Çatalca Otelleri

Çatalca otelleri, İstanbulun en büyük ilçesindedir...

Çatalca Otelleri

İstanbul un en büyük ilçesi olan Çatalca, şehrin batı kısmında kurulmuştur. İlçenin ismi Osmanlı döneminde rumlarca Hanice, Bizans döneminde metra, Yunan mitolojisinde Ergiske olarak geçmektedir.

90.000 nufüslu Çatalca Roma, Bizans ve Osmanlı ya yurtluk etmiş, tarihi 2500 yıl önceye dayanmaktadır. Çatalca da bünyesinde bir çok tarihi mekan barındırmaktadır; Tarihi Çatalca Hamamı, Topuklu Çeşmesi, Alipaşa Camii, Ferhatpaşa Camii, Kaleiçi Camii, Mescit Camii, Fotaki Çeşmesi, Hacı Mahmut Çeşmesi, Ortaokul Çeşmesi, Çatalca Tren İstasyonu, Ferhatpaşa Çeşmesi ve Tarihi Ziraat Bankası binası bunlardan en önemlileridir. Ayrıca İki Göz Mağrası, İnceğiz Mağaraları, Gökçeali Mağaraları, Kırkatak Mağaraları Cenevizliler tarafında barınma amacıyla 9.yy da yapılmış daha sonrasında kilise olarak kullanmıştır.

Bünyesinde Karamandere Kaynak Suyu, Çörtlen Kaynak Suyu, Ayazma Kaynak Suyu İhsaniye Kaynak Suyu, Istranca Kaynak Suyu, Akalan Kaynak Suyu, Aydınlar İhsaniye Kaynak Suyu, Gümüşpınar Kaynak Suyu gibi şifalı su kaynaklarını barındıran Çatalca, orman manzaralı Yalıköy, Karaburun, Ormanlı ve Evcik Plajıyla misafirlerini büyülemektedir. Piknik yapmak isteyenler için Deliklikaya Köyü, Şeytan Deresi, Hallaçlı, Pınarca, Çayır Tarla, Kabakça, Oklalı, Ömerli, Çavuş Ayazma, Kuru Kavak, Doktor Çeşme, Havuz, Kalfaköy piknik ve mesire alanlar,Akalan, Aydınlar, Bahşayiş, Kabakçayır, Balıkhane, Celepköy, Kamara Deresi, Hadımköy, Karacaköy, Kuzuludere, Petroldere, Katrandere, Pekmezdere, Muratbey Tepesi, Durusu Parkı çok güzel alanlardır.İstanbula!a 59 km mesafede olan ilçeye E-5 ve TEM üzerinden araçla yada şehir içi otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Çatalca Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ali Paşa Camisi ve Çatalca Hamamı
Ali Paşa Camisi ve Çatalca Hamamı

Çatalcalı Ali Efendi veya Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılan Klasik Osmanlı Mimarisi örneklerinden olan yapı, kesme taş ile almaşık düzende inşa edilmiştir. Tek kubbeli olan cami, sekiz pencereli, kesme taştan dört duvar üzerine oturtulmuş, üç birimli bir cemaat yerine sahiptir. Balkan Savaşları esnasında büyük zarar gören cami, bir süre askeri hurda deposu olarak kullanılmıştır. Yakın bir tarihte restore edilen yapı, günümüzde hizmet eder hale getirilmiştir.

Çatalca Hamamı ise; Padişah IV. Mehmed Han ın şehzadeliği döneminde kendisi ve haremi için inşa edilmiştir. Altı küçük kubbesi ve altı adette halveti bulunan bu hamam, Balkan Savaşlarında zarar görmüştür. Balkan Harbi

Anastasios Surları

Erken Bizans Dönemi eserlerinden olan Anastasios Surları, I.Anastasios zamanında tamamlanmıştır. Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yaklaşık 55km. uzunluğundadır.

Yapılma amacı Balkanlardan gelen istilalara karşı inşa edilmiştir. Diğer bir görevi ise şehri besleyen su sistemini ve bu bağlamda su kemerlerini koruyarak lojistik güvenliği sağlamaktır. 1940 yılına değin duvarlarının büyük bölümü ayakta durmasına karşın, bugün bu durum söz konusu değildir. Ancak kuşbakışı izinden sur hattı anlaşılabilmektedir.

Söz konusu sur hattı Evcik İskelesi nden başlayıp, Karacaköy, Gümüşpınar, Pınarca, Kurfallı, Fener, Alipaşa Mahallesi ve Silivri Altınorak Mevkii nden geçen bir hat oluşturmaktadır. Bugün surların kalıntılarına Karacaköy Gümüşpınar sapağı, Yalıköy Hisartepe, İhsaniye Pınarca Mevkii ve Kurfallı Köyü nde rastlanılmaktadır. Dervişkapı kısmında sur duvarı otoyol tarafından kesilmiş olup, bunun kuzey kemsinde yapılan çalışmada tespit edilen mevcut sur duvarının en yüksek noktası olduğu anlaşılmıştır

Anastasios Surları
Ferhatpaşa Camisi
Ferhatpaşa Camisi

Çatalca İlçesi nin oluşumunda önemli katkıları olan Osmanlı sadrazamlarından Ferhat Paşa tarafından 16. Yüzyılın sonlarında Mimar Sinan a yaptırılan camiidir.

Balkan Savaşları sırasında büyük ölçüde tahrip olan yapı sonradan onarılmıştır. Klasik Osmanlı mimarisinin örneklerinden biri olan cami, kare planlı ve merkezi kubbelidir. İki sıralı pencere düzenine sahip olan yapının alt sıra pencereleri dikdörtgen söveli ve hafifletme kemerli; üst sıra pencereleri ise sivri kemerli ve alçı dışlıklıdır. Yapının girişi önünde iki revaklı bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Dış revak saçak ile örtülü olup, son dönemde camekân ile kapatılmıştır. Üç birimli olan iç revak ise, dört sütunun taşıdığı kemerli bir düzenlemeye sahip olup, kubbelerle örtülüdür. Yapının kesme taş minaresi kuzeybatı köşede yer almaktadır

Caminin inşa edildiği teras duvarının bir köşesinde kesme taş çeşme, diğerine önünde kapalı bir sundurma bulunan, tek kubbeli sıbyan mektebi inşa edilmiştir. Yapı, bazı araştırmacılara göre kütüphane olarak tanımlanmıştır. Cami ile sıbyan mektebi arasında kalan alanda ise çoğunlukla 18.-19. yüzyıllarda tarihlenen, içlerinde Kırım hanları ve ailelerinin de metfun bulunduğu bir hazire mevcuttur.