaş hayvanlar için inanılmaz derecede güzel yeşilliklerin bulunduğu bölge sınırsız hayvancılık olanakları da sunmaktadır.

Ağva da bulunan Hacıllı köyüne ulaştığınız zaman 15 20 dakika mesafede yer alan Hacıllı Şelaleside gerçekten görülmesi gereken harika bir yerdir. Kendi göletini oluşturmuş olan Hacıllı Şelalesi özellikle bahar aylarında çıkardığı muhteşem ses ile görülmeye değer bir yer olarak göze çarpar. Ağva ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hacıllı Köyü muhteşem doğa güzellikleri ve sakin yapısıyla bölgeye yolunuz düştüğü zaman mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.Saklıgöl

Ağva ya  5 km mesafede yer alan Karamandere ormanın içerisinde yer alan bir köydür. Karamandere de bulunan Saklıgöl olağanüstü doğa manzarası muhteşem göletiyle Ağva nın en önemli turizm yerlerinden biridir. İstanbul un içinde yer almasına rağmen şehir merkezinin oldukça dışarısında yer alan Ağva daki  Saklıgöl şehrin stresinden gürültüsünden kaçmak isteyen ve sakin ve huzurlu bir şekilde tatil yapmak isteyen misafirlerin özellikle haftasonları çok ilgi gösterdikleri bir yerdir.

Ağva sınırları içerisinde yer alan Saklıgölün çevresinde bar ve disco tarzı yerler bulunmamaktadır. Son derece sakin bir yer olarak bilinmektedir. Yemyeşil ormanlarıylada oldukça dikkat çeken Saklıgölün çevresinde özel bir işletme tarafından yönetilen bir piknik alanı bulunmasktadır. Buraya cüzi miktarda bir giriş ücreti alınarak girilmektedir. Yeşillik harikası bol oksijen dolu bir yer olan göl kenarında kahvaltınızı yapabilir,masa kiralıyabilir gölün hemen kenarında mangal keyfi yapabilirsiniz.

Ağva da  yer alan Saklıgöl fotoğraf çektirmek isteyen misafirler içinde muhteşem manzaralar sunan oldukça güzel bir yerdir. Doğa yürüyüşü yapmak isteyen ziyaretçileri içinde yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Huzurun ve sakinliğin ön planda olduğu Saklıgöl bölgeye yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken bir yer olarak Ağva Karamandere köyünde ziyaretçilerini beklemektedir.

 

 

Saklıgöl
Ağva Kalemköy
Ağva Kalemköy

Ağva sınırları içerisinde yer alan Kalemköy, Şoğullu ve Geredeli Köyleri arasında bulunmaktadır. Köyün diğer köylere ve merkezi yerleşim yerlerine Ağva dan kalkan araçlarla ulaşım mümkün olmaktadır. Köyde yaşayanlar  ihtiyaçları için en yakın yer olan Ağva ya gelip alışverişlerini genelde buradan yapmaktadırlar. Kalemköy 45 haneden oluşan gayet küçük ve şirin bir yerdir. Haliloğlu ve Hacımustafa köyleri Kalemköy e bağlıdır. 180 kişilik bir nüfus sayısına sahip olan köyde genelde manav olarak adlandırılan yerli halk oturmaktadır. 

Ağva ya bağlı olan Kalemköy de genelde yaşlı nüfusun yoğun olduğu görülmekte genç nüfusun ise genelde İstanbul ve Şile gibi daha büyük yerlere çalışmak için gittikleri gözlemlenmektedir. Kalem köyünün yerleşik alanının dışında kalan ormanlık bölümler içerisinde daha önceleri bulunan bir kale olduğu bilinmektedir. Fakat geriye kaleden şu anda sadece surları kalmıştır. Kalenin ise yeşillikler arasında çok az bir parçası gözle görülmektedir. Hazine arayan guruplar tarafından kalenin olduğu yerde kazılar gerçekleştirilmiş ve duvarların çoğu bu şekilde tahrip edilmiştir.

Ağva da bulunan Kalemköy de geçim genelde ormancılık he hayvancılık ile sağlanmaktadır . Bir diğer geçim kaynağını da fındık üretimiNİN  oluşturduğu  Kalemköy de iki üç hanede de arıcılık yapılmaktadır. Kalemköy yeşilin her tonunu barındıran muhteşem doğa güzellikleriyle Ağva ya yolunuz düştüğü zaman görmeniz gereken yerler arasındadır.
 .