Aydın Otelleri Toplam 139 Otel Bulundu

Harita

Aydın Otelleri

Turizmin Kalesi, Aydın otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Aydın Otelleri

Endamı değer dört mevsim adını unutturmayan, Ege bölgesi sınırların da bulunup akla gelecek her şeye sahip ilimiz Aydın, turizm tarihine adeta tarih yazmıştır. Tatil beldesi listelerin de satır başı olmuş kendinden oldukça emin söz ettirmiştir. Ege bölgesin de yapacağınız gezintinin ilk durağı, Aydın otelleri ile oldukça meşhur olan Aydın ilimiz olmalı. Yerli yabancı birçok tatilcimizin dilin de gittim ama gittiğime değdi cümlesi çok fazla kullanılır hale geldi. Ilıman iklime sahip oluşu her daim gezilir kılmakla birlikte nüfusu da günden güne artmaktadır. Gelmiş geçmiş birçok ünlü isimlerinin doğup büyüdüğü konakladığı Aydın otelleri popülerliği elden bırakmıyor. Özellikle yaz ayların da turistlerin keyifle dolaştığı kıyı şeridinden başlayan sahili, yüreğin de barındırdığı çarşısında bulunan tarihi mekanları, küçük turlarla gezmek oldukça kolay. Aydın denince akla gelen kuş adası, Didim oldukça aşina olduğumuz ilçelerindendir.


Ege bölgesin de kendini ayrıcalıklı kılan en büyük özelliği turizm açısından önemli sınır kapısı oluşudur. Her mevsim turist kabul eder yatırımcılara da açıktır. Yatırım yapmaktan usanmayan firmalar tatilcilerimize Aydın otelleri imkanlarını sunmaya devam ediyor. Aydın şehri büyüleyici atmosferi ile tatilcilerine Nazilli ilçesin de bulunan Arpaz Kale' sini Aydınlı otelleri konaklayarak gezmenizi tavsiye ederken, diğer program olarak Söke ilçesinde ki, Apollon Tapına'ğı ile ün salan Didyma Antik Kent'i ve rehber eşliğin de Otantika Etnografya Müzesi'ni hizmetinize sunmuştur. Körteke Kalesi de turiste doymayan konsepti ile Aydınlı otelleri işaret etmektedir. Aydın şehrimizin bir diğer harikası olan Aydın Didim Apollon Tapınağı 70 ton ağırlığına sahip tek parça mermer blok'un Dünya sıralamasın da oldukça önemli yeri bulunmaktadır. Birçok anınızı resmedip arşivleyeceğiniz gezintilerin şehri Aydın ilimiz, tatilcilerine adeta kültür okumaktadır. Her sayfası tarih kokan her sayfasın da bilgi bulunan resimleri ile akıllara taht kuran Aydın ilimiz de Aydın otelleri tercih etmek hesaplı olmakla birlikte, web sitemizden rezervasyon yapma kolaylığı sağlamıştır. Birçok damak zevkine hitap eden geniş sofrası ile cana yakın esnaf'ının yöresel konuşma şive'si siz tatilcilerimizin dikkatinden kaçmayacaktır.


Aydın ilimiz? in tatmadan olmaz diyebileceğimiz en güzel meşhur yemekleri çingene pilavı ile başlar devamın da acılı güveç, zeytinyağlı taze ve kuru börülce, sarmaşık ve kedirgen kavurma, cilan ( ayran böreği ), zerde, pelvize tatlısı ve daha sayamadığımız çeşitli yemek seçenekleri Aydın otelleri aşçıları tarafından akşam yemekleriniz için sizlere özenle hazırlanmaktadır. Kısa dönemli değil de yaz tatillerinin tamamını burada geçiren yazlıkçılarımızın şanslı olduğu açık alan da seyirciler karşısın da yapılan Aydın deve güreşleri aynı zaman da Aydın boğa güreşleri'ni izleme şansı yakalayabilirler. Alternatiflerin oldukça fazla olduğu Aydın otelleri kapsamında yapacağınız tatilinizde, unutamayacağınız bir kültürü tanımış ve birden fazla aktiviteye katılımla son derece eğleneceğinizden emin olabilirsiniz.

