Ayaş Otelleri

Dut festivalleri, domatesi ve el sanatları ile ünlenmiş bölgedeki, Ayaş otelleri hakkında bilgiler...

Ayaş Otelleri

Ankara'nın ilçelerinden biri olan Ayaş, Ankara'nın 55 km batısında yer almaktadır. İlçenin geneli bozkır olup, tarıma oldukça elverişli topraklara sahiptir. Ayaş uzun bir tarihe sahiptir ve ismi Evliya Çelebi'nin eserleri ile folklar şarkılarında geçer. Ayaş, Osmanlı döneminde şairler, edipler, alimler, askeri ve idari yetiştiren bir merkezdir. Ne yazıkki, günümüzde Ayaş'ın bu özelliği unutulmuş, sadece diğer folklorik faaliyetleri ile günümüze gelmiştir. 

Ayaş, Türkçe bir kelime olup, ''parlak,aydınlık gece'' anlamlarına gelmektedir. Bu ilçe aynı zamanda bir türkmen oymağının da ismidir.  

Ayaş, aynı zamanda kaplıcaları ve içmeceleriyle bilinen bir ilçemizdir. Bu ilçede pek çok termal tesis bulunmaktadır. Ayrıca; Ayaş'ta her yıl haziran ayının son haftası dut festivali yapılmaktadır. Ayaş'ta geniş yeşil alanlarının yanı sıra bolca dut ağacı da bulunmaktadır. Bu şirin ilçe domatesler ile de oldukça ünlemiştir. 

Ankara Adapazarı yolu üzerinde konumlamış Ayaş, ayrıca; geleneksel lezzetleri, tiftik keçisi  ve el sanatları ile ayrı bir yere sahiptir. Ayaş engebeli bir konuma sahiptir. 1158 km2 lik bir alana sahip olan Ayaş, Sincan, Polatlı, Beypazarı, Güdül, Kızılcahamam ve Kazan ilçeleri ile çevrilidir. 

Ayaş Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Asarcık Höyük
Asarcık Höyük

Ayaşa bağlı Ilıca köyünde yer alan Asarcık Höyük, beldenin görülesi en değerli kültürel varlıklarındandır. 1945 yılında keşfedilen ve İki dere arasına yapılmış olan höyük, Bizanslılar ve Romalılar devrinden izler taşımaktadır. Döneminde kale olarak kullanıldığı belirtilen höyüğün bulunduğu kısıma yönelik resmi arkeolojik değerler kapsamında kazı yapılmamıştır.
Ayaşa 9 kilometrelik mesafesi bulunan Ilıca Köyü, Asarcık Höyük sayesinde adını duyurmuştur. Höyükte yapılan çalışmalar neticesinde; geçmiş dönemlere ait paralarla, aslan başına rastlanmıştır. Aynı zamanda Ilıca Köyünün güney tarafında da ekipler tarafından çalışma yapılmıştır. Höyüğün bulunduğu alan ile mezarlık tarafında çalışma yapılsa da, günümüze dek ulaşan gözle görülür bir mimari yapı bulunmadığı ortaya çıkmıştır. 
Ayaşta sona eren kazı çalışmalarıyla edinilen buluntular; çanak çömlekler ve Tunç Çağına dek uzanan yaşantıya rastlanmıştır. Ilıca köyünün suyundan faydalanılmak amacı ile burada yerleşkelerin olduğu tespit edilmiştir. Ayaşta gidilecek ve görülecek yerler arasına burayı da dahil etmeyi unutmayınız.Merkeze çok yakın oluşu nedeniyle kısa bir zamanınızı buraya ayırabilirsiniz.

Ayaş Gökler Köyü Cami

Ayaş Gökler Köyü Cami,kare şeklinde dikdörtgen planlı,çatılı ve kagir yapıdadır. Caminin duvarlarında moloz taş kullanılmıştır.Caminin pencere yapısı ise dışa taşkın kesme taş ile yapıldığı görülmektedir. Camiyi yuvarlak kenarlı pencereler aydınlatmaktadır. 

Ayaş Gökler Köyü camisinin iki adet kapısı bulunmaktadır ve bunların üzerinde kelime-i tevhit yazılmıştır.Caminin tavanını taşıyan dört tane ahşap direk bulunmaktadır ve bu direklerin süslü başlıkları bulunmaktadır. Caminin taban döşemeleri ise ahşap ile kaplıdır.

Ayaş Gökler Köyü camisinin minaresinin de ahşap olduğu anlaşılmış ve sonradan yıkıldığı görülmektedir.Bu yıkımın caminin üzerindeki kitabeye göre 1341 tarihinde yenilendiği anlaşılmıştır. Günümüzde yıkık durumda olsa da Kültür Bakanlığı konuya el atarak korunma altına alınıp, tescillendirilmiştir. Gökler Köyünün sakinliğinde sevdiklerinizle piknik yapabilir, civar köyleri de gezebilir, güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

Ayaş Gökler Köyü Cami
Ayaş Sinanlı Kasabası
Ayaş Sinanlı Kasabası

Ayaşa 5 kilometre mesafesi bulunan Sinanlı, 2490 kişilik nüfusu ile bölgenin en gelişmiş beldesidir. Ekonomisi hayvancılık ve tarım üzerine dayalı olan belde, ülkemizin tarihi kentlerinden olup, eski İpek Yolu buradan da geçmektedir. Ankaranın nadide ilçesi Ayaş, Ankara il merkezine 90 kilometrelik mesafededir.
Ayaşın tarihi beldesinde geçmiş devirlere ait Roma Seramikleri ile aynı döneme ait olan sütun başlıkla günümüze dek ulaşan kalıntılardandır. Ayrıca tarihi bir de camisi mevcut olan Sinanlıda, adı eski cami olarak bilinen 900 lü yıllarda inşa edildiği belirtilmektedir.
Kaplıcaları ile ünlü Ayaşta, termal uzantıya Sinanlıda da rastlamak mümkündür. Öyle ki Romalılardan günümüze dek uzanan Ilıca adlı eser bunu nitelemektedir. Günümüzde ise, Sinanlı beldesinde ekonomisi gelişmiş olmadığı için burada yer alan termal su yeryüzüne çıkarılıp, tesislerde kullanıma dahil edilememiştir. Sinanlı Kasabası, Roma devrine ait kalıntıları ve tarihi yapılarıyla görülesi yerlerden olup, Ayaş kaplıcalarında şifalı sulardan faydalandıktan sonra, burayı da gezi programınıza dahil edebilirsiniz.

Ayaş Ulu Cami

Ayaş Ulu Camii dizayn olarak dikdörtgen planlı,çatılı,ahşap biçimi ile önem kazanmış bir camidir. Cami dış görünüş  olarak sade görünümlü olup değişikliğe uğramıştır. Caminin minaresi daha sonradan eklenmiş olup caminin pencereleri dikdörtgendir. 

Ayaş Ulu Camiinin kuzey tarafından iki giriş kapısı bulunmaktadır. Ulu Camiinin kitabesi olmadığından dolayı tarihi ile ilgili kesin bilgi bulunmayan caminin taban kısmı taş üzerine ahşap yapı olarak inşa edilmiştir. Bu camide ibadet yapılacak yerler üç ahşap sütun ve üç nefe ayrılmıştır.

Ulu cami Ayaş ilçesinin en eski ve en büyük camisidir. Duvarları kerpiç olduğu için gösterişli olmayan cami, günümüze dek pek çok kez değişikliğe uğramıştır. Minaresi de sonradan ekleme olarak yapılan caminin diğer bir özelliği ise son cemaat yerinin mevcut olmayışıdır. Bizans dönemine has detayları da dikkat çeken cami Ayaşın gidilesi yerlerindendir. Sizler de bu tarihi yapıyı ziyaret ederek sevdiklerinizle paylaşacağınız çok özel fotoğraflar çekebilir, tarihi dokusunu içinize çekebilirsiniz.

Ayaş Ulu Cami
Bünyamin Ayaşi Cami
Bünyamin Ayaşi Cami

Ayaş merkezde Bünyamin isimli mahallede yer alır Bünyamin Ayaşi Camii. Bünyamin Ayaşinın asıl adı Mustafa olup Ömer Sıkkınıden sonra Bayramiye tarikatının başına geçmiştir.Bünyamin Ayaşinin vefatından sonra yaptırılan cami, Ayaş gezintinizde görülesi yapılardandır. 

