Girne Otelleri Toplam 38 Otel Bulundu

Harita

Girne Otelleri

Kıbrıs'ın gözdesi Girne otelleri hakkında tüm bilmek istedikleriniz...

Girne Otelleri

Girne Kıbrıs adasında bulunan ve adanın en gözde tatil ve liman kentidir. Şehrin güneyinde beşparmak dağları kuzeyinde ise Akdeniz bulunur. Kentin adı Roma kaynaklarında Corineum olarak geçmektedir. Kent M.Ö. X. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuştur. Strabon şehrin Akalara mensup olan efsanevi Tegea kralı Cepheus tarafından kurulduğunu yazmıştır. Başka kaynaklara göre IX. yüzyılda Fenikelilerin şehri kurduğu yönündedir. Kentin yerleşik düzene geçmesi M.Ö. IV. yüzyılda Pers hakimiyetinden sonradır. Kentin en ilginç tarihi eserlerinden biri Girne Kalesidir. Arap saldırıları sırasında yapılan kale, 1191 yılında düzenlenen Haçlı Sefer ile İngiliz kralı I. Richard, İsaakios Komnenos ile savaşarak kaleyi ele geçirdi. Bunu takip eden yıllardaki Lüzinyan hakimiyeti sırasında kale sağlamlaştırıldı. 1373 yılındaysa Ceneviz saldırıları nedeniyle kale tahrip oldu. 1489 yılında tüm adayla beraber Venedik kontrolüne geçen Girnede, bu dönemde kalede büyük değişiklikler yapıldı. 9 Temmuz 1570 tarihinde Osmanlı Devletinin Kıbrıs Seferi sırasında şehir kendi rızasıyla teslim oldu. Girne 1974 ten sonra Kıbrıs Türk yönetimine girmiştir. Girnede görülebilecek yerler arasında Girne Kalesi, Beylerbeyi, St. Hilarion Kalesi, Hazreti Ömer Türbesi, Batık Gemi Müzesi, Bufavento Kalesi, Barış ve Özgürlük Müzesi, Halk Sanatları Müzesi, Bellapais Manastırı gibi çeşitli kilise ve manastırlar bulunmaktadır. Girneye bağlı bölgeler Bellapais, Karaoğlanoğlu, Çatalköy, Alsancak, Lapta, Karşıyaka, Çamlıbel ve Kayalar görülebilecek yerler arasındadır. Plaj olarak Escape Beach Club, Acapulco Beach Club en çok tercih edilenler arasındadır. Şehir çok büyük casinolara sahiptir. Liman boyunca Kıbrıs yöresel tatlarını tadacağınız restoranlara rastlamak mümkündür.

Girne Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Alagadi Plajı
Alagadi Plajı

Girne'nin 15 km doğusunda yer alan Alagadi Plajı bölgenin en uzun plajlarından biri konumunda yer alıp özellikle hafta sonları çok yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Duş, şemşiye, şezlong gibi aktiviteler plajda bulunmadığından dolayı gelecek misafirlerin güneşten korunmaları için gelirken kendi şemşiyelerini getirmeleri tavsiye edilmektedir. Girne de yer alan Alagadi Plajı tamamen doğal bir plaj şeklinde olup ücretsiz halk plajı olarakta ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Girne sınırları içerisinde yer alan Alagadi Plajı, Kaplumbağa plajı olarak ta adlandırılmaktadır. Bu isimle adlandırılmasının sebebi ise caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bırakma yeri olmasından dolayıdır. Alagadi plajının bu kaplumbağaların yumurtaları bırakma yeri olduğundan dolayı plaja çok dikkat gösterilmekte ve sürekli olarak gözlenmektedir. Akşam  saat 20:00 civarında da klasik olarak ziyaretçilere kapatılmaktadır. Sakin bir plaj olarak bilinen Alagadi plajında bu sakinliği kaybetmemek amacıyla su sporlarının plaj aktivitelerinin yapılmasına izin verilmemektedir.

Alagadi Plajına araba ile yaklaştıktan sonra toprak bir yol çıkar eğer isterseniz side 1,5 km uzunluğundaki bu zeytin ağaçları arasındaki yoldan yürüyerek aşağı doğru inebilirsiniz. ALagadi plajı Kıbrıs ın en güzel plajlarından biri olup kesinlikle görmeniz gereken doğal bir plaj olarak Girne'nin 15 km doğu bölümünde ziyaretçilerini beklemektedir.

Antiphonitis Kilisesi

Beşparmak Dağının zirvesine yakın bir bölümde yer alan Antiphanitis kilisesi Girne nin doğusunda yer almaktadır. Antiphonitis kilisesi Cevap Veren İsa anlamına gelmektedir. Antiphonitis Kilisesi nin sekizgen şeklinde bir kubbesi bulunmakta ve yine bu kubbe 8 yuvarlak sütunla destek görmektedir.

Girne sınırları içerisinde yer alan bu tarihi yapıt Kıbrıs ta eşi görülmeyen bir eser olarak yoğun ilgi görmekte olup şu an müze olarak kullanılmaktadır. Kuzey Kıbrıs ta doğa yürüyüş yollarında yer alan Antiphanitis kilisesi nin gerek tarihsel önemi gerekse etrafında yer alan orkideler ve bitki örtüsü güzelliğiylede bölgede kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.


Antiphonitis Kilisesi
Arkhangelos Kilisesi
Arkhangelos Kilisesi

Girne ve çevresinde toplanan ikonların sergilenmekte olduğu Eski Arkhangelos Kilisesi bugünlerde çeşitli ikon örneklerinin görülebileceği Hristiyanlık tarihi ile ilgili zengin arşive sahip bir ikon müzesi olarak kullanılmaktadır. 1860 yılında inşa edilmiş olan kiliseye 25 yıl sonra çan kulesi ilave edilmiş ve Girne nin her yerinden görünmektedir.Girne de eski liman bölgesi olarak adlandırılan bölgede yer alan bu yapı 1990 senesinde elden geçirilmiş ve bir ikon müzesi olarak ziyarete açılması sağlanmıştır.Kıbrıs Girne bölgesinde yer alan bu kilise ayrıca doğu batı yönünde uzanan tek mekanlı kilise olarakta göze çarpmaktadır.

Girne sınırları içerisinde yer alan bu müzede kiliseye ait ikonlar bulunduğu gibi müzeler dairesi ve eski eserler koruması altında başka ikon guruplarından da örnekler sergilenmeye başlanmıştır. Çoğu 19.yüzyıl sonlarına ait olan bu ikonların üzerinde Ortodoks Hristiyanlar tarafından çok önem verilen Mehtelif Azizlerin ve Hz İsa nın fotoğrafları tasvir edilmektedir.Kıbrıs taki önemli tarihi yapılardan biri olan Arkhangelos kilisesinde bu dönemlerde ikon ressamları tarafından Hollanda ve Almanya dan özel ikon boyaları getirilmiş ve bu boyalar 19.yüzyıl sonlarından günümüze kadar kullanılmış olan parlak ve düz renkli boyalardır. 17 ve 19.yüzyılları arasında yapılmış olan bu ikonlar kilisenin ayrı üç katında sergilenmektedirler.

Girne ve çevresinde toplanan bütün İkonların sergilenmekte olduğu Arkhangelos Kilisesi Hristiyanlık tarihiyle ilgili olarakta geniş bir arşive ev sahibi yaptığı gibi tarihsel anlamda da çok önemli bir müze olarak bölgedeki gezilecek yerler arasındadır.

Batık Gemi Müzesi

Kıbrıs Girne yer alan bu eser  ilk olarak 1965 yılında bir balıkçı tarafından denizin 3 metre derinliğinde fark edilmiştir. Bugüne kadar ele geçen gemi batıkları içerisinde en eskisi olarak bilinmektedir. Bu tarihi batığın İskender in ölümünden sonra kurulan Hellenistik Krallara ait donanma gemilerinin dolaştığı dönemlere ait olduğu bilinmekte olup bu gemni şu anda Girne kalesinde sergilenmektedir.

Girne de yer alan bu tarihi yapıt ilk olarak 1965 senesinde sünger avına çıkmış bir kişi tarafından Girne nin yaklaşık 2 km açıklarında farkedilmiştir. Suyun 3 metre derinliğinde olduğu anlaşılan bu batık Pennsylvania üniversitesi öğrencileri tarafından çıkarılmış ve daha sonra batıkta yapılan araştırmalar sonucunda  M.Ö. 288 senelerine ait olduğu  tahmin edilmiştir. Yani ortalama olarak geminin battıktan 80 sene sonra çıkarıldığı düşünülmektedir B u yapıt şu anda 1976 senesinde ziyarete açılmış olan Girne kalesinde sergilenmektedir. 

