Aksaray Otelleri

Yaşayan Tarih; Aksaray Otelleri...

Aksaray Otelleri

     Aksaray yeni illerinden biridir Yeni il olmasına karşılık eski bir yerleşim alanıdır. Aksaray doğal yapılarıyla turistleri kendisine çekmeyi başarmıştır. Özellikle kendiliğinden oluşan doğal mağaralarından, özellikle dünyanın en harika yapılarından olan peri bacaları bu ilimizin en güzel yapıtıdır. Turizm açısından oldukça popüler olan bu şehir daha çok kış aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilir. Coğrafi özelliklerinden en çok ıhlara vadisi, hasan dağı, termal merkezler, tuz gölü ve tabiî ki peri bacaları en çok ziyaret edilen yerlerdir
Zengin bir tarihe sahip olan Aksaray birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Aksaray sırası ile hattı, Hitit, pers, roma ve Bizans egemenlikleri altında kalmıştır. M.Ö 3000 İLE M.Ö 2000 yılları arasında Asurlu tacirler ticaret yapmıştır. M.Ö 1700 lük yıllarda ana doluda kurulan küçük bir devlet olan Hitit devleti de yine aksarayda kurulmuştur. Her dine ev sahipliği yapmış bu şehir M.S 1. Yüzyılda dönemin zor şartlarındaki bazı Hıristiyan din adamlarının bu şehrin dağlarına da sığındıkları bilinmektedir. Abbasiler Aksarayı Bizans tan almış ve vergiye bağlamıştır. Daha sonra Selçuklu egemenliğine kesin olarak girmiştir.1142 yılında Selçuklu devletine giren aksarayda o yıllarda bir sürü saray ve medrese yapılmıştır. O dönemler aksaraya kötü insanlar alınmamış ve şehre iyi insanların yaşadığı yer anlamına gelen 'Şehir-i süleha' adı verilmiştir. Aksaray  1470 lerde Osmanlı devletine geçmiştir. Birçok dine ev sahipliği yapan Aksaray İslam ve Hıristiyanlık dönemine ait eserleri vardır. 1933 'te ilçe olarak niğdeye bağlanan Aksaray. 1989 da tekrar il haline gelmiştir. Türkiyenin 2. Büyük gölü olan tuz gölü aksarayın en doğal ve turistik yerlerin başında gelir. En derin yeri 1 metre olan tuz gölünün deniz seviyesinden yüksekliği 890 metredir. Türkiye'deki  en çok tuz üretimi buradan sağlanmaktadır. Kış turizminde önemli yer tutan hasan dağı görkemli heybetiyle özellikle kayak ve yamaç paraşütü yapmak isteyen birçok insanın öncelikli tercihi olmuştur. Her dini bünyesinde bulunduran Aksaray inanç truzminin önemli merkezlerinden biridir. Çok sayıda evliya ve düşünüre ait türbeler aksarayda dır. Aksamayın merkezinde bulunan eğri minare Selçuklu döneminde yapılmış ve yılların eskitemediği bu minare yaklaşık 3 derece eğimi ile italyadaki pizza kulesine benzetilmektedir. Kırmızı tuğladan yapıldığı için kızıl minare olarak da anılan bu eğri minare Selçuklu sanatının en güzel örneklerinden biridir. Türkiyenin en önemli camilerinden olan ulu cami yine bu güzel şehir aksarayda bulunmaktadır. Ulu cami ilk olarak Selçuklu döneminde yapılmış daha sonra karaman oğlu sultan Mehmet Bey tarafından tekrar inşa edilmiştir. İçinin ve dışının güzellikleriyle ulu cami bize o dönemden bu döneme kalan en nadide sanat eserlerinden de biridir. Aksaraydaki önemli miraslardan biri de Zinciriye medresesidir. Tarihte yetiştirdiği sayısız bilim adamıyla tanınan bu medrese yapılış ve fiziki açıdan bir kale görünümündedir.

