Amasra Otelleri

Bartın iline bağlı Amasra otelleri plajlarıyla adını duyurmuştur.

Amasra Otelleri

Amasra Bartın İline bağlı 6700 nüfuslu bir ilçedir. Doğal koy olması nedeniyle birçok eski medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Turizmin 12 ay devam ettiği bölgede kış aylarında da bölgeye günübirlik turlar

Kale surları ve bir çok tarihi kalıntısı halen dimdik ayaktadır. Temiz plajları sayesinde denize girilebilecek güzel bir sahil şehridir.

Amasra salatası meşhurdur. Sakin bir tatil geçirmek isteyen herkesi Amasramıza bekleriz.

Amasra Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Amasra Fatih Camii
Amasra Fatih Camii

Amasra Kalesi içerisinde yer alan Amasra Fatih Camii bölgedeki en önemli yapılardan biri olarak göze çarpmaktadır. 9. yüzyılda Bizans kilisesi olarak yaptırılan bu eser Daha sonraları Fatih Sultan Mehmet in bölgeyi kuşatmasıyla beraber  camiye çevrilmiştir. İsmi de Fatih Camii olarak adlandırılmıştır. 9. yüzyılda Bizans Kilisesi olarak inşa edilen yapı Fatih Sultan Mehmet inAmasrayı işgalinden sonra camiye çevrilmiştir.

Amasra Fatih camiinin cemaat bölümü ve Ambon ambis çıkıntısı olarak adlandırılan bölümü daha sonradan camiye eklenmiştir. Bu bölümler dönemin bütün özelliklerini taşımaktadır. 1887 senesinde caminin dört duvarı hariç diğer bölümleri özellikle çatı bölümü yıkılma tehlikesi geçirmiş bunun üzerine ahşap tavan yapılmış ve çatıda değiştirilerek caminin bu şekilde onarım geçirmesi sağlanmıştır.

Ülkemizde ve diğer islam ülkelerinde benzeri görülmeyen bir özelliği vardır Amasra Fatih Camiinin. Bu özelliği ise cuma hutbelerinin kılıç çekilerek okunmasıdır. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed in  savaş elbiseleriyle gitmiş olduğu Mekke de cuma hutbesini okurken kılıcını kınından çıkararak hutbeyi bu şekilde okuması sünnet sayılmıştır.1400 sene önceki ve bu gelenek günümüzde de Amasra Fatih caminde sürdürülmekte ve görenlerin çok ilgisini çekmektedir. Amasra kalesi içerisinde yer alan Amasra Fatih camii bölgede görmeniz gereken tarihi yapılar arasında bulunmaktadır.


Amasra Galla Pazarı(Kadınlar Pazarı)

Amasra da her salı ve cuma günleri uzun yıllardan beri kurulan Galla Pazarı Kadınlar Pazarı olarakta adlandırılmaktadır. Kadınlar pazarı denmesinin sebebi ise bahçesinden ve köylerindeki hayvanlardan elde ettiği sütten, yoğurttan, peynirden, tereyağından,mısırdan, fındıktan,çileğe kadar vişneye kadar taptaze ürünleri burada kadınların sergilemeleridir. 

200 senelik bir geleneği dahala bugünde Amasra Galla pazarında görebilmekteyiz. Köylülerin köylerinden,bağlarından,bahçelerinden getirdikleri organik ürünler burada yoğun ilgi görmektedir. Yöresel köy yiyeceklerini almak isteyen bölge halkı buraya sürekli salı ve cuma günleri akın etmektedir. Köylüyle kent arasındaki etkileşimide kolaylaştıran Amasra Galla Pazarı bölge için çok önem arz etmektedir.

Organik ,saf, doğal ,katkısız ürünlerin insan vücudu için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Amasra daki Galla pazarı insan sağlığı açısından da bu yönüyle çok önemlidir aslında. Çünkü köylüler tarafından getirilen bu eşsiz lezzetler tamamen organik ve katkısızdır. Dağ çileğiyle yapılan çilek reçelleri.taze yoğurt,katkısız tereyağı,köy yumurtaları,katkısız yağlar vedaha birçok organik ürün Bu pazarda sergilenmektedir. Amasra da bulunan Galla Pazarı bölgeye yolunuz düştüğü zaman kesinlikle gezmeniz alışveriş yapmanız gereken yerler arasındadır.


