Antakya Otelleri

Antakya Otelleri hakkında tüm detaylar burada...

Antakya Otelleri

Tarihte almak için çok uğraştığımız ve sonradan vatanımıza katılan bu harika topraklar ülkemizin en güney bölgesinde yer almaktadır. Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hatay Antakya, ülkemizin en güney noktasında yer almaktadır. Yapılan kazılar sonucunda MÖ 100. 000-40. 000 yılları arasına denk gelen tarihi bulgular bulunmuştur. Sırasıyla Akat Beyliği, Yamhad Krallığı, Hititliler ardından Urartular, Asurlular ve Persler'in egemenliğine girdi. MÖ 300 yılında Antakya kurulmuş ve kent hızla gelişmiştir. Kent MÖ 64 yılında Roma İmparatorluğuna katılmış ve imparatorluğun Suriye eyaletinin başkenti olmuştur. Daha sonra islam ordusu tarafından fethedilerek Emevi ve Abbasi egemenliğinde kalmıştır. 969 yılında Bizans İmparatorluğunun topraklarına katılan il 11 ve 12. yüzyıllarda Haçlı Seferleri sırasında da önemli rol oynamıştır. Antakya Memlûk Devleti tarafından Haçlıların elinden alınmıştır. 1516 da Yavuz Sultan Selim bu toprakları ele geçirmiş ve Osmanlı İmparatorluğu dönemi başlamıştır. Memlûk Devletinden zapt edilen Antakya, Osmanlı İmparatorluğunda önce Halepe bağlı bir sancak ve daha sonra kaza olarak yönetilmiştir. Bu dönemde Antakya, Asi Nehri ile Habib Neccar Dağı arasındaki dar ve meyilli alanda, 1,5-2 kilometrekarelik bir alan üzerine yerleşmiş orta büyüklükte bir şehirdi. Osmanlı İmparatorluğu'nun Hatay'daki hakimiyeti 1918 yılına kadar devam etti. Şehirde başlıca Gezilecek yerler Antakya Mozaik Müzesi,Asi Nehri, Aziz Simeon Manastırı, Beşikli Mağara, Erzin Başlamış Kaplıcaları, Habibi Neccar Camii, Kinet Höyük, Koz Kalesi ve Musa Ağacıdır.

Antakya Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Aziz Simeon Manastırı
Aziz Simeon Manastırı

Aziz Simeon Manastırı Antakya şehir merkezine yaklaşık olarak 18 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Rivayetlere göre 6. yüzyılda Aziz Simeon Sitilit, dünya nimetlerinden uzaklaşıp yanlız bir sütun üzerinde hayatının devam ettirmeye başlar başlar ve ölene kadar hiç aşağı inmez. Bu olaydan sonra Aziz Simeonun müritleri sütunun çevresine bir kilise ve manastır yaparlar. O dönemden günümüze kadar ulaşmayı başaran manastır ziyaretçilerini beklemektedir.

Antakya Mozaik Müzesi

Mitolojik izlerini hala taşıyan eserler, görkemli dönemlerinden günümüze kadar gelerek eşsiz simgeler şu anda Antakya Mozaik Müzesi'nde sergilenmektedir.

Dünyanın en zengin ikinci mozaik müzesi olan Hatay Mozaik Müzesi, bünyesinde bulunan mozaik sayısı ve kalitesi nedeniyle bu ünvana layık görülmüştür. Araştırmacılar tarafından 1932 yılında yapılan kazılar ile mozaikler üzerinde bulunan mitolojik tasvirler gün yüzüne çıkarılmıştır. Müzede mozaikler haricinde çok önemli heykeller bulunmaktadır. Bunlar içerisinden en önemlisi Güneş Tanrısı Apollonun heykelidir. Eşi benzeri bulunmayan bu nadide eserler Antakya Mozaik Müzesi nde sergilenmektedir.

Antakya Mozaik Müzesi