Dalyan Otelleri

Dalyan otelleri, Muğlanın Ortaca ilçesine bağlı bir beldede bulunmaktadır.

Dalyan Otelleri

Dalyan, Köyceğiz Gölü ile  Akdenizi birleştirmiş olup ana kanal üzerinde bulunur ve Dalyan kanalının denize ulaştığı son  yer ise  İztuzu plajı'dırve deniz kaplumbağaları olarak bilinen Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyandadır. Beldenin 8.000 dolayında nüfusu vardır.

 Pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen turistik açıdan nispeten daha az gelişmiştir. Bunun sebebi, Dalyanın ana yoldan 12 km içeride bulunmasıdır. Adından anlaşılabileceği gibi geçmişte Dalyanın önemli geliri balıkçılıktı, pamukçuluk ikinci sırada yer alıyordu. Günümüzde en önemli iktisadi faaliyet turizmdir. Dalyanda 100ün üzerinde konaklama yeri, 20nin üzerinde lokanta, birçok seyahat acentesı ve alışveriş yerleri bulunur.

Dalyan Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Caretta Caretta
Caretta Caretta

Muğla ilinde yeralan  ve dünyada  ne yazıkki  soyu tükenmekte olan canlılar listesinde yer alan bu şirin deniz kaplumbağaları, yumurtalarını bırakmak için dalyanda bulunan İztuzu plajına gelirler. Fransa, İtalya ve Uzakdoğu ülkelerinde malesef lüks yiyecek olarak tüketilmesinden dolayı aşırı avlanma Caretta Caretta neslinin neredeyse  sonunu en vahim duruma getirmiş durumdadır. Dalyan halkının  çabalarıyla şu an İztuzu plajı koruma altına alınmıştır. Bundan 34  yıl önce yani 1980 de  yapımına başlanan Türk-Alman ortaklı bir otel temelleri atıldıktan sonra Dalyan halkının büyük çabalarıyla , burada yaşayan yabancıların, Doğal Hayatı Koruma Derneğinin ve çeşitli çevre kuruluşlarının çok  büyük  çabalarıyla inşasını engelleyip  ve oteli yıkımını sağlamışlardır.

Caretta Carettaların boyları  yaklaşık olarak 115 ile 150 santin arasında olup  kiloları ise 70 ile 90 kilo ağırlığında olup kabugu toprak, karnı ise turuncu rengindedir. Genelde  yosun yiyerek beslenirler. Caretta Carettalar koloniler halinde yaşamaktadırlar. Ömürlerinin aşağa yukarı 70 ila 80  yıl olduğu tahmin edilmekte.Ayrıca Caretta Caretta yumurtalarına zarar gelmemesi için sahile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar alınmıyor.

Dalyan Deltası

Muğla ilinde yeralan Dalyana gelip de deltada mutlaka tekne turu yapmadan dönmeyin zira doğa harikası olan Dalyan deltasının muhteşem  panoramasını, büyük labirentin içinde bulunuyormuş gibi  yada yukarıdan baktığınızda dünya haritası üzerindeymişsiniz hissini veren sazlıkların büyüsünü yaşayıp ve doğayla iç içe olmanın farkına varacaksınız.
Sazlıklar arasında devam eden  tekne yolu hemen yanı başınızda yükselen yalçın kayalıklı dağların ihtişamı size doğanın burada tüm cömertliğini sunduğunun bir kanıtıdır adeta.
Yaklaşık 180 çeşit kuş türünün yaşadığı sazlıkta aniden karşınıza çıkıp size balık yakalamak nasıl olur gösterisi sunan, uzun gagalı, rengarenk kuşun adı yalıçapkını. Dünyanın pek çok yerinden gözlemciler bu tür nadir görülen kuşları görmek için Dalyana geliyorlar. Su o kadar duru ki kanalda yüzen balıkların yolculuk boyunca tekneye eşlik edişini izleyebilirsiniz.

Muğla ve Dalyan otelleri sayfamızdan birçok konaklayacak yerler bulabilirsiniz.  Dalyanın tarihi ve turistlik mekânlarını birde burdan öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Dalyanda ve çevresinde konaklayabileceğiniz otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Dalyan seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Dalyan gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dalyan Deltası
İztuzu Plajı
İztuzu Plajı

Bir tarafı tatlı su diğer tarafı Akdeniz olan bu kumsalın bir benzerinin olmadığıda bildiğimiz bilgiler arasında. Denize dikey doğrultuda uzanan dağların hemen dibinden başlayıp, dalyan deltasının ağzına doğru kapatan plajın kumları altın sarısı ve inceciktir. Deniz ise tertemiz berraklığı ile görenleri büyülemektedir. Sığ bir kıyıya sahip olan İztuzu plajı, yürürken ayaklarınızın altında kadifemsi his bırakıyor insanda.

Kaya Mezarlıkları

Muğlanın dalyan ilçesinde yeralan bu yer daha önceki antik kentler olarak birçok liderlere eşlik etmişlerdir bazı kalıntılara rastladığınızda eski devirdeki insanları azda olsa zihninizde canlandırabiliyorsunuz. Kimi yerler vardır tarihin tüm ihtişamını somut bir şekilde gözler önüne sererler.Tarihin kuramsalı değil somut kanıtlarıdırlar onlar. Dalyanda bulunan kral mezarlarını gördüğünüzde tarihin büyüklüğü karşısında şarşkınlığınızı gizleyemeceksiniz ve bunu içinizde hissedceksiniz. Zamanın tüm olumsuzluklarına  karşı binlerce yıl ayakta kalan, geçmişin sırlarını geleceğe kusursuz bir şekilde bizlere sunan kral mezarları. Kral mezarlarına baktığınızda taşların dile geldiğini düşünebilirsiniz

Muğla ve Dalyan otelleri sayfamızdan birçok konaklayacak yerler bulabilirsiniz.  Dalyanın tarihi ve turistlik mekânlarını birde burdan öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Dalyanda ve çevresinde konaklayabileceğiniz otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Dalyan seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Dalyan gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaya Mezarlıkları
Çamur Banyosu
Çamur Banyosu

Muğla'nın Dalyan ilçesinde bulunan ve Köyceğiz Gölü'nün Dalyan Deltası ile birleştiği yakın bir yerde bulunur Çamur Banyosu. Dalyan iskelesinden kalkan günlük turlarında önceliği uğradıkları yer olarak bilinir bunula beraber Dustin Hoffman ve Stingin de 90'lı yıllarda uğradıkları yer olarakta bilinmektedir. Doğal çamur oluduğundan hassas bölge konumunda olup bu alana işletme yapımına şu ana kadar izin verilmemiş durumunda. Ancak daha çok ziyaretçi alan bölgede ise bilimsel çalışmalar sonuncunda vücuda sürülen çamurun şu ana kadar bilimsel bir faydasının olduğu ortaya konulmamış ancak genede bu bölgede yaşayan insanlar ve köylüler tarafından söylenenlere yer vermek gerekiyor. Söylenen o ki çamuru vücuda sürülüp kuruduktan sonra üzerinizde kuruması sonucu teniniz gerilip kasalınca kırışıklıkları giderdiği ve belirli seanslarla devam edildiğinde azaldığını söylüyorlar.