Denizli Otelleri

Dünyaca ünlü Denizli otelleri sizler için mükemmel bir seçim.

Denizli Otelleri

Çoğu zaman Denizli dediğimizde akla ilk gelen şehirde deniz olduğudur. Fakat bu şehrin doğal güzelliklerine, tarihi yapılarına, insanlarındaki sıcaklığını görünce denizi de eksik kalsın diyorsunuz. Dünyaca ünlü Pamukkale Travertenleri'nin bulunduğu bu şehirde birçok doğa harikası sizleri bekliyor. Horozundan tutun antik kentlerine, kaplıcalarına ev sahipliği yapan bu şehir Ege Bölgesi'nin önemli şehirlerindendir. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi arasında bir geçit konumundadır. Denizi olmasa da suyu bol, gölcükleri fazladır. Hatta birçok efsanede suları deniz suyuna benzediği için adının Denizli konulduğu yazmaktadır.

Eğer bu şehre kışın gelmeyi düşünüyorsanız çokta endişelenmenize gerek yok çünkü kışlar ılık fakat yağışlı geçmektedir. Denizli denilince akla gelen ilk şey horozu ikincisi ise Pamukkale Travertenleri'dir. Pamukkale Türkiye'nin en önemli turizm merkezi olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan adı gibi adeta pamuğa benzer bembeyaz bir cennet. Pamukkale hakkında içimizi acıtacak en vahim olayda televizyonlardan izleyenlerin ve çokta bilgisi olamayanların 'bu insanlar buzun içinde nasıl duruyor' sorusudur herhalde. Pamukkale'nin binlerce yıllık antik kenti ise görülmeye değer.

Denizli şehir merkezine uzak olmayan birçok tarihi esere ev sahipliği yapıyor ve bunların başında ise Selçuklu Döneminden kalma Akhan Kervansarayı geliyor. Kervansarayı ise Goncalı Kilisesi ve St. Philippe Martyrion Kilisesi takip ediyor. Adeta antik kentlerle dolup taşan bu şehirde turistlerin ilgisini de bu antik kentler çekiyor ve ilk sırayı Pamukkale'de yer alan Hierapolis Antik Kenti alıyor. Tripolis Antik Kentinde bulunan şehir binası, kale ve surlar sizi tarihte kısa bir yolculuğa çıkaracak. Eğer yolunuz Tripolis Antik Kentine düşmüşse gezi listenize bu antik kentin yakınında bulunan ve Pamukkale Üniversitesi tarafından kazı çalışmaları devam eden Laodikya Antik kentini de eklemelisiniz.

Denizli Karahayıt ve Çizmeli gibi şifa dolu kaplıcaları ile birçok turiste kapılarını açıyor. Şehrin doğal yaşantısını yansıtan ve yüzlerce çeşit bitkiye, vahşi hayvana ev sahipliği yapan en güzel yeri ise Honaz Dağı Milli Parkıdır. 20 metre yüksekten dökülen ve suları kireçli olan Güney Şelalesi ise şimdilerde eskisi kadar gürültülü akmıyor. Ağlayan Kaya ise eşsiz manzarasıyla doğanın tadını çıkarabileceğiniz yerlerden. Son zamanlarda fazlasıyla rağbet gören Yeşildere Şelalesi ise 55 metre yükseklikten akan suları ile âdete tabiat anayı yıkıyor gibi. İlginç bir ayrıntı olan ve dünyanın 4. Uluslar arası Ufo Müzesi özelliğini taşıyan Denizli Ufo Müzesi ise 2005 yılında İstanbul'dan Denizli'ye taşınmıştır. Keloğlan ve Kaklık Mağaraları da Denizli'nin doğal güzellikleri arasındadır. Dünyaca ünlü olan Denizli Horozu da bu şehrin vazgeçilmezlerindendir. 20-30 saniye süreli ötüşü ile ünlü olan bu horoz dünyanın en uzun ötüşlü horozu unvanını almayı da ihmal etmiyor.

Denizli Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Ağlayan Kaya Şelalesi
Ağlayan Kaya Şelalesi

Doğanın bizlere sunduğu en güzel armağanlarından biri olan Ağlayan Kaya Şelalesi gelen ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Pamukkale yolunda üzerinde yer alan ve ilçesinin en önemli şelaleleri arasında gösterilen Ağlayan Şelale doğal görüntüsüyle bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Doğayla iç içe olan bu şelale, stres atabileceğiniz ve kafanızı dinleyebileceğiniz yerler arasında en önde gelmektedir. Şehrin gürültüsünden uzak ender güzellikte olan yerler arasındadır. Şelalenin en güzel özelliklerinden biride karşısına geçtiğinizde şelalenin akıntısından çıkan sesin vüzudunuzu ve kulaklarınızı dinlendirdiğini hissedeceksiniz. Yıl içerisinde Denizli iline ve kaplıcalara çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir. Şifalı termal kaynakların yanı sıra Denizli'nin Diğer doğal güzelliklerinden biri olan Ağlayan Kaya Şelalesi ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Akhan Kervansarayı

Denizli'de yer alan Akhan'ın tam tarihi bilinmemekle birlikte tarihi kaynaklarda da izine rastlanmamıştır. Selçuklular'ın ve Osmanlılar'ın çeşitli restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar ulaşmıştır. Halen sağlamlığını koruyan bu han Denizli'ye gelen ziyaretçilerini büyük bir ihtişamla karşılamaktadır. Şehir merkezine mesafesi yaklaşık olarak 8 kilometre olan ve Selçuklu Devleti komutanı Kara Sungur tarafından yapılmış olan bu han ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. İnşasında kesme beyaz taş kullanışmış ve çok fazla zarar görmeden günümüze kadar gelmiştir. Akhan Kervansarayı iki bölümden oluşmaktadır. Açık ve kapalı olmak üzere 2 büyük avluya sahip olan bu han dikkat çeken geometrik süslemeler ve detaylarla da şekiller verilmiştir. Denizlinin tarihini ve doğal güzelliklerini bir arada yaşamak ve görmek istiyorsanız ilk olarak bu Akhan'dan ziyaret etmeye başlayabilirsiniz. Ziyaretleriniz esnasında çekeceğiniz fotoğraflarla da arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Akhan Kervansarayı
Colossae Antik Kenti
Colossae Antik Kenti

Ege bölgesinin eşsiz güzelliklerine sahip Denizli ilinin 25 km. Doğusunda yer alan Colossae Antik Kenti Honaz ilçesine 2 km mesafededir.

Denizli, Ankara karayolunun 16. km.sinde konumlanmış olan Colossae Antik Kenti bölgenin en güzel yerine konumlandırılmıştır.

Denizli Honaz kasabasına giden karayolu Colossae Antik Kenti'nin içerisinden geçmektedir. Colossae Antik Kenti, Denizli ilinin önemli destinasyon merkezleri arasında gösterilmektedir.

Denizli ilinin merkezine de yakınlığıyla bilinen ve Aksu Çayı'nın kenarına kurulmuş olan tarihi dokusunu halen yitirmemiş antik kentler arasındadır. Antik çağdan günümüze ulaşan güney şark yolu üzerinde yer almaktadır.

Denizli'nin her köşesinde tarih kokan havasında gezerken büyülenmemek mümkün değildir. Turizm faaliyetlerinin her türlüsünü görebileceğiniz denizli ilçesi yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihte de önemli yerleşim yeri olarak ta kullanılmaktadır. Frigler içinde bulunan en önemli merkezlerden biridir.

Ziyaretleriniz esnasında çok sayıda tarihi eseri de bir arada görmek mümkündür.

Denizli Ufo Müzesi

Denizli'ye gelenler için meraklıları önemle tavsiye ettiğimiz bir müzedir. Denizli'nin ve Türkiye'nin pekte alışık olmadığı Denizli Ufo Müzesi ziyaretçiler tarafından hayranlıkla ziyaret edilmektedir. Denizli'nin merkezine 5 dakika mesafede yer alan Ufo Müzesi 2005'li yıllarda hizmete açılmıştır. Daha önceleri çok kez isim değişikliğine uğrayan müze son haliyle Denizli Ufo Müzesi olarak adlandırılmıştır. Türkiye'de ikinci kez açılan Denizli Ufo Müzesi ilki İstanbul'da açılmıştır. Türkiye'nin pek alışık olmasada bazıları tarafından ilgi çeken ufo görüntüleri bu müzede canlandırmalı olarak gösterilmektedir. Daha çok hayvan kaçırma, mutasyon, insan kaçırma, uçan daire düşmeleri gibi sahneler gösterilmektedir. Denizli Ufo Müzesi dünyanda önemli bir yere sahip İngiltere, Japonya ve Amerika'dan sonra uluslararası bir müzedir. Dünya çapında ünvana sahip olan müze yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Ülkemizin tanıtılmasında da büyük öneme sahiptir.