Aksaray Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Acem Höyük
Acem Höyük

Acemhöyük, Aksaray merkeze yakın olmasından dolayı rahatlıkla bölgeye ulaşabilirsiniz. Alacahöyük Yeşilova ilçesinde yer alır ve tarihi önemi büyük olan  bir höyüktür. Düz bir tepe şekline benzeyen höyüğük, çanak çömlek yapım şekillerine göre 800 x 700 m. boyutlarında olduğu sanılmaktadır. Höyüğün MÖ 3.000 başlarından itibaren iskan edildiği, en parlak döneminin Asur Ticaret Kolonileri Çağı (MÖ 1.950 ,, 1.750) olduğu belirtilmektedir.

Yaşam alanları bu dönemde höyüşün dış kısmında konumlandırılmıştır.Zaman geçtikçe hem höyük, hem de aşağı kent terk edilmiştir. Daha sonra Erken Helenistik Dönem ve Roma Döneminde yeniden iskan edilmiş, bu dönemlerin sonunda da terk edilmiştir.

Aksaray otellerinde tatil yapan misafirler fotoğraf çekip istedikleri gibi günlerini geçirebilirler, Aksaray  otellerinde ulaşım imkanı için resepsiyon görevlileri sizlere yardımcı olacaktır.

Acemhöyük, Asur Ticaret Kolonileri Çağında önemli bir ticaret merkezi olarak bilinmektedir. Birçok Asur uzmanına göre, Asur kayıtlarında da Burushattum olarak adı geçen yer  Acemhöyüktür. Fakat  bugüne kadar yapılan kazılarda bunu gösteren bir belge bulunmamıştır.Halen devam eden kazı çalışmalarında geçmişi yansıtan eserler bulunmaktadır.

Ağaçaltı Kilisesi

Aksaray ilinde yer alan Ağaçaltı kilisesi ,Ihlara Vadisigirişinde vadinin güneyinde bulunmaktadır.Merkez bölgesi yüksek kasnaklı bir kubbeyle, haç kolları beşik tonozla örtülü ve muazzam bir görünüme sahiptir..
           
Döneminin en ince teknikleriyle yapılan Ağaçaltı kilisesi, Müjde, vahiy ziyaret, doğum,Daniel Aslanlar Çukurunda,Koimesis, Mısıra Göç , Hz.İsa nın vaftiz ve Hz. Meryem in ölümünü simgeleyen işaretler işlenmiştir. Kubbede ise İsa nın göğe yükselişi de simgelenmektedir.

Kilisenin asıl girişi toprak altındadır. Şu anki girişi 2. kat olarak bilinen galerinin apsis kısmındandır. Girişin hemen karşısında aslanla figürüyle betimlenen Aziz Daniel adıyla da anılır.Kiliselerin bulunduğu bölgede bulunan  En üstte kalan kilisedir.

Ağaçaltı kilisesinde , içindeki resimlerin bir çoğu silinmiş olsa da hala samanlarla yapılmış hristiyanlığa ait resimler bulunmaktadır. İncilde bahsedilen eserlerin  yer aldığı Ağaçaltı Kilisesi eski bir kilisedir. Taşların içine oyulmuştur. Daha aşağıda Pürenli Seki kilisesi bulunur. Pğreli seki kilisesine  rivayete göre belli bir kapısı olmadığı için ağaçlar yardımıyla girilip çıkılır.

Ağaçaltı Kilisesi
Aksaray Zinciriye Medresesi
Aksaray Zinciriye Medresesi

Aksaray Zinciriye Medresesi, tarihin günümüze gelen en önemli eserleri arasında yer almaktadır.Bu medrese Karamanoğullarından olan yahşi bey tarafından yapılmıştır.O dönemde ilim ve eğitim amaçlı yapılan bu yapı günümüze ışık tutmaktadır. 

