Ayvalık Otelleri

Doğal güzellikleri önünüze seren Ayvalık otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Ayvalık Otelleri

Tatilcilerin gözde mekanı Türkiye haritasın da bir bakış da bulunan görünüme sahip, Balıkesir ilimizin 127 km uzağında ki ilçe sınırı Ayvalık, saat dilimi olarak Balıkesir'e 1 saat 37 dakika sürmektedir. İlçe sınırlarına dahil edilecek bir diğer isim ise Ali Bey Adası ( Cunda Adası ) dır. Turizm sektör'ün de klasikler arasın da bulunan Ayvalık ilçemiz de, Ayvalık otelleri sınırsız hizmeti ile tercih sebebi olmuştur. Bulunduğu konum itibari ile coğrafi yapısı bir hayli değişik olan Ayvalık, irili ufaklı 22 adacığa sahiptir. Sarımsaklı plajı ise ilgiden ziyade, önemli turizm merkezindendir. Ayvalık tatilinize, Ayvalık otelleri tarafından sunulan bir çok imkanlardan faydalanarak, tatil hayalinize internet üzerinden çok kısa sürede yapacağınız rezervasyon ile sahip olabilirsiniz.


Dilerseniz tercihe göre açık havuz, özel plaj, kaliteli hizmet anlayışı adı altın da, gün için de ayvalık taş evlerini gezerek günün yorgunluğunu çıkarın, akşam keyfi şekerlemesi için Ayvalık otelleri sürprizlerin den faydalanarak günü noktalayın. Misafirlere eşsiz göz zevki yaşatan tarihi yapıları oldukça fazla olan Ayvalık misafire doymadığını kanıtlıyor. Sokakların tarihi hikayelerini dinleyebilme şansını mahalle sakinlerinden öğrenebilmeniz mümkün. Gezilesi görülesi yerler de durak olarak bilinen Ayvalık körfez'i, sizin için bir gün de yaşanılacak güzel bir deneyim olacaktır. Şehrin ışıkları karşısın da konforlu Ayvalık otelleri balkonun da kahvenizi yudumlarken, oda servisi akşam yemeğinizi servis edecektir. Güne şehir merkezin de uyanırken kahvaltının hemen ardından Ayvalık kiliselerini gezip görmek boy boy fotoğraf çekmek tatilcilerimizin en çok hoşuna giden gezilerinden biridir. Çok okuyan mı bilir? Yoksa çok gezen mi bilir? Cümlesinin cevabını aslında tam layık'ı ile veren siz tatilcilerimize vesile olan birbirinden farklı birçok tarihi yerimiz, şimdiden çocuklarınıza eğlenmenin yanı sıra genel kültür eğitimini de vurgulamayı başarmıştır.


Bölgede hala tatil fırsatları yakalamak için araştırmalar yapan, ailesi ile hoşça vakit geçirmek adına rezervasyon fırsatlarını inceleyen siz tatilcilerimiz için, Ayvalık otelleri kolay ödeme seçenekleri ile ilk tercih olma hizmet anlayışını ilke edinmiş, farklı oda seçenekleri ile her adım yanınızda. Balıkesir Ayvalık'a gelmişken tarihi cami'lerimizden biri olan, zamanın da Sultan 2. Abdülhamit tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar deformasyon geçirmeden sağlamlığını muhafaza etmiş, Hamidiye Camii?ni gezme fırsatı yakalamak mümkün. Doğasıyla, tarih kokan sokaklarıyla, sarımsaklı plajları, deformasyon geçirmemiş tarihi camii, Sevim ve Necmi Kent Kitaplığı, körfezi, tarih kültürü tazeleme şansını tek bir telefonla görmenizi sağlayan Ayvalık otelleri yerinizi ayırtmak için geç kalmış sayılmazsınız. Gerekli olan sadece acele edip tatil paketlerinden tarihinize ve bütçenize en uygun olanını seçip valiz hazırlıklarına başlamaktır. Memnun kalıp eşinize dostunuza tavsiye edebileceğinizin garantisini sunmaktan kaçınmayan Ayvalık otelleri siz değerli tatilci müşterilerini ağırlamaktan onur duymaktadır.

Ayvalık Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ayvalık Adaları
Ayvalık Adaları

Ayvalık bulunduğu konum itibariyle coğrafi yapısı değişiktir, irili ufaklı adacıklara sahiptir. Ayvalık tan bu adacıklara yılın belirli zamanlarında turlar düzenlenmektedir. Bu turlara katılarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.


Ayvalık taki bu küçük adacıkların arasında en büyükleri Cunda Adası dır. 1966 senesinde kara ile bağlantısı oluşturulan ada yarımada olarak anılmaya başlanmıştır. Diğer tarihi özelliği Tımarhane Adası olma özelliğiyle tarihte anılır. 


Ayvalık Adaları na geziler her dönem yapılmaktadır. Ankara veya İstanbul çıkışlı daha çok tur vardır buralara. Turla gitmeniz münferit yapıcağınız geziden daha iyi olacaktır. Bölgede bilmediğiniz yerleri tarihiyle beraber rehberler sayesinde tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz. Yazın keşmekeşin yaşandığı büyük otelleri değil de, burayı gezi rehberinixze eklemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Farklı bir tatil deneyimi yaşayacaksınız.

Ayvalık Evleri Taş Binaları

Ayvalık doğası, manzarası, eşsiz plajları ile gelen misafirlere müthiş bir göz zevki yaşatıyor. Bu güzelliklerin yanında bir de göze çarpan tarihi yapıları da bulunmaktadır. Ana caddede, caddeye paralel olan bu dik durumda olan ahşap, kesme taş binaları görme ve yaşama imkanına sahipsiniz.

Ayvalık tatil planı henüz yapmamışsanız, küçük bir tatil rehberiyle buraların keşfine çıkabilirsiniz.  Ayvalık taki bu tarihi dokunun sokak sokak gezdiğinizde kokusunu duyacaksınız. Evlerin yapıları, işlemeleri, balkonundaki demir korkulukları, oymalarla süslenmiş balkon ayakları ve bunun gibi küçük detaylarıyla huzurun ve nosatljinin içinde bulunacağınız bir mekan.

Bu sokakların tarihini orda yaşayan ahaliden öğrenme şansınız vardır. Sokaktaki her bir köşede bulunan yaşlı insanlardan Ayvalıkla veya binalarla ilgili tarihi bilgilerini alabilirsiniz. Canayakın ve içten davranışlarıyla buranın doğallığı sizi başka şehir ve başka ülkelerde olma hissi uyandırıyor. Günümüz itibariyle sokaklara canlılık katma amaçlı belirli noktalarda çeşitli müzik tarzlarıda yapılmaktadır.

Ayvalık Evleri Taş Binaları
Ayvalık Ayazma Kilisesi
Ayvalık Ayazma Kilisesi

Ayvalık tarihini bilmek ülkeyi bilme anlamına gelmektedir. Yurdun her bir köşesinde bulunan değerli yapıları muhafaza etmek ancak iyi bir eğitim ve  bilinçli bir nesille sağlanabilir. Ayvalık Ayazma Kilisesi, merkezde Kemalpaşa mahallesinde bulunmaktadır. Faneromeni Kilisesi olarakta adlandırılır Kilise, bunun nedeni suyun birçok derde derman olması ve kutsal sayılmasıdır.

Bir efsaneye göre küçük bir kız çocuğu Meryem Ana yı süreki rüyasında görmektedir. Meryem Ana kız çocuğuna rüyasında kilisenin yapıldığı şu anki yerini göstererek fışkıran suyundan su içirmiştir. Bu rüyadan sonra bölge halkı kızın gördüğü rüyadaki yere bu Kiliseyi yaptırmıştır.

Ayvalık Ayazma Kilisesi gezi rehberinize ekleyeceğiniz bir tarihi mekandır. Kilise restorasyonu yapıldığı takdirde daha iyi hizmet vereceğini sanıyorum. Yurtdışı ve yurtiçi birçok misafiri karşılamaktadır. İyi bir fotoğrafçıysanız da size çıkacak çok malzeme bulunmaktadır. Resimlendireceğiniz birçok kareyi Kilisenin içinde bulabilirsiniz.

Ayvalık Körfezi

Ayvalık denince akla Körfez diyemeden geçemeyiz tabiki. Muhteşem tatilin odak noktası. Körfezde geçireceğiniz bir gün bile sizin için yaşanılacak kocaman bir deneyim.

Balıkesir bölgesinde konumlanan Ayvalık Körfezi muhteşem manzarasıyla sizi büyüleyici bir rüyanın içinde hissi verir. Ayvalık Körfezi birçok gezgincinin, kampçının, doğaseverin, sevgililerin uğrak yeri ve anılarını birleştirdiği bir yer olmakla meşhurdur. Popülerliğini bu güzel doğa manzarası olduğu sürece kesinlikle kaybetmeyecektir. Körfez halkı oranın yerel halkıymışsınız gibi sizede aynı samimi davranışı göstermektedir. Bu sıcakkanlı davranışla beraber doğanında lezzetine vardığınız takdirde buradan vazgeçemeyeceksiniz.

Ayvalık Körfezi ne geldiğiniz vakit mutlaka Cunda Adası nada uğramadan geçmeyiniz. Muhteşem iki yeri bu tatil anılarınıza sığdırmanız sizin için ilerde yaşatacağınız güzel bir anı olarak kalacaktır.

Ayvalık Körfezi
Ayvalık Hamidiye Camii
Ayvalık Hamidiye Camii

19. yüzyıl eserlerinden biri olan camii bugüne kadar çok fazla deformasyon geçirmeden sağlamlılığını korumuştur. Ayvalık Merkez de bulunmaktadır ve kendine özgü yapısıyla şehrin odak noktası durumunda bir tarihi eserdir.

Sultan II. Abdülhamit zamanında bu camiyi yaptırırken mimarlarından kare planlı olmasını istemiştir ve kırmızı taş kullanmalarını buyurmuştur. Kullanılan bu taşlarla ihtişamı daha da artmıştır caminin.  Ayvalık bölgesinde denizin, doğanın tadını çıkarırken mutlaka Hamidiye Camii ni gezmek içinde zamanınızı ayırınız.

Ayvalık ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden bir yerdir. Buranın bulunmaz havası, denizi, doğası ve tarihi her zaman diğer şehirlere göre ılımlı derecede caziptir. Günümüzde zamana adeta meydan okuyan Hamidiye Camii mimarisiyle ve kırmızı taşlı desenleriyle gelen misafirlere görsel bir şölen sunmaktadır. 

Ayvalık Kiliseleri

Ayvalık kiliseleri birçok turistin akın ettiği mabetlerden bir yerdir. Buraya her yıl birçok ülkeden turist hem gezmek, hem de ibadetlerini yapmaya gelmektedir. Ayvalık genellikle huzuru arayanların uğrak mekanıdır, burda sadece deniz turizmi değil bu yerleride görmeye gelen birçok turist akın etmektedir.

Turizm bakımından gelişmiş ve hala gelişmekte olan yer de tarihi ve kültürel açıdan gezip görebileceğiniz birçok eser bulunmaktadır. Sadece deniz ve doğanın o eşsiz görüntüleri değil bu tarihi yerlerde gözlerinizi kamaştıracak.

Ayvalık taki kiliselerin başlıcaları şunlardır, Taksiyarhis Kilisesi, Hagia Triada, Faneromeni, Portaitissa, Profitis İlias, Hagios Nikolaos, Hagios Dimitrios, Messi Panayia'dır.

Ayvalık Kiliseleri
Ayvalık Plajları
Ayvalık Plajları

Muhteşem kelimesini kullanmak istiyorsanız buranın tek adresi Sarımsaklı, Ayvalık olarak söyleyebiliriz. Birbirinden güzel plajlara sahip Ayvalık ta yaşam tüm hızıyla sezonda devam etmektedir. Bu kadar popüler ve ilgi çekmesinin nedeni kumunun ince, denizinin temiz olması sanırım.

Ayvalık ta hakikaten o kadar çok plaj varki bunlardan güzellik bakımından hangisini seçeceğinizi şaşırabiliyorsunuz. En meşhur ve en başta ki plaj Sarımsaklı Plajı dır. Oldukça uzun ve büyük plajlara sahip olan yerde özellikle belediyenin desteğiylede şezlong veya şemsiye kullanımları genellikle ücretsizdir. Her bir 100 veya 200 metrelik alanlarda ise duş alma ve soyunma kabinleri bulunmaktadır.

Belediyenin bu katkıları ve reklamıyla bölgeye ilgi biraz daha fazla artmaktadır. Bu artışın bazı kesimlerce rahatsızlık duymasına bile neden olmuştur. Çünkü burası eskiden beri daha nezih ve sessizliğin yeri olduğu için ailelerin tek tercih nedenlerinden biri. Nüfüsun özellikle yaz ayı artmasından kaynaklanan kalabalıklaşma buraya gelen yazlıkçıları endişelendirmektedir.Ama herşeye rağmen kesinlikle tatilinizi en iyi şekilde yapabileceğiniz biryer.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı İstanbul fethi bitiminden hemen sonra iki keşiş tarafından halkın biraz daha eğitimli olması açısından kurulmuş sosyal bir yapıdır. Kitaplık bugüne kadar olan iyileştirme sonucu ve desteklerle oldukça zenginleşmiştir. Yapılan yatırım ve bağışlar buranın gelişmesinde katkı sağlamıştır. Kuruluş yılı yaklaşık 1835 yılları civarındadır.

1924 savaş yıllarında bölgede zorunlu göçler olduğundan kilise iyice harap olmuştur. Buranın günümüze kadar bu kadar iyi bir şekilde gelmesi ünlü işadamı Rahmi Koç un desteğiyle oluşmasıdır. Koç maddi manevi desteğiyle ilk başta buranın iyileştirme çalışması yaptırılmış, ardından da eski ve yeni kitaplar kazandırılmıştır. Ayvalık için kendilerini adamış iki ismi de yani Büyükelçi Necdet bey ve eşi sevim hanımın ismini bahşetmişlerdir.

Bütün sezon boyunca hizmete ve ziyaretçilere açık olan kitaplık sadece temizlik amaçlı Pazartesi günleri kapalıdır. Hayatınızda kitaplık veya bunun gibi yerler le münasebeteniz olmadıysa mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarihin perdelerini yeniden aralayabileceğiniz eserleri muhtelif eşyaları burda görebilirsiniz. Kitapseverlerin uğrak yeri olan Kitaplık için çeşitli şiirlerinde yazıldığı bazı kaynaklarda bahsedilmektedir.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı