Davraz Otelleri

Davraz otelleri hakkında tüm detaylar burada...

Davraz Otelleri

Bölge halkı tarafından "Dağların Gülü" veya "Davras" şeklinde de hitap edilen dağ, 1995'den bu yana 6 turistik tesis, günübirlik ihtiyaçlar için 1997'de işletilmeye başlayan Kayak Evi İşletmesi, bölgeye gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadır. Davraz Dağı Kayak Merkezi diğer adıyla Karlıyayla Kış Sporları Merkezi, Isparta'nın 26 km güneydoğusunda bulunmaktadır, çevredeki en yakın yerleşim birimi Çobanisa Köyüdür ve uzaklığı 8km'dir. Kayak merkezi dağın, kuzey yamacında, Kulovası Yaylası'ndadır.

Civardaki tek akarsu Ardıçdibi Deresi ve bölgedeki hakim bitki örtüsü, otsu bitkiler, çam, ardıç, sedirdir. Çoğrafi konum olarak Antalya'ya yakın olması, uzun vadede Antalya'ya gelen yabancı turistlerin de bölgeye çekilmesini, sadece kayak ile kalınmayıp, kış dışındaki mevsimlerde de yapılabilecek doğa sporları, av faaliyetleri ile sürekli ziyaret alan bir alan haline gelmesi sağlanabilir. Kayak merkezi içerisinde ulaşım için 2 telesiyej, 1 teleski ve 2 babylift kullanılmaktadır. Birinci telesiyej 1674m yükseklikten, 1961m kadar eşlik etmektedir, ikinci telesiyej ve teleski ise 1961m'den 2150m'ye ulaştırmaktadır. Kış aylarında kar kalınlığı 2m'yi bulmaktadır ve yılllık farklılıklar göstermek kaydıyla, Nisan ayı ortalarına kadar kayağa el verişlidir. Davraz Kayak Merkezinde pek çok tipte, uzunlukta ve zorluk seviyesinde parkur bulunmaktadır. Tur kayağı, kuzey disiplini, snowbord, alp disipilini ve telemark yapılabilir.

Davraz Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Davraz Kayak Merkezi
Davraz Kayak Merkezi

Mükemmel kar kalitesi ile kış aylarında kayak tatili yapmayı sevenlerin gözdesi olan Davraz Kayak Merkezi'nin bulunduğu Dağ, 1995 yılından beri turizm merkezi olarak belirlenmiştir. Turizm merkezi olarak belirlenen Isparta'da yer alan Davraz da turizm bakanlığınca 6 adet turistik ve 2 adet de günübirlik tesis parseli yatırımcılara tahsis edilmiştir. 1997 yılında yapımı biten Kayak Evinin İşletmesi ise Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne devredilmiş olup, halen bu yerin işletmesi bu müdürlük tarafından yapılmaktadır.

Eğirdir Gölü

Davraz Dağı'na yaklaşık 34km'lik mesafede bulunan Eğirdir Gölü, Isparta'nın en gözde gölüdür. Türkiye'nin ise en büyük 4. gölüdür. Ortalama 14m derinliğe sahiptir. Gün içerisinde güneşin konumuna göre farklı renkler aldığından, halk tarafından Yedi Renkli de denir. İçerisinde iki adacık barındırır. Bunlar, Yeşilada ( Nis olarak da bilinir) ve diğeri Can Ada'dır. Adacıklar karayolu ile karaya bağlıdır. Yeşilada üzerinde yaklaşık 100 adet ev bulunmaktadır. Çoğunlukla, gölde balıkçılık yapanlar bu adanın sakinleridir. Doğal güzelliği, doyumsuz seyri ile Davraz geziniz sonrası Eğirdir Gölüne de bir uğramaya çalışın.

Eğirdir Gölü