Çorum Merkez Otelleri

Önemli medeniyetlerin önemli merkezi olmuş ve bölgedeki Çorum otelleri hakkında...

Çorum Merkez Otelleri

Ülkemizin kültürel zenginliğin en üst seviyeye çıktığı yerlerden biridir. Bu topraklar üzerinde yaşamış olan medeniyetler Çorum a bıraktıkları kültürel miraslarından dolayı Çorum ilini farklı bir konuma getirmektedir.

Çorum ili içerisinde olan başkenti Hattuşa olan ve Anadolu nun tam merkezi bölgesinde yer alan Hitit devleti vardır.UNESCO nun koruma altına aldığı ve ülkemizin en değerli miraslarından biridir.

Atatürk tarafından bölgede yaptırılan kazı çalışmaları neticesinde çeşitli eserler ortaya çıkarılmıştır. Kral mezarlarından çıkarılan bu eserlerin yanında, Boğazköy civarında yer alan  kaya üzerine şekillendirilen  tanrıça ve tanrı gibi hayal ürünleri de görülmeye değerdir. Günümüze ışık tutan  Sfenksli kapı, Boğa ve geyik heykelleri de görülesi eserler arasında yer alır.

Çorum Merkez Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Çorum Kalesi
Çorum Kalesi

Çorum Müzesi

Çorumun benliğini, kültürünü, geçmiş dönemlerdeki halini görsellerle bizlere çok iyi anlatan bir müzedir.
Çorum sınırları içerisinde rastlanılan eserlerin sergilendiği kentin gözde olan müzesidir. Ayrıca müzenin etnografik eseler kısmında bulunmaktadır. Müze şehir merkezinde  Boğazköy, Ortaköy, Eskipazar, Pazarlı, Kuşsaray, Alişar, Alacahöyük höyüklerinden çıkarılmış olan eserler vardır.

Çorum Müzesi
Çorum Saat Kulesi
Çorum Saat Kulesi

Çorumun tam göbeğinde bulunan Çorum saat kulesi Çorumun simgesi halindedir.
Hitabesinden edinilen bilgilere göre; Çorum Saat Kulesinin yapım tarihi 1896 yılıdır.  Çorumun merkezinde bulunan kuleyi Yedisekiz Hasan Paşa yaptırmıştır. Saat kulesinin yüksekliği 27,50 metredir ve sarı kesme taş malzemesinden yapılmıştır.Belirli bir mesaeden bakınca minare gibi görünen saat kulesinin,  dört yanında birer saat kadranı mevcuttur. Burayı ziyaret edenler Alacahöyük Tarihi Milli Parkı ile Boğazköy Müzesi ni ve Hattuşaş Antik Kenti ni de ziyaret etmektedir.

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı

 Tarihten gelen bu eşsiz eserler sizin hayranlığınız kazanacaktır.  Alaca ilçe sınırlarında bulunan Alacahöyük Çorum köklü tarihi yansıtmaktadır. Mayıs ve Ekim aylarında yoğun ziyaretçi çekmekte olup, Roma ve Selçuklu, Bizanslılara ait eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Hatta Osmanlı Devletine ait eserlerde göze çarpmaktadır. İlgi çeken eserler;  tanrı, ve tanrıça heykelleridir ve bunlar büyük bir ilgi ile sergilenmektedir.  Burası 1988 yıllında milli park ilan edilmiş ve buraki eserler Alacahöyük Müzesi ile, Ankara ve Anadolu Medeniyetler müzelerinde sergilenmekte ve ziyaretçilerin büyük ilgisine sunulmaktadır.

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı