Çaycuma Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Çaycuma Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Çaycuma Otelleri

En uygun Çamcuma otelleri hakkında...

Çaycuma Otelleri

Karaelmas diyarı Zonguldak  ın şirin ilçesi Çaycuma, tarihi, kültürü, lezzetli yöresel yemekleri ve sıcakkanlı insanları ile keşfedilmeyi bekliyor.
M.Ö. 1200  lü yıllardan bu yana yerleşimin olduğu Paflagonya bölgesindeki Çaycuma, Zonguldak  a bağlı bir ilçedir. Zonguldak merkezin doğusunda kalan ve eski adı Çarşamba olan Çaycuma, Filyos Çayı  nın batı yakasına kurulmuştur. Günümüzde ise çayın her iki yakasına doğru genişlemektedir.

Oldukça yeni bir yerleşim yeri olan Çaycuma  nın kurulduğu bölge olan Paflagonya bölgesinin tarihi M.Ö. 1200  lü yıllara uzanır. Bölgede Frigyalılar, Kimmerler, Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve son olarak da Osmanlılar yaşamışlardır. Çok eski bir yerleşim yeri olmayan Çaycuma ise asıl gelişmesini Cumhuriyet dönemi ile birlikte 1900  lü yıllardan itibaren yaşamıştır. Özellikle 1800  lü yılların sonlarına doğru zorunlu kılınan maden ocakları çalışma düzeni ile Çaycuma  nın önemi artmaya başlamıştır.

İlçenin ismi bir varsayıma göre   çay   ve  cuma   kelimelerinden türemiştir. Cuma günleri Filyos çayı kenarında kurulan pazara gelen halkın   çaya, cumaya gidiyorum   şeklindeki söyleyişleri zamanla  Çaycuma  olarak değişmiştir.

Çaycuma Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER