Çankaya Otelleri Toplam 68 Otel Bulundu

Harita

Çankaya Otelleri

En iyi Çankaya otelleri hakkıdna bilgiler...

Çankaya Otelleri

Çankaya, Ankara'nın başkent olması ile Türkiye'nin yönetim merkezi konumuna gelmiştir. Yerleşik nüfusu 785.330 kişi olan Çankaya, Türkiye'nin en kalabalık ilçelerinden biridir. Hatta bazı illerden bile daha fazla nüfusa sahiptir. Çankaya Ankara'nın başkent olmasından sonra 1936 yılında ilçe statüsüne geçmiştir.

Atatürk için Dikmen tepelerinde yapılan küçük, havuzlu bir bağ evi ile Çankaya farklı bir boyut kazanmıştır ve bu olay Çankaya için bir dönüm noktası olmuştur. Bu bağ evi zamanla elden geçirilerek köşk haline getirildi ve yakınına Başbakanlık konutu yapıldı. Bazı ülkeler ise elçiliklerini İstanbul'dan Çankaya'ya taşıdılar. Bu da Çankaya'nın önemini iki kat daha artırdı.

Çankaya, Ankara'nın en eski yerleşim merkezlerindendir. Taş devri ve maden devrinin yaşandığı, M:Ö. 8. yüzyılda Ankuva adlı Hitit şehrinin yerine Frigyalılar tarafından kurulduğu bilinmektedir.

Çankaya, bir efsaneye göre Midas tarafından gemi çapası bulunan bir yere kurulmuştur. Ankara daha sonraki yüzyıllarda Lidya, Pers, Bizans dönemlerini yaşamıştır. Şuan Çankaya olarak adlandırılmış olan ilçemize Galat devrinde Ancora adı verilmişti. İlginçtir ki Romalılar zamanında basılan paraların üzerinde Ankara şehri arması olarak gemi çapası kullanılmıştır.

Ankara tarihinde o zaman üzüm bağlarıyla çevrilidir, şehrin adı da buradan gelmektedir. Ankara Kalesinin halka angarya ile yaptırılması sonucu kente bu ad verilmişti. Ankara'nın Selçuklu yönetimi altındaki adı Zatül Selasil idi. Kente daha sonraları Engürü adı verilmiştir. Engürü kelimesinin anlamı Farsçada üzüm demektir.

Ankara Çankaya'da karasal iklim görülmektedir. Kışları kuru bir ayaz hakimdir. İlkbahar mevsiminde ise yükselim yağışları düşer.

Çankaya Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Atakule
Atakule

Ankara Çankaya'da bulunan Atakule'nin açılışı 1989 yılında dönemin Cumhurbaşkanı olan Turguz Özal tarafından yapılmıştır ve ismi bir yarışma sonucu Ankara halkı tarafından konulmuştur.
Ankara'nın adeta simgesi halinde olan Atakule Ankara Çankaya'ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Çankaya'nın en güzel ve doğal parklarından biri olan Botanik Parkı üzerinde konumlanmıştır. Eskiden bir alışveriş merkezi olan Atakule'nin şuan içi boştur. Geceleri ise ayrı bir güzellikte olan Atakule, rengarenk ışıklara bürünmektedir. Ankara'nın pek çok yerini Atakule'den rahatlıkla görebilirsiniz. Çankaya otellerinde konaklayan misafirler Ankara'da bulunan Atakule'yi ve işsiz manzarasını görmeden dönmeyiniz.
Ankara Çankaya'da bulunan Atakule'nin restore edilip otele dönüştürülmesi söz konusudur. Eğer bu proje gerçekleşirse, Ankara manzaralı bu otel, Ankara turizmine çok katkı sağlayacaktır.

Atatürk Müze Köşkü

Şuan müze olarak kullanılan Çankaya Atatürk Köşkü Cumhurbaşkanlığı kompleksi içindeki ilk köşktür. Atatürk Ankara ya geldiği zamanlarda bu mevkiiyi çok beğenmiş, Ankaralılar da bu köşkü Bulgur Tevfikten satın alarak Atatürk e hediye etmişlerdir.
O zamanlarda Ordu Köşk olarak adlandırılan köşkte Atatürk 1922-1932 yılları arasında ikamet etmiştir. Atatürk, misafirlerini, büyükelçileri, gazetecileri ve ziyaretçilerini bu Köşk te ağırlamıştır. İki katlı taş bina olan köşk 1950 yılında Atatürk ün eşyalarıyla birlikte müze haline getirilmiştir.
Bahçesinde Atatürk heykeli, kadın ve aslan heykellerinin yer aldığı köşk cumartesi ve pazar günleri ziyarete açıktır.

