Assos Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Assos Otelleri Toplam 11 Otel Bulundu

Harita

Assos Otelleri

Ege'nin en huzurlu tatil beldelerinden biri Assos otelleri...

Assos Otelleri

Assos, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yer alan bir antik kenttir.M.Ö. 10. yy dan günümüze Assos da yaşayan bir çok uygarlıkların günümüzde Türkiye vatandaşı olarak yaşadığı bilinmektedir.Her gelen uygarlık yeni bir özellik katmıştır bu şirin şehire..

Assos, Behramkale Köyü'nün de içerisinde yer aldığı antik kentin adıdır. Assos'un kuruluş tarihi net olarak bilinmemektedir. Assos'un surları yaklaşık 55 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu kentin kalıntıları günümüzde yer yer ayaktadır. 

Assos halkı geçimini başta turizm olmak üzere zeytin ve meyve yetiştiriciliğinden, şarap üretiminden ve hayvancılıktan sağlar. Aristo'nun felsefe okulu, Behramkale Köyü'ndeki Hüdavendigar Camii, Tuzla Çayı üzerinde kurulmuş 600 yıllık Hüdavendigar Köprüsü, Assos Antik Kenti nde bulunan surlar, Akropol, Nekrapol, Athena Tapınağı, Amfi Tiyatro, Gymnasium, Hamam ve Agora, Babakale yolu üzerindeki Apollon Smitheion Tapınağı gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Assos'un plajları da oldukça meşhurdur. Behramkale'de denize girmek için birçok plaj bulunmaktadır. Deniz suyu oldukça temizdir. Assos Plajları, sakinlik ve doğallığı arayanlar için de en ideal adrestir. Assos ev pansiyonları, motelleri ve yıldızlı tesisleri ile de önemli bir turizm merkezidir. 

Assos'a ulaşım da oldukça rahattır. Çanakkale'ye 87 km, İstanbul'a 400 km, Ankara'ya 714 km uzaklıkta yer almaktadır. Assos'a İstanbul'dan gelmek için Tekirdağ üzerinden TEM yolunu kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Assos Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Assos Antik Kenti
Assos Antik Kenti

Kent Çanakkale Assos beldesine hakim bir yerde konumlandırılmıştır. Konum olarak ve manzara olarak daha çok güney tarafı denize bakan yerdedir. Etrafının genişliği 4 km kadar taş surlarla çevrilidir, bu taş surların sağlamlığı şehrin ayakta kalmasını sağlamıştır.
,
Kent ticari açıdan önemli bir noktadaydı, limandan yüklenen mallar çeşitli bölgelerin merkezi olmuştur ve vergi alınmaya başlanmış. Ticari açıdan çok önemli olan yerde yapılan bu hızlı alışverişlerde bölgenin ekonomik açıdan da gelişmesine neden olmuştur.

Assos kentinin yapıları ilgiçtir. Akrapol denilen şehrin en yüksek bölümünde olan tapınak görkemiyle büyülemektedir. Bunun dışında Tanrı Athena ya adanmış Athena Tapınağı bulunmaktadır. Burada Athena ya adanmış diğer bir tapınak daha vardır. Diğer bir yapı olan Tiyatro 4000 kişi kapasitesinde olup deniz manzarasına hakimdir. Antik Kente mutlaka gidip buraların fotoğrafını gelecekte bir anı olarak kalması için mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Behramkale Köprüsü

Çerkezköy Behramkale Köprüsü Ayvacık tan Behramkale ye giden yol üzerinde bulunmaktadır.  Köprü 14. yüzyıl başlarında andezit denilen taşlardan oluşturulmuştur. Antik adı Satniceis olarak adlandırılmıştır ve Tuzla çayının ana iki bölümüne kuzey ve güney olarak ayrılmıştır.

Aynı ad isimli Behramkale köyüne yaklaşık bir km mesafede bulunmaktadır. Köprünün tarihi ve kimin tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber Hüdavendigar Camii ni buraya inşa eden I. Murat tarafından yaptırılmış olması olasılığı üzerinde duruluyor.

Köprü günümüze kadar yapısını muhafaza etmiştir. En dikkat çeken yerlerinden birisi köprünün kemerleridir. Sağ tarafında bir tane ve solunda iki tane kemer olmak üzere, büyük kemere doğru en uç ve yüksekçe kısmına ulaşmaktadır. Behramkale Köprüsünün uç kısmını küçük kemerler oluşturmaktadır ve bu kemerler alçalarak köprünün ucunda son bulmaktadır. Köprünün ayaklarının zarar görmemesi için akan suyun geliş yönüne özel kemerler inşa edilmiştir. Köprünün yapımında kullanılan andezit taşı camii de kullanılmamıştır. Bu tez camiyi yaptıran kişinin görüşüyle aynı olduğu varsayıldığı için inşası yapıldığı varsayılıyor. Behramkale Köprüsü daha çok Osmanlı mimarinden esinlenerek yapılmıştır.

Behramkale Köprüsü
Hüdavendigar Camii
Hüdavendigar Camii

Hüdavendigar Camii mimarisi, mükemmel dizaynıyla göz doldurmaktadır. Yapımında emeği geçen Osmanlı sultanı 1. Murat Hüdavendigar döneme ait figürlerle tek kubbeli ve kare plan şeklinde yaptırmıştır. Caminin konumu denize nazır olarak ve Antik kent sınırları içerisinde yer almaktadır. Dönemin ve bölgenin iyi camilerindendir.

Cornelius adı altında bulunan kentin giriş kapısı aslında Cami'nin giriş kapısının ta kendisidir.   Cornelius Kilisesinin onarımını üstlenen Kral Skamandros'un kapıya yazdırdığı yazılara hiç dokundurmamış ve hatta dokunanlara ceza vermekle tehdit etmiştir. Sadece haç işaretinin iki ucu günümüze gelene kadar kırılıştır.

Hüdavendigar Camii Assos bölgesinin sayılı camilerindendir. Bölgeye gelen özellikle yerli müslüman turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir. Kimi dileklerini, kimi ibadetlerini yapmak için buraya ziyaretini gerçekleştiren turistler eşsiz manzaradan da faydalanabiliyorlar.

Sivrice Koyu

Assos un gözbebeklerinden olan Sivrice Koyu etrafa kattığı güzel görüntüsüyle gelen misafirleri adeta büyülemektedir. Birçok duyguyu bir arada yaşayacağınız bu yer inanılmaz dokusuyla kendine hayran bırakmaktadır.

Büyük şehrin keşmekeşi, yorgunluğu ve bıkkınlığını, yeniden hayat bulmanız açısından değerlendirebileceğiniz bir yer Sivrice Koyu. Her türlü zevki yaşayabileceğiniz, yeri gelip hareketi, yeri gelip durgunluğu ve dinginliği yaşayabileceğiniz farklı bir atmosfer.

Sivrice Koyu ulaşımı Çanakkale den basit. Burası sizin kafanızı dinleyeceğiniz kaçamak yerlerinizden biryer olmaya aday. Sadece doğası veya deniziyle değil, yöresel yemekleriyle de buranın eşsiz tadlarını keşfedebilirsiniz. Sivrice Koyu na aileniz veya arkadaşlarınızla gelebilirsiniz. Çeşitli konaklama yerleriyle beraber köylerinde bile konaklayabilirsiniz. İnsanı o kadar sıcakkanlı ki hiç ummadığınız bir anda kendinizi ziyaretçi olarak bir evde bulabilirsiniz.

Sivrice Koyu
Assos Athena Tapınağı
Assos Athena Tapınağı

Tarih, deniz ve doğayla baş başa huzur dolu bir tatil organizasyonu yapmak isterseniz Çanakkale Assos tam size göre biryer. Assos Athena Tapınağı burda görebileceğiniz ilk mekanlardan biridir. Tarihi dokusu fazla bozulmamış olan yapı inanılmaz görüntüsüyle gelen misafirleri kendine hayran bırakmaktadır.

Çanakkale Assos mevkine gitmek isterseniz bölgede kamp alanları dışında otel veya pansiyon tarzı yerler bulabilirsiniz. Yalnız bu bölgedeki otellere rezervasyonunuzu erken yapmanız lazım. Sezonda inanılmaz kalabalık olan Assos, mutlaka yaşanılması gereken bir belde. 

Çanakkale deki gezinizde Assos a uğradıysanız Athena Tapınağı görülmesi  gereken yerlerden biridir ve tahmini yapım zamanı 6. yüzyıl olarak bilinmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi, burası Tanrı Athena için inşa ettirilmiştir. Tarihini ve yaşayış şekilleriyle ilgili geçmişten bir haber veren tapınak dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Bir yanı tarih kokan ve bir yanı deniz kokan bu yapıyı mutlaka görüp resimlendirmeniz lazım.