Akyazı Otelleri

Günümüzde doğal güzellikleri ve termal zenginlikleri ile tercih edilen Akyazı otelleri...

Akyazı Otelleri

Bölge tarihte Misya, Bitanya ve Bitinya gibi isimlerle anılan Akyazı, günümüzde doğal güzellikleri ve termal zenginlikleri ile tercih edilen ender bölgelerden biri olma özelliğine sahiptir.
Heredotes, Sakarya nın bir ilçesi olan Akyazı nın eski dönemlerde Bitinler tarafından kurulduğu ve Bitinlerin Trakyalı olduğundan söz etmektedir. Bölge, M.Ö. 546 da Perslerin egemenliği altına geçmiştir. Ardından Makedonya Kralı Büyük İskender bu topraklarda ve ardından Romalılar hüküm sürmüştür.
Yani Akyazı tarihin önemli sahnelerine tanıklık etmiş, o dönemlerin atmosferini hala korumaktadır. Akyazı, ilk olarak Malazgirt Savaşı nın hemen ardından Selçuklular tarafından ele geçirilmiştir. Hızlı bir şekilde Selçukluların himayesinden çıkmış, 1075 yılında Kutalmış oğlu Süleyman Bey tarafından yeniden ele geçirilmiştir.
Tarihin izlerini hala gözler önüne sunmaya devam eden Akyazı, şehrin en büyük metropol ilçelerinden biridir ve son verilere göre toplam nüfusu 83.497 dir. Bu rakamın 41.738 i ilçe merkezinde yaşarken diğer bir kısmı kırsal kesimde yaşamaktadır.
Akyazı görülecek yerler bakımından zengin bir ilçedir. Sultanpınarı Yaylası, Acelle Yaylası, Taşyatak Köyü ndeki Üç Şehitler Türbesi, Ballıkaya Köyü ndeki Mir Ali Türbesi ve Emir Ali Türbesi, Pazarköy deki kerim Türbesi, Ömercikler Mahallesi ndeki Yedi Kardeşler Türbesi Akyazı nın tabiat ve kültür varlıklarının hemen başında gelir.
Akyazı da restoranlar, çay bahçeleri ve alabalık tesisleri ve bunun gibi aktiviteler mevcuttur. Dilediğiniz Akyazı restoranları veya alabalık tesislerinde bölgenin en güzel doğal manzaraları eşliğinde çeşitli lezzetler tadabilirsiniz.
Akyazı nın yerli halkı arıcılık, tarım ve ipekböcekçiliğinden geçimlerini sağlamaktadır. Marmara Bölgesi nin bu şirin ilçenin başlıca tarım ürünleri fındık, buğday, pancar ve patatesten ibarettir. Özellikle fındık üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bölge halkı seracılıkla da oldukça fazla uğraşmaktadır. Daha çok orman köylerinde, kırsal kesimlerde hayatlarını sürdüren halk ise arıcılık ve ipekböcekçiliği ile hayatını sürdürmektedir.
Son zamanlarda turistlerin ilgisini çeken Akyazı da otellerin gün geçtikçe sayılarında artmaktadır. Eğer beldenin tabiat güzelliklerini görmek istiyorsanız Akyazı otellerini veya Akyazı ya konum olarak yakın olan otellerini konaklamak için tercih edebilirsiniz
Muazzam doğasının içinde yeşilin her bir rengini dahil eden Akyazı, Sülüklü Gölü yle de kesinlikle beğeninizi kazanacak.

Akyazı Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER