Didim Otelleri Toplam 36 Otel Bulundu

Harita

Didim Otelleri

Turizm açısından da önemli bir konumda olan Didim otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Didim Otelleri

Aydın ilimize bağlı Didim ilçesi, turistik bir yerdir ve nüfus ortalaması kış dönemine göre yazları dağa kalabalıktır. Doğusunda il sınırı ve Akbük Koyu, batısında ve güneyinde, kuzeyinde ise ve ile sınırlanmış bir yarımada şeklindedir. Yüz ölçümü 402km'dir.Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 37.395 kişi yaşayan didm ilçesinde 3 bağlı belediyesi ile 5 köyü bulunmaktadır.

Zamanında varlığını yeronda yoran ismi ile devam ettiren Didim ilçesi,depremden sonra önceleri halk arasında Hisar olarak da bilinen Yoran devlet tarafından yaptırılan afet evlerine yerleştikten sonra Yenihisar olarak adlandırılmıştır. Sonrasında isim benzerliği olmaması için dünya üzerinde sadece bir bölgede yetişen ve kök anlamı Dıdymaıon dan gelen Didim olarak değişmiştir.

Didim her ne kadar turistik bölge olsada ,ekonomisi daha çok tarıma ve turizme dayalıdır. Tarla ürünlerinden ekonomi anlamında  ilk sırayı almaktadır. Hayvancılık tüketim ihtiyacını karşılayacak kadar olup, özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önde gelmektedir. İlçe yaz aylarında birçok turist tarafından tercih edilmektedir. Buda ekonomisini olumlu yönde etkilemektedir. 

Didim Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Aphrodisias Antik Kenti
Aphrodisias Antik Kenti

Aydın Didim İlçesinde yer alan ve Adını aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit ten alan Aphrodisias Antik Kent varlığını hala korumaktadır ve M.Ö.  ikinci yüzyıldan günümüze kadar ulaştırılmıştır.

Özellikle Romalılar zamanında kutsal bir yöre olarak benimsenen kent, , Ninoi, Lelegonpolis  Megapolis ve Kayra isimleriyle anılmıştır. Burada yapılan kazılar sonucunda iki köyün varlığı ortaya çıkmıştır.

Caesarın Afrodit tanrıçasına bir Eros heykeli hediye ettiği bilgisi, tiyatronun duvarlarındaki yazıların incelenmesinden sonra kesin bir bilgiye ulaşmıştır. Caesar öldürüldükten ise bu şehir tamamen talan edilmiştir. Aşk kentinin stadyumu geçmişten günümüze kadar hala olduğu gibi durmaktadır. Geçmiş yapılar hayran kalacağınız antik kentlerden biri olan Aphrodisias Antik Kenti sizleri o tarihlere götürecek ve tarihi yeniden gözünüzün önünden geçecektir.

Aphrodisias kentinin en önemli yapısı tartışmasız Aphrodithe tapınağı olarak bilinmektedir. Tapınağın ilk yapımı Arkaik devirde düzenlenmiştir. Kentlerinin Babiller ve Medler tarafından yıkılışından sonra Ninova tarafından gelen Asurlular, bu gözden uzak yöreye Asurun aşk ve güzellik tanrıçası İştarın kültünü de buraya taşıdılar. Aphrodisias da yapılan kazılarda ortaya çıkan bir kabartma üzerinde yer alan Asur kralı Semiramis ve betimleri de bu tezi doğrular düzeydedir.

Apollon Tapınagı

Aydın Didim İlinde bulunan ve Miletos un ilerisinde İonia güney ucunda, Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bağımsız anıtı olarak değerlendirebileceğiniz Didyma Apollon Tapınağı akla gelir. Tapınağın anıtsal boyutları ve benzersiz planı kadar, günümüze kadar çok iyi bir koruma altına alınması bozulmamış yapısıyla gelen misafirleri ve turistleri kendisine hayran bırakır.

Yüzyılı aşkın bir zaman önce Charles Newton şöyle demiştir: İki dev sütun ile üzerlerindeki arkhitrav parçası ve tamamlanmamış üçüncü bir sütun, Apollon Tapınağından tek ayakta kalanlar. Anıtsal kalıntılar düştükleri yerde, parçalanmış buzullar gibi üst üste yığılmış duruyorlar. Fransız ve Alman arkeologlar sayesinde, yapı geçmişten günümüze kadar hırpalanmadan ve bozulmadan bizlere kadar ulaşmıştır. Didyma Apollon Tapınağı, dev boyutlu mimarlık yapıtlarının salt Romalıların tekelinde olmadığını belirtir.