Girne kalesinde sergilenen  bu batığın açık denizde tutulduğu bir fırtına nedeniyle battığı bilinmekte olup gemide çıkan eşyalar ve üzerinde yapılan araştırmaar sonucuda geminin bir ticaret gemisi olduğunu ortaya çıkarmaktadır. 15 metre uzunluğundaki bu teknenin içerisinde insan iskeletine rastlanmamıştır ,içerisinde yapılan araştırmalarda da mürettebatın besin olarak en fazla badem kullandığı anlaşılmıştır. Bu tarihi batık kesinlikle görmeniz gereken bir tarihi yapıt olarak Kıbrıs Girne kalesinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Batık Gemi Müzesi
Bellepais Manastırı
Bellepais Manastırı

Girne nin Bellapais köyünde bulunan bu tarihi yapı MS 12 .yüzyılda Roma döneminde inşaa edilmiş olan temeller üzerin de yapılmıştır.Ortaçağda yapılan bazı eklentiler ile gotik mimarisinin doğufdaki en güzel örneklerinden biri konumda yer almıştır.Girne şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede yer alan Bellapais manastırı Beşparmak dağlarının eteklerinde yer almaktadır.

Limon ve nar ağaçları arasında küçük bir Akdeniz köyü olan Beylerbeyi Köyü nde önemli bir değer kazandıran Bellapais Manastırı Fransızcada Barış Manastırı olarak bilinir. Yakın  Doğu da mutlaka görülmesi gereken en muhteşem eserlerinden biri olan Bellapais Manastırı gotik mimari sanatı ile öne çıkıyor. Bellepais adanın en güzel turistik noktalarından biri olan Girne ye 10 km mesafede olup kuzey sahillerini tümüyle görebilen ve eşsiz bir dağ manzarasına sahip bir tepede kurulmuş latin manastırıdır. Manastır 1158-1205 yılları arasında inşa edilmiştir. Kıbrıs, Osmanlılar tarafından alındıktan sonra manastır, Yunan Ortodoks Kilisesine verilmiştir.Bellapais Manastırın günümüze kadar ulaşmış en sağlam yapısı kilisesi olarak göze çarpar. Girne sınırları içerisindeki bu yapının  ön yüzünde dikkat çeken freskler  15. yüzyılın ortalarına doğru  yapılmıştır. Yemekhane kısmı gotik sanatının çok önemli özelliklerini barındırdığı gibi  rahiplerin kullandığı ve orta avlunun doğusunda yer alan  çalışma ve sohbet odaları ziyaretçilerini çok etkili bir tarih yolculuğuna götürmektedir. Girne deki Bellapais manastırının   sohbet odalarının ortasındaki sütunların Bizans kilisesine ait olduğu bilinmektedir.

Bufavento Kalesi

Beşparmak Sıradağları üzerinde bulunan Bufavento Kalesi, Bizans döneminde adanın savunma ve uyarılması amacıyla Arap saldırılarına karşı inşaa edilmiştir. Girne nin doğusunda yer alan Bufavento kalesi  Çatalköy sırtlarında bulunmaktadır.Girne sınırları içerisinde  yer alan bu kale denizde 950 metre yükseklikte bulunmaktadır.  Kıbrıs ın en sarp ve rüzgarı en bol alan tepesinde yer almakta olup rüzgara kafa tutan manasında Bufavento ismiyle adlandırılmıştır.İlk kez adı aslan yürekli richard zamanında geçen Girne Bufavento kalesinin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Konumu gereği ulaşılması çok zor olan Bufavento kalesinin . 1382 1398 senelerinde Lüzinyanlılar döneminde  hapishane olarak ta kullanıldığı bilinmektedir.

Yukarı ve aşağı kale olarak iki ayrı bölümden oluşan Bufavento kalesinde odalara açılan aşağı kale kemerli bir giriş bulunmaktadır.bGirne de yer alan Bufavento kalesinin yukarı kale kısmında ise kırmızı tuğlalardan yapılmış oda kemerleri belirmektedir.Şehir merkezine 13 km mesafede yer alan Bufavento kalesi eşsiz bir manzara güzelliğina sahip olup kaleye aşağıdan çıkmak yaklaşık 1 saatten fazla sürmektedir.

Bufavento kalesinden Taşkent istikametine doğru inerken sol bölümde inanışa göre altından geçerken dualarınızın kabul olacağı varsayılan Kayaköprü bulunmaktadır. Girne deki Bufavento kalesi gerek tarihi gerekte sunduğu eşsiz manzara nedeniyle mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. 