Amasra Galla Pazarı(Kadınlar Pazarı)
Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

Amasra il sınırları içerisinde yer alan Amasra Kalesi Roma döneminde yapılmıştır. Cenevizliler, Bizanslılar ve Osmanlılar döneminde ise büyük tadilatlar geçirmiştir. Zindan kalesi ve Sormagir olarak adlandırılan iki ana bölümden oluşmaktadır. Sormagir kalesi Boztepe de bulunmaktadır. Buradan Kemere Köprüsüyle Amasra ya bağlanmaktadır.

 Amasra Kalesinin kuzey doğu bölümlerinde Büyük Liman Kapısı bulunmaktadır. Batı bölümünde Küçük Liman Kapısı ,güneyinde ise Zindan kapısı yer almaktadır. Sormagir Kalesi ile Kemere köprüsüne bitişik olarak bulunan ve Karanlık Yer olarak adlandırılan ana kapıdan girince Küçük Liman yönlerine doğru iki katlı bir kapıdan dışarı çıkılmaktadır.

Amasra Kalesinin güneydoğu kuzeydoğu arasındaki doğu surları 65 metre uzunluğundadır. Üzerinde 8 tane burç bulunmaktadır. Güney surlarının uzunluğu 300 metre büyük bölümü yıkılan kuzey surlarının ise uzunluğu 200 metredir. Amasra Kalesinin kuzeydoğusunu çevreleyen surlar ile batıya doğru uzanmakta olan surlarının çoğu yıkılmıştır. Kapıya bitişik olarak bulunan batı surlarının 50 metrelik bir kısmı hala ayakta kalmayı başarabilmiştir. Amasra Kalesi tarihi ve mimari yapısıyla bölgeye geldiğiniz taktirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. 

Amasra Müzesi

Amasra müzesi Türkiye deki en iyi on küçük müze arasında gösterilmekte olup bölgedeki önemli yapılardan biri olarak göze çarpmaktadır. Müzede Selçuklu,Osmanlı,Roma ve Helen dönemine ait izler e rastlamak mümkündür. Amasra müzesi 1870 senesinde deniz okulu olarak açılmış daha sonraları ise 1970 senesinde tarihi eser olarak kabul edilmiş ve müzeye dönüştürülmüştür. Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Amasra daki bu müze bölgenin tek arkeoloji müzesi olarak bilinmektedir. 

Hadryanus heykeli Amasra daki bu müzenin en önemli eserleden biri olarak göze çarpmaktadır. Savaş tanrısı olarak kabul edilmekte olan Athena nın bir savaştan zaferle  dönerken kurt üzerinde duruşunu gösteren bir heykeli canlandırmaktadır. Romus ve Romulus kardeşlrin Roma yı kurduğu varsayılmakta olduğundan buradaki bu kurtunda bu kardeşlerim emzirdiği kurt olduğu düşünülmektedir. Şifa tanrısı olarak kabul gören ve bu şekilde bilinen Askletios un temsilinde kullanılan bir yılanda müzede yer almaktadır.

Amasra sınırları içerisinde yer alan Amasra Müzesi daha çok İngiliz,Alman,Fransız ve Rus turistlerin ilgisini çekmekte olup pazartesi günleri harici haftanın hergünü hizmet vermektedir. Bölgedeki çok önem arz eden bu müzeyi bölgeye yolunuz düştüğü taktirde kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.
Amasra Müzesi
Amasra Plajı
Amasra Plajı

Amasra plajı ilçe merkezinin kuzey bölümlerinde yer almaktadır ve ilçeyle aynı ismi taşımaktadır. Amasra ilçesi doğal güzellikleriyle olsun eski yapılarıyla olsun tatil merkezi bir yer olarak oldukça dikkat çekmektedir. Bunca güzelliğin içinde aralarında yaklaşık 200 metre mesafesi bulunan koylar bulunmaktadır. Bu koylar arasında yer alan Amasra Plajı oldukça dikkat çekici bir yapıdadır. Sakin huzurlu bir tatil arıyan misafirlerin çok ilgi gösterdiği bir plajdır.
Amasra Plajı 1940 senelerinden beri tanınmış bir yer olarak yerli ve yabancı çok sayıda turistin uğrak yeri konumundadır. Plajın ortalama 1 km uzunluğu bulunmaktadır. Deniz turizmi bölgenin en önemli turizm kaynağı olduğu gibi bunun yanısıra  doğa sporlarıda plajda oldukça meşhurdur.

