Altındağ Otelleri

Altındağ otelleri, dünyanın en önemli tarihi öneme sahip müzelerinden birine sahip Altındağdadır.

Altındağ Otelleri

Kurtuluş, Cumhuriyet, Etnografya,  gibi diğer önemli müzeler de Altındağ sınırları içinde yer almaktadır. Altındağ'ın merkezi Ulus meydanıdır ve  Cumhuriyeti kuran ilk meclis ve Cumhuriyetin simgesi Zafer Anıtı burada yer almaktadır.

Kente ayrı bir güzellik katan tarih boyunca  ayakta kalan 30'a yakın Selçuklu ve Osmanlı dönemi camileri Altındağ ilçesinde yer almaktadır.Çengel Han sanayi müzesiyle, Sulu Han ticaretiyle , Pirinç Han ise kültür ve sanat merkezi olarak Altındağa hayat vermektedir. Roma Hamamı, Augustus Tapınağı, Julianus Sütunu sizleri Roma ve Bizans İmparatorluklarına doğru mistik bir geziye çıkarmak için bekliyor.

Altındağ, eşsiz mimarisinin yanında önemli düşünür ve sanat adamlarının izlerini de taşır. Hacı Bayramı Veli, Mimar Sinan, Cenabı Ahmet Paşa bu önemli düşünürler bu bölgede yaşamışlardır. Bu düşünürleri Altındağ bölgesi içinde somutlaştıran ve günümüze kadar ulaştıran Hacı Bayramı Veli Camii ve Mimar Sinan'ın izlerini taşıyan Cenab-ı Ahmet Paşa Camii en önemli eserlerdendir.


Altındağ Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Bizans döneminde inşa edilen Ankara Kalesi, Arap saldırılarından korunmak için yapılmıştır. 659 yılında 2. Konstantin iç surları, 859 da ise 2. Michael dış surları inşa etmiştir. Günümüze gelene kadar çeşitli aşamalardan geçen kale, ovadan 850 m. yüksekliktedir. Bu Kale, tarih boyunca birçok amaca hizmet vermiştir. 
Pek çok onarım ve bakımdan geçen Ankara Kalesi, günümüzde ziyarete açıktır. Bu tarihi yer mutlaka gidilip görülmelidir. Ankara Altındağ Ulus'tadır. 

Mimar Sinan Anıtı

Ülkemizin en önemli mimarlarından birisi olan Mimar Sinan'ın mermerden yapılmış anıtı  Ankara Altındağ'da bulunmaktadır. Türkiye Emlak ve Kredi Bankası'nın yaptırdığı bu anıt 1950'li yıllarda  yaptırılmıştır.

Türk Dil ve Tarih Kurumu, Mimar Sinan'ın heykelinin yapılması için vasiyette  bulunan  Atatürk'ün, vasiyetini yerine getirerek bu anıtı inşaa ettirmiştir. Heykeltıraş Hüseyin Anka tarafından büyük bir titizlikle inşaa edilen  Mimar Sinan Anıtı, ziyarete gelen misafirlerin ilgisini çekmektedir.
 
Ankara Altındağ'da bulunan Mimar Sinan Heykelinden bahsetmemiz gerekirse; heykel, 5  metre yükseklinde ,7 ton ağırlığındadır ve Ankara Sıhhıye semtinde bulunan  Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin önünde bulunmaktadır. Bu görkemli anıtın kitabesi mermer tabanının hemen önünde yer alıyor.

Mimar Sinan'ın anıtının en önemli özelliği ise Türkiye'de yapılan ilk Mimar Sinan Anıtı olmasıdır.

Mimar Sinan Anıtı
Sulu Han
Sulu Han

Birçok defa bakımdan geçen Sulu Han, Ankara Altındağ Ulus halinin güneyinde yer alır. Sulu Han; iki katlı, iki avlulu, yanında arastası olan bir şehir hanıdır. Kocaman bir çarşısı bulunan Suluhan'da bu çarşıyı gezerek aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Sulu Han çarşısında birbirinden renkli ve fazla çeşitte dükkan vardır. Bu dükkanlarda bebek şekerlerinden birçok takı çeşidi ve takı yapmak için malzemeler bulmak mümkündür. Ankara Altındağ Ulus'ta yer alan ve çok fazla bilinmeyen Sulu Han çarşısını gezmenizi tavsiye ederiz. 

Akköprü

Varlık Mahallesinde bulunan Akköprü, 1222 yılında Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad için Ankara Valisi Kızılbey tarafından yaptırılmış bir köprüdür. Çubuk Çayı, Hatip Çayı ve İncesu Deresinin kesişim noktasında yer almaktadır.  
Köprüde 7 adet sivri kemer bulunmakla birlikte kemerler yüksek oranda kesme Ankara taşından ve civardaki antik eser malzemelerden yapılmıştır. Kesme bazalt taşında yapılan köprünün  kemerlerinin 4ü büyük 3ü ise küçüktür. Köprünün batı tarafında iki yazıt bulunmaktadır.

Akköprü
Altınpark
Altınpark

640bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan Altınpark su,yeşil, eğlence, spor ve fuar alanı olarak Ankaranın en büyük parkı ve Doğu Akdeniz ülkeleri arasında yılın parkı olarak seçilmiştir.
1936da Atatürkün imzasını taşıyan bakanlar kurulu kararı ile 1977 yılına kadar golf kulübü olarak kullanılan Altınpark 1985 yılında kazanılan yarışma ile bugünkü Altınparkı ortaya çıkarmış ve bünyesinde bulunan birçok sosyal tesis ile Türkiyedeki birçok ilke imza atmıştır.
Altınpark bünyesinde uluslar arası standartlarda olimpik yüzme havuzu, fuar ve kongre merkezi, bilim merkezi, oyun ve eğlence alanları barındırmaktadır. Yaz döneminde havaların güzelleşmesiyle daha da canlanan Altınparkta çarpışan botlar, elektrikli gezinti arabaları, tren, atlı arabalar ve müzikli ve ışıklı su gösterileriyle ailenizle keyifli bir haftasonu geçirebilirsiniz.

Atatürk Kültür Merkezi

Altındağ ilçesinin Zübeyde Hanım mahallesinde yer alan Atatürk Kültür Merkezi toplamda 35000 m2 alan üzerine kurulmuş olup 5000 m2lik açık alana sahiptir.
Atatürk Kültür Merkezi 1983 yılında kurulan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumuna bağlı kamu tüzel kişiliğine sahip kurumlardan biridir.
Kültür Merkezinde önemli birçok konferans, panel, kongre ve  sempozyumun yanı sıra yöresel etkinlikler, illere özel günler, farklı milletlerin tanıtımları, özel gün, araba, mobilya gibi fuar etkinlikleri ve bunlarla ilgili ürün satışlarına ev sahipliği yapılmaktadır. Siz de ilginizi çeken alanlarda fuar günlerini takip ederek etkinliklere katılabilirsiniz.

Atatürk Kültür Merkezi
Mavi Göl
Mavi Göl

Şehrin stresli ve kirli havasından bir süreliğine de olsa uzaklaşmak ve doğayla buluşmak isteyenlere hitap eden Mavi Göl 7 adet büfesi, 1500 adet bankı ve 250 adet barbeküsü ile piknik yapmak isteyenler için ideal bir mekandır. Park içerisinde bulunan 26 adet çocuk oyun grubu ile özellikle çocuklu aileler için tercih sebebidir.  Ayrıca Mavi Göl Ankara sporseverler için de bulunmaz bir alandır. İçerisinde 4 basket sahası, 1 futbol sahası, mini golf alanı ve 4 ayrı noktada kondisyon alanı barındırmaktadır.
Yaklaşık 2bin m2lik bir alana kurulmuş olan Mavi Göle ulaşım oldukça kolay olup Kızılaydan veya Ulustan geçen otobüslerle sadece 20 dakikada bu doğal alana ulaşmanız mümkündür.