Ayvacık Otelleri

Çanakkale'deki Ayvacık otelleri hakkında genel bilgiler...

Ayvacık Otelleri

Ayvacık, Çanakkale'nin bir ilçesidir.İlçe topraklarının büyük bölümü Kaz Dağı'nın uzantıları olan tepelik ve yaylalık alanlarla kaplıdır. Yüksek kesimlerde karaçam, köknar, kayın  alçak alanlarda maki toplulukları, doğal bitki örtüsünü oluşturur. 

Marmara ikliminin etkisinde olan Ayvacık'ta yazlar sıcak ve kurak, kışlar serin ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 580 mm'dir. İlçenin ekonomisi tarım zeytin,buğday, arpa, yulaf, bakla, kurufasulye, nohut, pamuk, ayçiçeği, susam, pamuk tohumu, üzüm, elma ve küçükbaş hayvancılık koyun, kılkeçisi etkinliklerine dayanır. Bazı Antik Çağ kentlerinin Hamaksitos, Kolonai, Assos kalıntıları, ilçe sınırları içindedir. Turizm, son yıllarda gelişme içindedir. İlçe merkezinde, zeytinyağı, sabun atölyeleri ve mandıralar vardır.

Ayvacık, il merkezine 63 km uzaklıkta olup, Çanakkale-İzmir Karayolu'ndan 2 km içeride, deniz düzeyinden 260 m yüksekliktedir. İlçeye bağlı Behramkale Köyü, hem Çanakkale hem de ülkemizin en önemli turizm alanlarındandır. 

Ayvacık Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Smintheion Antik Kenti
Smintheion Antik Kenti

Apollon'a adanmış kutsal bir alan olan Smintheion Antik Kenti, Ayvacık'ın Gülpınar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu antik kent, Helenistik döneme aittir.
Smitheion Antik Kenti'nde birçok tarihi kalıntı bulunsada en önemli kalıntısı kentin tapınağıdır. Fazla kişi tarafından bilinmeyen Smintheion Antik Kenti'nide mutlaka gezi listenize eklemeli ve keşfetmelisiniz.  

Behramkale Köyü

Çanakkale'nin bu güzel köyü,Ayvacık ilçesine bağlıdır. Aynı zamanda bir antik şehir olan Behramkale' nin şimdiki yerleşim yeri Osmanlı döneminde kurulmuştur. Surlarla çevriili olan Behramkale göletide SİT alanı olarak ilan edilmiş olup,köyde yeni bir bina yapımı yasaklanmıştır.

Turizm açısından önemli bir nokta olduğu için Behramkale de birçok otel bulunmaktadır. Behramkale otel kategorisinde butik oteller ve pansiyonlar yer alır. Behramkale otelleri genellikle yarım pansiyon hizmet vermektedir.

Behramkale Köyü