Gümüşhane Otelleri Bölgesinde En Çok Satılan Oteller

Gümüşhane Otelleri Toplam Otel Bulundu

Harita

Gümüşhane Otelleri

Dağların arasında, doğa ile iç içe; Gümüşhane otelleri...

Gümüşhane Otelleri

Kuzey Anadolu Dağları içinde yer alan Gümüşhane yaklaşık yüz elli bin nüfusu ile küçük bir Karadeniz kentidir. Gümüşhane doğusunda Bayburt, batısından Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde de Erzincan ile komşudur. Dağ sırası içinde yer alması sebebiyle coğrafi yapısı oldukça engebelidir. Doğu Karadeniz'de bulunması nedeniyle tipik bir Karadeniz iklimi görülse de Zigana Duvarları'nın varlığı nedeniyle Doğu Anadolu'dan gelen soğuklardan korunmaktadır ve dolayısıyla daha ılıman bir iklime sahiptir. Karadeniz Bölgesinde yer alan diğer tüm iller gibi Gümüşhane'de orman bakımından oldukça zengindir; yeşilin her tonunu bünyesinde barındırmaktadır.

Gümüşhane ili ismini bölgede yer alan gümüş madenlerinden almıştır. Gümüşün antik çağda para olarak kullanılması ve ticaretinin de yapılması nedeniyle birçok medeniyet için Gümüşhane oldukça büyük önem arz etmiştir. Bölgede Hitit, Urartu, Pers ve Makedonya İmparatorluğu gibi medeniyetler hâkimiyet sürmüştür. Makedonya İmparatorluğu'nun ardından Roma hâkimiyetine giren Gümüşhane Roma İmparatorluğu'nun parçalanmasıyla Doğu Roma'nın yani Bizans'ın egemenliği altında kalmıştır. Bu dönemlerde kente yine gümüş kenti anlamına gelen Yunanca Argyropolis adı verilmiştir. Anadolu'ya yapılan ilk Türk akınları ile birlikte kent Türk hâkimiyetine girmiştir. Bu dönemden sonra farklı dönemlerde Selçuklular ve Akkoyunlular ile Osmanlılar ve Akkoyunlular arasından birkaç defa el değiştiren şehre bir dönem Trabzon Rum İmparatorluğu hâkim olsa da 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından kesin olarak alınmış ve Osmanlı İmparatorluğu yıkılana dek bu durum değişmemiştir. Gümüşhane üzerinde bu denli yoğun ilginin olması var olan gümüş yataklarının yanı sıra dönemin önemli ticaret yolları üzerinde olması da etken olmuştur. 1.Dünya Savaşı'nda Rus ve Ermeni işgalleri yaşayan Gümüşhane 15 Şubat 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. M.Ö. 3000 yıllarına uzanan geçmişi ile Gümüşhane yaşayan bir tarih şehri olmaya aday gibi görünse de sık sık el değiştirmesinin etkisiyle birçok tarihsel yapıyı bugünlere ulaştıramamıştır; ancak yine de belli başlı antik kentleri ve kaleleri görülmeye değerdir. Gümüşhan, kayak merkezleri ile kış turizmine; el değmemiş doğası ile doğa turizmine ve birbirinden güzel yaylaları ile yayla turizmine oldukça elverişli bir kenttir.

Gümüşhane Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Artabel Gölleri Tabiat Parkı
Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Artabel Gölleri Tabiat Parkı, görülesi güzellikleri ile birçok göl yatağını içinde barındırarak Gümüşhane ilinde yer alır. 1998 de tabiat parkı olarak ilan edilen alan hektarı 5859 olup, oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

 Artabel Göl Parkı nı ziyaret edip de fotoğraf çekmemek olmaz elbette. Muhteşem görüntüsü ile buzul kraterlerinin fotoğrafını çekebilirsiniz. Gelecek kuşaklara aktarılması açısından koruma altına alınan park, gezinize keyif katacak detaylarla doludur.

Karaca Mağarası

1550 m yükseklik ve 256 m uzunlukta olan mağara birbiriyle bağlantılı 5 bölmeden oluşmaktadır ve yatay olan mağarada özgün damlataşı şekillerine rastlamak mümkündür.Karaca Mağarası ülkemizin sayılı damlataşı şekillerinin bulunduğu ender mağaralardandır. Bu nedenle o görkemli devasa şekiller birçok ziyaretçi tarafından oldukça büyük ilgi görmektedir, dolayısıyla Gümüşhane nin turizmine katkısı çok büyüktür.

Karaca Mağarası
Kazık Beli Yaylası
Kazık Beli Yaylası

Gümüşhane nin Söğütlü Köyü nde bulunan yayla, yerli turistleri, kampseverleri kendine çeker. İl turizmi açısından önemli yer teşkil eden yayla, merkez ilçesine 37 km mesafesi vardır.
Etrafı yaylalarla çevrelenmiş, ziyaret edilesi yerlerdendir Kazık Beli Yaylası. Özellikle buz gibi suları ile ziyaretçilerin beğenisini kazanan yaylada, turistlerin rahatça dinlenebileceği konaklama tesisi mevcuttur. Ayrıca çeşitli ihtiyaçlar için yanıt bulabileceğiniz lokanta gibi diğer hizmet birimleri de mevcuttur.Zigana

Gümüşhane nin gözde yaylası aynı zamanda da kayak merkezidir ve geçit anlamını taşır. Kayak sporu yanında doğa yürüyüşüne de katılabileceğiniz parkurlar vardır. Yüksekliği 2000 metreyi bulan Zigana da Limni adlı bir adet de göl bulunmaktadır.


Yaz döneminde yeşillikler içerisinde görsel şölen sunarak ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Zigana, kışın da kayakseverlerin tercih ettiği önemli bir turizm destinasyonudur. Gümüşhane nin gözde tatil beldesi olan Zigana civarında konaklama tesisleri, restoran ve kafe gibi yerler de bulunmaktadır.

Zigana