Bufavento Kalesi
Cafer Ağa Camii
Cafer Ağa Camii

Girne de yer alan Cafer Ağa Camii Girne sahil boyunun hemen arkasında ki sokakta yer almaktadır. Bu alan çok megilli bir yapıya sahiptir ve bu nedenle alt kattaki kısım abdest alma yeri, üst kat ise camii olarak inşaa edilmiştir. Caminin minaresi kesme taştan yapılmıştır.

 Girne de bulunan bu caminin duvarlarında monteli bir şekilde bulunan mermerler üzerindeki kazılarda camiye isnini veren Cafer Paşa hakkında bilgiler yer almaktadır. Kalenin yanında bulunan camii 1589 senesinde Cafer Ağa tarafından yaptırılmış olup çok eski bir mimari eser olarak göze çarpmaktadır.

 Güneydoğu kesiminde bir çeşme bulunmakta olup bu çeşmenin hemen kuzey kısmında da kabartılarak yapılmış üç tane kemer bulunmaktadır. Orta kemerde olarak adlandırılan kısımda dal motifleri, rozet ve ters ay şeklinde yapılmış olan motifleri bulunan 1257 senesinde yapılmış mermer bir yazıt yer almaktadır. 1589 senesinde yapılan ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen Girne Cafer Ağa Camii tarihsel önemiyle bölgeye yolunuz düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

Escape Plajı

Özellikle gençlerin çok yoğun ilgi gösterdiği Kıbrıs adasının en renkli plajlarından biri olan Escape plajı Girne den Karşıyaka istikametine doğru giderken karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde çok sayıda etkinliklerin olduğu Escape plajı na giriş ücretlidir. Girne nin 5 km batısında yer almakta olan Escape plajına Yavuz Çıkarma Plajı da denilmektedir.Misafirlerini son derece iyi vakit geçirme imkanları sunan Girne Escape plajında çimlerin üzerindeki minderlerde uzanabilir , eşssiz kumsallardaki şezlonglarda güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Girne Escape plajının tam karşısında bir ada bulunmaktadır ve bu adada adrenalini seven misafirler için çok eğlenceli su sporları yapılmakta misafirlerin çok hoş vakit geçirme imkanları sağlanmaktadır. Bunların içerisinde parasailing ve jet ski en çok tercih edilen su aktiviteleri olduğu gibi deniz bisikleti ve kano sporlarıda çok tercih edilmektedir. Deniz , kum ve güneşin içiçe olduğu Girne Escape plajı harika lezzetler ve deniz ürünleri sunan restorantıylada çok ilgi gören bir plaj konumundadır.Ayrıca plaj içerisinde zaman zaman yapılan güzellik yarışmalarıda ziyaretçileri tarafından çok ilgi görür.

Girne de yer alan Escape plajı bunaltıca yaz aylarında özellikle Kıbrıs gençleri tarafından çok yoğun ilgi çekmektedir. Küçük bir koy şeklinde olan Girne Escape plajının karşısında yer alan küçük ada dalga kıran vazifesi gördüğünden dolayıdır ki  plaj her zaman sakin bir yapıda bulunmaktadır. Kıbrıs ın en önde gelen beachlerinden birisi olan Girne Escape plajı bölgede kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.


Escape Plajı
Girne Kalesi
Girne Kalesi

Kıbrıs adası Girne sınırları içerisinde yer alan Girne Kalesi Ortaçağdan bugünlere kadar kalan Akdeniz kıyısındaki en muazzam yapılardan biridir.Dikdörtgen bir plan şeklinde inşa edilen kale Girne nin kuzey doğusunda yer almakta olup limana da son derece hakim bir konumda bulunmaktadır.Girne Kalesinin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber kale içerisinde yapılan bazı araştırmalar sonucunda MÖ 2 yada 3.yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir

Çok önemli bir tarihi yapıt olarak ön plana çıkan Girne Kalesi nin Bizanslılar tarafından,Lüzinyanlar döneminde kale çok çeşitli değişikliklere uğramış olup Venedikliler zamanında son şeklini alır ve günümüze kadar da bu şekilde gelmiştir.Günümüze kadar bu yapının sağlam kalmasındaki en önemli foktör 1570 senesinde Osmanlılar Kaleyi kuşatmaya geldiklerinde direnmeden teslim olmaları olarak göze çarpar.Osmanlılar kale içerisinde yer alan asma köprüyü yıkarak yerine bugünkü yeni köprüyü yapmışlardır.

