Anamur Otelleri

Tertemiz denizi, müthiş çam kokusu, zümrüt yeşili ormanları, Anamur otelleri...

Anamur Otelleri

Anamur, Mersin'e 6 km uzaklıkta, Akdeniz in en önemli turistik ilçelerinden biridir. İlçeye rüzgarlı alanda bulunduğundan bu isim verilmiştir. Anamur Mersin in batısında yer alıp, orta torosların eteklerinde dağlık bir bölgedir.

Anamur, Anadolu Selçuklu Devleti'nin 13. yüzyılda Mamure Kalesini ele geçirmesiyle Türk hakimiyetine girer ve böylece Anamur ilçesi yukarı ve aşağı kent olarak iki bölüme ayrılır. Aşağı kentte yer alan; hamamlarla  tiyatro, odeon ile surlar ve palestra görülesi etkileyici yapılardır.

Anamur son zamanlarda doğa ve tarih kenti olarak ön plana çıkmakta olup; müzede sergilenen zemin mozaikleri, mezar freskleri ve surların dışında kalan mezarlık, Anadolu nun en iyi korunan örneklerindendir. Ayrıca erken Hristiyanlık dönemine ait kilise kalıntıları da mevcut olup, yurdumuzun en derin mağarası olan Çukurpınar Mağarası ve dikitleriyle göz kamaştıran Köşebükü Mağarası ile öne çıkmaktadır.

Anamur'un tertemiz denizleri de sizleri etkilyecektir. Sahilleride oldukça hareketlidir.Burada yaylacılık yaygın olup, alternatif turizm çeşidi olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle Kaş ve Abanoz yaylalarını da kesinlikle gezi listenize eklemelisiniz. 


Anamur Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Akcamii
Akcamii

Mersin in Anamur ilçesinde yer alan Akcamii1326  yılında Karamanoğulları tarafından yapılarak güzel mimarisi ve sonradan yapılan yivli mimarisi ile dikkat çekmektedir.Bölgede Karamanoğullarına ait köprü ve han da bulunmaktadır.Akarca mahallesinde bulunan Caminin merkezi planlı tamamen kesme taştan oluşan kubbeli bir camii olarak bilinmektedir.Girişin solunda zamanında ahşap olan güdük minaresinin yerinde yivli tek şerefeli minaresi kaide üzerinde yükselir.
Giriş kapısının hemen üzerinde yer alan altı satırlık yazıda 1326 H. tarihi okunmakla birlikte yazıt orijinal değildir.Yapıda köşelerde ve yan duvarlar üzerinde sağır sivri kemerli açıklıklarda duvar içine gömülmüş yuvarlak iç dolgu ile geleneksel Türk mimarisinde pek görülmeyen tarzda kubbeye geçiş sağlanmıştır. Sağır kemerlerin ayakları üçgenimsi payandalarla desteklenmiştir.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Mamure Kalesini de  ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.


Anamur Anıtlı Gözetleme Kulesi

Mersin ilinde yer alan Anamur Anıtlı Gözetleme Kulesi Anamur Alanya karayolunun Yakacık Köyü sınırlarında yer almaktadır.İki kattan oluşan Anamur Anıtlı Gözetleme Kulesi yapısı kesme taş kalın temeller üzerinde kuruludur.Mekanda bulunan açıklıkları yuvarlak tonozlu üstü örtük beşik çatıdan oluşmaktadır.Gözetleme kulesi olarak da biline Anıtlı Gözetleme Kulesi 4.ve 5. yüzyıllarda karakol olarak da kullanılmıştır.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Softa Kalesi ni ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.Sizde tatil planlarınızı yaparken mutlaka Mersin bölgesini ve bu bölgedeki güzellikleri görmek için tatil rotanızı bu bölgeye yöneltebilirsiniz.Bu bölgedeki Anamur Anıtlı Gözetleme kulesini de eklemenizi tavsiye ederiz.

Anamur  Anıtlı Gözetleme Kulesi
Anamur Arap Çukuru
Anamur  Arap Çukuru

Mersin in Anamur ilçesinde yer alan Arap Çukuru,Çukur Abanoz Köyü yakınlarında Arap Çukuru mevkisinde yüksek kayalar üzerinde yer almaktadır.Bu ören yerinde ayrıyeten üçgen çatılı kral mezarları bulunmaktadır.Arap Çukurunda yer alan kayalar üzerinde yer alan yüzlerce oyuk ahşap mertekler üzerine yerleştirilmiş lahitlerin oyuklarına ait olmalıdır.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Kleopatra Kapısını ziyaret edebilirsiniz.Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.

