Demre Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Demre Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Demre Otelleri

En uygun Demre otelleri hakkında bilgi alınız...

Demre Otelleri

Geçmişte Likya'nın en önemli kentlerinden biri olan Antalya Demre günümüzde de turizmin önemli ilçelerinden biridir. Doğal güzelliği ile bütünleşen tarihi dokusu kente farklı atmosfer katmaktadır.

Demre ilçesini tarihi bakımdan geçmişten bugüne bir kronolojik sırayla anlatmak gerekirse, Myra adıyla anılan kent M.Ö 5. yüzyıla kadar inmektedir. Kent ilk defa Eynihal ismiyle köy, 6 Haziran 1968 yılında da dört köyün birleşmesiyle de Belediyelik statüsüne kavuşmuştur. Kent 4 Temmuz 1987 tarihinde Kale adıyla ilçe konumuna gelmiş ve son olarak da 2005 yılında ilçe Demre adını almıştır.

Roma döneminde gelişme gösterip zenginleyen kent Bizans döneminde de en önemli dini ve idari merkezlerden biri haline gelmiştir. Belirli bir dönem piskoposluk merkezi olarak kullanılan kentte 4. yüzyılın başında önemli din adamlarında St. Nicholaos piskopos olarak görev yapmıştır. Görevi boyunca halka kendini çok sevdirmeyi başaran Nicholaos, bu süre zarfında dini inancı yüzündende oldukça acı çekmiştir. Bundan dolayı Hıristiyanlar için burası önemli bir merkez konumuna gelmiş hatta burayı haç amaçlı ziyaret etmeye başlamışlardır.

Dünyada her açıdan ilgi noktası haline gelen kentte her yıl 6 Aralık günü Noel Baba etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır. Süreç içerisinde de bu bir gelenek haline gelmiştir. Tarihin önemli anlarına tanıklı eden bu kentte ne yazık ki pek fazla tarihi bir kalıntı günümüze dek ayakta kalmayı başaramamıştır.

Tarihi kalıntılar arasın da sadece Likya'nın en büyük tiyatrosu, en iyi korunan tarihi yapıdır. Eski görkemini hala saklamakta olan tiyatro bugün hala bazı festivallerde ve etkinlilerde kullanılmaktadır. 29 oturma sırasıyla 9 bin kişilik kapasitesi mevcut olan tiyatro tek başına bile görsel bir şov sunmaktadır.

Yeşilin her tonuyla bütünleşen portakal ağaçları ile limon çiçekleri kent girdiğinizde sizleri karşılayan ilk güzelliktir. Mis kokusu ile hücrelerinizi yenileyecek olan kent her açıdan muazzam bir görünüme sahiptir. Hemen otel araştırması yapıp bu güzelliğe sizler de şahit olmalısınız.

Demre Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Aziz Nikolaos Kilisesi
Aziz Nikolaos Kilisesi

Demre bulunan tarihi yapılardan biri de Aziz Nikolaos Kilisesi'dir. Myra Piskoposu Aziz Nikolaos'un görev yaptığı kilisedir. Aziz Nikolaos Roma İmparatoru Konstantions zamanında yaşamıştır. Yerli ve yabancı turistler ile Hıristiyan inancına mensup hacıların ortak noktasıdır. Yaşadığı yıllarda Aziz Nikolaos haksızlıkların karşısında, çocuk ve denizcilerin hep yanında olmuştur. Mucizeleri ile çok ünlüdür. Rivayete göre bu bölgede yaşayan ve eskiden çok varlıklı olan seçkin bir vatandaş bir süre sonra yoksul kalmış ve kızlarını evlendiremeyecek duruma gelmiştir. Bir gece kapısında üç kese altın bularak kızlarını evlendirebilmiştir. Bu altınları Aziz Nikolaosun bıraktığı söylenir. Aziz Nikolaos hakkında bunun dışında inanılmaz hikâyeler anlatılmaktadır. Nikolaos öldükten sonra buraya gömülmüştür.

Demre Kuş Cenneti

Antalya'da bulunan Demre Kuş Cenneti yaklaşık 120 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Doyumsuz manzarası ve eşsiz doğası ile yerli ve yabancı hayvan sever ve kuş gözlemcilerinin buluşma noktasıdır. Çayağzı Liman yolu ile Antik Andreake Liman Kenti'ne çok yakın olan Demre Kuş Cenneti büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Demre Belediyesine ait olan kuş cenneti 2003 yılında faaliyete başlamıştır. Batağan, balıkçıl, Çeltikçi, Balaban, ördek, meke, kum kuşu ve ardıç kuşu başta olmak üzere 60'dan fazla kuş türü kuluçka dönemlerini burada geçirmektedirler.

Demre Kuş Cenneti
Kekova Kasabası
Kekova Kasabası

Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında yer alan Kekeova Kasabası Antalya'nın Egeye uzanan sahil şeridi üzerindedir. Kaleköy ve Üçadalar yakınlarında konumlandırılmış olan Kekova Kasabası küçük, kayalık bölgenin yoğun olduğu bir adadır. Tarihinde Kekova Kasabası'ndan çoğu kez Kakava diye bahsedilmektedir. Kekova Adası 5 kilometrekarelik bir alana sahiptir ve bu bölgede yaşayan bulunmamaktadır. Yaşam alanı bulunmayan bu bölgede kafeler yer almaktadır. Günübirlik tekne turları bu adaya düzenlenmektedir. Tarihinde birçok medeniyeti bünyesinde barındıran Kekova Kasabası birçok kez işgal altında kalmıştır. Bir zamanlar İtalyan tarafındada gösterilen bu bölge hangi ülkeye ait olacağı konusunda Türkiye ve İtalya arasında bir süre uzlaşma sağlanamamıştır. Daha sonraları ada 1930'lu yıllarda yapılan anlaşmayla Türkiye'ye bırakılmıştır. Adanın kuzey tarafında tarihten kalma çok sayıda batıkların var olduğu görülmektedir. Kekova ve Kekova çevresi 1990'lı yıllarında orman bakanlığı tarafından turizm alanı olarak adlandırılmıştır.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, Straboya göre Myra Likya arasında yapılan ittifakın en büyük yerleşim yerlerinde biridir. İttifakın bir üyesi olmadan önce Myra ile ilgili pek fazla bir bilgi yoktur. 2009 yılında Nevzat Çevik başkanlığında başlatılan kazı çalışmaları sonucunda, Myra'nın tarihte ki adı Muri'dir bilgisini ortaya koymuşlardır. Bazı çalışmacılara göre de Myra, Arzawanın Mirası ile aynı yerleşim yeri olduğu konusunda tezler ortaya atmışlardır. Ancak bunu destekleyecek kesin bir kanıt yoktur. Likya yazılı kitabeler kentin tarihinin İ.Ö V. yüzyıla kadar dayandığını göstermektedir. Myra, Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde Likya'nın metropolüydü ve Bizans döneminde hem dini hem de idari işlerin merkezi konumundaydı. Bir dönem Likya'ya başkentlikte yapmıştır. Tarih sahnelerinde kendini gösteren Myra, uzaktan bakıldığında ev gibi duran Likya dönemi mezarlarıyla, Roma dönemi tiyatrosuyla ve Bizans döneminde Aziz Nichola Kilisesi'yle her dönem ününü korumayı başarmıştır. Günümüzde de bu yerini koruyan kent, gelen turistler arasında rağbet gören tarihi kalıntılardan biridir. Yapacağınız geziler esnasında Myranın tarihi dokusunda etkilenmemek mümkün değildir. Yıl içerisinde yerli ve yabancı çok sayıda turist bölgeyi ziyarete gelmektedir.

Myra Antik Kenti
Simena Kalesi
Simena Kalesi

Simena Kalesi Roma dönemin de önemli yerleşim yerlerinden biri olan Simena Amperlia Birliği'nin dört üyesinden biridir. Heybetli görüntüsüyle Antalya'nın Demre ilçesinde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odaklarından biridir. Sinema Antik Kenti üzerine kurulan Kale Köyü eski tarihi dokusunu hala korumaktadır. Kalenin tarihi M.Ö IV. Yüzyıla dayanmaktadır ve içinde bulunan tiyatrosu göz alıcı bir görünüme sahiptir. 300 kişilik kapasitesiyle Likya kentleri arasında en küçük tiyatro olma özelliğine sahiptir. Bulunan mezarlarda ilgi çekici bir görüntüye sahiptir. Orta Çağda kullanılan Simena Kalesi'ne Kaş yolundan da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kaleden Üçağıza bakıldığında buranın ne kadar emniyetli bir doğal liman olduğu göze çarpmaktadır. Türkiye'nin denizden ulaşılabilen nadir yerlerinden biri olan Simena'dan bakıldığında Kekova adasının muhteşem manzarasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. M.Ö 79 tarihinde yapıldığı tahmin edilen Roma hamam kompleksine ait yapının kitabesinde bulunan - Aperlai halkı ve meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından imparator Titusa armağan edilmiştir yazısı göze çarpmaktadır. Demre otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Demre'nin tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

Soura Antik Kenti

Antalya ili Demre ilçesi Sura Köyü yakınlarında bulunan Soura Antik Kenti'nin tarihi hakkında yeterli bir bilgiye sahip değiliz. Tahmini olarak M.Ö.4. yüzyılda aktif olduğu düşünülmekte beraber, arkeolog ve sanat tarihçilerine göre Soura Antik Kenti Apollonun kehanet yerlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Kalın surlarla çevrilmiş olan şehrin ana bölümünün kuzeyinde bir kale bulunmaktadır. Güney cephesinde bulunan kule zamanla yıkılmıştır. Demre gezinizde yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Soura antik kentini ziyaret ederek tarihte ufak bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Demre otelleri sayfamızdan konaklayacak yerler bulabilir, Demrenın tarihi ve turistlik mekânlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Demre çevresinde konaklayacak otel ve gezilecek yerler hakkında birçok bilgiyi bu sayfa üzerinden edinebilirsiniz. Tatiliniz boyunda bu sayfadan faydalanabilir ve tatilinizi renklendirebilirsiniz. Demre gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Demre seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Demre gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Soura Antik Kenti