Şimdi Türkiye ve Yunanistan sıklıkla gidebilmesi ve bu ülkelerin eski eserlere değer veren, sorumluluk sahibi hükümetlerce yönetilmesi, Tartışmalar sürerken en azından geçici bir önlem olarak, söz konusu yerlere eserlerin birer kopyası konulabilir. Nitekim bu, bazı yerlerde bu yöntem izlenmiştir. Avrupa müzelerine taşınan yapıtların iade edilip edilmemesi gerektiği konusunda tartışmalarda beraberinde getirmektedir.

Apollon Tapınagı
Bafa Gölü Milli Parkı
Bafa Gölü Milli Parkı

Söke-Milaskarayolunun doğusunda bulunan ve görenleri kednine hayran bırakan  Bafa Gölü Milli Parkı,Didime yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.  Yaklaşık ise 8 bin hektarlık geniş bir alanı kapsar ve gölün derinliği ise 30 metredir. 

Bafa Gölü Milli Parkının bitki örtüsü iklimi zeytinlik ve çam ormanları oluşur ve Bafa Gölünde Menci Adası ve Hayalet Adası olarak bilinen iki adayı içerisinde barıdırır. 8 bin hektarlık bu alan 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Sınırları içerisinde Herakleia Antik Kenti ve Latmos Antik Kenti vardır.

Bafa Gölü tarihi değerler ve arkeolojik açısından Türkiye nin en zengin coğrafyalarından birisine sahiptir. Bölge, tarihi ve doğasıyla turistlerin ve araştırmacıların özel ilgi gösterdiği bir turistik cennettir. Birçok kuş türünü de ev sahipliği yapmakta olan bu göl, bu özelliği sayesinde uluslararası önemli kuş alanları listesinde ilk sıralarda bulunmaktadır. Gerek sulak alan, gerek Tabiat Parkı olması açısından önem taşıyan Bafa Gölü, Beş Parmak Dağları ve antik kentleri ile olağanüstü güzelliklerle gelen çevrecileri kendisine hayran bırakan doğal güzellik yeridir.

Biyolojik yapısı nedeniyle, bilimsel araştırmalar için bulunmaz bir nimet olmakla birlikte Bafa Gölü, 1994 yılında Tabiat Parkları ile ilişkili bulunan Menderes Deltası Milli Parkı unvanına sahip olmuştur. Bafa Gölü ve göl kıyı kenar çizgisinden itibaren 250 metrelik kıyı şeridi ile tabiat parkı sınırları dahilinde kalan antik kentler ve arkeolojik eserler ise gezilip görülmeye değerdir.Çine Vadisi

Didim ilçesinde bulunan ve Mitolojik bir kalıntı ve efsane olan Çine Vadisi, Aydın iline ayrı bir güzellik katan Tarihi eserlerden bir tanesidir Yemyeşil doğayla iç içe yer almakta olan Çine Vadisi, aynı ismi taşıdığı Çine Çayı ve çevresindeki zambak ile farklı bir kavram yaratmaktadır.

Mitolojik bir efsaneye ev sahipliği yapmakta bu vadi. Anlatılan bir rivayete göre; Tanrıça Athena Çine Çayı kenarında dolaşırken kendi yansımasını suda görür ve yanaklarını suda çok şişkin gördüğü için sinirlenip elinde bulunan ve çaldığı kavalı birden sulara atmış.

Ardından ise Athena nın attığı kavalı Marsyas bulmuş; zaman içerisinde Apollon u bile kıskandıracak şekilde güzel çalmaya başlamış ve çok çevrede ün sahibi olmuş. Apollon ise bu durumdan rahatsız olmuş ve Marsyas a bir yarışma teklifinde bulunmuş.

Bu rekabet dolu yarışmanın hakemliğini ise Kral Midas yapmış. Yarışmada Marsyas harika çalmasına rağmen yinede 2. Olarak yarışmayı tamamlamış ayrıca Apollon aşırı kıskançlığından Marsyas ın derisini yüzdürmüş. Midas ın ise kulaklarını eşekkulağına dönüştürmüş.  Daha sonra vermiş olduğu bu cezadan pişmanlık duyan Apollon, Marsyas ın bedenini daha sonradan bir ırmağa dönüştürmüş.

Çine Vadisi
Faustina Hamamı
Faustina Hamamı

Aydın İlinde yer alan Faustina Hamamı, önemli tarihi yapılardandır. Yıl içerisinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmakta olup, Didimin sembolleri arasındadır. 


Aydın İlinde Bulunan Faustina Hamamı, Milet Tiyatrosuna 150 metre uzaklıkta yer almaktadır. Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından yaptırılmıştır.Aydınİlinde bulunmakta olan bu Hamam da yer alan Nusa heykelleri şuanda İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Önemli bir tarihi kalıntı olan Faustina Hamamını Didim tatilinizde mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Aydın Didim Antik çağın ilk filozoflarından Thales, evrendeki temel maddenin su olduğunu savunmaktaydı. Aydın Didim Kentinin Güneybatı bölümünde bulunan Faustina Hamamı görkemiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Hamamın yıkanma havuzlarından bir tanesinde Miletos müzesinde sergilenmekte olan nehir tanrısı Maendrosun heykeli yer almaktadır.

Ayrıca Aydın İlinde bulunan Bu Hamamda Mısır Tanrılarının Temenosu kalıntıları bulunmaktadır.

Milet Müzesi

Didimde yer alan Milet Müzesi, turistler tarafından yoğun ilgi gören bir müzedir. Müze, BalatKöyüne yakın olup, 1973 yılında kapılarını açmıştır. Müze binası zaman içinde yapısal olarak bozulduğu için kapanmış ve yeni binası 2011 yılında hizmete açılmıştır. 


Milet Müzesine Aydın tatilinizde mutlaka zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Müzede Milet Antik Kenti'nde yapılan kazılarda elde edilen eserler sergilenmektedir.


Aydın Dİdimde Bulunan Bu meclis Anadolu nun Pompeisi olarak anılan Priene Antik kenti özellikle zengin evleri buluntuları Priene bölümü içerisindedir Ayrıca Arkaik döneme ait mezar stelleri ve bitmemiş heykel grubu sergi mekânındadır. Milet Müzesi teknik, görsel ve bilimsel olarak örnek bir müzedir. Aydın Didimde İç mekan vitrinlerinde çeşitli dönemlere ait sikkeler, İlyas Bey Camii buluntuları ,süs eşyaları,  pişmiş toprak eşyalar ve figürünler, cam koku şişeleri bronz eşyalar ve figürünler Menteşe oğulları Beyliğine tarihlenen sergilenen eserler arasında yer almaktadır.

Milet Müzesi
Milet Tiyatrosu
Milet Tiyatrosu

Aydın İlinin Didim ilçesinde yer alan ve tarihi kalıntıları arasında olan Milet Tiyatrosu, gören herkesi kendisine hayran bırakıyor.  Geçmişten günümüze kadar yaşadığı tüm yeniliklerle günümüze kadar ulaşan Milet Tiyatrosu, Helen-Roma dönemi kalıntılarını taşımaktadır.  Daha sonra Roma döneminde de revizyonlara uğramış ve önceleri 5300 kişilik oturma yeri olan yapıda, bu sayı daha sonraları 15.000 kişiye kadar çıkartılmıştır.

Milet Tiyatrosunun ilk sıraları geçmişte önemli devlet yöneticileri ve rahipler için ayrılırdı. İlk yapının yapılış tarihi 4. Yy olarak bilinmektedir Tiyatronun ön yüzü, 140 metre genişliğinde olup Şimdiki yüksekliği 30 metreye kadar düşmüştür Daha önceleri bu ölçü 40 metreymiş. Tiyatronun ise en alt sırada ise imparatorun oturma yeri bulunuyormuş.

Milet Tiyatrosu nun diğer belirgin bir özelliği ise de akustik özellik taşımasıdır. Ayrıca İyonya nın en önemli yerleşim alanlarından biri olan Aydın Milet tarihi kalıntılarını gezip ayrıca tiyatroyu ziyaret edip tarihi anlarınıza yenilerini katabilirsiniz.

Priene Antik Kenti


Aydın Didimde yer alan Prienne ;  zamanın en güzel sahil kentlerinden bir tanesi olma özelliğine sahipti. Ne var ki zamanla Büyük Menderes Nehrinden getirdiği alüvyonlar ile içeride sıkışmış olmasına rağmen basamaklarla çıkılan kalıntılar ve tapınak günümüzde tüm görkemiyle ve şehbetiyle görülebilmektedir.