Atatürk Müze Köşkü
Bahçelievler 7. Cadde
Bahçelievler 7. Cadde

Bahçelievlerde bulunan 7. Caddenin bir diğer adı da Akşabat Caddesidir. Her zaman canlı ve kalabalık olan 7. Caddenin her iki tarafında da rengarenk cafeler, mağazalar ve dükkanlar bulunmaktadır. Üniversitelere yakınlığından dolayı gezme amaçlı ve yaşama amaçlı olarak sık tercih edilen cadde son yılların gözde adresi konumuna gelmiştir.
Cadde boyunca istediğiniz ve aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Her türlü mağazayı barındıran caddede tüm gününüzü alışverişe ayırabilir, birbirinden canlı cafelerde arkadaşlarınızla sohbet edebilir, akşamları canlı müzik eşliğinde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Çankaya Köşkü

Eski köşk bir devlet başkanı için yeterli görülmemiş ve Atatürk ün emriyle ilk yıllarda Yeni Köşk olarak adlandırılan Çankaya Köşkü yaptırılmıştır. Projeleri ünlü Avusturyalı mimar Holtzmeister tarafından çizilen köşkün yapımına 1931 yılında başlanılmış ve 1932 yılı ekim ayında tamamlanmıştır.
Atatürkten sonra gelen cumhurbaşkanları da Yeni Pembe Köşkte günün ihtiyaçlarına göre yapılan değişikliklerle Atatürk ün yaşayışını devam ettirmişlerdir.
Üç cephesi Ankara taşı ile çevrili Çankaya Köşkünün giriş katında geniş bir hol, yemek salonu, Elçi kabul salonu, aynalı salon, mutfak, yaver odası ve bekleme salonu, ikinci katta ise Atatrük ün dairesi, kütüphane ve Cumhurbaşkanının oturduğu daire bulunmaktadır. Atatürk ün dairesi tüm eşyalarıyla olduğu gibi muhafaza edilmektedir.
Atatürk ün en sevdiği renk olan pembeye boyanmış tarihi binaya giriş dört cepheden de mümkün olup günlük kullanım kapısı 19 taş basamaklıdır. Yabancı Devlet Başkanlarının ziyaretlerinde ön cephedeki merdivenler ve aynalı salonun terasa açılan kapısı kullanılmaktadır.

Çankaya Köşkü
Dikmen Vadisi
Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi Türkiye de uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin başında yer almaktadır. Bu proje ile gecekondulardan oluşan alan görsel olarak göz doldurucu sosyal donatıları fazla modern ve çağdaş bir yaşam alanına dönüştürüldü.
Dikmen Vadisi yapılan peyzaj uygulamaları sonucunda Başkentin gözbebeği haline gelmiş geceleri yapılan ışıklandırmalarla birlikte şehre ayrı bir zenginlik katmıştır. Vadi büyük bir alana havuz ve etrafına da çalı, çiçek ve ağaç gibi yeşillikler ile donatılmıştır.
Hafta sonları, gündüzleri ve akşamları günün her saatinde rahatça yürüyüş yapabilir, vadi içerisinde yer alan cafelerde dinlenip şehrin içindeki bu doğal ortamda kafa dinleyebilirsiniz.

İsmet İnönü Evi ve Müzesi (Pembe Köşk)

2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönünün 1925 yılından itibaren 1973te ölümüne kadar yaşadığı Pembe Köşk Ankaranın en eski evlerinden biridir. Pembe Köşkün tanık olduğu en önemli alan geleneklerine bağlı çağdaş bir Türk ailesinin yaşamıdır.
Ankaranın başkent olmasıyla birlikte Pembe Köşk sosyal ve kültürel alanlarda birçok ilklere tanık olmuştur. Ankaranın ilk balosu 22 Şubat 1927 de burada verilmiş, ilk sergiler, ilk ilmi toplantılar, ilk konserler burada düzenlenmiştir.  Birçok yapılan ilkte İsmet Paşanın özel ilgilendiği konular üzerineydi. Satranç ve bilardo, ata binme, mania atlama yarışmaları, iklime uygun çiçek ve ağaç yetiştirme deneyleri hep bu Köşkte başlamıştır. Okumaya da düşkün olan İsmet Paşanın Köşkte 8000 kitaplık kütüphane yapmıştır.
Köşkün en ilgi çeken ve en çok kullanılan alanı yemek salonuydu. Atatürk bu odanın yapımında büyük emek harcamıştır. Bu salonda masanın etrafında toplantılar, devrim çalışmaları, dönemin birçok sorunu burada tartışılmış ve çözüme kavuşturulmuştur.
Köşkün önündeki bahçede Mine Sonar yapıtı İsmet İnönü heykeli ve Metin Yurdanur yapıtı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe Hanımı birlikte gösteren bir heykel grubu bulunmaktadır.
Ulusal bayram günlerinde ziyarete açılan Köşkte İsmet İnönü ve Mevhibe İnönü ye ait tarihsel belgeler,  hediye edilmiş eşyalar, resimler, kıyafetler ve madalyalar bulunmaktadır.

İsmet İnönü Evi ve Müzesi (Pembe Köşk)