Çavuşin Otelleri

Peri Bacalarının fantastik görüntüleri ile Çavuşin otelleri...

Çavuşin Otelleri

Nevşehirin Avanos ilçesine bağlı Çavuşin Köyü, Avanos-Göreme yolu üzerinde, Avanos'a 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Çavuşin Köyü 1950 yılında yaşanan bir heyelan sonrası kaya yıkılmasına bağlı olarak zarar görmüş ve köy bu tarihten sonra boşaltılmıştır. 1960 yılından itibaren köy, değişik tarihlerde bölümler halinde biraz aşağıdaki düzlük alana taşınmıştır. Eski Çavuşin Köyü yerleşim yeri bugün terk edilmiş görüntüsüyle oldukça etkileyicidir. Çavuşin Köyü çevresindeki ilk yerleşim, Roma İmparatorluğu döneminde devlet baskısından kaçan ilk Hıristiyanlar tarafından oluşturulmuştur. Bu Hıristiyanların çoğu keşiş yaşantısı sürmek amacıyla bölgedeki peribacaları içine küçük hücreler oymuşlardır. Hıristiyanlığın devletin resmi dini olarak kabul edilmesinden sonra özellikle Kayseri Başpiskoposu Basileos münzevi bir yaşam süren keşişleri manastır yaşantısına çekebilmek için bölgede manastır inşasına hız vermiştir. O dönemde manastırlar üstlendikleri sosyal görevler nedeniyle toplumda önemli bir işleve sahipti. Manastır hayatının başlamasıyla birlikte Kapadokya'da inşa edilen büyük ölçekli kiliselerden ilkinin Çavuşin Köyü'ndeki Vaftizci Yahya Kilisesi olduğunu söyleyebiliriz.

Çavuşin Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Vaftizci Yahya Kilisesi
Vaftizci Yahya Kilisesi

Nevşehir Göreme ile Avanos arasındaki Çavuşin'de Vaftizci Yahya'nın kilisesi bulunmaktadır. 1980'li yıllarda kilisenin ön cephesi tamamen çökmüştür. Yörenin en eski kilisesi olan bu yapı diğer kiliselerden farklı olarak dışarıdan bakıldığında kilise olduğunda anlaşılmaktadır. 5.yüzyılda yapıldığı sanılan kilisenin kalıntılardan, cephesinde dört veya beş sütun olduğu anlaşılmaktadır. Cephe görünümündeki kemerli pencerelerde ve kapı çevrelerinde Suriye mimarisini yansıtan geometrik ve bitkisel motifler dikkati çekmektedir. Girişin arkasındaki mekan üç nefli bir bazilika plan şekli göstermektedir. Birbirlerinden farklı ölçüdeki bu neflerden biri tamamen yıkılmıştır. İç mekânı süsleyen fresklerden pek az kalıntı günümüze ulaşabilmiştir. Yalnızca bir meleği tasvir eden bir fresk iyi bir durumda günümüze gelebilmiştir.

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin, Kapadokyabölgesinin en eski yerlesim yerlerinden biri olan, Göreme Avanos yolu üzerinde, Göremeye 2 km uzaklıkta bir yerleşimdir.
Çavusindeki Vaftizci Yahya adina yapilan kilise bölgeye hakim bir yerdedir. Muhtemelen 5. yüzyılda yapilmis -boyanmis- oldugundan bölgenin en eski kilisesidir. Kapadokyada pek görülmeyen genis avlusu son yillarda kayalarin kopmasi sonucu yikilmistir.Eski Çavusin vadisindeki harabeler, hiristiyan dervislerinin ve topluluklarinin yasadigi yerlerdi. Çavusinin hemen yanindaki Güllüderede bes kilise bulunmaktadir. Vadinin yakinindaki Haçli Kilise ayni zamanda müslüman Araplarin akinlarina karsi savunma amaçli olarak da kullanilmistir.Milyonlarca (60 veya 40 milyon) yıl önce yer küredeki hareketlenmelerden dolayı Anadolu yarım adası deniz tabanından su üzerine çıkmıştır. Bugünkü Kapadokya diye adlandırdığımız bölge de ise deniz suyuyla dolu bir göl oluşmuştur. Bu göl, çevresindeki volkanların milyonlarca yıl süren patlaması neticesinde volkanik lav ve küllerle dolmuştur, gölde bulunan deniz suyu ise buharlaşma yolu ile bu zaman içerisinde kaybolmuştur.Volkanların her patlamasında küller ve lavlar göl içerisinde birbirinden farklı şekillerde ve yapıda katmanlar oluşturmuştur. Daha sonrada bu göl yatağının erozyanla aşınmasıyla bugün vadi diye adlandırdığımız derin yamaçlar meydana gelmiştir. Bu aşınmalar sırasında sert tabakalar belirgin bir şekilde erozyona karşı daha dayanıklı olduğundan bugün Peri Bacası diye adlandırdığımız şekiller meydana gelmiştir.

Çavuşin Kilisesi