Karadeniz kıyısında yer alan Amasra Plajı tarih ve doğa sporlarının beraber içiçe olduğu bir yer konumundadır. Bölge yapısı itibariylede aynı zamanda olağanüstü bir bitki örtüsü güzelliğine sahiptir. Denizi az dalgalı olan Amasra Plajı temiz suları ilede öol dikkat çeken bir yapıya sahiptir. Amasra merkezde yer alan bu plajı ve bölgenin çok üst derecedeki doğa güzelliklerini bölgeye yolunuz düştüğü zaman kesinlikle görmenizi ,aynı zamanda güneş kum ve denizin tadını çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.


 

Direkli Kaya

Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın ilinin Amasra ilçesinde yer almakta olan Direkli Kaya çok önemli bir turistik yer olmasının yanısıra büyüleyici bir deniz manzarasına da sahip olması nedeniyle çok tercih edilen rağbet gösterilen dikkat çekici bir yerdir. Uzunluğu 7 metre olan bu yapıdan Karadeniz bağlantılı bir kaya ve havuza doğru oyulmuş şekilde basamaklar ve mermerler bulunmaktadır. birde iskele vardır. Amasra da yer alan Direkli Kaya nın yapılmasının sebebi ise denizi gözetlemek vede aydınlatmak olarak bilinmektedir. Direkli Kaya yı Cenevizliler in  yaptığı bilinir.
Amasra ilçesini en büyüleyici bir şekilde seyredebileceğiniz yer olan Direkli Kaya muhteşem manzara güzelliğini ziyaretçilerine sunmaktadır. Amasra küçük Liman mevkinde yer alan Direkli Kaya, kayaların üstüste dizilmesi sonucunda oluşturulmuş çok önemli bir tarihi yapıdır.Direkli Kaya nın ön bölümlerinde el işçiliğiyle kayaların içi oyularak yapılmış olan bir havuz vardır ve bu havuzun ismine Amastrist in havuzu denilmektedir. Amasra da yer alan bu yapı bölge halkının ve bölgeye gelen misafirlerin daha ziyede denize girmek amacıyla kullandıkları çok önemli mekanlardan biridir. Aynı zamanda muhteşem manzarasıylada bölgede kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Direkli Kaya
Göldere Şelalesi
Göldere Şelalesi

Yeşil ve mavi renklerin muhteşem uyumunu birarada  görebileceğiniz Göldere Şelalesi Amasra nın  çok önemli bir parçasıdır. Tali yolları kullanarak gelinebilen Göldere Şelalesi ne ulaşmak biraz zorlu olsada ulaştığınız taktirde büyüleyici bir manzarayla karşılaşçağınız kesindir. Amasra Kurucaşile yolunu takip ederseniz yol ayrımında Göldere Şelalalesinin yazılı olduğu bir tabela karşınıza çıkacaktır. Daha sonra ağaçların eşliğinde 10 dakika süren bir yürüyüşün ardından Göldere Şelalesine ulaşabiliyosunuz.

Amasra da yer alan bu minik şelalenin suları taşların arasından gür bir şekilde akmaktadır. Çok soğuktur suyu ve zeminde çok kaygan olduğundan dolayı suya girmek isteyenlerin biraz tedbirli olmaları gerekmektedir. Çadır kurmak.ateş yakmak,ve kamp yapmayı seven misafirler içinde Göldere Şelalesinin hemen ön kısımlarında çok müsait alanlar bulunmaktadır.

Amasra da bulunan Göldere Şelalesinin gün batımında güneşin şelaleye doğru gelmesyle ortaya çıkan mükemmel manzarada gerçekten çok etkileyici bir görüntü ortaya çıkarır. Gerek Şelalenin güzelliği gerekse etrafındaki piknik ve kamp alanlarıyla Göldere Şelalesi Amasra ya yolunuz düştüğü taktirde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasında bulunmaktadır.

Gürcüoluk Mağarası

 Amasra nın çok önemli turistik değerlerinden biri olan Gürcüoluk Mağarası Amasra ya ortalama 10 km mesafede yer almakta olup mağaranın uzunluğu tam 169 metredir. Amasra ile Çakraz karayolu üzerinde bulunan Karakaçak köyünün sapaklarından devam ederek Gürcüoluk mağarasına ulaşılabilmektedir.

Fosil bir mağara olan Amasra Gürcüoluk Mağarası tek bir galeriden oluştuğu halde  damlataş sütunları mağarayı çok sayıda salon ve odalara bölmüştür.Genişliği 2 ile 2.5 metre arasında değişen mağaranın uzunluğuda yer yer 1 metre ile 7 metre arasında değişiklik göstermektedir.İçerisinde son derece güzel ,dikitler ,sarkıtlar  ve sütunlar bulunmakta olup mağara içinin büyüleyici bir güzelliği bulunmaktadır.

Amasra da yer alan Gürcüoluk Mağarasının tabanında fosillenmiş topraklar bulunmaktadır. Mağarada yatay olarak gelişme göstermiş ve tam anlamıyla fosilleşmeyi tamamlamış olup sadece mağara içi şekillenmeleri devam etmektedir. Giriş kısmı baz alındığında mağaranın  en derin noktası  - 5 metredir. İçerisindeki muazzam damlataşları ve olağanüstü doğa güzellikleriyle Gürcüoluk Mağarası bölge için çok önem arz etmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir. 
.

Gürcüoluk Mağarası
Kemere Köprüsü
Kemere Köprüsü

Amasra da bulunan Kemere Köprüsü Boztepe Zindan mahallesi ile Sormagir mahallesini birbirine bağlamaktadır. Bundan yaklaşık 12 sene önce Kemere Köprüsünün alt kısmı çakıl taşlarıyla dolu olarak kapatılmış bir halde bulunuyor ve burada zarar görmüş balıkçı tekneleri ve diğer teknelerin onarımının yapıldığı bir yer olarak göze çarpmaktaydı. Amasra da yapılan deniz temizliği sırasında köprünün altının açılması için yapılan çalışmalar sonucunda buradan deniz akımı sağlanmış ve böylece köprünün alt kısmından tekne turları ve sandalların geçiş imkanlarına olanak tanınmıştır. Kemere Köprüsü nün böylece  turizm yönünden değeri eskisine nazaran çok fazla artış göstermiştir.

Amasra sınırları içerisinde yer alan Kemere Köprüsü Roma döneminde yaşayan Lejyon Birliklerince  ait bir yapı olarak bilinmektedir. Köprünün kenar kısımlarında zamanla meydana gelen toprak kaymaları nedeniyle bazı değişmeler olmuş fakat yapılan tadilatlar sonucunda buranında onarım çalışmaları tamamlanmıştır. Fakat günümüzde bile hala köprüde sert dalgaların etkisiyle bazı aşınmalar gözlenebilmekte bu yüzden de köprü sürekli denetim altında tutulmaktadır. Amasra için çok önem arz eden Kemere Köprüsü bölgedeki ziyaret edilmesi gereken önemli yapılardan biridir.


Büyük Liman Plajı

Amasra da yer alan Büyük Liman Plajı bölgenin ticari bakımdan en önemli bölgesi olarak kabul edilmektedir. Kömür ihracatının sağlandığı Büyük Liman Plajı ayrıca gelen ticari ve turistik gemilere de ev sahipliği yapmaktadır. Kısaltılmışı Kayra olarak geçen Karadeniz Yat Rallisinin de yarışlar esnasında uğradığı yer olarak ta Büyük Liman Plajının önemi bölge için büyüktür.

Amasra da bulunan Büyük Liman Plajının dalgakıranlarının olduğu Mendirek ismiyle bilinen bölgede midye ve istiridye çıkarmak isteyen misafirler için  limanın hemen uzantısında bulunan plajı kullanılabilmektedir. Ayrıca plajın hemen karşı kısmında  el değmemiş bir vaziyette bulunan dalgakıranların alt kısımlarında dev midyeler bulunmaktadır.

Bu plaj bölgedeki diğer plajlara göre çok küçük olmakla birlikte metre kareye düşen insan sayısı bakımından ise çok kalabalık bir yer olarak görülmektedir. Büyük Liman Plajı bu sebeple bölgenin en kalabalık plajı  konumundadır.  Buradaki Mendirek akşamları yürüyüş yapmayı seven yöre halkı için çok kullanışlı bir yer olarak oldukça ilgi gösterilen bir konumda bulunmaktadır. Büyük Liman Plajı doğa harikası bir yer olarak bölgeye gelen ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi başarmış bir yer olarak Amasra ilçesi sınırları içerisindeki yerini almıştır.. .Büyük Liman Plajı