Çalış Otelleri

En iyi Çalış otelleri hakkında bilgiler...

Çalış Otelleri

Kilometrelerce uzunlukta plajı iletertemiz denizi ve ünü dünyaya yayılmış güneşin denizle birleşimi olan dillere destansı günbatımı gelenleri kendine hayran bıraktıyor.

Restoranlar, eğlence merkezleri ve gece hayatı bakımından da önemli bir yere sahiptir. Sörf severler içinde uygun bir yer halini alıyor.

Çalış adının, Ahmet Gazi'nin Çalış sahiline yakın olan bir yerde düşmanlarıyla savaş sırasında, saldırı karşısında direnen yaşlı bir alperene "Dayan baba, biraz daha çalış, düşmanı yenmemize az kaldı." şeklindeki sözünden kaynakladığı esinlendiği söylenir.

Bunların yanı sıra dünyaca ünlü olan "Caretta caretta"(Sini kaplumbağası ) görme şansını sunmakta.

Çalış Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Af Kule Manastırı
Af Kule Manastırı

Fethiye Çalış bölgesinde ziyaret ediceğiniz ilginç yapılardan biridir Af Kule Manastırı. Manastıra yapıcağınız yolculuk sırasında etrafında görebileceğiniz birçok muhteşem manzaraya eşlik edeceksiniz.

İstikamet olarak Kayaköy den çıkıp dağ yolundan devam ederken 3 veya 4 kilometre sonra karşınıza çıkacak olan Af Kule Manastırı, görkemli görüntüsüyle tüm yorgunluğunuzu alacaktır. Manzara olarak denize nazır görüntüsü olan Manastır hakkında birçok rivayet vardır. Bölge halkının anlattıklarıyle rehberlerin anlattıkları bilgiler arasında birçok çelişki bulunmaktadır. Halka göre Hz. İsa'nın burada saklandığına inanılıyordu, rehberlere göre ise papazların bu manastırda günah çıkardıkları yer olarak bilinmektedir. Af Kule Manastırı inanılmaz derecede oksijenin bol olduğu bir yer, hatta bu güzel ve temiz hava başınızı biraz olsun döndürebilir.  

Değişik tecrübeler kazanacağınız bu gezinizi mutlaka tüm tanıdıklarınıza resimleriyle beraber aktarınız, çünkü ülkemizde görebilecekleri ender güzel yerlerdendir. Doğal güzellikleriyle birlikte tarihi güzellikleride görmek isteserniz önerebileceğimiz yerleri gezebilirsiniz. Başlıcaları, Sarsıla Koyu nu, Sarıgerme Plajını, Baca Mağarası nı ve Karabağlar Yaylası nı ziyaret edebilirsiniz.

Eşen Çayı

Muğla Fethiye Çalış ın eğlenebilecek, dinlenebilecek ve güzel atraksiyonlar yaşayacağınız ilginç yerlerden biridir. Bulunduğu coğrafi konum bakımından farklılık gösterir Eşen Çayı.  

Eşen Çayı, Türkiye'deki akarsular arasında önemli bir noktadadır. Güneybatı bölgesinde önemli akarsular arasındadır. Birçok kolu olan Eşen Çayı ını besleyen birçok akarsu vardır ve asıl buraya kaynak sağlayan en büyük akarsu Kızıldağ dır. Bölge son zamanlarda günümüzde popülerliğini artırmakta olan rafting sporuna ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayı bölgeye dışardan ve içerden birçok misafir ağırlamaktadır Eşen Çayı.

Raftingin son zamanlarda yaygın olarak yapılması, bu gibi yerlerin tanıtımından dolayı biraz daha rağbet görmüştür. Halen ülkemizde Eşen Çayı gibi değerlendirelemeyen birçok yer mevcuttur. Rafting sporuna başlamış veya yeni başlayanlar için unutamayacakları bir deneyim Eşen Çayı. Bölgede birkaç tane tur firması bu faaliyete hizmet veriyor. Gitmeden önce hem rezervasyonunuzu yaptırın hem de sağlıklı bilgilendirme alın.

Eşen Çayı
Gemile Camping
Gemile Camping

Kabak ruhunu yansıtan büyüleyici ve otantik bir mekandır Gemile Camping. Yerli ve yabancı birçok turistin her yıl bir defa daha geldiği Cemile Camping Çalış bölgesinde görebileceğiniz iyi konaklama yapabileceğiniz yerlerdendir. Büyük bir yerleşim mekanına sahip olan yer, adeta bir vaha görüntüsü vermektedir.

Fethiye ve Ölüdeniz den oldukça sık dolmuşlar mevcuttur. Bu minibüslerle her saat bölgeye ulaşma imkanınız vardır. Kampa ulaşmak için minübüsle yaptığınız ulaşım sonucunda son durakta ineceksiniz ve yürüyeceğiniz 30 dakika kadar mesafeden sonra kampa ulaşmanız mümkündür.  

Gemile Camping, sadece Camping sevdalıları için değil, yeni keşifler yapacak olanlar içinde bu felsefeyi öğrenmeleri gerekir. Doğayla baş başa kalabileceğiniz, farklı deneyimler yaşayacağınız bu mekandan kolay kolay vazgeçeceğinizi sanmıyorum.

Gökgemile Koyu

Yurtiçi ve yurtdışı tatilcilerin vazgeçilmez mekanlarından olan Gökgemile Koyu, gelen misafirleri kendine hayran bırakmaktadır. Muğla nın Fethiye Çalış bölgesinde bulunan Koy, gelen birçok turist için keşfedilecek yeni yerlerin başlangıcıdır. Dalmak için gelen misafirlere görkemli bir manzara izlenimi bıraktıran Koy her sene farklı turist kafilelerini ağırlamaktadır.  

Bu yarımadanın benzersiz noktalarından biridir Gökgemile Koyu.  Tatil planınızı muhteşem manzara ve doğa görüntüleriyle beraber yapmak istiyorsanız Gökgemile Koyu aradığınız tatil mekanlarından biridir. Koy a birçok yerden ulaşım mümkün, bunların başıcalarından Fethiye den tekne turları veya kiralayarak, bir diğeri ise Hamam Koy undan itibaren yürüyerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Koy un bir diğer özelliği ıssız, dingin ve çok nezih olması. Gökgemile Koyu sıcaklığı dışında serin zamanlarda en sadık dostunuz gibidir.  

Gökgemile Koyu deniz berraklığı, inanılmaz balık çeşitleri, binbirtürlü renkleri, doğanın o güzel yapraklaıyla bezenmiş ağaçlarıyla gelen hem yerli hem de yabancı turistlere kendini hayran bırakmaktadır. 

Gökgemile Koyu
Kayaköy
Kayaköy

Günümüze kadar tarihi yapısı çok fazla bozulmadan gelebilen Kayaköy, birçok turistin ilgi odağıdır. Eski ismi Levissi dir. Tam olarak kuruluş tarihi bilinmemekle beraber herhangi bir kaynakta bulunmamaktadır.
Eski bir Rum yerleşim yeri olarak bilinir Kayaköy, birtakım depremler sonucu bölgede birkaç tane ev tipi mezar bulunmaktadır.

Kayaköy Turizm Bakanlığı desteğiyle ayakta durmaya çalışmaktadır. Bölge halkının desteğiyle de  önemli bir konuma erişmiştir. Tarihimize sahip çıkabilmenin yolu, iyi bir eğitim, iyi bir anlatım ve gelecek nesillere bırakabileceğimiz sağlıklı bilgilerle ancak bunu sağlayabiliriz.

Çalış Kayaköy e ulaşım kolaydır, hem denizden hem de karadan ulaşabilirsiniz. Burada geziceğiniz bir kilise, onbir tane Şapel ve çömlekçi dükkanı bulabilirsiniz. Eskiye nazaran biraz göç olmuştur, bunun sonucunda da haneler azalmıştır. Toprak verimliliği, istihdam, bunun gibi ekonomik boyutu etkileyecek unsurlar köy halkını biraz olumsuz yönde etkilemiştir.

Kıdrak Koyu

Çalış bölgesinde bulunan Kıdrak Koyu, bölgede kamp yapabileceğiniz en iyi yerleşkelerden biridir.  Ölüdeniz e yaklaşık 15 dakikalık mesafesi vardır. Kıdrak Koyu arkadaş, eş ve dostlarınızla gelip güzel vakitler geçirebileceğiniz muazzam yerlerden biridir.

Koy a ulaşım kolaydır, Bölgede kampçılar için birçok olanak mevcuttur. Kamp kültürüne yeteri kadar vakıf olamayan ülkemiz, bu gibi yerlerin çoğalması ve turizme verilen önemin artmasıyla biraz daha gelişmektedir. Koy un çakıl hariç, ince kumlu olması ve geniş plaja sahip olması bölgenin artılarını biraz daha artırmıştır.

Denizin o muhteşem görüntüsü dışında bölgede yeşilin deniz kadar binbir türlü rengini görebileceksiniz. Etrafı yeşilin her tonunu sunan çam ağaçlarıyla çevrilidir. Bölgede birçok otel ve pansiyon mevcuttur. Tatil planınızı yaparken önceden erken rezervasyonlarınızı yaptırın, çünkü bölge sezonda çok yoğun olmaktadır.

Kıdrak Koyu
Sarsıla Koyu
Sarsıla Koyu

Muğla Çalış mavi yolculuk yapan tatilcilerin tercih ettiği yerlerden biridir Sarsıla Koyu. Doğanın ve denizin en güzel renklerini barındıran bu sessiz Koy, tüm teknecilerin ve yatların uğrak limanıdır. Çam ağaçları, ince kumu, denizin ilerisine açıldıkça değişen rengiyle Koy gelen ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.  

Sarsıla Koyu na gitmek için deniz yolunu kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Karadan ulaşım oldukça zordur, ama bu zorlu arazi şartlarına tek uyum sağlayacak olan araç araziye uygun vasıtlardır. Sarsıla Koy u herhangi bir yapılaşmanın olmaması için gerekli önlemler alınmıştır. Bu yüzden bölge popülerliğini daha çok artırmıştır.

Bir tabloyu andıran Sarsıla Koyu nun uzaktan görüntüsü, iki mavinin ortasında bir yeşillikle bezenmiş olmasıdır. Büyük şehrin kalabalığından ve stresinden biraz olsun kaçmak istiyorsanız bu Koy u mutlaka görüp, yaşamanız lazım. Muğla'daki Karabağlar Yaylası nı, Abdi Reis Koyu nun ve Fethiye deki  Af Kule Manastırı nıda gezme listenize eklemeyi unutmayın.

Şövalye Adası

Yaz aylarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Fethiye Çalış, mükemmel plajları, doğa manzaralarıyla, gelen konuklara unutamayacakları zamanlar geçirmektedir. Turizmin en çok rağbet gören yerlerindendir Fethiye. Ülke turizmi açısından önemli bir noktada olan Fethiye, dış ülkelerdeki turizm temsilcileri arasında da gözükmektedir.  

Şövalye Adası Fethiye Limanı kuzey kısmına bakan tarafta kalır. Bölgede konaklama yapacağınız birçok otel bulunmaktadır. Göründüğü ya da duyulduğu kadar fiyatları çok yüksek olmayan oteller, her bütçeye hitap etmektedir. Fethiye giderseniz Şövalye Adası nı görmeden lütfen dönmeyiniz.

Şövalye Adası, ismini 15. yüzyılda kanlı geçen büyük savaşlarda mücadele eden bölgede bulunan Rodos şövalyelerinden alır. Rodos şövalyeleri kendilerini ve halkını korumak için adada bir kale yapmış ve bu kalenin kalıntıları günümüze kadar çok fazla yıpranmadan korunabilmiştir. Ada da eski sarnıç ve birtakım mozaik eserler görebilirsiniz. Şövalye Adası na ulaşmak istiyorsanız belirli saatlerde düzenli olarak seferler bulunmaktadır. Mesafe olarak Fethiye bölgesine yaklaşık 15 dakikalık mesafesi vardır. 

Şövalye Adası
Yaka Köyü
Yaka Köyü

Muğla Çalış Fethiye ilçesine yaklaşık bir saat uzaklığı olan Yaka Köyü, dünyanın birçok yerinden gelen turistler ve çevre illerden gelen misafirlere ev sahipliği yapmaktadır. Köy kültürel ve sosyal açıdan zengin bir kimliğe sahiptir. Yaka Köy ünün kendine özgü düğünleri, asker eğlenceleri ve nişanları görülmeye değer aktivitelerdir.

Köyde tarihi bir zenginliği olan Memiş Ağa çiftliği gezip görebileceğiniz eserlerden biridir. Bölgede  düzenli aralıklarla kalkan minübüslerle Tlos Antik Kentini gezebilirsiniz. Bundan tam 4000 yılllık bir geçmişe sahip olan Antik Kent , kaya mezarları, kilise, antik tiyatro, roma hamamı ve tarihi kale gibi eserleri bünyesinde barındırır.

Birçok eser ve kalıntı barındıran Yaka Köyü birçok turistin ilgi odağıdır. Tarihçilere de önemli konuda fikir sağlayan Yaka Köyü, bulunduğu konum itibariyle de önemli bir yerdedir. Fethiye de gezip görebileceğiniz diğer tarihi alanlardan bazıları, Letoon Antik Kenti, Pınara Ören Yeri, Patara Antik Kenti ve Af Kule Manastırı olmak üzere sıralanabilir.