Anamur Köşekbükü Mağarası

Mersin ili sınırları içerisinde olan ve Anamur ilçesinin Ovabaşı köyünce yer alan Köşebükü Mağarası ilçe merkezine 9 km uzaklıkta yer almaktadır.Köşebükü Mağarası 20.000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu mağra 500 m2 bir alanda bulunmaktadır.Bu mağaranın çevresinde oturanlar  inanışlara ve yaşanan olaylara göre astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Bunun için çevre iller ve ilçelerden hasta olan kişilerin mağraya geldikleri de bilinmektedir.Tabikide bunun içinde özel bir program izlemeniz gerekmektedir.Mağrada 4 er saatlik bir süreç kalmanız gerekmektedir.Mağarının nem oranı %80 hava basıncı 762 milibar ve sıcaklık 18 dereceden oluşmaktadır.Köşebükü Mağarası 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümün adı huzur, ikinci bölüm şifa ve son bölüm olarak da 3.Bölüm Dilektir.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Softa Kalesi ni  de ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.Sizde tatil planlarınızı yaparken mutlaka Mersin bölgesini ve bu bölgedeki güzellikleri görmek için tatil rotanızı bu bölgeye yöneltebilirsiniz.Bu bölgedeki Anamur Anıtlı Gözetleme kulesini de eklemenizi tavsiye ederiz.

Anamur  Köşekbükü Mağarası
Anamur Zavrak Taş
Anamur  Zavrak Taş

Mersin ilinde yer alan Anamur Zavrak Taş, Anamur un kuzeybatısında yer alan Filir Kalesi yakınlarında yer almaktadır.Bölgede meşhur olarak ta bilinen gri taş Anamur daki Zavrak Taş ın yapımında da kullanılmıştır.Zavrak denilme sebebi ise yapımında kullanılan bu gri taşın tam merkezinde yer alan apsis şeklindeki genişlik nedeniyle zavrak yani pencere olarak adlandırılmıştır.Bu eser Hitit dönemi ait olduğu düşünülmektedir, çünkü anıt ritüel olarak kullanılıdığından bu düşünce o yönde doğrulamaktadır.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Softa Kalesi ni ziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.Sizde tatil planlarınızı yaparken mutlaka Mersin bölgesini ve bu bölgedeki güzellikleri görmek için tatil rotanızı bu bölgeye yöneltebilirsiniz.Bu bölgedeki Anamur Zavrak Taş ı da  eklemenizi tavsiye ederiz.

Anemurium Antik Kenti

Mersin ilinin Anamur ilçesine  6 km uzaklıkta olan  tarihi bir kenttir.Mersin ilinde  Klikya uygarlığının en iyi korunmuş şehirlerinden birisi olup, arazi yapısı limandan başlayarak hafif eğimli yükselir ve etrafı surlar tarafından yarım daire biçiminde çevrilmiştir.
Mersin bölgesinde yer alan ve Diğer adı Ören Antik Kent olan kent, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olup, burada en uzun egemenliğe sahip olan ise Türkler dir.
Mersin ilinde yer alan Anamerium Antik Kenti nde yapılan kazı çalışmaları sonucu tarihi sikkeler bulunmuş ve  Kral Titus zamanından ile Valerius dönemize dek aradaki zamana ait olduğu anlaşılmıştır. Mersin e geldiğiniz zaman bunun yanı sıra, hamamlar, gösteri salonu, binalardaki mozaikler ve diğer muhteşem kalıntılara da ulaşılmıştır. 
Anamerium Antik Kenti , diğer antik kentlere nazaran, günümüze kadar ayakta kalmış, içinde hala yaşam varmış gibi hissiyat oluşturmaktadır. Kültürel gezintilere ilgi duyuyorsanız Mersin iline bağlı olan Anamur daki değişik ve görkemli yapıları gezebilirsiniz. 
Mersin'e gelirseniz  Anamur Kalesi ni de gezi rotanıza dahil etmeyi unutmayınız. Görkemli yapısıyla hala sapasağlam ayakta duran bu kale, sizi etkisi altına alacaktır. Geziniz esnasında yorulunca, Anamur 'un masmavi sularında serinleyebilir, civardaki konaklama tesislerinde kalabilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti
Çukurpınar Düdeni
Çukurpınar Düdeni


İlk 1988 yılında fark edilen Çukurpınar Düdeni, Mersin in turizme kazandırılan oluşumlarındandır 

Mersin in Anamur ilçesine  25 km uzaklıkta yer alan Çukurpınar Düdeni, Olucak Köyüne yakın bir konumdadır ve ulaşımı oldukça kolaydır. Çukurpınar Yaylasında yer aldığı için ismini de buradan almıştır. 

Mersin de yer alan Bu düden yapılan araştırmalara göre dünyanın en derin 35. mağarasıdır. Ülkemizde ise inilebilen tek mağara özelliğindedir. Anamur tatilinizde bu mağarayı mutlaka gezi listenize eklemenizi ve çıplak gözle görmenizi tavsiye ederiz.  Her yıl milyonlarca turistin ziyaretçi akınına uğrayan Mersin bölgesine geldiğiniz zaman Çukurpınar Düdeni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.Mersin e geldiğiniz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak gideceğiniz yerlere kolayca ulaşabilir,konaklamanızın da keyfini çıkarabilrisiniz.Mersin e geldiğiniz zaman gezebileceğiniz yerler arasında Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.

Mamure Hamamı

Mersin in Anamur ilçesinde yer alan Mamure hamamı Mamure kalesinin kuzey kısmında yer almaktadır.Hamam br kaç bölümden oluşarak,giriş bölümü yıkılmıştır.Sogukluk,Ilıklık ve sıcaklık bölümleri sağlam olarak günümüze kadar gelmiştir.

Mersin deki bu hamamın yapım yılı tam bilinmemekle beraber Mamure Kalesinin yapımı esnasında yapıldığı düşünülen bu hamam Karamanoğulalrı tarafından yapılarak günümüze kadar getirilmiştir.Yapı zamanla tahrip olarak,yapılan onarımlar ve tadilatlar sonrasında yapı eski özelliğinden uzak kalmıştır.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Mamure Kalesini de ıziyaret edebilirsiniz.

Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.


Mamure Hamamı
Mamure Kalesi
Mamure Kalesi

Mersin ilinin Anamur ilçesine  bağlı Bozdoğan köyünde yer alan kale, Romalılar tarafından 3. veya 4. yüzyılda yapılmıştır ve günümüze dek ayakta kalabilmiş, ülkemizin en büyük kalelerinden biridir. Mersin de bulunan ve Bizanslılar döneminde genişletilen kale, 1221 yılında Anadolu Selçukluları tarafından ele geçirilmiş ve aynı esnada yıkılan kale yerine günümüze dek ulaşan yeni kale inşa edilmiştir.
Yurdumuzun ve Mersin ilinin  en iyi korunmuş kalelerden olan Mamure Kalesi, 15. 16. ve 18. yüzyıllarda, Osmanlıların eline geçerek, onarılmıştır. Birçok uygarlığın ele geçirmiş olduğu Kalenin mimari ögeleri farklı egemenlik dönemlerinde inşa edilmiştir.Mersin ilinde yer alan bu kale  Üç kısımdan oluşan kalenin etrafı hendekle çevrilmiş, Duvarları oldukça yüksek olup, doğusunda iç avlu, batısında dış kale ve bunların güneyinde de kayalıklar üzerindeki kaleden meydana gelir.
Mersin bölgesinin Anamur  ilçesine Deniz kenarında savunma amaçlı yapılmış olup, güneyde yer alan gözetleme kuleleri, kalenin görüşünü kolaylaştırır. Gözetleme kulelerinin pencereleri ise ok atışına göre yapılmıştır.
Mersin e geldiğiniz zaman uğrayacağınız  Mamure Kalesi nde, ayrıca Karamanoğulları zamanında tek minareli olarak inşa edilmiş Mamure Cami ve Mamure Hamamı da bulunmaktadır. Mamure Cami günümüzde hala kullanılmakta  olup, hamamın ise giriş kısmı hariç diğer kısımları sağlam olarak kalmıştır.Mersin gezinize burayı da eklemenizi tavsiye ederiz.

Titiopolis

Mersin in Anamur ilçesinde yer alan Titiopolis bölgenin batısında yer almaktadır.Ovabaşı köyü yolu üzerinde 5.km de bulunan Titiopolis hakim tepeler üzereinde çok geniş bir alana yayılmıştır.1964-68 yılları arasında George Evart Bean ve Terence Bruce Mitford bölgede yaptıkları araştırmalara ve incelemeleri sonucunda hazırladıkları haritada yer alan bölgeyi işaretleyerek orayı Titiopolis olarak yazmıştır.

Mersin de yer alan Titiopolis de Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerini içine alan kalıntılar yer alır.

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Mamure Kalesini de  Kapısını ziyaret edebilirsiniz.Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.


Titiopolis
Tol Kervansarayı
Tol Kervansarayı

Mersin in Anamur ilçesinde yer alan Tol Kervansarayı Alanya Karayolunun 22.kmsinde ki Demirören köyü sınırları içersinde yer almaktadır.Yapım tarihiyle ilgili olarak da net bir tarih olmamakla beraber 14.15.yy larda ait olduğu düşünülmektedir.Tarih açısından önemli bir bölge olan Anamur bölgesi hem tarihi dokusu hem de güzellikleriyle milyonlarca turisti ağırlamaktadır.Kervansaray ın yapımında kullanılan sert kırmızı ve sarı renkli kayan ve moloz taşları ile inşa edilmiş yapı, güney kuzey yönünde iki sahınlı olup yuvarlak tonoz örtülüdür. 

Mersin bölgesine geldiğinz zaman bölgedeki oteller ve pansiyonlarda kalarak tatilinizin keyfini çıkarabilir,hem  de gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolay olacaktır.Mersin bölgesine her yıl milyonlarca yerli yabancı turist gelerek bölge ziyaret akınına uğramaktadır.Sizde Mersin in bu inciliklerine şahit olabilir tatilinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman Kleopatra Kapısını ziyaret edebilirsiniz.Mersin de gezebilceginiz yerler arasında Aya Tekla Kilisesi,Adam Kayalar,Mamure Kalesi,Astım Dilek Mağrası,Silifke Kalesi,Cennet Cehennem obrukları,Gülek Kalesi,Kleopatra Kapısı,Tarsus Şelalesi ni ziyaret edebilirsiniz.Mersin e geldiğiniz zaman mutlaka uğrayarak tatilinizi daha keyifli hale gelmesiniz sağlayabilirsiniz.