Ankara Maltepe Otelleri

Mağazaları, kafeleri ile Kızılay'dan izler taşıyan Ankara Maltepe Otelleri...

Ankara Maltepe Otelleri

Maltepe Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı semtlerinden biridir. Kızılay merkeze yaklaşık 1,5 kilometre mesafededir. Eski bir yerleşim merkezi olan Maltepe Ankara'nın ilk semtlerinden biridir ve  bünyesinde Ankara'nın yapı taşlarından olan Maltepe Camini bulundurmaktadır. 

Ankara Maltepe'nin en bilinen ve en gözde mekanları arasında Gençlik Caddesi ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarı yer almaktadır. Ankara'da önemli gezilecek yerler arasında sayılan Anıtkabir'in bir bölümü de Maltepe semt sınırları içerisindedir. Ayrıca Maltepe Pazarı, Anıttepe Lisesi, Maltepe Park Alışveriş Merkezi, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi ve Maltepe Cami de bu semtte bulunmaktadır.

Kızılay'a çok yakın olmasından dolayı Maltepe'nin cadde ve sokakları en az Kızılay kadar ışıl ışıldır ve burada da birçok kafe ve çeşitli mağazalar bulmak mümkündür. 

Ankara Maltepe Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Anıtkabir
Anıtkabir

Anıtkabir Ankara'nın yüksek tepesinde ve Ankara da hemen hemen her yerden görülebilen bir konumdadır. Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve İnkılapları'nın Önderi ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara Çankaya Anıttepe de eski ismiyle Rasattepe bulunan anıt mezarıdır.

Anıtkabir projesi için çok ayrıntılı bir inceleme yapılarak şuanki Ankara'nın en gözde semtine yapılması kararı alınmıştır. Yer tespiti yapıldıktan sonra proje yarışması yapılmasına karar verilmiş. Bu projeye sadece Avrupalı mimarların katılması ön görülmüştür. Fakat Türk ulusunun tepkisi üzerine bu projeye Türk mimarlarında katılmasına karar verildi. Hükümetçe tarafsız bir jüri kuruldu. Yarışmaya 27 yabancı ve 20 Türk mimar katıldı ve sonucunda 3 eser seçilmeye değer bulundu. Bu eserlerin 2'si Türk mimara 1 i ise Avrupalı mimara aitti. Bunun üzerine jüri tarafından Türk mimarların eserleri seçildi.

Çankaya Anıttepe'de bulunan Anıtkabir'in şuan ki yeri daha önceki zamanda yüksek konumu itibariyle gözlem tepesi olarak kullanılıyordu ve Frigler'e ait Tümülüsler bulunmaktaydı. Bu tepeye Anıtkabir'in yapılmasına karar verildikten sonra yapılan kazılardan birçok eser çıkmıştır.Çıkan eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesine kaldırılmıştır. 1944 yılında yapımına başlanan Anıtkabir 4 aşamada inşa edilmiştir. Birinci aşama Aslanlı yol inşaatının istimlak duvarı yapımına başlanılmış ve 1 yılda tamamlanmıştır. İkinci aşamada tören alanı ve mozolenin etrafını çevreleyen yardımcı binalar yapılmıştır. Üçüncü aşama anıta çıkan yollar, aslanlı yol, tören meydanı ve mozole, merdiven basamakları ve tesisat işleri yapılmıştır.

Dördüncü aşama da ise şeref holü döşemesi tonozlar alt döşemeleri ve şeref holü çevresinin yapılmasını kapsıyordu. Bu işlemlerin yapılması yaklaşık 3 yılı bulmuştur. Ve 1953 yılında Anıtkabir inşaatı bitirilmiştir.

Anıttepe ve civarında bulunan Ankara otellerinde konaklayan misafirlerimiz, Anıtkabir'i ziyaret etmeli ve en fazla 2 saat bekleyerek, Anıtkabir Muhafız Bölüğü Askerleri'nin eşsiz ve etkileyici nöbet değişimine şahit olmadan dönmemeli.

Maltepe Cami

Maltepe Camisi Ankara'nın Maltepe semtinde bulunan bir camidir. Eski bir cami olan Maltepe Camii cumhuriyet döneminde yapılmıştır.
Mimari açıdan klasik Osmanlı camilerine benzeyen ve kesme taştan yapılan cami, yeşil bir kubbeye sahiptir. Maltepe Camii, Kocatepe Camii ile birlikte Ankara'nın en tanınmış camilerindendir. Kare planlı ibadet mekânı çok sayıda vitraylı pencere ile aydınlatılır.
Kubbenin tepe kısmında Fatiha Suresi yazılıdır.Cami duvarları 5 metre yüksekliğe kadar Kütahya çinileri ileri dekore edilmiştir.

Maltepe Cami
Maltepe Park Alışveriş Merkezi
Maltepe Park Alışveriş Merkezi

Alışveriş Merkezi kentin merkezinde yeniden canlandırma projesi olarak planlanmıştır. sosyal ve rekreasyon alanlarının bulunduğu alışveriş merkezine dönüştürülmüştür. Alış veriş merkezinin şekli önemli faktörler olmuştur, iç avlusu ve girişteki meydanı ile yarı açık alışveriş merkezi olarak idealdir.
Alışveriş  merkezine aracınız ile geldinizde üç otopark'dan  birine aracınızı park edebilirsiniz. Malltepe alış veriş merkezi zemin altında bulunmaktadır. Alışveriş merkezinde bulunan hipermarket, mağaza, kafe ve restoran ile yeme içme alanları  bulunmaktadır.    

Ankara Tren Garı

Gar TCDD'nın Ankara merkez tren istasyonudur. 1892 yılında ilk binası Anadolu Demiryolları'nin bir istasyonu olarak  yapılmıştır. Tarih kokan bu gar yıllardır yolcularımıza hizmet etmektedir.
Art deco tarzında tasarlanan yapının mimarı Şekip Akalın'dır. Gar binası içinde Atatürk konutu ve demiryolları müzesi, Ankara açık hava buharlı lokomotif müzesi, demiryolu müzesi ve sanat galerisi gibi gezip görebileceğiniz müzeler bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Başkent'inin erken yıllarına ait yapıtlarından birisidir.

Ankara Tren Garı
Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi
Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi

1892'de yapılmış olan, eski adıyla Direksiyon Binası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Ankara Gar Kompleksi içinde yer almaktadır. Atatürk'ün 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya gelişinden itibaren Başkomutanlık karargahı ve konutu olarak uzun süre emrine tahsis edilmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırasını yaşatmak amacıyla bu binayı yeniden düzenleyerek 1964 yılında müze olarak halkın hizmetine açmıştır.
İki katlı olan müze binasının üst katında, Atatürk'ün çalışma odası, toplantı salonu ve yatak odası bulunmaktadır. Kendisine ait özel eşyalarla, o günün özelliklerini taşıyan mobilyalar olduğu gibi korunmaktadır.

Ankara Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Sıhhıye ile Tandoğan arasındaki yolda bulunan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi'nde onbir buharlı lokomotif ve bir vagon bulunmaktadır.
Artık sadece anılarda kalsa da buharlı lokomotifler çocukluğumuzdaki en önemli ulaşım araçlarından biriydi. Bacalarındaki siyah duman ile ovalarda, dağlarda yavaş yavaş giderlerdi. TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi'ndeki lokomotiflerden biri ile belki siz de yolculuk yapmışsınızdır. Her gün açık olan müzeyi bedava gezebilirsiniz. 

Ankara Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi