Çemberlitaş Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Çemberlitaş Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Çemberlitaş Otelleri

Çemberlitaş

Çemberlitaş Otelleri

Fatihe bağlı Çemberlitaş Tarihi Yarımadanın en kalabalık yerlerineden biridir. İsmini bölgeyi en iyi simgeleyen Çemberlitaş Sütunundan alır. Çemberlitaş, tertemiz havasıyla efsanevi bir tarihi yolculuk sunar siz misafirlerine. Tarihi hamamlar, camiler, kiliseler bulunur Çembelitaşta. Bizans başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çemberlitaşta, ilk sırada Mimar Sinan eserleri olmak üzere tarihteki birçok ünlü mimarın eserlerini içinde ve yakınında barındırır. Keyifli bir gün geçöirmek için Çemberlitaşı ziyaret edebilir, Fatih bölgesindeki otellerimizde konaklayabilirsiniz.

Çemberlitaş Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Nuruosmaniye Camii
Nuruosmaniye Camii

Osmanlı mimarisinde bir dönüm noktası olan Nuruosmaniye Camii, 1748-1755 yılları arasında inşa edilmiştir. İstanbul un Çemberlitaş semtinde Kapalı Çarşı içerisinde yerini alan camii, ilk barok özelliği taşıyan camidir.
Nuruosmaniye Camii nin yerinde önceden Osmanlı Şeyhülislamlarından Hoca Saadettin Efendi nin hanımı Fatma Hatun un mescidi bulunmaktaydı. Bu mescidin yıkılmak üzere olmasından dolayı I. Mahmut burada camii yapılmasını istedi.

I. Mahmut döneminde başlanan caminin inşasının III. Osman zamanında tamamlanması üzerine Nur-u Osmani adıyla hizmete açıldı. Mimarı Mustafa Ağa ve yardımcısı Simon Kalfa dır.  İsmini döneminin padişahından ve içerisindeki ışıktan aldığı söylenmektedir.

Batılılaşma eğilimlerinin mimaride kendini göstermeye başladığı dönemde yapılan camii ile birlikte medrese, kütüphane, imarethane, çeşme, türbe ve sebilden oluşan külliye inşa edildi. Barok sanatının etkisi bu külliyenin bazı parçalarında da görünmektedir.

Kurşun yerine ilk taş alemlerin kullanıldığı caminin son cemaat yeri de beş kubbeli ve U biçimindedir. Mihrap da Osmanlı mimarisinden farklı olup çıkıntılıdır, köşelidir ve bir yarım kubbe ile örtülüdür. Bu muazzam manzara karşısında sizlerde herkes gibi caminin mimarisine hayranlık duymaktan kendinizi alamayacaksınız. Bu külliyeye tanıklık etmek sizlere farklı bir haz verecektir.