Çankırı Otelleri

Çankırı otelleri İç Anadolu bölgesinde sınırları içindedir...

Çankırı Otelleri

Anadolu kültürümüzün en bilinen özelliklerini taşıyan İç Anadolu şehirleri toplumumuz için oldukça önemlidir. Gelenek ve göreneklerimizin doğduğu bu şehirler toplum kökenini oluşturmaktadır. Geleneklerine düşkün insanlardan oluşmaktadır. Herkesin soy ağacından bir yer mutlaka bu şehirlerden birine dayanmaktadır. Bu şehirler içerisinde önemini koruyanlardan bir tanesi de Çankırı'dır. Karla kaplanan kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olan il, yaz aylarında serinliği ile misafirlerini rahatlatmaktadır. Turizm sektörünün her bir aktivitesine ev sahipliği yapabilmektedir. Ormanların arasında kaplanmış olan karlarda kayak yaparken başka bir yerinde bisiklet sürebilirsiniz. Gelen misafirlerin doğayla baş başa kaldığı yürüyüşler bölgenin en önemli aktivitelerinden biridir. Şehir karmaşasından uzaklaşan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle sıcak bir şehirde yaşıyorsanız serin Çankırı evleri size yaz ayında kışı yaşatacaktır. Öğrenci ve topluluk kamplarına ev sahipliği yapmayı sağlayan ormanları bölgenin büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Denize uzak olması sorun olmaktan çıkmaktadır. Doğanın bütün imkanlarını sunduğu bu şehide insanlar huzuru bulmaktadır. Aylarca çalışmanın stresini bu sayede atan turistler, şehri geliştirme konusunda yardımcı olmaktadır. Daha çok yerli turist tarafından bilinmektedir. Yeterli tanıtım yapılamadığı için şehrin turist yoğunluğu beklenenin altında olmaktadır. Bölgede yapılan çalışmaların artması turist sayısını da artıracaktır. Fakat yeteri kadar önem verilmemesi yüzünden bölge gelişimini tam olarak tamamlayamamıştır.

Çankırı iklimi ve bitki örtüsü ile tam bir İç Anadolu şehridir. Kışları bol yağışlı ve karlarla kaplı olan şehir yazın kurak ve sıcaktır. Yüksek kesimlerinde bu sıcaklık etkisi nispeten daha azdır. Bazı ilçeleri her mevsim yağış alabilmektedir. Bu yönüyle Karadeniz şehirlerini andırmaktadır. Komşu olduğu illerin birer özelliğini alan Çankırı şehri bir kültür mozaiğidir. Ormanlık alanları eskiden daha fazlaydı. Fakat bilinçsiz olan insanlar ormanlık alanları tarla açmak amacıyla tahrip etmiş ve bölgeyi kuraklaştırmışlardır. Buna rağmen hala tarım için verimli topraklar elde edilememiştir. Toprak kayması bolca yaşanan şehirde  tarım alanları çok yetersizdir. Bu nedenle şehir ekonomisinde tarım çok az yer kaplamaktadır. Sanayi incelenecek olursa yeteri kadar önem verilmemesi nedeniyle sanayi geri kalmıştır. Birkaç fabrika dışında sanayileşme görülememektedir. 

Ülke içerisinde her şehre aynı önem verilmesi lazım. Fakat Çankırı bu yatırımlardan yeteri kadar yararlanamamıştır. Bunun zararını da ülke olarak biz ödeyeceğiz. Böylesine doğa harikası bir kente yatırım yapmamak büyük bir hata olacaktır. Çankırı'ya gitmişken Çankırı kalesini mutlaka gezmelisiniz. Büyük bir mimari yetenekle yapılmış olan kale ziyaretçilerini her dönemde ağırlamaktadır.

Çankırı Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Buğday Pazarı Medresesi
Buğday Pazarı Medresesi

Günümüzde kentin geçmişi anlatan en enfes mekânlardan biridir.
Çankırı 1700 yılların sonlarında yapılmış en uğrak ziyaret alanlarında bir yerdir. Medrese Mustafa Hazım Efendi inşa ettirilmiştir Eskiden burası yün ve malzeme deposu olarak kullanılmıştır. Belediyenin yenileme sonucunda kültürel bir haline gelmiştir.
Unutulmaya yüz tutmuş ve önem verilemeyen el sanatları burada sergilenmektedir. Bu sergi sonucunda insanların unuttuğu beklide hiç göremediği bu el sanatları burada şahit olmaktadır. Yöresel kıyafetlerin görücüye cıktığı bu tarihi yerde kentin o zamanlardaki halini ve insanlarını eskiye kısa bir yolculuk çıkarmaktadır.

Çankırı Evleri

Kentin geçmişteki masum ve aynı zamanda finansal durumunu gösteren en önemli yapılardır.
Bu tarihi evler genellikle iki katlı olmaktadır. Oturan kişiler il katını kışın kullanılmak üzere tasarlamıştır. Bu bölümde en önemli kısımlarda mutfak ve oturma grubu bulunmaktadır. İkinci kat ise genellikle misafirler için ayrılmış olan kısımdır. İkinci katın manzaraya sahip olması da diğer ilgi çeken bir yanıdır. Evin en ilginç taraflarından biride evin içinde gusülhane bulunmaktadır. Bunu içinde her iki katında da birer oda boş bırakılmaktadır.
Bu evler aslında geleneksel Türk evi yansıyor ve her yönüyle de geçmişteki Türk halkının yaşam yönünü bize biraz daha gözler önüne sürmektedir. Gelen konukların oldukça ilgisi çekmededir. Çankırı da toplam 108 adet bulunmaktadır. Bunlar Tabiat Varlıkları yüksek Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır.

Çankırı Evleri
Sakaeli Kaya Mezarları
Sakaeli Kaya Mezarları

Tuz Mağarası

İçerisinde barındırdığı tuzdan oluşan sarkıt ve dikitler görülmeye değer güzelliktedir.
Gelen kişiler ilk geldikleri ve en çok ziyaret ettiklerin en başında yer almaktadır. Ülkemizde en çok kaya tuzunu sahiptir. Bundan dolayı da birçok ürün ve sanatsal malzemeler ortaya çıkmıştır. Burada kaya tuzundan yapılmış malzemeler sergisi açılmıştır.
Mağaranın giriş tarafı büyük bir genişliğe sahip çok büyük araçlar bile geçmesi mümkündür. Mağara içerisi geniş ve ferah olduğundan dolayı keyifli ve enteresan bir yer altı serüveni yaşayabilirsiniz. Burada en ilgi çeken şeyi ise 200 yıl boyunca hiç bozulmayan bir eşek cesedidir. Bu ilgin eşek cesedi başka yerlere taşınmış ama bozulduğu görülünce tekrardan mağaraya getirilmiş.

Tuz Mağarası
Yıldıztepe Kayak Merkezi
Yıldıztepe Kayak Merkezi

Türkiyenin artık yeni gözde kayak merkezlerinden biri olma yolunda dev bir adım atan Yıldıztepe Kayak Merkezi. Bu bölge turizme hizmet verebilmesi için çokça yatırım ve destek görmüştür. Yıldıztepe hatrı sayılır ziyaretçisi vardır. Bu kayak merkezinde adları siyah, kırmızı, yeşil isimlerinde pistler vardır.
Bu pistler farklı amaçlar için yapılmıştır. Yeşil pist yeni başlayan ve eğitimini almak için kişiler için düzenlenmiştir. Kırmızı pist ise orta level de ki kayakçılar içindir. Büyük ayı dikmen pistleri kullanmaktadır.Siyah pisti kullananlar ise profesyonel kayakçılardır. Bu kayak merkezinin en güzel taraflarından biride her seviyede insan hizmet verebilmektedir. Eğer farklı bir kayak merkezi bulamadıysanız tercihiniz Yıldıztepe Kayak Merkezi olabilir.