Akçakoca Otelleri

En iyi ve uygun Akçakoca otelleri hakkında bilgiler...

Akçakoca Otelleri

Akçakoca denildiği zaman ilk akla gelen doğal yapısıyla yemyeşil bitki örtüsüyle farklı yerleriyle gelen konuklara parmak ısırtan bir ilçedir.

İlçenin tam içine girildiği zaman göze çarpanlar şu şekilde olmaktadır: Balıkçıları koruyan barınaklar, farklı mevsimlere göre balık çeşitleri dini mimarisi ile farklı yönleri görülmektedir. Uzun plajları, mağaraları, şelaleleri ile turistik bir ilçe olarak ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Düzce ilçe sınırları içerisinde bulunan en büyük ilçedir. Merkeze olan mesafesi 37 km olan ilçe, İstanbul ve Ankara arasında köprü vazifesi konumu olan yemyeşil bir ilçedir.

Mavi bayrak alması yönüyle de Karadeniz de kıskanılan bir bölgedir. Bu bölgede tahmininizden çok daha fazla sahil bulunmaktadır. Sahil şeridinde gidildikçe mağaralara ev sahipliği yapmasından dolayıda fok kayaları adını almıştır. Karadenizde çok farklı bir yerde ve çok kıymetlidir. Bir çok turizm çeşidi ile turistlerin uğrak yeridir.

Akçakoca Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Akçakoca Ceneviz Kale PLajı
Akçakoca Ceneviz Kale PLajı

Akçakoca da yer alan Akçakoca Ceneviz Kale Plajı Ceneviz Kalesinin hemen yanında yer almaktadır. Yeşilin bütün tonlarını birarada bulabileceğiniz plaj plaj kestane, ıhlamur ve gürgen ağaçlarıyla kaplı çok nezih bir alandır. Akçakoca plajı belediye tarafından işletilmektedir. Akçakoca da yer alan Ceneviz Kale Plajının en önemli özelliklerinden biri de eşine çok az rastlanan bir kuma sahip olması olarak bilinmektedir.

Akçakoca Ceneviz Kale Plajının havaalanına 230 km mesafesi bulunmakta olup şehir merkezine ise 3km mesafesi bulunmaktadır. Mavi bayrak almış bir plaj olan Ceneviz Kale Plajı çok temiz bir plaj olup bir halk plajı olarak bilinmektedir. Olaganüstü doğal güzelliklere sahip olan plajın etrafı piknik alanları ve oturma alanları ile çevrilidir. Arkeolojik bir sit  alanıda bulunan plajda muhteşem manzarayı seyredip kale ile içiçe bir ortamda piknik yapma ve güneşin tadını çıkarma imkanıda bulabilirsiniz.

Düzce ye bağla Akçakoca da yer alan Akçakoca Ceneviz Kale Plajında çok cüzi miktarlar verip şezlong kiralıyabilir gene içerisinde yer alan işletmelere çok az bir ücret ödüyerek mangal yaktırabilirsiniz. Plajın içinde ayrıca soyunma kabinleri ve duş alma imkanları da bulunmaktadır. En önemli özelliği iri taneli kumdan oluşan plajıyla bilinmekte olan plajın karşı tarafında bulunan uçak batığıda dalış yapmak isteyen misafirler için çok özel bir yerdir.

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Akçakoca da yer alan Akçakoca Kalesi doğa ve denizin kesiştiği çok özel bir körfezde yer almaktadır. Merkeze 2 km mesafede stresten gürültüden uzak bir yerde bulunmaktadır. Eskilerde çok fazla aracın girilmesine izin verilmeyen bölge daha sonraları geliştirilerek  turizme açık bir yer olarak çok sayıda ziyaretçinin gelmesi sağlanmıştır.

Akçakoca  merkeze 5 dakika mesafede yer alan Ceneviz Kalesi 4. Haçlı Seferlerinin düzenlendiği dönemlerde daha ziyade Venedik gemilerinin çok uğradığı ve barınma amacıyla  kullandığı bir yer olarak bilinir. Latin İmparatorluğu zamanında moloz taşlarla yapılmış olan kalenin birde yüksek gözetleme kulesi bulunmaktadır. Bir girişi bulunan kalenin aynı zamanda içerisinde birde dilek kuyusu olarak adlandırılan bir kuyusu bulunur. Bu kuyuda dönem dönem kalede yaşıyanlar için su ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanıldığı söylenmekle beraber ayrıca zindan olarak ta kullanıldığı bilinmektedir.

