Cunda Otelleri

Ege'nin incilerinden Cunda otelleri, yılın her mevsimi sizlere ayrı güzellikler sunmaktadır...

Cunda Otelleri

Balıkesir'in Ayvalık koyunda, Ayvalık adaları olarak bilinen büyüklü küçüklü 22 ada bulunmaktadır. Bu adalar içerisinde yerleşim yeri olarak kullanılan tek ada vardır buda Cunda adasıdır.

Ayvalık da bulunan Lale ile Cunda Adaları arasında ,Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olarak tarihe adını yazdıran, 1970'li yıllarda yapılmış, ortalama 1 km. uzunluğunda olan köprü bulunmaktadır. Lale Adası ise anakaraya denizin doldurulmasıyla yapılan 500 metrelik hemzemin bir köprü ve yol ile bağlanmıştır.

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası, son yıllarda yerli turizm merkezleri arasındaki yerini almıştır. Burası en çok sahil şeridindeki balık lokantaları ile bilinmektedir. Ada halkının geçim kaynakları arasında zeytincilik ve balıkçılık vardır. Zeytinler özellikle zeytinyağı üretimi için oldukça uygundur. Alibey Adası tarihi ve doğal güzelliklerinden dolayı koruma altına alınmıştır. Ayvalık Cunda adasına ve civar bölgelere yapacağınız gezilerde gezilecek yerler arasına burayıda eklemeniz ve tarihi bilgilerinizi güçlendirecek yerleri gezmenizi tavsiye ederiz.

Cunda Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Agia Triyada Kilisesi
Agia Triyada Kilisesi

Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi, adanın en eski kilisesisi olma özelliği taşımaktadır ve kilisede mübadeleye kadar özgürce ibadet yapılmıştır. Kilise Adada çok önemli bir yere sahiptir.Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi gerek mimari yapısı, gerek ihtişamlı görüntüsüyle gelen konuklara önemli ölçüde tarihinden fikir beyan etmektedir.Antik Roma çağlarından kalma kilise yüzbinlerce turistin her sene akın ettiği ve ibadetlerini halen gerçekleştirdiği yerlerden biridir.

Balıkesir Ayvalık Cunda otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Cundanın tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Balıkesir Ayvalık Cunda çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Balıkesir Ayvalık Cunda gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Balıkesir Ayvalık Cunda seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Balıkesir Ayvalık Cunda gezi rehberi ve Tarihi mekanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agios Yannis Kilisesi

Balıkesir de Cunda Adası denilince akla hemen dingin ve huzurun yeri olarak bilinir. Adaya genellikle yazlıkçılar rağbet etmektedir. Buranın müdavimleri her sene mutlaka uğramaktadır. Özel bir yer olarak genellikle ailelerin fazlasıyla tercih ettiği yerlerden biridir.

Cunda nın tarihine hakim olmak istiyorsak eğer ve tarihine biraz olsun ışık tutacaksak Agios Yannis Kilisesi bize birçok bilgi sunmaktadır. Cunda Adası ziyaretinizde sol tarafta kalır Kilise. Günümüze kadar çok sağlam kalmamıştır. Yapımında kesme taş ve tuğla kullanılmıştır, fakat doğal sebeplerden dolayı Kilise harap bir hal almıştır.Yakın zamanda Rahmi Koç desteğiyle Kilise kütüphaneye çevrilmiştir. Konum olarak Aşıklar Tepesi civarındadır. Bölgede yapılan kazılarla da birçok eser bulunup bunlar Kilisede sergilenmiştir.

Cunda gezinize yeni bir yer eklemek istiyorsanız burayı mutlaka görmeniz gerekir. Bölge küçük ve çok fazla tercih edildiği için, sezonda yapacağınız rezervasyonlar için biraz acele etmeniz gerekir.
Agios Yannis Kilisesi ni bizlere eğitim amaçlı kazandırdığı ve bölgeye sağladığı katkılarından dolayı Rahmi Koç ayrıca ilgi ve saygı görülmektedir.

Agios Yannis Kilisesi
Cunda Adası
Cunda Adası

Cunda Adası Türkiye de görülmesi ve yaşanması gereken yerlerden biridir. Ölmeden önce gezip görülecek yerler arasında anket yapılsa kesin seçilecek yerler arasında. Ada nın hem tarihini bilmeniz hem güzelliğini görmeniz açısından ülke adına ve sizin adınıza mükemmel bir deneyim olarak bakabilirsiniz.

