Finike Otelleri

Giderek gelişen yat turizmi ile dikkat çeken Finike otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Finike Otelleri

Bilinen eski adı Phoenicus olan Finike, M.Ö 500 yıllarında Finikeliler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Liman kenti olarak kurulan Finike Likya olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Bazı büyük devletlerin hâkimiyetinden sonra ( Bizans, Anadolu Selçuklu v.b) 1426 yılında Osmanlı devleti idaresine girmiştir. Osmanlı devleti himayesinde Elmalı'ya bağlı bir nahiye merkezi iken 1914 yılında kaza konumuna gelmiştir.

Finike'de ekonominin büyük bir bölümü tarıma dayalıdır. Turizm açısından önemli bir yer haline getirebilmek için yapılan projelere rağmen istenilen seviyeye getirilememiştir. Toprakların oldukça fazla verimli olması bunun en önemli hatta tek sebebi bile diyebiliriz. Ancak yapılan marina sayesinde son yıllarda yat turizmi açısından gittikçe önem kazanmakta olan Finike gelecek yıllarda bu konuda daha da fazla söz sahibi olacağı kesin.

Batısında Demre, doğusunda Kumluca, kuzeyinde Elmalı ve kuzeybatısında da Kaş yer almaktadır. Antalya'nın batısına düşen Finike uzun plajıyla göz alıcı bir görünüme sahiptir.

Finike'nin iklimi ve bitki örtüsü sadece turizm açısından gelişen bir yer olmasına etki etmekle kalmamıştır. Aynı zamanda çeşitli hayvan türleri bakımından av yapıldığı bir bölgedir. Kara da yaban keçisi avı yaparken denizde de balık tutmanın tadına varabilirsiniz. İsterseniz deniz canlılarını yakından görmek için de dalış imkanını değerlendirebilirsiniz. Pek çok farklı alternatif sayesinde konuklarına istedikleri her şeyi sunan Finike de sakin, huzurlu ve bir o kadar da keyifli bir tatil sizleri bekliyor.

Finike Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Arykanda Antik Kenti
Arykanda Antik Kenti

4 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Arykanda Antik Kenti, Finike-Elmalı yolu üzerinde gittiğinizde hemen karşınıza çıkacaktır. Arykanda Antik Kenti, adeta bir açık hava müzesi görümündedir.

1938 yılında Charles Fellows tarafından keşfedilen antik kent, bölgesinin en eski kentlerindendir ve çeşitli uygarlıkların burada yaşadığına dair buluntular ortaya çıkarılmıştır.

Önceleri Lymra'lılara ait olduğu bilinen antik kent, sırasıyla Seleukoslar'a oradan Rodoslular'ın hakimiyeti altına girmiştir. Finike'nin Bey Dağları eteklerine saklanmış olan Arykanda'nın ortaya çıkarılan sikkeler sonucu Likyalılar'a bağlı bir kent olduğu belirtilmiştir.

Arykanda Antik Kenti'nden bugüne ulaşabilen ve büyük bir mühendislik örneği sergileyen kalıntılar; tiyatro, akropol, tapınak, gmnasium, hamam ve nekropol ve nekropole ait tonozlu lahitler gibi yapılar olup, zarar görmüş bir izlenime sahiptirler.

Finike'de yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar, kentin özellikle su taşımak amacı ile kurulan tesislere hayran kalmışlardır. Akdeniz gezinizde tamamen keşfetmeniz gereken bir bölgedir

Büyüsüne kapılacağınız esrarengiz Likya dünyası keşfedilmek üzere sizleri bekliyor Antalya'nın her bölgesinde sahip olduğu diğer zenginlikleri gibi.