Akçakoca da yer almakta  alan Ceneviz Kalesinin Cenevizliler tarafından yapıldığı fakat daha sonraları Osmanlılar tarafından onarılıp Cenevizlilere karşı kullanıldığı da söylenmektedir. Gerek tarihi yapısı gerek te etrafındaki olağanüstü doğal güzellikleriyle Akçakoca Ceneviz Kalesi bölgede görülmesi gereken en şahane yapılardan biridir.

Akçakoca Ceneviz Kalesi
Akçakoca Merkez Camii
Akçakoca Merkez Camii

Akçakoca da bulunan Akçakoca Merkez Camii Selçuklular döneminde yapılan eserlerden esinlenerek yapılmış değişik bir çatı mimarisine sahip çok önemli bir yapıt olarak göze çarpmaktadır. Ergun Subaşı tarafından 1989 senesinde temeli atılan camiinin en önemli özelliği diğer camilerde olan tek kubbe sistemi nin değil sekizgen şekilde yapılmış olan kubbelerinin farkıdır. 1989 senesinde temeli atılan camii 2004 senesinde hizmet vermeye başlamış ve depremlerle meydana gelebilecek tehlikelerde düşünülerek 160 tane kazığın üzerinde inşa edilmesi kararlaştırılmış ve bu şekilde yapılmıştır.

31 metre uzunluğunda kubbe yüksekliği olan Akçakoca Merkez Camiinin 58 metre uzunluğunda da minare yüksekliği bulunmaktadır. Caminin iç dizaynı camlarla yapılırken kubbelerin kaplamaları bakır karışımlarla yapılmış ve 32 ton bakır levha kullanılmıştır. Bu görkemli yapının içerisindeki avizelerin ağırlığı ise 1300 kg olarak oldukça dikkat çekicidir.

Akçakoca da yer alan Merkez Camii çok önemli bir ibadet yeri olmasının yanısıra aynı zamanda alt katında bulunan çeşitli mağazaları ve alışveriş merkezleriyle de bir sosyal yaşam merkezi olarak ta çok nadir yapılardan biri olarak görülmektedir. tasavvuf turizmi açısından ülkemizdeki çok önemli mimari yapılardan biri olarak Merkez Camii mutlaka görülmesi gereken nadide eserlerden biri olarak Akçakoca da ziyaretçilerini beklemektedir.

Aktaş Şelalesi

Akçakoca merkeze 10 km mesafede yer alan Aktaş Şelalesi Aktaş köyünde bulunmaktadır. Ormanlık bir alana yer alan Aktaş Şelalesine dere istikametinde uzanan hafif yokuşlu hafifte inişli bir yoldan yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Yol istikametinde tahta köprülerden de geçerek ilerliyebilir gene bulunan tahta masalarda da dinlenme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca çok zengin bir tabiat güzelliğine  sahip olan Aktaş Şelalesi büyüleyici güzelliğiyle misafirlerinin çok ilgisini çekmektedir.

Akçakoca sınırları içerisinde yer alan Aktaş Şelalesinin yüksekliği 50 metre civarındadır. Bu kadar yükseklikten akan suların çıkardığı ses çok dikkat çekici bir özelliktedir. Şelalenin bulunduğu yerde aynı zamanda kamp kurma imkanlarıda bulabilirsiniz. Akçakoca Aktaş Şelalesi aynı zamanda bölgenin en uzun yürüyüş parkurlarına da sahiptir. Göktepe köyü ile Akçakoca ayrımından başlayıp Aktaş Şelalesine kadar olan mesafede 10 km lik bir yürüyüş alanı bulunmaktadır. Genelde dere şeklinde yer alan bu parkur orta derecede zorlukla yürünebilecek şekildedir. Denizden yüksekliği 350 metre mesafede olan Akçakoca Aktaş Şelalesi muazzam yapısıyla ve olağanüstü çevre güzellikleriyle bölgede gezilecek alanlar içerisinde   çok önemli bir yer tutmaktadır.

Aktaş Şelalesi
Balıkçı Barınağı
Balıkçı Barınağı

Akçakoca merkezde yer alan Balıkçı Barınağı gün doğmasıyla beraber balıkçıların motorlarını çalıştırması ile beraber denize açıldıkları ve akşam tekrar dönüş yapıp barındıkları yer olarak bilinmektedir. Balıkçı Barınağı olarak bilinen yerde misafirlerin olta ile balık tutmalarına şu dönem içerisinde izin verilmektedir. Akşama doğru ise balıktan dönen motorların barınağa yanaşmasıyla çok güzel bir görüntünün oluştuğu Balıkçı Barınağı bölge için çok önem arz eden yerlerden birisi olarak göze batmaktadır.

