Akyarlar Otelleri

Akyarlar otellerinin plajları ve eşsiz denizi sizleri beklemektedir...

Akyarlar Otelleri

Akyarlar, Bodrum'un tertemiz denize ve eşsiz bir kumsala sahip köyüdür. Akyarlar eski adıyla "Kefaluka"dır.Karainciri geçtikten sonra varılan Aspat dağından sonra gelen yer olarak Akyarlar'a varılır.

Akyarlar, aynı zamanda Rumların eski zamanlarda kullandığı ve onlara ait kalıntıların olduğu bir yerleşimdir.Rumların hala yaşamakta olduğu İstanköy Akyarlara 4 km. uzaklıktadır.

Yerleşimin nüfusu yaklaşık olarak 3 bindir. Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Köyün ekonomisi turizme dayalıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde iş ve ekonomi konusunda büyük yer sahibi olan Forbes dergisi Bodrum'da olan Akyarlar kumsalını dünyanın en kaliteli 15 kumsalından bir tanesi olarak göstermiştir.

Kumsalının iyi olmasının yanı sıra elverişli kamp alanı ve rüzgar sörfü olarak da Akyarlar turizm açısından önemli bir beldedir. Milas - Bodrum Havalimanı'na sadece 40 dakika uzaklıkta olması beldenin avantajlı konuma sahip olduğunu gösterir.

Akyarlar Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Akyarlar Plajı
Akyarlar Plajı

Ahtapotu, taze balığıyla ve Akyarlar Plajı ün yapmış çok eski bir balıkçı köyü olarak bilinir Akyarlar. Bodrum Yarımadasının en güney kesiminde Kos adasının hemen karşısında yer alır. Turkuaz mavisi denizi İnce altın rengi plajı ayrıca karadan denize doğru esen rüzgarıyla sörf yapmaya da oldukça elverişlidir ve her yaş içinde elverişlidir.

Kumsalda güneşlenirken sizi serinleten palmiye ağaçlarının dibinde dinlenebilirsiniz. Bölgede çalışmış olduğumuz otellerde dinlenebilir çevrenin en meşhur restoranlarında yemeğinizi yiyebilir yöreye meşhur tatları tadabilirsiniz. Akyarlar Köyü Turgut reis merkeze yaklaşık 8 km mesafede yer almaktadır. Dolmuş gibi vasıtalarla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tatiliniz boyunca bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karaincir Plajı

Karaincir Koyu Hem güneyden hem kuzeyden tepeler arasında kalmış olan ince altın rengi kumu ile Karaincir Plajı, hiçbir taraftan rüzgar almayan harika bir vakit geçirebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz Bodrum Yarımadasındaki en güzel sahillerinden bir tanesidir.

Bu sessiz sahil çevresinde bulunan Restaurantlarda yemeğinizi yiyebilir günün yorgunluğunu denizden gelen o huzuru bulabilirsiniz. Karaincir Koyu Akyarlar Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Ulaşım olarak da oldukça kolay olan Karaincir Koyu sürekli olarak düzenlenen dolmuş seferleriyle ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Muğla otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Bodrum ve Gümbet tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Bitez çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karaincir Plajı
Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii
Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii

Akyarlar beldesinde bulunan Kızılhisarlı Mustafa Paşa Camii, Eğriboz adasında yaşamış Kızılhisar kasabası halkından birisi olan namı değer Kaptan ı derya olan kızılhisarlı Mustafa Paşa tarafından 1724 yılında inşa edilmiştir. Halk arasındaki ismi ise eski cami olarak geçmektedir. Caminin giriş kapısındaki yer alan kitabede yapılışı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almaktadır. Mustafa Paşa kendisi gibi kaptan olmuş oğlu ile birlikte Gemibaşı mahallesindeki türbede yatmaktadırlar.

Kitabe yer alan yazı ise şu şekilde geçmektedir. Allah bir kulunu böyle bir hayratı yapmaya rağbet ettirince onun meyli her zaman ibadetlere çok olur. Allah yolunda cihad eden o gazi Mustafa Bey bu beytullahı ihya etmekle onun hoşnutluğuna talip oldu ve onu tamamlamak nasip oldu. Buraya giren kişi amin desin zira onun yapılışına düşen tarih kaydı dahil ol cennete diye bir dua yer almaktadır.

Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lagina Antik Kenti

Stratonikeia kadar önemli bir başka antik kent daha var yakınlarda. Lagina Antik Kenti. Yatağan-Milas yolunun bu defa 3. kilometresinden ayrılan Turgut yoluyla ulaşılıyor bu ören yerine. Ayışığının ve yol ayrımlarının tanrıçası olan Hekate nın tapınağı Lagina adındaki bu kutsal yerde yükseliyordu. Günümüzde kazılar sonucunda dairesel propylonlu avlunun bir bölümü ortaya çıkarıldı. Tapınak İÖ 40 yılında Parthların akınına uğrayarak yağmalanmış. Ayakta duran avlu kapısının üstündeki yazıtta Augustus tarafından tapınağın onartıldığı yazıyor.

Tapınak, Hellenistik çağın modasına uygun, yalancı ikisıra sütunlu planda, Korinth düzenindeydi. Stratonikeia kentini kuran Seleukosların bir bakıma modernist yaklaşımı olan Korinth düzeni, burada özellikle kullanılmış olmalıdır.

Lagina kazıları, müzeciliğin babası sayılan Osman Hamdi bey tarafından 1891-1893 yıllarında yapılmış ve elegeçen kabartmalar İstanbul Arkeoloji Müzeleri ne taşınmış. Günümüzdeki kazılar ise Prof. Dr. Ahmet A. Tırpan tarafından yapılmaktadır. Son kazılarda tapınağın mimari parçaları düzenlenmiş, propylon kazılarak tümüyle ortaya çıkarılmış ve Güneydoğuda niteliği bilinmeyen bir kutsal yapı keşfedilmiştir.

Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lagina Antik Kenti
Tepecik Camii
Tepecik Camii

Bodrum yarımadasında Akyarlar mevkii İç limanında yer alan Tepecik Camii, Eski Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmış olup Tersaneci Mustafa Paşa kahyası tarafından 1735 yılınca inşa ettirilmiştir. Tepecik cami mimarisinde Osmanlı örnekleri yok denilecek kadar az kullanılmıştır ve bu tip camilere bilindiği üzere Yalı tipi cami denilmiş ve Tepecik cami bu tip camiler içerisinde yer almaktadır.

Üzerinde kubbesi olan Tepecik Camii 26 Mayıs 1915 yılında yapılmış olan Fransız Kruvazörün açmış olduğu top atışı yüzünden zarar görmüş ve kubbesi paramparça olmuştur. Daha sonraki yıllarda ise Karayakalı Hacı Mehmet tarafından tekrar revize edilmiştir. Caminin çevresi 1962 yıllarında açılmış olup cami yapısı meydan ortasında tek başına durmaktadır.

Camii yapımında kesme taş kullanılmış olup bu taşlar dikdörtgen şeklindedir. Cami önünde son cemaat yeri olarak bilinen bölgede ise kiremit örtülü ve ahşap çatıdan yapılmıştır. İbadet edilen mekan üzerinde ise basit işlemeler kullanılmış olup bir mimari bakımdan özellik göstermiş işlemeler yer almamaktadır.

Cipriani Bodrum

Birbirinden ünlü ve lezzetli olan İtalyan yemeklerinin ilahı olan olan Cipriani Bodrum, yaz için özel hazırlanan lezzetleri ile İstanbul ilinden sonra şimdi ise misafirlerine Palmarina Bodrum Beldesinde Karşılıyor.

Dünyaca ünlü zincirler grubunun yaratıcısı olan Moskova, Monte Carlo, Porto Cervo, ve New York, Hong Kong, Los Angeles, Miami, Ibiza, Abu Dhabi, Venedik ve Londra nın ünlü bölgelerinde hizmet vermiş Cipriani şu aralar ise Bodrum da hizmet vermektedir. Mutlaka görülmesi gereken yerler başında yer alan bu ünlü mekan tadına doyamayacağınız lezzetlerle gelen misafirleri kendisine hayran bırakmaktadır. Nesilden nesile aktarılmış ve Üçüncü nesil Ailesinin bir ferdi olan Cipriani tarafından yönetilmiş ve yönetilmeye devam eden restoranlar yalın ve klasik tarzını yıllardır koruyabilmiştir.

Muğla otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Bodrum ve Gümbet tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Bitez çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cipriani Bodrum