Finike Arykanda

Finike ve Elmalı kasabaları arasında kalan ve Torosların eteklerine doğru gidildiğinde 20 kilometrelik mesafede yer alan Finike Arykanda, bölgede yer alan önemli eserler arasında ilk sırada gelmektedir. Arykanda ya gideceginiz yol üzerinde çok sayıda sedir ve çam ağaçlarından oluşan ormanlık alanlar yer almaktadır. Bu yol üzerinde giderken kendinizi adeta başka bir iklimde hissedeceksiniz. Bu nedenle bu bölgenin doğal güzellikleri insanları her zaman cezbetmiştir. Arykanda tarihten günümüze ulaşan önemli antik kentler arasındadır. Etrafı çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanlarla kaplıdır. Finike kasabasına bağlı Arif köyünde yer almaktadır. Ulaşım olarak yamaca kurulu olan bu antik kente yaklaşık 1 km yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz. Yüksek bir yamaç üzerinde kurulu olan bu kent, antik kentler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu bölgede yapılan kazılarda çıkan eserler Çam ve sedir ağaçlarının gölgesinde konumlandırılmıştır. Bölgeye yapacağınız ziyaretler esnasında bu büyülü atmosferin tadına varabileceksiniz. Antalyanın çok sayıda turist çekim alanları mevcuttur. Bu nedenle bölgeye yapacağınız tatillerde çok sayıda etkinliği bir arada görebileceksiniz. Denizin kumun güneşin yanı sıra bölgede yer alan antik kentlerlede tarihi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz

Finike Arykanda
Finike Limanı
Finike Limanı

Antalya'nın önemli liman kentleri arasında gösterilen Finike Kasabası, Türkiye için önemli yere sahiptir. Hem turizm açısından hemde yurt dışana açılan bir kapı olarak görülen Finike Limanı ülke gelirlerinin önemli bölümünü oluşturmaktadır. Bölgede çok sayıda otellerin ve apartların yer aldığı bilinmektedir. Finike bölgesine yapacağınız ziyaretlerde bu tarihi ve turistik bölgeyi gezebilir, tatilinize farklı bir anlam katabilirsiniz. Ziyaretleriniz esnasında o büyülü atmosfere kapılmamak mümkün değildir. Finike kasabası ve limanı tarihi boyunca her dönemde önemli bir yere sahiptir. Bu kasabada yaşayan yöre halkı denizle oldukça iç içe yaşamaktadırlar. Bu nedenle yöre halkı geçimlerini balıkçılıkla sağlamaktadır. Diğer bir geçim kaynağıda Liman işçiliğidir. Yörede oturan çoğu kişi limanda çeşitli görevler alarak hem ülkelerine hemde kendilerine iş olanağı sağlamaktadırlar. Ticari işlerin bir hayli yoğun olduğu bölge turistlerin de dikkatini çekmektedir. Tarihi boyunca önemli limanlar arasında gösterilen Finike limanı bir zamanlar balıkçı teknelerinin demir attığı küçük bir limandı. Gelişen ülkemizde ticaretin de artmasıyla liman gelişerek hem turistlerin yatlarını demirlediği hemde ticaretin yapıldığı liman haline gelmiştir.

Finike Limyra Taşı

Finike Limyra Taşı Antalya'nın Finike kasabası yakınlarında yer alan ve denize 3 kilometre mesafede yer alan Limyra ocaklarından çıkan önemli yapıya sahip bir taştır.Bu taşın özellikleri arasında vücut eklem yerlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Krem rengi bir görünüme sahip olan bu taş özellik olarak kireç taşı olarak bilinmektedir. Yapı olarak çok fazla büyüklüğe sahip olmayan bu taş belirli ebatlarda oluşmaktadır. Bu nedenle bölgeye ziyaretlerinizde bu taştan küçük numune alabilirsiniz.

Çok hafif ve yalıtkan bir yapıya sahip olan taşın en çok kullanıldığı yerler dış kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle iç ve dış pazar olmak üzere ihracatı yapılmaktadır. Bu yapı malzemesinin daha fazla kullanılması ilerki zamanlarda mümkündür. Bu taşın en büyük özelliklerinden biri de su emme özelliğine sahiptir.

Çok kez araştırmalar yapılan bu taş bilim adamlarına da araştırma konusu olmuştur. Çeşitli deneyimler sonucu taşın çok sağlam bir yapıda olduğu görülmektedir. Kuru haldeki taşın sağlamlağı ile yaş haldeki sağlamlığı çok değişkendir.

Bu taşın daha sonraki zamanlarda çok farklı yerlerde kullanılabileceği bilinmektedir.Çeşitli işlemler sonucu taşı kolye, yüzük vb yerlerde kullanılabileceğini anlamak mümkündür.

Finike Limyra Taşı
Finike Suluin Mağarası
Finike Suluin Mağarası

80 metrelik giriş bölümünün yer aldığı Finike Suluin Mağarası, Asya kıtası sınırlarında yer alan en büyük ve en derin mağara ünvanına sahiptir. Çok kez mağara içerisinde araştırmalar yapılmıştır.

Suluin Mağarası'nın bu denli dikkat çekici olması tesadüf değildir. Birçok millete ev sahipliği yapan bu mağara geçmişte yaşanan olayların günümüze yansıtılmasında büyük öneme sahiptir. Gezileriniz esnasında bu atmosfere kapılmamak mümkün değildir.

1990'lı yıllarda su altı araştırmacıları tarafından mağara içerisine yapılan araştırmalarda çok sayıda bulguya rastlanmıştır. Mağara içerisinde 1230 metreye kadar inilmiş ve halen mağara sonuna ulaşılamamıştır.

Antalya bölgesi ve çevresi traverten bir toprak yapısına sahiptir. Kireç su ve taşların erimesi sonucu meydana gelen bu yapılar çevreye doğal bir görüntü katmıştır. Bu oluşumlar sonrası bölgede çok sayıda kaynak suyuna rastlamamk mümkündür. Bu kaynak suları tepelerin yamaçlarından denize kadar akmaktadır.

Kırkgöz kasabası sınırlarında yer alan Suluin Mağarası içerisinde sarkıt ve dikitlerin yer aldığı muazzam bir görünüme sahiptir. Ziyaretleriniz esnasında bu bölgeye gelerek mağaranın ne denli heybetli görüntüye sahip olduğunu görebilirsiniz.

Gökliman Koyu

Antalya'nın birbirinden güzel plajlarında tatil yaparken tatilinize farklı bir anlam katacaksınız. Dünyada eşine az rastlana eşsiz plajları ile dünyanın tatil merkezlerinde ilk sıralarda yer alan Antalya sizleri ağırlamaya devam ediyor.

Bu plajlar arasında yer alan Finike kasabasında bulunan Gökliman Koyu ve plajları turistlerin tatil yaptıkları yerler arasındadır. Bu gözde mekanlar turistlerce yıl içerisinde dolup taşmaktadır. Ziyaretleriniz esnasında tatilinize farklı bir anlam katabilirsiniz.

Gökliman Koyu tarih öncesinde bir liman kentiydi ve liman olarak uzun süre faaliyet göstermiştir. Likya döneminin önemli limanları arasında gösterilen Gökliman Koyu önemli eserleride bünyesinde barındırmaktadır.

Genellikle kuş sesleriyele güne başlayacağınız sessiz, sakin, sevimli bir kasabadır Finike. Bu nedenle kafa dinleyebileceğiniz ve deniz kum ve güneşin tadına varabileceğiniz ender koylardan birine sahiptir. Bu bölgede amatör balıkçılığında fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Temiz berrak ve sakin bir deniz suyuna sahşp olan Gökliman Koyu turkuaz rekli sularıyla gözlerimize de hitap etmektedir. Nezih bir plaja sahip olan Gökliman Koyu tatilcilerine ve yöre halkına eşssiz tatil sağlıyor.

Gökliman Koyu
Kafi Baba Türbesi
Kafi Baba Türbesi

Finike ve civar bölgelerde tarihten bu günlere kadar çok sayıda eser kalmıştır. Bu eserler sayesinde tarihte olan olayları daha iyi anlamamız mümkündür. Arkeolajik eserlerin yanı sıra islami dönemden kalma camii ve mezarlarada rastlamak mümkündür.

Bu tarihi eserlerden biri olan Kafi Baba Türbesi ilk günkü görüntüsünü koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır.Bölgeye yapacağınız ziyaretlerde bu türbeyi ve türbenin diğer bölümünden oluşan kalıntışarı görebilirsiniz.

Finikenin 7 kilometre kuzeyinde yer alan bu türbe Yuvalı köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.Limyra kentinin bulunduğu alana yakın olan bu türbe ziyarete gelenlerin uğradıkları yerler arasındadır.

Türbe çok kez restore edilmiş ve eski hali korunarak düzenlenmiştir.Türbenin kitabesinde arapça yazıtlara rastlanmıştır.Bu kitabedeki yazıyı Süleyman erten tarafından türkçeye çevrilmiştir.Eski osmanlı türkçesi ile çeviri yapılmiştir.Bu dönemde geçen olayları ve Kafi baba hakkında bilgiler yer almaktadır.

Türkebin kuzey kısmında 1.50cm lik mezartaşı ve etrafı süslü segmanlardan oluşmaktadır.Bölgeye yapacağınız ziyaretler esnasında bu türbeyide gezmeyi unutmayınız.

Kırkgöz Kemeri

Çok eski bir yapıya sahip olan Kırkgöz Kemeri'nin tarihin ilk yıllarında yapıldığı sanılmaktadır. Tarihi bilgiler içerisinde izlerine pek rastlanmazyan bu köprü tarihteki o muaazam işçiliği günümüze yansıtmaktadır.

Köprü hakkında antik dönemden kalma bilgilere rastlanmıştır. Bu bilgilerden yola çıkılarakbu köprünün antik likya dönemlerine rastladığı sanılmaktadır. Bu nedenle eserlerin bir çoğu arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

Bu köprünün ilk izlerine de Avrupalı seyyahların yazdıkları seyyahnamelerde görülmektedir. 1940'lı yıllarda yapılan araştırmalar sonucu bu köprünün 25 kemerli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bilgiler çok kez de doğrulanmıştır.

Tarihi açıdan büyük öneme sahip olan bu köprü yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir. Bu nedenle bakanlık tarafından doğal miras olarak adlandırılmış ve koruma altına alınmıştır.

Finike ilçesi Hasyurt köyü sınırları içerisinde yer alan bu Kırkgöz kemeri 700 metre uzunluğa sahiptir. İki bölümden oluşan bu kemer ünlü arkeolaji araştırmacılarına da konu olmuştur. Bu nedenle ziyaretleriniz esnasında da bu bölgeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Kırkgöz Kemeri
Limyra
Limyra

Limyra, Elmalı yolu üzerinden Finike'ye doğru gidildiğinde, Finike'ye yaklaşık 5 km mesafede yer almaktadır. Bu doğal mirasın ülkemiz ve Finike açısından oldukça büyük önemi vardır.Ziyaretleriniz esnasında bölgenin büyülü havasına kendinizi kaptırabilirsiniz.

Finike ilçesinde yer alan Limyra tarihten günümüze ulaşan önemli kentler arasındadır. Bu nedenle tarihin günümüze kadar ulaşmasında önemli rol oynamıştır. Yerleşim alanlarına çok yakın olan bu antik kent yöre halkının desteğiyle koruma altına alınmaktadır.

Antik kentte 1970'li yıllarda yapılan kazılarda çok sayıda eserlerle karşılaşılmış ve kent merkezinde ve ilçede yer alan arkeolaji müzesinde sergilenmektedir. Bu bölgeye yapılan ziyaretlerde bu müzeyide ziyaret edebilirsiniz.

Bu bölgede yapılan kazı çalışmaları yurt içi ve yurt dışından gelen arkeolaglar tarafından yapılmaktadır. Bunun nedeni bölgenin dünya mirası sınırları içerisinde olmasından dolayıdır. Limyra Antik Kenti, M.Ö 5. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Tarihten günümüze kadar ulaşan belgelerde kentin tarihine ilişkin notlara pek rastlanmamıştır.

Bizans dönemine ait olan bu kent yurt içinden ve yurt dışından turist çekmektedir. Genellikle Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak kullanılan bu kent tarihi kalıntılarıyla tarihi günümüze yansıtmaktadır.