Avanos Otelleri

Doğa ve tarihin bütünleştiği Avanos otelleri dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır.

Avanos Otelleri

Altmış milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ'ın püskürtmüş olduğu lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabaklı küflerin milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan  bölgeye Kapadokya ile anılır. Erozyonun meydana getirdiği bu harika Peri Bacaları fantastik görüntüler vermektedir. Buradaki insanlar kendi çanlarını korumak ve inançları için oyarak inşa ettikleri bu harika eserler dünya harikalarındandır. Strabon, Geographika adıyla yazmış olduğu kitabında kapadokya, doğuda Malatya, batıda Aksaray, güneyde Toros Dağları ve kuzeyde Doğu Karadeniz'e kadar uzanan bir alan olarak sınırlandırıyor. Bugün ise Kapadokya  eşittir peribacaları bu oluşumların en yoğun olduğu alanlar Göreme, Uçhisar, Ürgüp, Aksaray yakınındaki Ihlara vadisi akla geliyor. Bölgeye yayılan lavlar, göller, akarsular üzerinde 100-150 metreyi bulan değişik sertlikte tüf tabakasından oluşan yüksek bir plato oluşmuştur. Erozyonun etkisiyle inanılmaz derecede aşınması sonucu bugünkü vadiler meydana gelmiştir. Dünyanın birkaç bölgesinde de görülen Peri Bacaları, hiçbir yerde  Kapadokya ki kadar yoğun bir şekilde belli değildir.

Avanos Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Dervent Hayal Vadisi
Dervent Hayal Vadisi

Nevşehir ili Avanos ilçesinde yer alan Dervent Vadisi, Hayal Vadisi diyede adlandırılmaktadır. Yerli ve yabncı turistlerin doyumsuz günbatımı manzarasını izlemek için geldikleri eşsiz bir yerdir. Doğal yapısı ve mistik havası ile Dervent Vadisi gelen misafirleri farklı bir atmosfere sokar.  Farklı bir gün geçirip günün sonunda eşsiz günbatımı ile romantik bir ortam arayan misafirlerimize Avanos gezisi sırasında tavsiye edeceğimiz tek noktadır.Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanosun tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Keşişler Vadisi (Paşabağı)

Avanos un güneyinde bulunan Paşabağı, diğer bir ismi ile Keşişler Vadisi ufak bir vadidir. Birkaç tane peri bacasının birleşik hali vadi girişinde göze çarpan ilk ayrıntıdır. Ufak bir açık hava peribacası müzesi olarak adlandırılabilir. Peribacalarının oluşum sürecini görme imkânına sahip olabilirsiniz. Keşiş vadisi ismi vadi ortasındaki peribacasında St. Simeon un inziva odası olmasından gelmektedir.  Dar bir kapıdan girilen hücrede Aziz Simeon adına yapılan şapeller bulunmaktadır. Ocak, tabure ve yatak odası hücredeki diğer yaşam alanı ve eşyalarıdır. Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanos un tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Keşişler Vadisi (Paşabağı)
Nicephorus Phocas Kilisesi
Nicephorus Phocas Kilisesi

Avanos ta bulunan Çavuşin Kilisesi diğer bir adı ile Nicephorus Phocas Kilisesi, yapım yılı 964 olarak kayıtlara geçmiştir. Yüksek bir tepe üzerinde olan tarihi yapının içerisinde birçok dönemsel önemli olayı anlatan resimler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; tonozda müjde, ziyaret, bakireliğin ispatı, Mısıra kaçış, Yusuf un ikinci rüyası, Havarilerin Tanrı yolunda görevlendirilmesi, üç müneccimin tapınması, masum çocukların katliamı, Elizabethin takip edilişi, Zekeriyanın öldürülmesi; batı duvarında Yusuf ve Meryem deney sonrası, Beytüllahime yolculuk, doğum, son yemek, ihanet, İsanın cehenneme inişi, vaftiz; kuzey duvarında İsa Plarus önünde, İsa Golgota yoluna, İsa çarmıhta, İsanın ölümü; güney duvarında Kudüse giriş, Lazarusun diriltilmesi, kör adamın iyileştirilmesi, İsanın çarmıhtan indirilmesi, kadınlar boş mezar başında. Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanos un tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özkonak Yer Altı Şehri

Nevşehir ili Kapadokya-Avanos yakınlarında bulunan yer altı şehri, Avanos ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır.  Özkonak Yer altı Şehri yakınlarında farklı yer altı şehirleri bulunmaktadır. Özkonak yer altı şehri düzgün odalar ve haberleşme ağı ile karmaşık bir yer altı şehir görüntüsü vermektedir. Her odada havalandırma delikleri bulunan yer altı şehri Avanos geziniz sırasında görmenizde fayda olan tarihi bir mekandır. Dönem insanlarının yaşam tarzı ve koşulları hakkında detaylı bilgiyi şehir girişindeki rehberlerden alabilirisiniz.

Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanos un tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özkonak Yer Altı Şehri
Saruhan Kervansarayı
Saruhan Kervansarayı

Nevşehirin Avanos ilçesinin 5km. güney doğusunda Ürgüpün ise 6km. kuzeyinde, Damsa vadisinde yer alır. Han, Doğu-Batı bağlantısındaki Aksaray -Kayseri güzergahındadır. II. İzzettin Keykavus zamanında -belki de onun tarafından- 1249 yılında yaptırılan Saruhan 2000 m²lik bir alanı kaplamaktadır. Saruhanda yapı malzemesi olarak sarı, kırmızımsı pembe ve açık kahverengi, oldukça düzgün kesme taşlar kullanılmıştır. Gerek anıtsal portalin, gerekse iç portalin kapı kemerlerinde iki renkli taşlar kullanılmış, böylece dekoratif bir görünüm sağlanmıştır. Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanosun tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Üzümlü Kilise

Nevşehir ili Avanos ilçesinde bulunan Üzümlü Kilise ismini duvarlardaki üzüm motiflerinden almıştır. Aynı zamanda Aziz Nichitas Kilisesi olarakta bilinir. Üzümlü Kilise mevki olarak Ortahisar ile Kızılçukur vadisi arasında yer alır. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonrası 10. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kilise duvarlarında zamanın duvar ustaları ve sanatçıları tarafından yapılan çeşitli freskler bulunmaktadır. Balık simgeleri, üzüm simgeleri, palmiye simgeler bunlardan bazılarıdır. Ürgür Nevşehir bölgesi üzüm bağları ile ünlü bir bölge olduğu için, üzüm motiflerini bazı kiliselerde de görmek mümkündür.  Yine Üzümlü Kilisenin tavan kısmında bulunan altın renkli haç motifi üzüm freskleri bulunmaktadır. Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanosun tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Üzümlü Kilise
Zelve Açık Hava Müzesi
Zelve Açık Hava Müzesi

Uçhisar, Göreme, Çavuşin gibi kaya oyma mekanlardaki trogloditik yaşamın ne zaman başladığı bilinmeyen Zelve, özellikle 9. ve 13. yüzyılda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olmuştur. Rahiplere ilk dini seminerler bu yörede verilmiştir.

Yamaçların dibinde yer alan Direkli Kilise Zelvedeki manastır hayatının ilk yıllarına aittir. Kilise su¨slemelerinde tercih edilen kabartma haçlar daha çok ikonoklastik du¨şu¨nce ile yakından ilgilidir. İkonoklastik Dönem öncesine tarihlenen Balıklı, Üzumlu ve Geyikli Kiliseleri vadinin önemli kiliselerindendir. 1952 yılına kadar iskan edilmiş vadide manastır ve kiliselerden başka yerleşim yerleri, iki vadiye acılan tu¨nel, değirmen, cami ve guvercinlikler bulunmaktadır.

Zelve Ören Yeri

Zelve, Avanos ilçe merkezine yaklaşık 3 km mesafededir. Keşif ve tırmanış anlamında büyük zevk alacağınız bir yerdir Zelve. Birkaç vadinin birleşimi ile oluşan Zelve Ören Yeri, peribacalarının en çok olduğu yerdir. Zelve ayrıca Hıristiyan tarihi açısından önemli bir yerdir. Özellikle IX. ve XIII. yüzyılları arasında yoğun olarak Hıristiyanların yaşadığı bir bölgedir. Önemli yerleşim alanları ve ibadethaneleri bu bölgede görmeniz mümkündür. Mübadele zamanında bölgeden taşınan Rumların yerine Türkler gelmiş fakat 1952 sonrası bölge boşaltılmıştır. Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanos un tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Zelve Ören Yeri
Lahit Mezar
Lahit Mezar

Avanosa yakın olan Kızılırmak kenarlarında 1971 yılında şans eseri bulunan Lahit Mezar, aynı zamanda Kapadokya da bugüne kadar bulunmuş tek Lahit Mezar olma özelliğini taşımaktadır. Lahitin kapağı semerdan şeklinde olup içerisindeki değerli eşyalar mezar hırsızları tarafından çalınmıştır. Lahit içerisindeki kadın cesetinin saçları kına ile boyanmıştır. Avanos otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Avanos un tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Avanos çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Avanos gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Avanos seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Avanos gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.