Kıbrıs adası Girne sınırları içerisinde yer alan Girne Kalesi 1946 senesinden sonra bir ara polis koleji olarak kullanılmaya başlanmış,daha sonraları ingilizlerin rumları hapsettiği bir hapishane olarak kullanılmış,1974 deki Kıbrıs Harekatıyla da Türk lere geçmiştir.Ortaçağlardan günümüze kadar ayakta kalmayı başaran Girne Kalesi tarihi bakımdan önemi ve nadir yapısıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kantara Kalesi

Kantara Kalesi, Girne deki  Beşparmak Dağları nda bulunan üç kaleden biridir. Kantara kelimesi Arapça kökenli olup köprü anlamına gelmektedir. Yapılış tarihi ile kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, Bizans döneminde 965 yılında sona eren Arap saldırılarından sonra yapıldığı tahmin edilmektedir.

Girne de yer alan Kantara Kalesi 1373 senesinde Cenevizlilerin adaya saldırması sonucunda Magosa ve Lefkoşe düşmüş fakat Kantara Kalesi konumunun da yardımıyla dönemin Kıbrıs Kralı II. Peter in elinde kalmıştır. Sonraları Ceneviz istilasının sona ermesinin ardından  Mağosa  Cenevizlilerin elinde kalmış devamında  1391 yılında I. James in kalenin surlarını güçlendirdiği bilinmektedir. Bu dönemlerde de Kantara Kalesi önemini korumuş sonraları ise Magosa nın geri alınmasından sonra bile kale korunmaya devam etmiştir. 1489 yılında Venedikliler tarafından  ele geçirilen Girne deki Kantara kalesi  bu tarihten itibaren  önemini kaybetmeye başlamıştır. Girne beşparmak dağlarında bulunan bu tarihi yapıt Kantara, St. Hilarion ve Buffavento kaleleri Venedikliler tarafından önemli görülmediği için  ve asker azlığının da etkisi düşünülerek terk edilmiştir.

Girne sınırları içerisinde yer alan Kantara kalesinin eldeki bazı kaynaklara göre 1525 senesinde terk edildiği bazı kaynaklara göre de 1529 senesinde sağlam olarak durduğu belirtilmektedir.Kandara kalesi 1914 senesinde restore edilmiş ve günümüzde de Kıbrıs Girne de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında  bölgedeki yerini almıştır.

Kantara Kalesi
Saint Hilarion Kalesi
Saint Hilarion Kalesi

Kıbrıs adası Girne sınırları içerisinde yer alan Saint Hilarion Kalesi, Girne Beşparmak dağları üzerinden bulunan Kantara ve Bufavento  kaleleri gibi adanın Arap saldırılarından korunması amacıyla  yapılmış kalelerden bir tanesidir. Sarp iki tepe üzerine kurulmuş olan Saint Hilarion kalesinin denizden 700 metre yüksekliği bulunmaktadır

Kıbrısa göç eden ve hayatının  son dönemlerini burada  ibadetle geçiren Hilarion ismindeki bir azizden kalenin isminin alındığı bilinmektedir. Kalenin olduğu bölgeye 10.yüzyılda bir kilise birde manastır inşaa edilmiştir. Girne de yer alan Saint Hilarion Kalesinin isimlerine ilk kez 1191 senesindeki kayıtlarda rastlanmaktadır. Daha sonraki yıllarda ateşli silahların icat edilmesiyle birlikte bölgedeki diğer iki kale gibi burasıda önemini yitirmiştir.1489 senesine kaleyi Venedikliler ele geçirmiş ve bu şekilde kale yanlızlığa mahkum edilmiştir.

Girne de yer alan Saint Hilarion Kalesi üç ayrı bölümden oluşmakta olup  ana girişi koruyan savunma yeri olarak adlandırılan kısım Bizanslılar tarafından 11. yüzyılda güçlendirilmeye çalışılmıştır.Aşağı bölüm ise askerler ve atlar  için kullanılmış olup daha üstteki bölümde ise mutfak,kilise ve kral sarayı yer almaktadır.Ayrıca bu bölümde birde su deposu bulunmaktadır.Girne de yer alan Saint Hilarion kalesinin yukarı kale girişinde bir Lüzinyan kapısı bulunmaktadır. Buranın doğu bölümünde soyluların ikamet ettiği yerler batı bölümünde ise diğer odalar bulunmaktadır.Girne de yer alan bu tarihi yapı kesinlikle görülmesi ghereken yerler arasındadır.