Aydın Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Arpaz Kalesi
Arpaz Kalesi

Arpaz Kalesi, Aydın İlinin Nazilli ilçesinde yer almaktadır ve günümüze kadar gelen tarihi değerlerinin ilk sıralarında yerini alsa da çok fazla reklam ve tanıtım olmamasından kaynaklı çok fazla ziyaretçisi bulunmamaktadır. Fakat bilenler veya duyanlar mutlaka Arpaz Kalesini görmeye gelmektedirler.

Hem mimari açıdan hem de tarihteki önemi açısından değerli olan Arpaz Kalesi, Harpasa Kalesi nin eteklerinde kurulmuş ve Arpaz Beyler Konağı karşısında yer almaktadır. Kale, 19. yüzyılla tarihlendirilse de kalenin çevresinde 17. ve 18. yüzyıllara ait kalıntılar yer almaktadır ve Kalenin ismi bazı kaynaklarda Arpaz Kulesi olarak da bilinmektedir.

Mimari açıdan dikkat çeken yapılar arasındaki Arpaz Kalesi, Aydın İlinde keşfetmeniz gereken bir tarihi eser. Eğer yolunuz Aydın İlinden geçiyorsa mutlaka Arpaz Kalesi ni dahil etmelisiniz. Kale, Nazilli ye bağlı Esenköy sınırları içerisinde yer almaktadır.

Didyma Antik Kenti

Apollon tapınağıyla üne kavuşan Didyma Antik Kent Aydın İlinin Söke ilçesinde yer almaktadır. Burada yapılan ilk kazılar İngilizler tarafından 1858 yılında yapılmış ve 1937 yılına kadar sürmüştür. Antik kentteki kazılar Alman uzmanlar tarafından şu aralar hala devam etmektedir. Bu kenti sadece bir antik kent değil aynı zamanda bir dini merkez olarak ta kullanılmıştır.

Büyük İskender Perslere karşı kazandığı zaferden sonra Didyma Antik Kenti yapımına biran önce başlanılmıştır. Apollon un ikiz kardeşi eski yunan tanrıçalarından biri olan Ay Tanrıçası Artemis dir ve Miletler bu kente anlamına gelen Didyma ismini layık görmüşlerdir. Yılın Nisan ve Mayıs aylarında Didyma daki ayin için Miletos tan Didyma ya beş günde ulaşabilirlermiş ve bu yol esnasında belirli noktalarda mola verirlermiş. Öncesinde Apollon un kardeşi Artemis in kutsal bölgesinde bekliyorlardı ve bu alanda Brankhos ve aslan heykelleri bulunmaktaydı ve daha sonra Apollon ve Artemis Didyma ya geçip dini törenlerde yer alıyorlardı.

Mitoloji seven ziyaretçilerimiz için harika bir gezi planı olan Didyma Antik Kenti, mistik kokusuyla sizi geçmişe götürecektir. Belki bu geziniz esnasında Mitolojinin tanrıları olan Hades, Poseidon, Athena, Afrodit, Hermes, Demeter ile karşılaşabilirsiniz.

Didyma Antik Kenti
Körteke Kalesi
Körteke Kalesi

Aydın iline bağlı Bozdoğan İlçesinde bulunan Körteke Kalesi, Körteke Köyünün kuzey doğusunda yüksek bir tepe (Kale Tepe ) üzerine kurulmuştur.

Aydın Kuşadası Davutlar Körteke kalesi İç Karyanın leleg tipi tepe şeklinde konumlandırılmış kentlerinden biridir. Körteke kalesi arkeolajik kalıntılardan çıkan eserlere göre XYATİS Kentidir.

Aydın Körteke Kale duvarları üzerinde nakşedilmiş değişik dönemlere ait izlerin bulunduğu görülmektedir. Bu yüzden farklı çağlarda kullanıldığı sanılmaktadır. Kayalık bir tepe üzerinde akropol yer almaktadır.

Doğu ve batıda birer kule ile ortada bir sarnıç bulunmaktadır. Aydın İlinin Akropol M.Ö. 5. yy a tarihlediğimiz, üç kuleli iç sur ile güneyden kuşatılmıştır.

Halk arasında yaygın bir rivayete göre Aydın ilinde bulunan bu Körteke köyün isminin geldiği olay ise şu şekilde bilinmektedir. "Şu an köyün yaylası olarak adlandırılan bölgeye yerleşen bir Türkmen, yazın en sıcak günlerinde hayvanları sulayacak su kaynakları bulamamıştır. Günün birinde ise obanın yaşlılarından birisinin dikkatini kör bir tekenin sakalındaki su damlaları çeker. Ertesi gün tekeyi takip eden yaşlı Türkmen, bir böğürtlen çalısının altından bir pınarı kaynadığını görür. Ve obayı buraya doğru taşır. Aydın ilinde bulunan İşte o kör tekeden dolayı köyün ismi Körteke olmuştur." Ve günümüze kadar gelmiştir.

Nysa Antik Kenti

Aydın ilinin Sultanhisar ilçesinde yer alan Nysa Antik Kenti iki şehir görünümünde olup, günümüze birçok tarihi kalıntısını günümüze kadar bozulmadan ulaştırmayı başarmıştır.

Aydın Sultanhisar Nysa, Karia kentlerinin en önemlilerinden birisi olarak bilinmektedir. Kent ulaşım ve ticaret noktalarından birinde bulunmasından dolayı uzun yıllar göz önünde bulunup populertisini hep korumuştur.

Bazı kaynaklarda yazılan bilgiler ise milattan önce üçüncü yüzyılda kurulduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Fakat bu bilgi henüz bir netlik kazanmamıştır.

Aydın Sultanhisar Nysa Antik Kentinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda birçok kalıntı gün yüzüne ulaştırılmıştır ve bu Geçmiş İmparatorluklara ait olduğu bilinmekte olup günümüze kadar bozulmadan gelebilmiştir.

Aydın Sultanhisar Topografyaya uyumlu bir şekilde inşa edilmiş yapılar, Roma Dönemi mimarisinin görülmesi gereken harika örneklerin başında yer almaktadır.

Nysa Antik Kenti
Otantika Etnografya Müzesi
Otantika Etnografya Müzesi

Aydın İlinin Söke ilçesinde yer almakta olan Otantika Etnografya Müzesi diğer müzelerden kendisini ayırt eden bir özelliği bulunmaktadır. Otantika içerisinde bir müze binası yer almamaktadır. Bir alışveriş merkezi içerisinde yer alması müzenin ziyaretçi sayısını daha da çok arttırmıştır. Müze tam olarak Aydın Söke Atatürk Mahallesinde yer almaktadır.

Otantika Etnografya Müzesi; Etnografya Müzesi, dükkan, kahve evi ve yemek evi olarak dört bölümden oluşmaktadır. Yaklaşık 4.000 esere şahit olacağınız Otantika Etnografya Müzesinde ayrıca Türk kahvesinin nasıl yapıldığını, Ege köy yemeklerinin ikram ve yapılış evrelerini mankenlerle canlandırılmasını da gelen ziyaretçilere sunmaktadır. Aynı zamanda dükkan bölümündeki el işi oyalar da gelen ziyaretçilerin huzuruna sunulmaktadır.

Dünya tarihinde ilk kez AVM içinde yer alma özelliğini taşıyan Otantik Etnografya Müzesi Aydın iline gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Müzeyi gezerken çevremizdeki otellerimizde konaklama yapabilirsiniz.