Göreme Otelleri

En uygun ve iyi Göreme otelleri hakkında detaylı bilgiler burada.

Göreme Otelleri

Göreme Açık Hava Müzesi bu harika yer 1950 yılında müze haline getirilip Türk ve dünya nın hizmetine sunulmuş 1985 yılında ise UNESCO bu muhteşem yeri koruma altına almıştır.Dünya Tarih Mirası olarak kabul edilmiş ve Türkiye de en çok ziyaret edilen 3 üncü müze olmuştur.

7. ve 13. yüzyıllar arasında Hıristiyanlar kayaları oyarak yüzlerce kilise ve manastırlar yapmışlardır. Tipik karasal iklime sahip olan Göreme, kışları yağışlı ve soğuk, yazları ise sıcak geçiyor. Göreme halkı geçimini çoğunlukla turizm'den yanı sıra tarım ve hayvancılık, kilim dokumacılığı ve maket peri bacaları üretimiyle sağlamaktadır. Her yıl yöre yemekleri festivali düzenlemekte olan Göreme halkı mutfakta da harikalar yaratmaktadır. Yöreye özgü enfes yemekler arasında gendime, dıvıl, düğü çorbası, sütlü çorba, ağpakla, nohutlu yahni, ayva dolması, dolaz ve kayısı dolması öne çıkıyor. Göreme'de,Göreme Açık Hava Müzesi'ndeki kiliseler, içinden su yolu geçen peri bacaları, Kılıçlar Kilisesi, tüneller, ilginç biçimli kayalıkları ile etkileyici bir görünümü olan Kılıçlar Vadisi, Göreme - Avanos arasında kendine özgü bir forma sahip peri bacalarıyla ilgi çeken Rahipler Vadisi, büyüleyici manzarasıyla bölgenin en büyük ve en eski kilisesi Vaftizci Yahya Kilisesinin olduğu Çavuşin, Göreme'nin en yüksek noktası Üçhisar'daki yarı doğal, yarı insan eseri oyma kale gibi gezilip görülecek çok yer vardır.

Göreme Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Fırkatan Kilisesi
Fırkatan Kilisesi

Aynalı Kilisesi olarak da bilinen Fırkatan Kilisesi ortahisarr a kasabasına 1 kilometrelik bir mesafede yer alır göremeye ye ise 500 metrelik bir mesafede yer alır. Kilisenin mimarisi bölgedeki diğer kiliselere göre farklıdır.

İçerisinde gizli geçitler, mutfak, erzak depoları, tehlike anında sığındıkları mekanlar ve bu mekanlara giden gizli tüneller vardır. Kırmızı renkle boyanmış bazı geometrik şekiller dışında pek fazla resim yoktur.

Fırkatan Kilisesinin Kapadokya Adliye Sarayına yakın olması sebebiyle bu yapıda yargıç veya o düzeylerde kişilerin oturduğu düşünülmektedir.

Kapadokyanın tarihinin bir tanığı olan Fırkatan Kilisesi, yıl içerisinde de birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Tarih yolculuğu yapacağınız Kapadokya, doğal güzellikleriyle de başınızı döndürecek ve hafızanızdan hiç çıkmayacak

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme ye yaklaşık 2 Km. mesafedeki müze, doğal oluşum sonucu meydana gelmiş bir vadinin başında yer almaktadır.
Müz kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılmıştır. 1000 yıl kadar eğitime devam eden müze içerisinde, kilise, manastır, şapel, yemekhane, mutfak gibi yaşam alanlarının da olduğu kompleks bir yapıdadır.

Göreme Açık Hava müzesine müze kart  da müze girişinde olan gişeden tek kullanımlık kart ile girebilirsiniz.

Göreme de konaklıyorsanız yürüyerek kısa sürede müzeye ulaşabilirsiniz ürgüp uçhisar  gibi daha uzak yerlerden kendi aracınız ile geliyorsanız geniş bir otopark var.
Müze de gezip, göreceğiniz tarihi yapılar şöyledir, rahibelerin manastırı ve yaşam alanları, rahiplerin manastırı ve yaşam alanları, Aziz Baselin Şapeli, Elmalı Kilise, Azize barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Manastır eğitmenlerinin yemekhanesi, Karanlık Kilise, Azize Catherine Şapeli, Çarıklı Kilise, Manastır öğrencilerinin

Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi
Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi

Bağlıdere Vadisi, diğer adıyla Aşk Vadisi uçhisar göremeyolu üzerindeki Örencikden başlayıp, avanos Göreme   yolu üzerinde biten 4900m. uzunluğunda bir vadidir.

Çok sayıda kuş çeşidininde bu bölgede var olmasıkuş gözlemciliğininde yapılmasına olanak sağlamıştır.

Vadi yürüyüş için oldukça uygundur. Vadi içerisindeki bitki örtüsü ve peri bacaları görmeye değerdirYıl içerisinde çok sayıda turistin bölgeye gelmesi tesadüf değildir.

Çok sayıda milletin zamanında bu bölgede yaşaması turistlerin bu bölgeyi ziyaret etmesinde büyük bir katkısı vardır.

Ülkemizin bu sayede turizm gelirlerinin çoğunu Nevşehir ili ve bölgede yer antik kentler oluşturmaktadır.

Göreme Milli Parkı

Milli Park alanında; Nevşehirin ilk yerleşim yerleri arasında gösterilen Göreme bölgesinde yer almaktadır.
Göreme milli parkı Erciyes ve Hasandağının volkanik patlamalar sonucu oluşmuşmasından meydana gelmiştir.
Göreme milli parkı içerisinde endemik dağ bitkileri,büyük ve küçük tepecikler,dere ve küçük su birikintileri,erezyon sonucu oluşmuş dik yamaçlar ve buna benzer birçok doğal güzellikler yer almaktadır.
Bu volkanik patlamalar sonucu oluşan doğal güzellikler,hrisritiyanlığın başlangıcı ve dinsel figürleri simgelemektedir.
Bölgede birçok kilise kaya mezarı ve dinsel törenlerin yapıldığı alanlar bulunmaktadır.
Bölgeye yapacağınız ziyaretler esnasında bölgenin çok sayıda turist tarafından yoğun ilgiyle gezildiğini görebilirsiniz.
Doğal oluşumlar sonucu meydana gelen Göreme milli parkı ziyaretçilerin ve özellikle Japon turistlerin ilgisini çekmektedir.
Çok sayıda turistin bu bölgeyi ziyaret etmesi hem ülke açısından hem Türkiye açısından büyük öneme sahiptir.
Turizm gelrlerinin büyük bir bölümünü oluşturan Nevşehir ili yıl içerisinde nüfusunun yarıdan fazlasını turist oluşturmaktadır.

Göreme Milli Parkı
Göreme Tarihi Milli Parkı
Göreme Tarihi Milli Parkı

Milli Park alanında ; batı ve güney yönünde Ankara-Adana karayolu, Aksaray 'dan Nevşehir'e ulaşan karayolu , doğu ve kuzeydoğudanKayseri'den Ürgüp'e gelen karayolu ile ulaşılır.
Volkanik tüften oluşmuş ilgi çekici manzara yapısını oluşturan Peribacaları aynı zamanda
Bizans kilise mimarisi ve dinsel sanat tarihini sergilemesi açısından başta görülmesi gerekli yerlerdendir. Ayrıca Ürgüp , Avcılar, Uçhisar, Çavuşini ve Yeni Zelve yerleşimleri, Göreme yöresinin
geçmişteki kültürüne uygun tarım ve köy (kırsal) hayatını yansıtan yerleşimler olması nedeniyle
ziyaretçilerin ilgisini çekecek niteliktedir. Mevcut Hizmetler ve Konaklama : Milli Parkın ziyaretçileri için en uygun dönemi 15 Mart-15 Kasım ayları arasındadır.
Milli Park içerisinde, hem doğal hem kültürel değerlerinin farklı bir yaklaşımla gezilebilmesi
amacıyla tracking(yürüyüş)hatları belirlenmiştir. Ziyaretçiler Milli Park içerisinde ve yakınındaki yerleşimlerindeki çok sayıdaki otel ve pansiyonlarda konaklanabilir.
YAPMADAN DÖNME
Nevşehir kaya kiliselerini, Bizans duvar fresk sanatlarını görmeden,
Türk-İslam sanatı örneklerinin sergilendiği Hacıbektaş Müzesini gezmeden,
Nevşehir merkezindeki Damat İbrahim Paşa Cami ve Külliyesini görmeden,
Acıgöl'deki Hitit kaya kitabesini ziyaret etmeden, Ürgüp te bulunan Asmalı konağı ziyaret etmeden,
Çanak-çömlek, bakır ve oniks taşından yapılmış süslemeler, deri işleri hediyelik eşya almadan,
Avanos'ta çanak-çömlek atölyelerinde ayakla çevrilen tezgahların başına geçerek, seramik kap
yapmadan,Yöreye özgü şaraplardan tatmadan,....Dönmeyin.