Akçakoca Balıkçı Barınağının etrafında yer alan balık restaurantları da balıkçıların getirdiği tap taze  balıkların sergilendiği ve misafirlerin hizmetine sunulduğu bir yer olarak bölgeye gelen misafirler tarafından çok ilgi çekici bulunmaktadır. Batı bölümde yer almasına rağmen  bölge geneli itibariye Karadeniz iklimi altında olduğu için fırtına ve yağmurlu hava her zaman bölgede etkili olmaktadır. Bu yüzden denize açılan balıkçılar için avlanmak her zaman kolay olmamaktadır.

Akçakoca ilçe merkezinde yer alan bu limanın etrafında yaşayan aileler eşleri ve çocuklarıyla buradan balık yakalama şansına sahip olmaktadırlar. Genelde istavrit balığının çok çıktığı bölgede mevsimine göre diğer balık çeşitlerinide yakalamak mümkün olmaktadır. Bölgeye yolunuz düştüğü taktirde sizlerde burada balık yakalamanızı tavsiye ediyoruz..Çuhallı Çarşı Plajı

Akçakoca merkeze çok yakın mesafede yer alan Çuhallı Çarşı Plajı Akçakoca nın hemen giriş tarafında yer alan sahil kısmında yer bulunur.. Bölge için çok önem arz eden plaj çevresinde yapılan düzenlemeler ile çok daha modern bir görünüme bürünmüş sahil kısmında yapılan yürüyüş parkurlarıyla da sabah ve akşam yürüyüş yapmayı seven misafirler için de çok ideal bir yer durumuna kavuşmuştur.

Akçakoca Çuhallı Plajından  Ayazlı kayaları olarak adlandırılan kısma çıkıldığında  gün batımı manzarasını seyreden misafirler  olağanüstü bir güzelliği seyretme imkanı bulabilirler. Çuhallı plajı ayrıca su sporları, basketbol,plaj voleybolu ve daha bir çok spor branşlarının da yapıldığı bir yer olarakta dikkat çekici bir yerdir. Etrafında bolca kafe ve büfelerin bulunduğu Çuhallı Çarşı Plajında çok cüzi miktarlar ödeyerek şezlong ve şemsiye kiralama imkanları da bulabilirsiniz.

Akçakoca merkezde yer alan Çuhallı Çarşı Plajı içerisinde ayrıca yapay şelale ve birde havuz bulunmaktadır. Kavak ağaçlarının diplerinde yer alan minderlerde istirahat edebileceğiniz gibi ayrıca piknik yapma imkanıda bulabilirsiniz. Bölge için çok önemli bir yer konumunda olan plaj yolunuz düştüğü zaman kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.Çuhallı Çarşı Plajı
Fakıllı Mağarası
Fakıllı Mağarası

Akçakoca Fakıllı köyünde bulunan Fakıllı Mağarası Akçakoca ya 8 km mesafede yer almaktadır. 1012 metre uzunluğa sahip olan Fakıllı Mağarası 250 300 metreye kadar gezilebilmektedir. Aynı zamanda bir sit alanı olarak ta kabul edilmiş olan mağara koruma altında tutulmaktadır. Damlataş yönünden oldukça zengin bir konumda olan ve  doğal güzelliklerini kaybetmemiş olan Akçakoca  Fakıllı Mağarası içerisinde sarkıtlara ,dikitlere rastlamak mümkün olmaktadır. Bu sarkıtların ve dikitlerin seneler öncesine dayandığı bilinmekte ve nefes darlığı ile  astım hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle çok sayıda astım hastası ülkemizin dört bir yanından  Fakıllı Mağarasını sürekli ziyarete gelmektedirler. Mağaranın içerisine doğru ilerledikçe çok önemli güzellikleri görebilir ve burada çok hoş vakit geçirme imkanı bulabilir ayrıca gelen misafirleri için itina ile hazırlanmış olan galerileride görme imkanı yakalıyabilirsiniz.Merhum valimiz Recep Yazıcıoğlu nun Akçakoca da kaymakamlık yaptığı dönem olan 1984 senesinde turizme kazandırılmış olan Fakıllı Mağarası daha sonra gelen kaymakamlar tarafından da geliştirilmiş içerisine ışıklandırma ve birde merdiven yapılması sağlanmıştır. Vede böylece her sene binlerce turistin uğradığı bir yer olarak Akçakoca Fakıllı Köyündeki yerini almıştır.
.
.