Denizli Ufo Müzesi
Honaz Dağı Milli Parkı
Honaz Dağı Milli Parkı

Denizli'nin tarih kokan havasında doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi eserleriyle de göz doldurmaktadır. Bölge her açıdan Türkiye'nin göz bebeği konumunda yer almaktadır. Ege bölgesinin doğal güzelliklerinin hepsini üzerinde bulunduran Honaz Dağı Milli Parkı yüksek ve denizlinin en güzel yerinde yer almaktadır. Bitki örtüsü bakımından oldukça zengin konuma sahip olan Honaz Dağı doğayı sevenlerin oldukça yoğun bir şekilde bölgeye geldiği bilinmektedir. Bölgede yer alan endemik bitki çeşitliliği oldukça fazladır ve Honaz Milli Parkı'nda 964 farklı türden bitki yer almaktadır. Bölgede doğal alanların bir hayli fazla olduğu görülmektedir. Bölgede yabani hayvanlardan yaban domuzu, sansar, tilki, tavşan, porsuk bunlardan bazılarıdır. Bölgeye yapacağınız ziyaretlerde daha önce karşılaşmadığınız çok sayıda bitkiyle karşılaşabilirsiniz. Oksijene doyacağınız eşsiz güzellikteki bölge ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Yıl içerisinde çok sayıda turisti ağırlayan bölge sizleride ağırlamaktan memnuniyet duyacaktır. Honaz Dağı Milli Parkı'na yapacağınız gezilerde çok sayıda tarihi eseride bir arada görmek mümkündür.

Kaklık Mağarası

Denizli Ankara karayolu üzerinde yer alan, Denizli il merkezine 30km Mesafede yer alan Kaklık mağarası Honaz ilçesinde yer almaktadır.

Denizli'nin tarihini günümüze taşıyan Kaklık Mağarası döneminde yaşam alanı olarak kullanıldığı içerisinden çıkan eşyalardan anlaşılmaktadır.

Bu nedenle uzun yıllardan beri araştırmacıların dikkatlerini üzerlerine çekmiş ve ayrıntılı detaylı çalışmalar yapılmıştır. Mağara içlerinde saklanan gizli güzelliklerin araştırmalar esnasında gün yüzüne çıkarılması insanlar tarafından oldukça ilgi çekmektedir.

Mağaracılığın oldukça yoğun olduğu Türkiye, son yıllarda mağaracılık bir bilim dalı olarak da anılmaktadır.

Bu mağaranın doğal güzelliğinin yanı sıra spor dalı olarak da çeşitli faaliyetlerde kullanılmaktadır. Kaklık Mağarası damlataşı, sarkıtları ve dikitlerle süslü olup, Pamukkale ilçesinde bulunan travertenlere benzer, traverten basamaklarıyla küçük Pamukkale veya Mağara Pamukkale olarak adlandırılmaktadır.

Ayrıca, mağara yakınlarında ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş bir yüzme havuzu yer almaktadır. Ziyaretleri esnasında misafirler bu havuzları kullanarak serinleyebilir tatilin tadını çıkarabilirler.

Kaklık Mağarası
Keloğlan Mağarası
Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası halk efsanesiyle kendini farklı bir mağara yapmıştır. Yakın bir zamanda turizme kazandırılan bu mağara Denizli Acıpayam ilçe sınırları içine kalıyor bu ilginç farklı mağara bazı programlarca tanıtılmış ve büyük beğeni almıştır. Bu mağaranın en ilginç hikâyesi ise Keloğlan, yağmurdan sığınacak yer ararken mağara içerisine girer ve mağara derinliklerine doğru gider ve yolunu kaybeder köylüler meraklanır ve çobanı aramaya çıkar, köylüler mağara içine girerler ve Keloğlanı bulduklarında saçı sakalı karışmış bir şekilde karşılaşırlar.

Tripolis Antik Kenti

Denizli İli, Buldan İlçesine bağlı olan Tripolis Antik Kenti, merkeze 20 dakika mesafede yer alan Yenicekent kasabası sınırlarında yer almaktadır.

Karia ve Lydia Bölgelerinin kesişim noktasında ve Helenistik dönemde Lydia Bölgesi sınırları içerisinde yer alan bu kent ilk önceleri Apollonia ismiyle anılmaktaydı. Geçen zaman neticesinde çok kez isim değiştiren bu kent Antoniopolis olarak da anılmıştır.

Tripolisin geçmişi her ne kadar kent olarak anılsa da Helenistik Dönemde alışveriş merkezi ve ticaret alanı olarak kullanılmıştır.

Kentin yakınlarında gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalarda elde edilen tarihi eserler bölgede yer alan müzede sergilenmektedir. Bu eserlerden anlaşıldığı kadarıyla kentin 5 bin yıl öncesine dayanıldığı anlaşılmaktadır.

Tripolis Antik Kenti en gösterişli dönemini Romalılar zamanında yaşamıştır. Zamanla kente hükmeden kişiler tarafından değişime uğrayan kent günümüzdeki halini almıştır.

Kentte başlıca, şehrin kapıları, caddeler, hamamlar, stadyum, tiyatro ve meclis binası gibi kamu binaları yapılmıştır.

Bölgeye yapacağınız ziyaretler esnasında çok sayıda tarihi yerleri bu geniş açık alanda görmek mümkündür.Ziyaretleriniz esnasında tarihi dokusundan büyülenmemek mümkün değildir.

Tripolis Antik Kenti