Güvercinlik Vadisi

İki girişi bulunan Güvercinlik Vadisi nde, Birisi Üçhisar kasabasının hemen içinden aşağı doğru giden yol, diğeri de kasabanın güneyinde biraz çıkışında olan yol. Nevşehirin en çok gezilen Vadilerinden olan Güvercinlik Vadisi, yaklaşık 4100 m. uzunluğundadır.

Vadinin aşağısına inmek biraz zor oluyor ancak indiğinizde ferahlıyorsunuz. Bitki örtüsü çeşitliliği oldukça fazla olan Vadi diğer vadilerde olduğu gibi bu vadide yemyeşildir. Güvercinlik Vadisi, ismini vadi içinde çokça bulunan güvercinliklerden alıyor.

Hala vadide pek çok güvercinle karşılaşmanız mümkündür. Bu güvercinliklerden uygun olanları da gezmeyi ihmal etmeyin. Vadide su da akıyor. Birçok kişinin bilmediği vadi içindeki şelale mutlaka görülmelidir. Şelalenin yüksekliği yaklaşık  10  15 m civarında.

Vadi içinden akan küçük dere buradan aşağı dökülüyor. Vadi sonu Göreme kasabasında son buluyor.

Vadinin ihtişamlı görüntüsü içerisinde gezinizi ödüllendirmiş olacaksınız.Burada çekineceğiniz fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşabilir ve bu büyülü şehri heran görebilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi
Saklı Kilise
Saklı Kilise

Göreme ilçesinde yer alan  ve çok geç tarihlerde kilisenin kalıntılarına rastlandığı için adına Saklı Kilise olarak anılmaktadır.Tarihi yapının gerçek adı Aya Lonnesdir. El Nazar Şapelinin yakınında bulunan kilise, üç apsislidir.
Düz tavanında haç ve geometrik süslemeler kullanılmıştır. 11. Yüzyılda yapıldığına dair fikirler öne sürülmektedir.
Aynı zamanda kilisenin önemli süslemeleri arasında olarak resimler doğrudan ana kaya üzerine yapılmıştır. 

Kilise içerisinde duvarların üst kısımlarına işlemeler ve motifler yapılmıştır.Bu işlemelerde o dönemde kullanılan malzemelerin önemli kişilerin motifleri resmedilmiştir.

Çok sayıda eserin var olduğu Göreme kentinde gezerken kendinizi farklı bir alemde hşissedeceksiniz.Nevşehi göremede de bulunan Saklı Kilise, ilginç yapısıyla içerisindeki farklı süslemelerle ve renklerin canlılığıyla sizi fazlasıyla şaşırtacak.

Tokalı Kilise

Göreme kentinın en gözde tarihi gezi alanlarından biri olan deki Tokalı Kilise, dini tasvirleriyle kısa bir izletiyormuşçasına keyif verir gezen misafirlerine.
10. yüzyılla tarihlendirilen Tokalı Kilise, bölgede bulunan en büyük kaya kilisesi olarak bilinmektedir. Eski kilise, eski kilisenin altında yer alan kilise, yeni kilise ve şapel olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.

Nevşehir iline yapacağınız gezi planında ilk gezeceğiniz yerler arasında Göreme  ilk duraklarınızdan biri olmalıdır.

Tokalı Kilise. Freskleriyle, mimari özellikleriyle keyif alabileceğiniz bir mekan. Hz. İsanın Cehenneme İnişi, Zekeriyanın Öldürülmesi, Hz. İsanın Vaftizci Yahya ile Buluşması, Kör Adamın İyileştirilmesi, Hz. İsa'nın Göğe Çıkışı gibi sahneler kilisenin duvarlarını süslemektedir. Burada kendinizi Vatikandaki sistin Şapelinde gibi hissedeceksiniz.

Döneminin en önemli yaşam yerleri arasında olan Göreme kenti ziyaretçi akınına uğramaktadır.Bölgede yöre halkının desteğiyle büyüyen turizm alanları ülkemize büyük katkıda bulunmaktadır.


Tokalı Kilise