Ayvalık ta bulunan 23 küçük adacıktan oluşur ve yaşam alanı olarak bir tek burda ikamet edenler bulunmaktadır. Cennetten bir köşe kapma değimini kullanabileceğiniz bir yer Cunda Adası. Ada da trekking yapabilirsiniz. İnsanlarının sıcakkanlı olmasıda ilgiyi biraz daha artırmaktadır. Cunda Adası Taş Kahve olarak bilinmektedir ve heryer tarih kokar. Buradaki halk Girit Adası ve Midilli Adası ndan göç etmiştir ve hepsi Türklerden oluşmaktadır.

Cundalılar burda size yabancılık hissettirmez. Avrupalı insanlar gibi selam verme nezaketiyle her an karşılaşabilirsiniz. Cunda nın tarihini bilmek, denizini hissetmek, insanlarını tanımak bir ayrıcalıktır. Eğer sezonda veya sezon dışında da uğramak isterseniz her daim sizi mutlu bir Cunda Halkı karşılamaktadır.

Cunda Adası Aşıklar Tepesi

Cunda Adası'ndaki Aşıklar tepesi mükemmel manzarasıyla konum olarak çok iyi biryerdedir.

Her yıl sık sık adaya uğrayan Rahmi Koç 2007 yılında Cunda Adası'nı restore ettirmiştir, bölgedeki yel değirmeni şu an kütüphane ve cafe olarak hizmet vermektedir. Ada ziyaretinde bölgeye hakim konumuyla, kuşbakışı izleyip nezih ve kafanızı dinleyebileceğiniz ve gezi rehberinize ekleyebiceğiniz yegane yerlerden biridir. Cunda Adası Aşıklar Tepesi.

Her yıl bölgeye aşk tazelemek için, aşklarını sunmak için veya yeni aşklara yelken açmak isteyen birçok misafiri ağırlar Cunda Adası Aşıklar Tepesi.

Balıkesir Ayvalık Cunda otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Cundanın tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Cunda çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Cunda gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Balıkesir Ayvalık Cunda seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Balıkesir Ayvalık Cunda gezi rehberi ve Tarihi mekanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Cunda Adası Aşıklar Tepesi
Cunda Adası Despot Evi
Cunda Adası Despot Evi

Cunda Despot Evi bölgede görülesi şaheserlerden birisidir. Görkemli yapısı ile gelenleri cezbediyor. Binanın tarihi kısaca anlatmak gerekirse, Yunanistan ülke olarak anılmaya başlandığı dönemde Rumlar sevinçlerinin bir göstergesi olarak Despot a büyük bir bağışta bulundular. Despot bunu değerlendirip Cunda da bu muhteşem evi yaptırdı. Eski ismi olan Yunda olan Ada, günümüze gelene kadar bugunkü halini almıştır.

Despot un o dönemde çok rahat bir yaşamı vardı. Bu durum bazı çevreler tarafından rahatszlık uyandırdığı için evinde öldürüldü, paraları çalındı ve yağmalandı. Öldükten hemen sonra Osmanlı bunu bir fırsat görerek evi hükümet binası olarak yapılandırıp kullanıma açtı. Ölümünden sonra Osmanlı evi hükümet binası olarak kullandı. Yunanistan ın İzmir in ihtilali ile Cunda Adası na geri dönen Rum halkı binayı geri alıp, burayı öksüz evi olarak kullanmaya açtılar.

Kurtuluş Savaşı sonrası  Cunda Adası na gelen Türkler binayı hem eğitim amacı olarak ilkokul hem de yetim, aç ve ailesiz kalmış çocuklar için öksüz evi olarak kullanmaya başladılar. Günümüzde çocuk yurdu olarak kullanılan bina, şu sıralar ne yazıkki kaderine terk edilmiş bir şekilde değerlendirilmek üzere durmaktadır.

Kız Okulu

Cunda Adası'na 1873 yılında kurulan Kız Okulu, kurulduğu yıldan günümüze kadar 49 yıl boyunca eğitime aralıksız hizmetlerini Ada için gerçekleştirmiştir. Cunda'daki okul onca eğitim sürecinin sonunda kaderine bırakılan bina Ayvalık Belediyesi tarafından restore edilerek çeşitli aktivitelere hizmet etme amaçlı kültür merkezi haline getirilmiştir.

Cunda Bakkal sokağı 1. aranın başında bulunan ve günümüzde çeşitli aktivitelerin yapıldığı bu kültür merkezi olarak kullanılan bina, 1873 yılında kız okulu olarak inşa edildiğinde okuldan çok şeyler bekleniyordu Cunda'da. 1922 yılına kadar eğitim-öğretimini Cunda Ada halkı için sürdüren okul, bu tarihten sonra dönemin çalkantılı zamanlarında kendi kaderine terk edilerek kullanılmamaya başlanmış ve sonraki zamanlar için yeniden okul olarak kullanılmasına hiç bakılmamıştır. Zamanla herhangi bir yasal koruma olmaksızın tek başına bırakılan okul adeta bir harabeye dönüşmüş, 1998-1999 yıllarında dönemin Ayvalık Belediye Başkanı Sayın Ahmet Tüfekçi tarafından yeniden restore ettirilerek  kültür merkezine dönüştürmüştür Cunda'da.

Cunda otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Cundanın tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Cunda çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Cunda gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Cunda seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Cunda gezi rehberi ve Tarihi mekanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kız Okulu
Ortunç Koyu
Ortunç Koyu

Ayvalık Cunda Adası nın en görkemli ve en huzurlu yerlerinden biridir Ortunç Koyu. Ada daki en berrak ve temiz denizinden birine sahip burası. Konum olarak Cunda Adası nın batı kısmında bulunmaktadır.

Ortunç Koyu bu güzel ve temiz denizi sayesinde Mavi Bayrak Ödülüne sahip olmuştur. Diğer biz özelliği buranın adeta bir dalış merkezi olması. Birçok dalış okulu ve dalış müdavimleri burayı tercih ediyorlar. 35 tane dalış merkezi  Koy da mevcuttur. Koy çok fazla kişi tarafından henüz bilinmiyor ama bu özelliğinden dolayı yakın zamanda artacağı hiç şüphesiz.

Dalmayı bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız, özellikle bu yaz Ortunç Koyu tam size göre. Yaşayacağınız hem eşsiz deneyim hem de iyi bir tatil, sizin yanlış tercih yapmadığınızı gösterecek.

Patricia Koyu

Cunda ailenizle huzurun ve mutluluğun keyfini yaşayabileceğiniz eşsiz güzellikte bir yer. Eğer büyük şehirde ikamet edip, çalışıyorsanız ve Cunda da size yakınsa, kesinlikle haftasonu kafanızı dinleyebileceğiniz bir mekan.

Haftasonu veya uzun tatillerinizin yeri olan Cunda da mutlaka akşamları rakı ve balık zevkinden mahrum kalmayın. Bir şarap eşliğinde de etrafın manzarasıyla büyüleceğiniz Cunda da gündüzleri de denizin tadını çıkarabileceğiniz yegane yerlerden. Doğası ve deniziyle değil, tarihiyle de kendinden söz ettirir Cunda.

Cunda Adası nın halk tarafından çok fazla yeri bilinmeyen mükemmel bir görüntüye sahip doğal koylarından birisi Patricia Koyu dur. Koy da huzurun ve dinginliğin keyfine varabilirsiniz.
Koy suları sığ ve bir o kadar berraktır. Patricia Koyu nun tek olumsuz yanı biraz taşlık bir kumsala sahip olması, fakat bu olumsuzluğunu denize girip ayağınızın kumlara basmasıyla son bulur. Denizin sakinliği sezon dışı zamanlarda biraz ürpertse de mükemmel bir örtü görüntüsü çizmektedir.

Bölgede herhangi bir yapılaşmaya izin verilmiyor, tamamen koruma altında. Bunun yanında zeytin ve çınar ağaçlarının oluşturduğu yeşilin binbir rengi hakim kıldığı bir koydur Patricia Koyu. Cunda Adası nın güzelliklerine şahit olmak istiyor ve Patricia Koyu nu merak ediyorsanız hemen bir tatil planı yapmak zorundasınız. Bölgeye ilginin yüksek oluşu sezonda otel veya pansiyon bulmanızı zorlaştırır.

Patricia Koyu
Taksiyarhis Kilisesi
Taksiyarhis Kilisesi

Cunda Adasının kalbinde yer alan kilise, adada en çok ziyaret edilen yerlerin başında yer almaktadır. Cunda Adasının şu en sağlam kilisesi olan Taksiyarhis Kilisesi, Rumların yaşadığı dönemde merkez kilise olarak bilinirdi. 

Cunda Adası'nın zeytin ve balıkçılık yönünden zenginliği ve gelişmişliği ile kilise rivayete göre Ortodoks Kiliseleri'nin zeytin,sabun gibi ihtiyaçlarını karşılıyordu. Şu an restorasyon aşamasında olan kilisenin görkemli yapısını, dışarıdan ve bahçesinden görebilirsiniz.

Cunda Türkiye'de hem siyasi hem kültürel ve turizm açısından ses getiren yerlerden birisidir,bundan dolayı her sene yabancı ülke ve Türkiye çevre illerinden birçok turistin akınına uğrayan nezih adalarından biridir.

Cunda otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Cundanın tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Cunda çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Cunda gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Cunda seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Cunda gezi rehberi ve Tarihi mekanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.