Amasya Otelleri

En uygun Amasya otelleri hakkında geniş bilgiler...

Amasya Otelleri

Meyve ve sebzeleri sever misiniz? Hatta elma örneğin, elma kurusu veya elma reçelleri ve benzeri elmadan yapılmış gıda ürünleri. Amasya, elmaların başkentidir, elmaların vatanıdır. Eskiden geri Amasya elmasıyla çok iyi bilinen bir yerdi, fakat elbette artık şuanda ve bugünlerde her yerde satılabiliyor, bu yüzden sadece Amasya denilmiyor fakat Amasya'da bulabileceğiniz elmalar gerçekten çok güzeldir ve buradaki elmalarla her şeyi yapabilirsiniz. Mutfakta çalışmasını seven biriyseniz, mutlaka elmalarla birçok şey çıkarabilirsiniz. Elma aynı zamanda sağlık için de çok önemli bir gıda ürünüdür. Hatta, size kendimden bahsedeyim, çocukken ve daha birkaç yıl öncesine kadar, hastalandığım zaman, rendelenmiş elma yemesini severdim. İlginç gelebilir ama bana çok güzel geliyordu.
Amasya sadece elması olan bir şehir değil elbette, turistik bir kenttir ve tarihi mimarilerin çok fazla görüldüğü bir yerdir. Akşamları Amasya kalesine çıkarak, Amasya'yı ayaklarınızın altına alabilirsiniz. Öyle bir yer ki, Amasya'yı ayaklarınızın altına alıp baktığınız zaman, şoke olacaksınız, akşam yakılan sokak ışıklarının arasında muhteşem bir şehir görebiliyorsunuz. Amasya'ya hiç gittiniz mi? Gitmediyseniz ki gitmeniz şiddetle tavsiye edilir. O kadar güzel bir yer ki, gideceğiniz zaman birkaç gün mutlaka kalmanız gerekir. Kalmanız için birçok otel ve pansiyonlar bulunur. Hatta Amasya'nın bir nehri vardır ve Yeşilırmak olarak bir isim verilmiştir. Bu nehrin etrafında birçok restoranlar ve oteller bulunur.
O kadar güzel bir yer ki, etrafınıza baktığınız zaman, mimariler çok fazladır ve çok güzel mimariler var. Yeşilırmak nehrinin kenarında birçok eski mimariler bulunur ve hepsi koruma altına alınmaktadır. Mimarilerin koruma altına alınması çok önemli, özellikle nehrin kenarında duranlar, çünkü suya temas ettiği zaman, binada eskiliyor ve bu durumda binanın temeli çürüyor ve nihayetinde ayakta duramaz hale geliyor. Bu durumda, mutlaka koruma altına alınması gerekiyor. Elbette bu binalarda yine yaşayanlar veya işletmeleri olanlar oluyor fakat devlet tarafından koruma altında olan binalar olduğu için, içinde bulunan kişilerde ona göre hareket etmek durumda kalıyor. Amasya'ya gitmenizi tavsiye ederim. Dağın etekleri altında olan bir şehir.

Amasya Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Merzifon Bedesteni
Merzifon Bedesteni

Merzifon bedesteni ,Amasya Merzifon ilçe merkezinde, Gazi Mahbup Mahallesindedir. Kara Mustafa Paşa Caminin hemen doğusunda yer alır. Dikdörtgen planlıdır. Kara Mustafa Paşa Vakfından olup 17. yüzyılda yapılmıştır.

İç mekanda kalın payeleri birleştiren büyük sivri kemerler, dokuz adet kubbeden oluşan üst örtüyü taşımaktadır. Dıştan yapı; bir sıra kesme taş, üç sıra tuğladan oluşan beden duvarlarına sahiptir. Ancak her cephenin orta kesiminde kesme taştan dışa doğru çıkıntı yapmış tonoz örtülü dört adet giriş kapısı mevcuttur. Bu kapılar arasında Bedesteni çevreleyen arasta bulunmaktadır. Üst örtüsü dıştan hemen her bedestende olduğu gibi sekizgen kasnaklı kirpi saçaklı kubbelerle örtülüdür.

XVII. yüzyılda Kara Mustafa Paşa ile altın yıllarını yaşayan Merzifonun o dönemlerde şehrin çekirdeğini teşkil eden yapılardan birisi olan bedesten, bugün de ticari hayatın odak noktası konumundadır. Bedestene yapacağınız gezide bedestenin içerisinde bulunan Osmanlı mutfağından örnekler görebilirsiniz