Akyurt Otelleri

En uygun ve güzel Alyurt otelleri hakkında bilgiler...

Akyurt Otelleri

Akyurt; Ankara'nın metropol ilçelerinden biri konumundadır.

İç Anadolu Bölgesi Ankara sınırları içerisinde geniş ve düzgün bir arazi üzerinde kurulu olan Akyurt ilçesinin , doğusunda Kalecik, batısında Keçiören, güneybatısında Elmadağ ilçeleri bulunmaktadır. İlçe merkezi Çankırı, Kastamonu ve Sinop'u Ankara'ya bağlayan Devlet karayolu üzerinde olup, Ankara merkeze uzaklığı 34 km'dir. Akyurt ilçesinden geçerek, çubuk çayına akan Ravlı Çayı, Çam, Karayatak, Kızık derelerinin birleşmesinden meydana gelir ve bu güzel birleşme tam bir doğa harikasıdır.Ravlı çayı, kış ve bahar aylarında artan su miktarı ile yaz aylarında çevresindeki bahçeler sulanmaktadır. Bunun yanında Bozca köyünde Gökseki, Örez ve Soğuk Pınar'dan gelen çayların birleşmesiyle büyük bir dere bulunmaktadır.

Akyurt'ta bölgede faaliyet gösteren 390 civarında sanayi kuruluşu yer almaktadır. Bu sanayi kuruluşları yaklaşık 30 bin kişi istihdam etmektedir. Ayrıca; İlçe sınırları içerisinde Gazi Üniversitesi Akyurt yerleşkeside bulunmaktadır.

Yüksek kesimlerde toplanan kar ve yağmur sularının birikiminden oluşan Akyurt sulama göleti merkeze 4 km. mesafede ve karacalar köyü mevkiindedir.

Ankara, Çankırı, karayolu üzerinde bulunan Akyurt, Çubuk'a 16 km mesafededir. Akyurt, Ankara devlet karayolu 12 km den itibaren Esenboğa havalimanı Ankara yolu ile birleşmektedir.

Hava yoluyla seyahat edecek misafirler için, havalimanına yakınlık avantajı sağlayan Ankara Akyurt otelleri hakkında detaylı bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Akyurt Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Kızıleşik Tümülüsü
Kızıleşik Tümülüsü

Eski adıyla Höyüktepesi olan Kızıleşik Tümülüsü Anadolu Medeniyetler Müzesi başkanlığında 1987 yılında kurtarma kazısı olarak başlatılmış ve 3 gün sürmüştür.
Yapılan kazıda Roma dönemine ait altın yaprak şeklinde ince levhalardan oluşan diadem parçaları bulunmuştur. Buluntular o döneme ait altın yüzük, küpe, kolye parçaları, bronz halkalar ve pişmiş toprak kaplarıdır.
Kızıleşik bölgesinden bulunan kazılar şuanda Anadolu Medeniyetler Müzesinde sergilenmektedir.

Balıkhisar Köyü Höyüğü

Ankara Havalimanı mevkiinde Akyurt un Balıkhisar köyünün kuzeydoğusunda yer alan bu höyük yapılan kazılar sonucunda Akyurt ilçesinde yerleşimin MÖ. 3000 yılında başladığının ispatı olmuştur.
Kazılarda Hitit dönemine ait çift kulplu vazo, toprak testi ve Eski Tunç ve Frig dönemine ait seramik parçalar bulunmuştur.

Balıkhisar Köyü Höyüğü
Melike Hatun Türbesi
Melike Hatun Türbesi

Ankaraya dönemin eğitim kurumu olan Kara Medreseyi yaptıran Melek Hanım hayırseverliği ile tanınmış ve bir çok hayri hizmette bulunmuştur. Kara Medresenin asıl adı bu hayırsever insanın adı olan Melike Hatun Medresesidir. 1530lu yıllarda geliri en fazla olan bu medresede Hacı Bayram-ı Veli hazretleri de müderrislik yapmıştır.
Günümüzde Melike Hatunun yapmış olduğu hizmetlerden medrese ve cami tamamen yıkılmış, hamam ise hala kulllanılmaktadır. Hamamın şuanki adı Tarihi Eynebey Hamamı dır. Aynı zamanda belgelerde bulunan fakat tamamen yıkılan Melike Hatun Kervansarayı Pursaklara bağlı Saray kasabasında yer almıştır.
Melike Hatunun mezarı başında bulunan sekiz köşeli mermer sütunda yazan kitabedeki yıla göre 1393 yılında vefat ettiği anlaşılmaktadır.

Esenboğa Havalimanı

Ankaranın Çubuk ilçesi sınırlarında yer alan Esenboğa Havalimanı iç ve dış hatları içinde barındıran ilk havalimanı olmakla birlike yolcu trafiği açısından Türkiyenin dördüncü havaalanıdır. 182bin metrekarelik alanı ile ise ülkenin ikinci büyük havaalanıdır.
Yapımına 1951 yılında başlanılan Esenboğa Havalimanın inşaatının tamamlanması dört yıl sürmüştür. Devam eden yıllarda birçok geliştirme yapılmasına rağmen trafiğe cevap veremeyen havalimanın yenilenmesine karar verilmiştir. Yeni bir proje ile 2006 yılında yenilenmiş olarak tekrar faaliyete geçmiştir.
Esenboğa Havalimanı günümüzde Anadoluya yapılan seferlerle ve yurtdışından gelen turist sayısının artmasıyla faaliyet açısından büyük bir artış göstermektedir.

Esenboğa Havalimanı
Büyük Anadolu Aquapark
Büyük Anadolu Aquapark

Büyük Anadolu Otel içerisinde yer alan aquapark sıcak yaz günlerinde deniz olmasa da güneşin tadını doyasıya çıkarmanız için birebirdir. Farklı seçeneklerde kaydırakların olduğu aquaparkta ailenizle doyasıya eğlenebilir, havuzun tadını çıkarabilirsiniz. Haftaiçi veya haftasonu aquaparka giden servislerle ulaşımınızı da kolaylıkla sağlayabilirsiniz.