Çatılı yapısı olan caminin dış cephelerinin yapımında beyaz sıva ve badana kullanılmıştır. Bünyamin Ayaşi Camii, dikdörtgen şekillidir ve ahşap kısımların bulunduğu iki sütun ile kıble yönüne doğru dikey olarak üç kısma ayrılmak üzere yapılmıştır. Camide üçe ayrılan kısımda Bünyamin Ayaşinin türbesini görmek mümkündür. Bu camiye ait kitabeye rastlanmadığından, ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi mevcut değildir.

Bünyamin Ayaşi Cami ile Ulu Camiinin mihrapları alçıdan olup, birbirine benzer niteliktedirler. Caminin mihrabının beş kenarının çevresinde Kelime-i Tevhid yazmakta olup, ayrıca taç bölümünde Allah ve Muhammed yazıları da dikkati çeken diğer unsurlardır. Kültür varlıklarımızdan olan Bünyamin Ayaşi Camii, Ayaştaki diğer camilerimiz gibi inanç turizminin önemli ögeleridir.

Çıngıllı Mağaraları

Türkeli Boğazı olarak adlandırılan mevkide yer alan Çıngıllı Mağaraları, Ayaş merkeze 15 kilometre mesafede yer almaktadır. Oltan beldesine bağlı olan Türkeli Boğazında halk tarım ve hayvancılığa dayalı olarak geçinmektedir.
Oltanın Türkeli Boğazı, tarih öncesine dayanan yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Bölgeden geçen Ankara Nehrine karşı duran, yüksekliği oldukça fazla ve dik bir yamaçta rastlanılan bu yerleşke mağara içerisinde yer almaktadır. Antik çağlardan günümüze dek ulaşan mağaralar, Çıngıllı Mağaraları olarak adlandırılır ve hayretler içerisinde bırakıcı eski zamanlara dair izler yer almaktadır.
Ayaşın gidilesi yerlerinden olup, iki mağaradan oluşan Çıngıllı Mağaralarının ilkinde tuğla malzemesi kullanılarak yapılmış bir havuz mevcut olup, diğerinde ise kuyuya rastlanmıştır. Bölgede göze çarpan diğer unsur ise Acıpınar ve Çetinaşı olarak adlandırılan yerlerde küplerin çıkarılmasıdır. Sizlerde bu mağaraları merak edip, tarih öncesi çağlara yolculuk etmek isterseniz gezi rotanızda Çıngıllı Mağaralarını da yer vermeye özen gösteriniz.

Çıngıllı Mağaraları
Karakaya Kaplıcası
Karakaya Kaplıcası

Ayaş Karakaya Kaplıcası tarihimizin Selçuklular zamanında işletilmiştir. Ayaş Karakaya Kaplıcası Selçuklular döneminden sonra Osmanlı döneminde onarılmış ve yeni bölümler ilave edilmiştir.

Bu kaplıcamız muhteşem kemerlerle süslenmiş olun iki hamama sahiptir. Karakaya kaplıcasının su sıcaklığı 31 derecedir. Sodyum, karbonat ve kalsiyum gibi bileşenleri ihtiva eden kaplıca suyu; romatizma hastalarına,çocuk felçli hastalara, yarım felçli hastalara tavsiye edilmektedir. 

Kaplıca içerisinde iki adet tarihi umumi havuzu,dört özel banyosu ,dört adet de sıra banyosu bulunmaktadır. Ayrıca mide rahatsızlığı bulunan hastalar için içme suyu olarak dışarıda çeşme yapılmıştır. Ayaşın Karakaya Kaplıcalarına 1 Mayıs ile 30 Ekim tarihleri arasında faaliyette olduğu dönemde rezervasyon yaptırabilirsiniz. Buraya kadar geldiyseniz, Ayaş Ulu Camii, Pınaraltı Camii ve Pınaraltı Çeşmesi ile Paşa Hamammını da ziyaret etmeden dönmeyiniz.

