Aydıncık Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Aydıncık Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Aydıncık Otelleri

En uygun Aydıncık otelleri hakkında bilgiler...

Aydıncık Otelleri

Aydıncık, Heybetli Toros dağlarının Akdeniz'e doğru uzanan bir kolunun yamacında kurulmuş olup, dağ ile deniz arasında küçük bir ovada yer alır. Mersin e 170 km, Antalya ya 325 km uzaklıktadır. Eski yerleşim adı Kelenderis dir. 3000 yıl önce Sandakos tarafından kurulduğu düşünülmektedir.

Aydıncık, 1915 yılından 1987 yılına dek Gülnar'a bağlı olup, 1987 yılından itibaren ise, Gülnar dan ayrılarak ilçe olan bölge, geçmişten yakın tarihe dek bir liman kenti olarak var olmuştur.

Aydıncık, 38 km uzunluğunda kıyı şeridine sahiptir. Kıyısında dört adet ada bulunmaktadır. Bu adalardan en uzakta olanı Yılanlıada dır. Sualtı mağaraları ve batık gemiler olması sebebiyle sualtı dalışları yapabilirsiniz. Bu yönüyle Yılanlıada, birinci derece sit alanı ilan edilmiştir. Ayrıca Gemidurağı ve Yelkenliada arasındaki mağaraları gezerken Akdeniz foklarını görebilirsiniz.

Aydıncık ta denize girebileceğiniz iki önemli plaj vardır. Sığ denizi ve vücuda yapışmayan incecik tozsuz kumu ile meşhur İnce Kum Plajı, diğeri ise tatlı su kaynağının yoğunluğu sebebiyle yazın dahi alabildiğine soğuk suyu ile Soğuk Su Plajı'dır.

Aydıncık ta çeşitli etkinlikler yapabileceğiniz alternatifler mevcuttur. Tekne kiralayarak adaları ve mağaraları gezebilir, kazı çalışmaları halen devam eden Agora'yı ziyaret edebilirsiniz. Sefefkoslar, Roma ve Bizans dönemine ait diğer kalıntıları görebilirsiniz. Bunlar arasında seramik parçaları, tiyatro, anıt mezar yapıları ve staterler bulunmuştur. Aydıncık, doğa ve kültür varlıkları açısından oldukça zengin olduğundan, önemli bir turizm merkezi olmaya adaydır.

Aydıncık Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Kelenderis Antik Kenti
Kelenderis Antik Kenti

Kelenderis Antik Kenti, Mersin Aydıncık ta bulunmaktadır. Kelenderis  Aydıncık ın en eski ismi olup, Mersin deki antik kent Anamur a 52 km uzaklıktadır. Silifke ye 80 km mesafesi olan antik şehir, Kilikya tanrılarından Sandon tarafından kurulmuştur.
Mersin ili sınırları içinde yer alan Kelenderis Antik Kenti nde  yapılan kazı çalışmaları neticesinde önemli bilgiler elde edilmiştir. 1987 yılında başlayan kazılarda ilk olarak gözlemlenen kentin büyük bir kısmının soyulmuş olmasıdır. Kelenderis in  M.Ö. 1000 yıllarında kurulduğu ortaya çıkmıştır. Kalıntılar bakımından oldukça zengin bir kenttir. Mersin de yer alan Antik kent Günümüze sağlam ulaşamamış olan kalıntılar define avcıları tarafından oldukça harap edilmiştir.KelenderisMersinde ki bu  Antik Kentinde bulunan kalıntılar; liman surları,nekropol, tiyatro, sarnıçlar ve su kanalları olup, 2011 yılında yapılan kazı çalışmasında ise, 7 basamakla inilen, içerisinde iki yetişkin ve bir çocuğa ait yeraltı oda mezarı ortaya çıkarılmıştır.
Mersin Kelenderis te bulunan surlara ait kalıntılardan en önemli olanı, antik kentin klasik çağına ait olanlarıdır. Mezarlığında ise, klasik, Helenistik ve Roma çağlarına ait olan kaya mezarlara rastlanmıştır. Ayrıca M.S.II. yüzyıla tarihlenen çatılı bir anıt mezar kentin en önemli antik yapısıdır.
Mersin ve Anamur geziniz esnasında Kelenderis Antik Kenti ile birlikte görmeniz gereken yerler; Taşucu Arslan Eyce Amphora Müzesi, Tarsus müzesi ve Boğsak Adası dır. 

Susanlık Kalesi

Turizm açısından önemli bir konumda olan Mersin'de, görülmesi gereken tarihi mekan oldukça fazladır. Bunlardan biride Susanlık Kalesidir. 
Aydıncık'a 2 km uzaklıkta yer alan Susanlık Kalesi, Denizciler Mahallesi'ne yakın bir konumda yer almaktadır. Kale, büyük bir yapı topluluğundan oluşmaktadır. Mersin tatlinizde bu kaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.  

Susanlık Kalesi