Aydın Didime gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ise; Athena Tapınağı, Zeus  Tapınağı,Yukarı,  Aşağı Gymnasion, Bouleuterion, Agora, Büyük İskenderin Evi, Nekrapol Gymnasion, Demeter Tapınağı ve konut alanları antik kentin önemli yapıları arasında yer almaktadır. Ayrıca Aydın Didimde Tiyatronun yanında bulunan Bizans Kilisesi de görülmesi gerekli yapıların başında dikkat çekmektedir.

Aydın Didim Samson Dağı eteğinde bulunan Priene şehri yörenin önemli antik kentlerinden birisidir. Kente girildiğinde, hemen sağ tarafta şehrin su ihtiyacını karşılayan 3 sarnıç göze çarpmaktadır. Biraz ileride Mısır tanrılarının tapınakları var yaklaşık 5000 kişilik, bilinen en eski tiyatrolardan biri de burada bulunmaktadır.

Priene Antik Kenti
Ramazan Paşa Camii
Ramazan Paşa Camii

Aydın Didim ilçesinde yer alan ve Genellikle turistlerin bol olduğu yaz aylarında yoğun ilgi gören ve birbirinden güzel plajlara sahip olan Didim, tarihi değerleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Aydın ilinde farklı tarihlerden günümüze gelen bol miktarda cami görebilirsiniz. Bu camiler arasındaki Ramazan Paşa Camii tarihi ve mimari özelliklerinden söz etmek gerekirse. 1595 yılında bu yana yapısını bozmayan bu camii, Üveys Paşanın kardeşi Ramazan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami, 1899 yılında meydana gelmiş olan depremde yıkılmış ve daha sonra Ramazan Pala Cami, Sökeli Halil Paşa tarafından tekrar yaptırılmıştır.

Cami, kare planlı olup, kesme taştan inşa edilmiştir. Kubbe kasnağındaki yuvarlak pencereler barok kıvrımlarla çevrelenmiştir. Ahşap giriş kapısı, oyma işleri ile bezenmiştir. Yapının üzeri büyük bir kubbe ile örtülmüştür. İçerisini barok üslubu anımsatan on uzun pencere ve su damlacığı şeklindeki küçük pencereler içeriyi aydınlatır. Alçı kabartmalar, renkli cam işçiliği ve ağaç oymacılığı bakımından süslemeleri önemlidir. Caminin iç bezemesi bütünüyle barok üsluptadır. Kurtuluş Savaşı esnasında 22 Mayıs1919 da direniş toplantısı bu cami içerisinde yapılmıştır.

Akköy

Didim Akköy küçük Asya nın batısında Milet Şehri nin kuzeyine doğru uzanan bir köydür. İsmi Türkçemizden gelmiştir. Evlerinin yapımında beyaz taşlar kullanıldığı için ismi buradan gelmiştir. Akköy de 1922 yılından önce dört bin kadar Yunanlı yaşamaktaydı.

Didim Akköy de 1870 yılında Yunanistan ülkesinden göç ederek buraya yerleştirilen Göçmenler 1870 yılında Milet harabelerindeki kazı çalışmaları için gelen Arkeologların da yardımı ile bir ilkokul yapmışlar daha öncesinde ise Ayiyos Georgia adını verdikleri bir kilise yapmışlar. Akköy bölgenin en eski köylerinden birisi olmasının yani sıra halende süren tarımsal faaliyetler nedeni ile de ekonomik anlamda büyük bir önem arz etmektedir ve Didim ilçe ekonomisinin büyük bir kısmı buradan karşılanmaktadır.

Ayrıca Türkiye nin en büyük köy kütüphanesi Akköy de yer almaktadır. Didim Akköy de ayrıca romatizmaya bağlı rahatsızlıklar için sağlığa çok faydalı bir kaynak suyunun mevcut olduğu söylenmekte olmasına karşın böyle bir şifa özelliği olan kaplıca mevcut değildir. Çok eskiden Akköy Köyünde çok eskiden mandalar varken çobanlar bu mandaları iyileştirmek için Menderes nehrinin eski yatağındaki bir çamura doğru giderlermiş ve burada hayvanlarını iyileştirirlermiş.

Akköy