Hemşin Camii

 Merkezi bir görev görmekte olan Hemşin Camiine yakın bölgelerde oturan misafirler de cuma namazlarını kılmak için sürekli buraya gelmektedirler. Bu sebeptendir ki Hemşin Camiine Cuma Camiside denilmektedir.Akçakoca Hemşin köyünde bulunan Hemşin Camii çok ilginç mimari yapısı ve tarihi geçmişiyle bölgeye gelen turistlerin bir hayli dikkatini çekmektedir. Tasavvuf turizmi açısından da bölge için çok önemli bir yer tutan  cami bölgeye yolunuz düştüğü taktirde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz  çok nadide yapılardan biridir.

Hemşin Camii
Kurugöl Kanyonu
Kurugöl Kanyonu

Akçakoca merkeze 12 km mesafede yer alan Kurugöl Akçakoca ilçesinin güney batı bölümünde yer almaktadır. Deniz seviyesinden ortalama olarak 350 metre mesafede yer almakta olan ve ormanlık bir alanın hemen yan tarafında kurulmuş olan Kurugöl köyü ismini köyün hemen yukarı kısmında bulunan gölden almaktadır. Bu göl kışları yağan yağmurlarla göl haline bürünmekte yazın işe kuraklık nedeniyle kurumakta ve çorak bir arazi şeklini almaktadır u nedenle de ismi Kurugöl olarak adlandırılmıştır.

Akçakoca merkeze 12 km mesafede yer alan Kurugöl kanyonu yakın zamanda keşfedilmiş bir doğa harikası yerlerden bir tanesidir. Kanyona gidiş yönü asfalt olmakla beraber doğa yürüyüşü yapmak isteyen misafirler içinde oldukça elverişli yerler bulunmaktadır. Kurugöl kanyonuna giriş kısmında yemek yiyebileceğiniz alanlar da bulmanız mümkündür. Doğa meraklıları için çok elverişli bir yer olan bölge çok sayıda yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Akçakoca Kurugöl Kanyonunda birde şelale bulunmaktadır. Kurugöl kanyonu saydığımız pek çok nedenler özelliklede macera seven misafirler için oldukça cezbedici bir yer konumunda olmakla beraber etrafındaki yemyeşil tabiat alanları ve şehrin stresinden uzak sakin ve huzur verici yapısıyla  bölgede çok önemli bir yer tutmaktadır. Çevresindeki pek çok tesislede dinlenme ihtiyaçlarını karşılıyabilirsiniz..


.

 .Akçakoca Yayla Evleri

Akçakoca Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan Düzce ye bağlı bir ilçe konumundadır. Karadeniz bölgesinde sık sık rastlanan yayla evlerine Akçakoca da da rastlamak mümkündür. Karadeniz insanının eşsiz zevklerinin görüldüğü bu yayla evleri amaçlarına yakın bir şekilde gösterişten son derecede uzak bir biçimde dizayn edilerek yapılmışlardır.Gerek yayla evlerinde, köy evlerinde, gerekse bağ evlerinde Karadeniz insanının ince zevki görülüyor. Genelde iki katlı olarak yapılan bu yayla evleri zeminin müsaitliğine göre 3 kat çıkıldığı da bazı binalarda görülmektedir. 

 Akçakoca yayla evlerinin  diğer bölgelerdeki yayla evleri gibi neredeyse tamamına yakınında yerle alakası tamamen kesilmiş durumda olan ve depo olarak kullanılan bölümler bulunmaktadır. Ayrıca bu yayla evlerinin yapımında en çok dikkat edilen şeylerden bir taneside kullanılan kerestedir. Daha dayanıklı olması sebebiyle  kestane ağaçlarından seçilen bu keresteler bir iki .sene kar altında bekletilmekte daha sonra ise kar suyu ile dayanıklılık kazandırılmasına çalışılmaktadır. Böylece bu evlerin güneş altında çatlama yapmaları önlenmiş olmakta ve evlerin içlerine son derece güzel bir ahşap kokunun yayılması sağlanmaktadır. Her biri neredeyse 100 senelik olan Akçakoca Yayla evlerinin çok uzun ömürlü olmalarında Karadeniz halkının uyguladığı bu anlayış çok etkili olmaktadır. Akçakoca ve çevresine yolunuz düştüğü zaman sizlerde bu yayla evlerini görebilirir fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Akçakoca Yayla Evleri