Akhisar Otelleri

Ege'nin en modern ilçesindeki Akhisar otelleri hakkında bilgiler...

Akhisar Otelleri

Akhisar, Manisa iline bağlı, 159.650 kişilik nüfusu ile, Ege Bölgesi nin en kalabalık, modern ilçelerinden bir tanesidir. İstanbul İzmir karayolunun üzerinde olduğu için ulaşım oldukça rahattır. Manisa merkeze sadece 52 km uzaklıktadır.

Akhisar, M.Ö. 3000 yıllarında Amazon komutanlarından Thyateria nın adı ile bilinip, kuruluşundan sonra Helen Rumları nın vermiş olduğu çeşitli isimler ile adlandırılmıştır. Tarih boyunca Hititler den Osmanlılara kadar bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan ilçe, en parlak dönemini Lidyalılar döneminde yaşamıştır. 1307 yılında Saruhanoğulları nın kenti ele geçirmesi ile birlikte ismi Akhisar olarak değiştirilmiştir.

Akhisar, bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için her uygarlıktan biraz iz taşımaktadır. Yapılan araştırmalarda Eski Devlet Hastanesi nin civarında M.Ö. 3000 yıllarından kalan çanak, çömlek, mezar ve değerli antik eserlere rastlanmıştır. Araştırmalarda rastlanan en önemli kalıntılar, ilçe merkezindeki Tepe Mezarı na aittir.

Akhisar, Tepe Mezarı nda yıllardır süregelen kazılarda, sütunlu yol ve asbistli yapı meydana çıkarılmıştır. Asbistli yapının uzunluğu yaklaşık 43 m dir. M.Ö. 4. yüzyılda kullanılan mimari teknik, bu yapıda da kullanılmıştır. Ayrıca, ülkemizin ilk kütüphanelerinden birisi olan Zeynelzade Kütüphanesi, Ulu Camii, Yeni Gülruh Camii ve Şeyhisa Camii görülmesi gereken tarihi ve turistik yerlerdir. Etnografya müzesi de ayrıca ziyaret edilebilir. Akhisar ın civarında da yine ziyaret edebileceğiniz çok sayıda turistik yer bulunmaktadır.Akhisar Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Köfünlü Cami ve Paşa Cami
Köfünlü Cami ve Paşa Cami

Köfünlü Cami; Manisa nın  Akhisar ilçesinde bulunmaktadır. 1316 yılında Saruhanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Hastane Höyüğü eteğinde bulunan caminin üzeri kubbe ile örtülü olup, yapımında moloz taş ve tuğla kullanılmıştır.
Yapısı kare planlı olan Köfünlü Cami, Yahudi sanat tipinin örneklerini saklar. Dış duvarları antik sütunlarla desteklenmiştir. Cami avlusunda ayrıca bir yatır bulunmaktadır. Geçmişten günümüze yapılan onarımlarla, özelliğini yitirmiştir. 
Paşa Cami; İ.S.1469 yılında yapılan Osmanlı dönemine ait bir camidir. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan caminin giriş kısmı revaklı olup, sağında ve solunda 2 adet namazgah vardır. Caminin tek kubbeli yapılmış olup, kubbesi kemerler üzerine oturtulmuştur.Pencereleri 18. yüzyıl süsleme sanatının izlerini taşımakta olup, oldukça gösterişlidir.
Paşa Cami, külliye içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca caminin yanında vakfa ait bir hamam, imaret, taş medrese, kervansaray ve dükkanlar bulunmaktadır. Günümüzde imaret, hamam ve han hala kullanılmaktadır. Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin yazılarına konu olan camide, eskiden cami ve hamam önünde geniş bir alanda çınar ağaçları bulunup, ağaçların altında kahve içilip, tavla ve satranç oynanırdı.


Thyateira Antik Kenti

Manisa nın Akhisar ilçesinde yer almaktadır. Antik çağda Thyateria olarak adlandırılan kent, Lidya devletinin ve Pergamon Krallığı nın en önemli yerleşim yerlerindendir. Kent, Bizans dönemine kadar bu isimle anılmıştır. İ.Ö 2200 yıllarında kurulmuştur. Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinden biri de Thyateria kentinde bulunmakta olup, Aziz Pavlus tarafından kurulmuştur. Thyateira da, Roma İmparatorluğu döneminde Kilikyalı komutan Procopius ile Valens e bağlı birlikler savaşmışlardır. Böylece antik kent, Thyateira Savaşı olarak tarihe geçmiştir.Akhisar da  1975 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan Thyateira kentine ait kalıntıların bir bölümü bugün Tepe Mezarı mevkinde yer almaktadır. Tepe Mezarı, Roma dönemine ait iki tarafı sütunla  çevrili bir cadde ile bu caddeye koşut olarak batı yönde uzanan apsisli ve çeşitli fonksiyonel hacimlere sahip kolosal bir yapıdan oluşmaktadır.Thyateria da yapılan kazılar sonucu; çok sayıda tarihi kuyular ortaya çıkarılmıştır. Derinlikleri 25 30 metre olan kuyular, silindir şeklindedir. Ayrıca Güney batısında bulunan Nal Tepesi nin kuzey batı kısmında yeraltı binaları ortaya çıkarılmıştır. Yeraltı binalarının, meclis binası olduğu anlaşılmıştır.Thyateria; meclis binası, açık hava tiyatrosu, sütunlu yol ve değişik kemerli yapılardan oluşmuş olup, kazı çalışmaları  günümüzde halen devam etmektedir. Kalıntıları oldukça yoğun olup, fazla ilgi gösterilmediği için  büyük bir bölümü toprak altında kalmıştır. Lidya, Roma ve Osmanlı dönemine ait çeşitli sikkeler bulunmuştur. 

Thyateira Antik Kenti
Yahudi Mezarlığı
Yahudi Mezarlığı

Akhisar ın güney doğusunda yer almaktadır. Reşat Bey mezarlığı civarında olup, mezar taşları  ileriki dönemlere aktarılmak üzere korunmaya alınmıştır ve bakımı yapılmaktadır. 1500 lü yıllarda kalabalık bir Musevi nüfusunun bölgede yaşadığı bilinmektedir.
Günümüze kayda değer bir kalıntı ulaşmamıştır. Bununla birlikte mezar taşlarından geriye kalanlar toplanmış ve günümüzdeki temsili maşatlık içerisine yerleştirilmişlerdir. Mezar taşlarının çoğunun üzerinde yer alan isimlerle, bazı dini semboller ve metinler hala okunabilmektedir. 
Yahudilerin ibadet yeri olan havradan günümüze yazılı belgeler dışında büyük bir kanıt kalmamıştır.En büyük kanıt ise sadece şu an Türk Telekom Müdürlüğü nün arkalarında yer alan, havranın giriş kısmıdır. Sinagoga dair kapıdan başka pek bir şey kalmamıştır. Günümüze ulaşmayan Yahudilere ait diğer yapılar ise, Kayalıoğlu beldesindeki, Yahudiler tarafından yapılan eski tarım okulu ile şarap imalathanesidir. İmalathane, günümüzde kullanılmamakta olup, bazı kısımları çökmekle birlikte boş ve bakımsızdır.
Havra kalıntıları Akhisar merkezde yer alıp, mezar taşları ise güneydoğusunda yer alan Yahudi mezarlığında bulunmaktadır.