Amasya Merkez Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Amasya Merkez Otelleri

Tarihi eserler ve kalıntılar yönünden oldukça zengin olan Amasya Merkez otelleri hakkında bilgiler...

Amasya Merkez Otelleri

Amasya Cumhuriyetin ilk yıllarında  il olarak kabul edilmiş ve birçok tarihi laylarıda bünyesinde yaşamıştır. Amasyada birden çok kültür yaşadığı için ünlü tarihçiler ,bilim adamları bu ilimizden çıkmıştır. Bunların başında Strabon ile Aşık Paşazade gelmektedir.

Medresesi ,Burmalı Minare Camisi ,Gökmedrese Camisi, Sultan Mesut Türbesi, Yürgüç Paşa Camisi, Bimarhane (Şifahane) , Halife Gazi Türbesi, Torumtay Türbesi ,Yakup Paşa Medrese ve Tekkesi  .Bülbül Hatun camisi ve Taş Han Amasya ilinde ve merkeze yakın bir yerde bulunmaktadır.

Tarihi yerler arasında  Bimarhane İlhanlılar döneminde yapılmış ve  akıl hastalarının müzikle tedavi edildiği bir tedavi merkezi olarak kullanılmıştır.Bu nedenle tarih öncesinde de ilin adını birçok kitlelere duyurmuştur. Ayrıca Yeşilırmak üzerindeki Alçak Köprü olarak adlandırılan köprü, Helenistik dönemden günümüze kadar ilk günkü sağlamlığını korumaktadır. Bunun yanı sıra Meydan, Maydanos, Hükümet  ve Kuş köprüleri Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılmış köprüler arasındadır.

Amasya Kalesi, Merdivenli Kaya Tüneli, Kral Mezarları ve Aynalı Mağara, Hazeranlar Konağı ve Amasya evleri bölgenin diğer önemli yerleri arasındadır.

Amasya Merkez Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Hatuniye Külliyesi
Hatuniye Külliyesi

Hatuniye külliyesi,Hatuniye mahallesinde Mahallesinde, Yeşilırmakın hemen kıyısında yer alan külliye Sultan II. Bayezidin eşi ve Şehzade Ahmetin annesi Bülbül Hatun tarafından 1510 yılında yaptırılmıştır. Asıl olarak cami, hamam ve sübyan mektebinden oluşan bir külliyedir.

Camiye kuzeyindeki alçak yay kemerli kapıdan girilir. Kuzey cephesi, birbirine sivri tuğla kemerlerle bağlı altı sütunun oluşturduğu beş gözlü bir son cemaat yeriyle kapatılmıştır. Bu bölümün duvarları ana ibadet mekanının duvarlarından daha yüksektir. Kemerlerin üstü, bütün cepheyi kaplayacak biçimde Meander motifiyle süslüdür. Son cemaat yerinin üzeri beş küçük kubbeyle örtülmüştür. Kubbelerden sadece ortadaki sekizgen bir kasnak üzerine oturtulmuş, diğerleri kasnaksız kullanılmıştır.

Dikdörtgen planlı caminin duvarları moloz taştan örülmedir. İbadet mekanının orta kısmında bulunan iki payenin duvarlara birleştirilmesiyle iç mekan altı bölüme ayrılmıştır. Yanlardaki bölümlerden daha geniş ve yüksek olan ortadaki iki bölümün üzeri iki kubbeyle örtülüdür. Caminin kuzey,,batı köşesinde tuğla örgülü, tek şerefeli minaresi bulunur.

Amasya Müzesi

 Amasya müzesi  ilk olarak 1925 yılında Sultan II.Beyazid Külliyesi ile bir olan medrese binasının iki odasında toplanmış, az sayıda arkeolojik kazılarda çıkan eserler ile İslami Devir mumyalarının bir araya getirilmesi sonucu Müze Deposu olarak kurulmuştur.

Bölgede çıkan eserlerin  daha sonra çoğalması ve teşhir edilecek yerin yetmemesinden dolayı yeni mekanlara ihtiyaç duyulmuştur.Bu yüzden 1962 yılında Selçuklu Döneminin monumental eserlerinden Gökmedrese Camii ne taşınmıştır.

1958 yılına kadar fahri yönetimle idare edilen Müze, 1958 yılı  Haziran ayından itibaren Müze Müdürlüğü ile yönetilmeye başlanmıştır.1980 tarihinde ziyarete açılan müze,  Bakanlığımız, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğünce bugünü yarına taşıyabilmek amacıyla  ziyarete kapatılmış, eserler yeniden kronolojik sıraya göre teşhir ve tanzim edilerek 12 Haziran 2003 tarihinde 12,,22 Haziran Uluslararası Atatürk,Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri çerçevesinde TBMM Başkanı Sn. Bülent ARINÇ tarafından ziyarete açılmıştır.13 ayrı medeniyete ait Arkeolojik, Etnografik, Sikke, Mühür, El yazması ve Mumyalar olmak üzere yaklaşık 24.000 civarındaneseri ile bölgenin en modern ve en zengin müzesi olarak,ülkemiz kültür ve turizmine hizmet etmektedir.

3 katlı olarak yapılan müzenin en alt  katında depoları, laboratuarı, fotoğrafhane ve diğer birimler bulunmaktadır.Sikke ve arkeolojik eserler salonu ile dinlenme salonları, üst katta ise Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait eserlerin teşhir edildiği etnografik ve mumyalar salonu, konferans, sergi salonu ve kaybolmak üzere olan el sanatları reyonları bulunmaktadır.

Amasya Müzesi
Maket Amasya Müzesi
Maket Amasya Müzesi

Maket Amasya Müzesi , Amasya Valiliği tarafından yaptırılmış,   Amasya  nın  1914 lü yıllardaki görüntüsünü günümüze yansıtmaktadır. Aynı zamanda 1,,150 ölçekte olan Mini Amasya şehrin coğrafi dokusunu olduğu gibi gerçeğine yakın bir şekilde göstermektedir.

İki yılda tamamlanan Amasya Maketi, şehrin hem gündüz halini , hem gece halini  bütün güzelliğiyle  göstermektedir. Sultan Beyazıt Cami Külliyesi içindeki tarihî yapıda yaklaşık 80 metrekarelik bir alanda oluşturulan, çevresiyle birlikte 178 metrekarelik bir alanda sergilenen  Şehri Amasya  maketi, konuklarını ağırlamaktadır.

Resmî açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından yapılan  Şehri Amasya maketi, göz alıcı görüntüsüyle ve  Türkiye de bir  ilk olması dolayısıyla Amasya ya gezmeye gelenlerin mutlaka uğradıkları bir alan olmuştur