Erdemli Otelleri Toplam 19 Otel Bulundu

Harita

Erdemli Otelleri

Tarihsel dokusu ve kültürüyle Erdemli otelleri sizleri bekliyor...

Erdemli Otelleri

Erdemli, küçük bir yerleşim yeri iken 1 Haziran 1954 tarihinde ilçe olmuştur. Tarihi zenginlikleri ve doğal güzelliklerinin yanı sıra turizmiylede de önemli bir gelişme potansiyeline sahiptir. Erdemli'nin doğusunda Mersin, batısında Silifke, kuzeyinde Karaman ve güneyinde Akdeniz ili vardır. 

Erdemli, ismini Erdemoğulları'na bağlı bir aşiretten almıştır ve merkeze 37 km, Silifke'ye ise 47 km uzaklıktadır. Tarihi ve turistik yerlerin yoğun olması ve yurdumuzun limon üretiminin çoğunun bu ilçeden karşılanması, ilçenin il içerisindeki önemli konumunu göz önüne sermektedir.

Hititler zamanından Osmanlılara dek geçmişi Silifke ye benzeyen Erdemli, 1954 yılında Mersin iline bağlanmıştır. Mersin'in en yeni ilçesidir. Başlıca yerleşim yerleri olarak;  Arpaçbahşiş, Tömük, Ayaş, Kızkalesi, Kumkuyu'yu sayabiliriz. Bu yerleşimler deniz kenarında olduklarından dolayı, ve antik nitelik taşıdıkları için turizm açısından önemlidirler.

Erdemli de yazlar sıcak ve aşırı nemli, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Yüksek dağlık bölgeleri ise yazın serin ve bol yağışlı, kışın kar yağışlı ve soğuk olur. Erdemli'nin en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos'tur. Bu aylardaki ortalama sıcaklık değeri ise 28 derecedir. Ocak ve şubat ayları ise en soğuk aylarıdır. Yağışlar en çok kış ve ilkbahar aylarında olur.

İlçede limonculuk, muz, seracılık ve kivi yetiştiriciliği gelişmiştir. Mersin'in tufanda sebze ve turunçgillerin en çok üretildiği ilçesi Erdemli'dir. Geçim kaynağı tarıma dayalıdır. El sanatlarının da ilçe ekonomisine katkısı büyüktür. 

Erdemli'nin önemli tatil beldesi olan Kız Kalesi'nin pırıl pırıl mavi bayraklı denizinde, sıcak yaz günlerinde serinleyip, tarihi kaleyi ziyaret edebilirsiniz. Konaklamanız için uygun fiyatlı çok sayıda tesis mevcuttur.

Erdemli Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Adam Kayalar
Adam Kayalar

Adam Kayalar, Mersin Erdemli ilçesinde bulunup, Kızkalesine sadece  6 Km. mesafededir. Mersin in Hüseyinler köyünde bulunan Şeytan Deresi Vadisinin dik kayalık yamaçlarında yer almaktadır. Mersin in Bu yamaçlarda oyulmuş bir takım insan figürlerinin kabartmaları bulunmaktadır. Mersinde yer alan ve  Roma dönemine ait olan kabartmalarda toplam 11 tane erkek, 4 adet kadın , 2 tane çocuk ve 1 tane de dağ keçisi figürü mevcuttur.Mersin de bulunan Adam Kayalar, yakınları tarafından vefat etmiş olan önemli kişilerin anılarını yaşatmak adına yapılmıştır. Mezarlık ve belli zamanlarda yapılan anma törenleri için kült alanı olarak kullanılmıştır.

Mersin de bulunan bu Kabartmalar asker veya rahip giysileri içerisinde tasvir edilmiş olup, vefat eden kişi kimi zaman tek başına, kimi zaman ailesi ile birlikte ya da hizmetlileri ile birlikte bulunduğu ortamda resmedilmiştir. 
Mersin bölhesine geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız yerler arasında bulunan,Adam Kayalar, uçurum yüzeyine resmedildikleri için, bütün ihtişamı ile sizleri etkiler. Mersin de görülmeye değer tarihi yapılardan biri de Adam Kayalar dır. Sizin de tatil anlayışınız farklı kültürel tarihi yapıları gezmek ise, giderken fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayınız.Kızkalesi otellerinde tatil yapan misafirler fotoğraf çekip istedikleri gibi günlerini geçirebilirler, Kızkalesi otellerinde ulaşım imkanı için resepsiyon görevlileri sizlere yardımcı olacaktır.
 

Dağlı Kalesi


Erdemli ye 17 km uzaklıkta yer alan ve rakımı 520 metre olan bölgenin ulaşımı kolay sağlanmaktadır.Dağlı Köyünde yer alan bu kale Torosların Akdeniz e bakan yamaçlarından Dağlı Kalesi ile ünlüdür.

Dağlı Kalesinden Kıbrıs Adasını görmeniz de mümkün olacaktır.Kalenin surları üzerinde kendiliğinden yetişen ağaçlar kaleye zarar vermekte olup,insanların tahribine müsait olan kaleye zarar verilmektedir.Rivayete göre de kaleden Çamlı köyüne çıkan bir tünelin olduğu bahsedilmektedir.

Dağlı Köyünde bulunan bu kalenin Ermeni Kalesi olduğu daha önceleri de Roma ve Bizanslılarca da kullanılıdğı düşünülmektedir.İki kaya arasında taştan yapılma oan bu kale dört zindan kraliçe odası,kral tahtı bulunmakta olup iki adet de tuvaleti bulunmaktadır.

Dağlı Köyü insanı geçimlerini daha önceleri hayvancılık yapsalarda daha sonradan hayvancılık yerini tarıma bırakmıştır.Köyde 500-600 yıllık çınar ağacı ve Romalılara ait çeşme de bulunmaktadır.Ayrıyetten köyde mağara çok bulunmaktadır.Bu mağaraların hayvanlara barınak olarak kullanıldığı söylenmektedir.Erdemli ye geldiğiniz zaman bu şirin köyü ve kaleyi de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Dağlı Kalesi
Emirler Örenyeri ve Kent Ormanı Müzesi
Emirler Örenyeri ve Kent Ormanı Müzesi

Mersin in Erdemli ilçesinde yer alan Emirler Örenyerinde Hellenistik-Geç Roma- Erken Bizans Dönemlerine ait yerleşimlerinin Orman Bölge Müdürlüğü tarfından Kent Ormanı Projesi doğrultusunda yapılan inceleme ve çalışmalar sonucunda bölgede  ortaya çıkan mezar buluntuları üzerine Mersin Müzesi tarafından gerçekleştirilen kurtarma kazısı sonucunda burada ortaya çıkmıştır.

Erdemli deki örenyerinde bunların dışında temel izleri,ana kayaları düzeltilerek yapılarak ayrıyetten de antik bir yol bulunmaktadır.Antik yol haricinde toplu mezar alanı,lahit ve sarnıçlar da yer almaktadır.
İçerisinde ayrıyetten 5 km uzunluğunda ormanlık bir alan bulunan kent ormanında yürüyüş parkurlarının bulunması da buraya geldiğiniz zaman sizi spor yapmaya teşvik edecektir.Ayrıyetten de antik kalıntıları ve müzeyi gezmeniz mümkün olacak keyifli zamanlar geçirmenize katkı sağlayacaktır.Burada yer alan mezaralrdan çıkartılan  tek kulplu testi,unguentarium ayrıca küçük tabaklar da mzüeye nakledilmiş olup müzede sergilenmektedir.Ayrıca kent ormanında yer alan ve ahşaptan yapılan çeşitli böcek ve kelebek türlerinin tanıtımı ve fotoğrafları müzede sergilenip siz misafirlerimizin ziyaretine açıktır.Erdemli ye geldiğiniz taktirde bu müze ve kent ormanını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Erdemli Çamlığı

Erdemli ilçesinde yer alan çamlığa Erdemli çıkışına geldiğiniz zaman ulaşmanız mümkün olacaktır.Sahil şeridi boyunca yaşlı ve görkemli fıstık çamı ormanıdır.26.14 Ha alana sahip olan Erdemli Çamlığında kır gazinosu,büfe,fırın,duş,soyunma kabinleri,wc,çocuk parkları,piknik üniteleri yer almaktadır.

Kamp ve karavan turizimine elverişli olan bölgeye gelerek hem kamp kurabilir hem de karavanınız ile birlikte tatilin keyfini sürebilirsiniz.Ormanlık alanda yer alan doğası ile de ön plana çıkan bu çamlık Erdemli sınırları içerisinde yer almaktadır.Temiz doğası ve havası ile doğanın keyfini sürebilir kurmuş olduğunuz kamp yerlerinde akşamları ateş yakabilir,ateşin etrafında çeşitli oyunlar oynayarak da eğlenebilir,diğer yandan ateşin etrafında oturarak canlı müzik eşliğinde güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

Dilerseniz bölgeyi piknik amaçlı da kullanabiliyorsunuz.Aileniz ve çevrenizdeki insanlarla bir haftasonu toplanıp,Erdemli deki çamlığa gelebilir,siz mangal sefasını sürerken çocuklarınız oyun oynayarak pikniğin keyfini sürebilirler.

Erdemli Çamlığı
Erdemli Kumkuyu Belediye Plajı
Erdemli Kumkuyu Belediye Plajı

Erdemli ilçesinde yer alan belediye plajı Mersin e 51 km uzaklıkta yer almaktadır.Turizm açısından önemli bir konuma sahip olan Erdemli ilçesi özellikle yaz aylarında yoğunluk sağlanmaktadır.Deniz kum güneş üçlüsünün yer aldığı plajda tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Erdemli de ki bu plajın etrafında piknik yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.Ailenizle birlikte güzel vakitler geçirebileceğiniz bir tatilin hayalini kurarken tatil esnasında siz plajda dinlenirken çocuklarınızda deniz kenarında hem suyla hem de plajdaki kumlarla oyunun keyfini sürecektir.Deniz sefasından sonra ailenizle birlikte piknik alanlarında mangal keyfini sürebilir,yeşillikler içinde çeşitli oyunlarla eğlenebilirsiniz.

Erdemli ye geldiğiniz zaman gezilecek yerler arasında Kızkalesi,Kanlıdivane,Akkale yi gezebilir,dilerseniz çevredeki otel ve pansiyonlarda konaklayarak hem tatilin keyfini sürebilir hem de gideceğiniz yerlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Kara Kalesi

Kara Kalesinin mimarisi Roma devrine ait olduğundan inşa edilirken çoğu zaman Roma dönemine ait parçalar ile birlikte Ermeni işçiliği görülmektedir.Erdemli de bulunan bu kale günümüzdeki durumuna 13.yüzyılın ortalarında kavuşmuştur.

İki sıra surdan meydana gelen Kara Kalesi aynı merkezli olup,dış surlarını daha sonradan inşa etmişlerdir.Aynı zamanda kapının üstünde yer alan haç kabartması yer almaktadır.Diğer yandan Kara Kalesinin önünde Korykos Limanı da dikkat çekmektedir.Bu liman Sebaste ve Aigaiai gibi Suriye donanmaları tarafınfdan kullanılmıştır.

Hemen yanında bulunan sarnıç ve kare planlı bir yapı görülmekte olup doğu kısmında küçük kesme taşın kullanıldığı bölümlerde yer almaktadır.Limanın tam karşısında ayrıyetten bir de Nekropol alanı bulunmakta olup,Sebaste ve Kanlıdivane ile akrşılaştırdığımız zaman buranın Anıt mezarı biraz daha ufaktır.Bazı mezar taşlarının sahilde bulunması ile inşa edilen bölgenin yapımında bu taşlarada yer verilmiştir.Burada lahitlerin dışında kaya mezarlıklarının da yer aldığı bilinmektedir.

Bölgede yer alan Sur kalıntıları,kiliseler de dikkatiniz çekecektir.Erdemliye geldiğiniz zaman bu kalıntı ve kiliseleri ziyaret edebilirsiniz.

Kara Kalesi
Kayacı Vadisi ve Limonlu Çayı
Kayacı Vadisi ve Limonlu Çayı

Kayacı Vadisi,  Mersin in  Erdemli ilçesinde yer almaktadır. Erdemli ye 13 km uzaklıktadır. Tarihi eserlerle dolu olan Kayacı Vadisi, sahip olduğu doğal yeşilliklerle insanlara huzur verir. Bu eserler eski uygarlıklardan Roma.ve Bizans dönemlerine aittir. Vadide lahitler, mezarlar ve su sarnıçlarına rastlamak mümkündür.
Mersin e gelip de günübirlik ziyaretçileri ağırlayan vadide;  yürüyüş yapabilir, eşsiz güzellikteki mesire alanlarında piknik yapabilirsiniz. Kayacı Vadisi içerisinde yer alan 130 km uzunluğundaki Limonlu Çayı da görülmeye değer bir yerdir.
Akdeniz e dökülen ve Mersin in gözde yerleri arasında bulunan Limonlu Çayı; Eldilek ve Aksıfat derelerinin birleşmesi ile meydana gelip, çevresinde lokanta  ve konaklama tesisleri  mevcuttur.  Su sesi eşliğinde yemek yiyebileceğiniz çok özel restoranlar bulunmaktadır.
Tarihi yapılar ve doğal güzelliklere sahip olan bölge; yerli turistlerce rağbet görmektedir. Derin kanyonlar, Uzuncaburç Kalıntıları gibi görsel güzellikleri ziyaret edebilirsiniz. Doğa severleri kucaklayan bu değerli bölgede ayrıca su sporları da yapabilirsiniz. Mersin gezintinizde Kayacı Vadisi ve Limonlu Çayınıda listenize mutlaka eklemelisiniz.

Paşa Türbesi

Paşa Türbesi Erdemli ilçesinde yer almaktadır.Mezarlık içerisnde yer alan türbe Mersin-Silifke yolunun kenarında olup,türbenin üzerinde bulunan kitabenin Aktaş oğlu Sinan Bey adına 1220 senesinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.

Erdemli deki türbenin üzeri altıgen piramit bir çatı ile kaplanmıştır.Kare plana sahip olan türbenin duvarları kesme taş malzemelerden oluşmaktadır.İnsanlar inanışları doğrultusunda türbeye gelerek ziyaret etmekte olup,duaları ile dilekler istenmektedir.Yeri geldiği zaman insanlar türbelere adak bile adayabilmektedirler.Sizde Erdemli ilçesine geldiğiniz zaman Paşa Türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Her sene milyonlarca yerli yabancı turisti ağırlayan bölge yaz aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.Erdemli de yer alan otel ve pansiyonlarda kalarak da tatilinizin sürekliliğini sağlayabilirsiniz.Plajları ile de ünlenen Erdemli bölgesindeki plajlara da gelerek deniz kum güneş üçlüsünün keyfini de sürebilirsiniz.Diğer yandan kaleleri ile ünlenen şehir olarak bilinen Mersin ve çevresini de gezmeniz mümkün olacaktır.

Paşa Türbesi
Tırtar Akkale
Tırtar Akkale


Akkale Erdemli ilçesinin 12 km batısında Mersin Silifke yolunun sahil kısmında kurulu olan Akkale         Erdemli bölgesinde yer alan en ilginç ören yerlerinden birisidir.Mersin e 49 km uzaklıkta yer almaktadır.2-3 katlı bir ana yapıya sahip olan ve denize tamamen hakim bir konumda yer almaktadır.Su sarnıcı, hamam yıkıntısı küçük sarnıçlar ve limanı yer almaktadır.Burada halen ayakta kalan ve 15.000 ton zeytinyağı alabilecek sarnıç bulunmaktadır.

Akkalede bulunan bu yapıların ozamanların Kralı olan Kapadokya Kralı I.Arkhelaos un yaptırmış olduğu yazlık sarayı olarak tahmin edilmeketdir.Diğer bir bilgiye göre de 19.Asır da yapılan bu yapının kalıntılarının bir antik tiyatroya ait olduğu öne sürülse de kesin bir bilgi yer almamaktadır.
Erdemli de yer alan Akkale taş konsollardan yapılmış balkonuda olduğu bilinen bu kalenin Üçayak Villa Rustikasına benzetilmektedir.Çok katlı bir yapıdan oluşan Akkale kapalı haç planına sahip iki katlı olarak sarnıçlardan oluşan kayaya oyulmuş büyük bir sarnıç ve hamamlardan üzüm ve zeyin ezme presinden oluştuğu bilinmektedir.Tonoz bir yapıdan oluşan kale planlı ve mahzen planlıdır.Bu yapının en çok dikkat çeken özelliği ise bir yığıntı olarak kalıntı olmasıdır.Daha sonra antik kentin bulunduğu yere antik liman inşa edilmiştir.Erdemli ye geldiğiniz zaman bu muazzam kaleye gelerek ziyaret edebilirsiniz.

Tömük Aile Plajı

Erdemli ilçesine 12 km uzaklıkta yer alan Tömük Plajı uzun bir sahil bandına sahiptir.Her noktasından denize girilen plajda deniz kum güneş üçlüsünü doyasıya yaşayabilirsiniz.Yaz aylarında nüfusunun çok fazla üzerine çıkan Tömük beldesi yerli yabancı turistin ziyaret akınına uğramaktadır.

Erdemli gelip de denize girmemek olmaz.Bu yüzden bölgeye geldiğiniz zaman Tömük plajını tercih edebilirsiniz.Ailenizle birlikte güzel zamanlar geçirebilceğiniz bu plajda tatilin keyfini sürebilirsiniz.Siz yüzerken veya plajda dinlenirken çocuklarınız plajdaki kumlarla oyunlar oynayarak güzel vakit geçirebilir,sizde diğer yandan tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Erdemli ye geldiğiniz zaman gezeceğiniz yerler arasında Emirler Ören yeri,Kent Ormanı,Kızkalesi,Akkale,Paşa Türbesi,Erdemli Çamlığı,Dağ Kalesi ni de ziyaret edebilir,tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.Doğasıyla da ön plana çıkan Erdemli de güzel vakitler geçirebilirsiniz.Bölgedeki otel ve pansiyonlarda konaklayabilir,gideceğiniz yerlere ulaşımınız kolaylaşacaktır.Sizleri de Erdemli ye gelerek yöresel yerleri köylerini de gezebilir,içinizde kalan o köy özlemini de buraalrda giderebilirsiniz.

Tömük Aile Plajı