Paşa Hamamı

Ayaş merkezde yer alan Paşa Hamamı, Osmanlı devrinden itibaren günümüze miras kalmış tarihi yapılarımızdandır. Belirli bir dönemde müze olarak kullanılan hamam, son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde tekrar kullanıma açılacaktır.
Dikdörtgen şekilli olarak yaptırılan Ayaştaki tarihi hamamın inşasında yontu taş ile kagir kullanılmıştır. Hamam girişinde sağ tarafta yer alan L şeklinde yapılan soyunma odaları, sol tarafta ise ılıklığı hissedilen dinlenme odasına oradan da sekizgen şekli ile yapılmış sıcaklık olarak adlandırılan alanı görebilirsiniz.
Sergi salonu olarak kullanımının ardından, yetkililerce başlatılan çalışmalar doğrultusunda yeniden düzenleme yapılacak olan hamama ayrıca sauna da eklenecektir. Tadilat çalışmalarının bitmesi ile halkın kullanımına açılacak olan hamam, sadece belde halkı değil, yerli ve yabancı bir çok kişi tarafından ziyaret edilecek yerlerden olacaktır. Ankaraya sadece 80 kilometre olan bu tarihi yapıyı hafta sonu etkinliği olarak programınıza dahil edebilir, Osmanlı kültürünün derin etkilerini duyumsayabilirsiniz.

Paşa Hamamı
Sinanlı Pınaraltı Cami
Sinanlı Pınaraltı Cami

Sinanlı Pınaraltı Cami Ankaranın Ayaş ilçesinde mahkeme mahallesındedır. Cami dikdörtgen planlı ve üç tarafı bahçeye bakmaktadır. Taban kısmı taştan yapılan Pınaraltı Camiinin üst bölümlerinin yapımında ise kerpiç ve sıva kullanılmıştır.

Caminin girişi batıda olup mahfel olarak yapılan mihrabın yanında bir, doğu cephesinde üç, batı cephesinin altında üç, üstünde ise iki adet penceresi bulunmaktadır.Bunun yanında caminin görülesi minberi yine ahşap malzeme kullanılarak yapılmıştır. Sinanlı Pınaraltı Camisinin tavanı ahşaptır ve duvarları yığma tekniği ile yapılmıştır. 

Sinanlı Pınaraltı Camisinin birde çeşmesi bulunmaktadır. Pınaraltı Camii ile aynı adı taşıyan çeşme Cumhuriyet dönemi bir yapı olup, günümüzde halen kullanılmaktadır. Taş yığma tekniği ile yapılmış olan çeşme, moloz taş ile örülü olup, didörtgen şekilli yalağa sahiptir.Günümüzde korunma altına alınan çeşme yenilenme çalışmaları yapılsa da, görünür niteliktedir. Ayaş beldesinin ziyaret edilesi bu yapılarını da gezi programınıza dahil edebilir, bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz. Kültür ve inanç turizmi bakımından gelişme kaydetmiş ilçelerimizdendir Ayaş.

Ayaş İçmece Kaplıcaları

Tarihten günümüze tam 2000 senelik geçmişe sahip olan Ayaş İçmece Kaplıcaları, dünyanın nadir rastlanan kaplıca suyuna sahiptir. Ayaş merkeze 25 kilometrelik mesafesi bulunan kaplıcanın suyu sıcaklık ve mineral bakımından Kardlspat suyu ile eşdeğer özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Ayaş İçmece Kaplıcaları, bulunduğu atmosfer etkisi ile de bütün dinginliğini sizlere hissettirerek huzurun kollarına sarılıp, bol oksijenli havasını tenefüs ettiğinizde bütün gerginliğinizi alır gider. Şifalı suları ile bir çok rahatsızlığınızın giderilmesinde yardımcı olan kaplıca, yıllardır ünlü simaları da ağırlamıştır. Birçok ziyaretçisi bulunan Ayaş İçmece Kaplıcaları, yılın 12 ayı sizlere hizmet vermektedir.

Ayaş İçmece Kaplıcalarının bir diğer az bilinen özelliği ise; Sağlık Bakanlığından ruhsat alan ilk ve tek kaplıca olmasıdır. Günümüzde yaklaşık 1500 termal kaynağa sahip olan kaplıca, ayrıca içme olarak da kullanılmaktadır. Yılın bütün yorgunluğunu üzerinizden atmak, dinlenme yanında şifa bulmak ve her şeyden arınmak istiyorsanız Ayaş İçmece Kaplıcaları sizler için doğru adres olacaktır.

Ayaş İçmece Kaplıcaları