Zinciriye Medresesi yapı itibariyle, kesme taş ve tuğla kullanılarak yapılmıştır.Yapısında dört eyvanlı, üzeri tonoz ve kubbe ile çevrili 8 bölümden oluşmuştur ve  üstü açık avlu bulunmaktadır. Giriş doğudaki bölümde yer alan Taç Kapıdan sağlanmaktadır. Bu kapı mihrapçıklarla süslü, basık kemerlidir.

Bitkisel ve geometrik motiflerle bezeli olan Zinciriye medresesi. Üstü açık avlunun etrafında revaklardan sonra tonozla çevrili, değişik büyüklükte 6 oda, batıdaki ana kapısında Kuzey ve güneyinde ise üzeri kubbe ile kapatılmış 2 büyük oda mevcuttur.

Bu bölgeye yapacağınız gezi proğramında Aksaray zinciriye medresesinide dahil etmenizi tavsiye ederiz.

Aşıklı Höyük

Aksaray ilimizde yer alan Aşıklı höyük ,bölgenin batı kısmında yer almaktadır.İl merkezine yaklaşık 25 km mesafededir ve yakın olmasından dolayı bölgeye ziyarete gelen ziyaretçilerin uğradığı yerler arasındadır.Höyüğün kıyısından Melendiz nehri geçmektedir.

Yerleşim yeri, Melendiz Irmağı nın içinden aktığı Ihlara Vadisinin kuzeyinde, ırmağın hemen kıyısında kurulmuştur. Aşıklı Höyüğün deniz seviyesinden yüksekliği 1119.45 metre, içinde yer aldığı ovadan yüksekliği ise güneyde 13.16 metre, kuzeyde 15.35 metredir.

Sizlerde bölgeye yapacağınız gezilerde bu tarihi yeri gezebilir tarihi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.Gezi esnasında fotağraf çektirmeyide unutmayınız.

Aşıklı Höyük
Selime Katedrali Ve Peri Bacaları
Selime Katedrali Ve Peri Bacaları

Selime Kasabası, Ihlara Vadinisi nin sonundadır. Vadiden çıktığınızda katedral ve peri bacaları ilk göreceğiniz yerler arasındadır. Katedral yapısı, kervan yolu, kiliseleri, peribacaları ve manzarasıyla Kapadokya ya gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Selime Katedralinin bulunduğu bölge birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.bunlar: Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu, Karaman ve Osmanlı Devleti dir. Bölgede yaşayan insanların bu bölgede yapılan ayınlerde alınan kararlara harfiyen uyması gerektiğine inanmaktadır.İçerisinde yer alan haç işaretli anahtar, buranın geçmişteki önemini de ortaya koymaktadır.

Selime katedralinin en önemli özelliklerinden biri de bölgedeki din adamlarının burada yetiştirilmesidir. Bölgeyle ilgili toplantılar ve askeri üst burada bulunmaktadır. Dünyada  ilk yüksek sesli ayinde Selime Katedralinde yapılmıştır. Selime Katedrali, Kapadokya da bulunan manastırlar içerisinde  en büyük olanıdır. Se Manastırı Kilisesi, Kapadokya daki dini kuruluşların en büyüklerindendir.


Ziga Kaplıcaları

Ziga Kaplıcaları, Aksaray İli Güzelyurt İlçesi Yaprakhisar Köyünde Ihlara Vadisi sınırında yer almaktadır.Ziga kaplıcaları, tarihi atmosferinin yanı sıra kaplıca suyuylada bölgeyi temsil etmektedir.

Aksaray Güzelyurt ilçesinde bulunan kaplıcalar bakanlar kurulunun kararı ile koruma altına alınmış ve sit alanı olarak ilna edilmiştir.

Bu devlet koruması ile kaplıcalarda bir düzenlemeye gidilmiştir.Bakanlar kurulunca koruma altına alınmaswının nedeni hem turizm açısından turizm çeşitliliği olarak sınıflandırılmak hemde kaplıcanın kirliliğinin önlenmesi için çalışma yapılması hedeflenmiştir.

Ziga Kaplıcaları