Gümüşlük Otelleri

Bodrum yarımadasının batısında bulunan, Gümüşlük otelleri hakkında bilgiler...

Gümüşlük Otelleri

Gümüşlük, Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı bir beldesidir. Tertemiz deniziyle göz dolduran Gümüşlük, el değmemiş ormanların uzandığı bir kıyıda konumlanmış yerleşim merkezidir.Gümüşlük hala bir köy kimliğini korumaktadır. Myndos sözcüğü etimoloji yönünden incelendiğinde "Ana Tanrıça'ya Tapınma" anlamına gelir.

Ve Luwi dilinde bulunan "Munda" olarak söz edilir. Herodotos'da da bir ilk çağ kenti ismi olarak geçer. Myndos'un arkasındaki tepelerde, uzun burnun ucunda gümüş ocakları barıdırır.

Myndos'un Leleg şehrinin bir bölümü sular altındadır ve yatar, eğer ki dalabiliyorsanız kalıntılarını görebilirsiniz. Plinius, Eski Myndos diye adlandırdığı alanda Leleg yerleşimi olduğu söylenir.

M.Ö.IV.yy. da Pers Satrabı Mausollos'un Halikarnassos'a taşımadığı iki Leleg yerleşiminden biridir. Antik kentin kalıntıları daha çok Karatoprak (Turgut Reis) ile Gümüşlük arasındaki yolun üzerinde, denize 1 km. uzaklıktaki Bozdağ'ın tepelerinde görülebilmektedir.Bu kalıntılar dışında yöredeki yüzey araştırmalarında çok yaygın biçimde çanak-çömlek parçalarına rastlanmıştır. Gümüşlük bölgesi tarihi sit alanı olarak koruma altındadır. Diz seviyesini aşmayan suyun içinden geçerek sabah saatlerinde Tavşan Adası'na gidebilir ya da Karakaya Köyü'ne gidip yukarıdan manzarayı seyredebilirsiniz.

Bodrum'dan Gümüşlük'e gelirken Peksimet Boğazı ve yel değirmenlerinin olduğu bir tepeyi geçersiniz. Arabanızı bu noktada durdurun ve Gümüşlüğün eşsiz güzelliğine birde yukarıdan bakın...Koyun girişinde ise arabanızı park edip yürümenizi tavsiye ederiz.

Gümüşlük Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Aquarium Restaurant
Aquarium Restaurant

Bodrum Gümüşlük mevkiinde yer alan ve Adından Türk ve Dünya basınında sıkça bahsedilen Gümüşlük denilince ilk akla gelen ender mekanlardan bir tanesidir. Aquarium Restaurant Türk gurmelerin sıkça uğradığı gazetelerinde veya televizyon kanallarında büyük bir şehvetle bahsettiği çok güzel bir mekandır. Ayrıca dünyada ünlü gazetelerinden bir tanesi olan Newyork Times gazetesi bu mekan hakkında Gümüşlük beldesinde balık yenecek en güzel ve en gözde mekanlarından bir tanesidir diye bahsetmiştir.

20 yılı aşkın süredir hizmet veren Aquarium Restaurant Gümüşlük mevkiinde yer alan sağlıklı, iyi ve temiz mekan anlayışını ilk getiren öncü olmuş ve bir çok yeniliğe de imza atmış uygulamış bir işletme olarak bilinmektedir. Yöresel dizaynından ödün vermemiş Bodrum renklerini bünyesiyle birleştirmiş ayrıca balık ve deniz ürünlerinde oldukça iddialı bir yerdir Aquarium Restaurant.

Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cafe Cafen

Cafe Cafen, Bodrum Gümüşlük mevkii Marina önünde bulunan eğlenceli ve nezih bir mekandır. Gür ailesi tarafından yönetilen bu kafe uluslar arası düzeyde ve diğer mekanlarla yarışabilecek seviyede yer alır ayrıca menüleri ile sizleri büyülemeye kahvaltısıyla güne güzel başlamanızı sağlayacaktır. Özellikle bulunduğu yer ve çevresiyle sizleri karşılayan güler yüzlü çalışanlarla sizleri hoşça vakit geçirmenize yeterde artar bile.

Her anında güzel bir kahve içebileceğiniz, her an güzel ve taze yemekler bulabileceğiniz kimi aman ünlü insanları görebileceğiniz bir yerdir Cafe Cafen. Ayrıca bazı günlerde canlı müzik yayını da bulunmaktadır. Açık büfe kahvaltısıyla güne iyi başlamanızı sağlayan ve gün boyu alabileceğiniz tatlı çeşitleriyle tadı damağınızda kalacak lezzetler sunacaktır. Her kesime hitap eden bu kafe turistlerin ve yerel halkın ayrıca çevre illerden gelen insanların uğrak mekanları arasında yer almaktadır.

Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cafe Cafen
Karakaya Köyü
Karakaya Köyü

Gümüşlük beldesinin sanki en tepesine kurulmuş olan Karakaya Köyü arkasına kayaları almış şatafatlı, Rum evleri ile gelen turistleri kendisine hayran bırakan tertemiz havası ile mutlaka Bodrumda gezilmesi ve görünmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Nüfus sorunu esnasında terk edilmeye mahkum olan ve bir sürü göç veren Karakaya Köyü şuan ki yeni sahipleri ile yavaş yavaş tekrar canlanmaya hayat bulmaya başlayan bu haneler mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 300 metre yükseklikte kurulmuş olan Karakaya Köyü Gümüşlük beldesinin en tepesinde yer almaktadır. Eski Rum yapımı evlerden oluşan bu köy evleri en fazla 2 veya 3 kattan oluşmaktadır.

Gümüşlük gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki otelleri inceleyebilir, arama motorunu kullanarak farklı bölgelere bölge otellerine göz atabilirisiniz. Turgut Reis seyahatinizi daha keyifli hale getirmek için Yalı Kavak ve Torba Turistik yerleri gezi rehberi ve tarihi mekânlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Myndos Tapınağı

Myndos Tapınağı günümüzde Gümüşlük beldesinin yakınındaki bozdağ üzerine inşa edilmiştir. Myndos sözcüğü etimoloji tarafından araştırıldığında Ana Tanrıçaya Tapınma anlamına gelmektedir. Ayrıca Luwi lügatinde bu bölgeden Munda olarak bahsedilir. Bu kent ilk çağ döneminde Herodotos ismi ile anılmaktadır. Bölgede yer alan uzun burnun uç kısmında gümüş ocakları yer almaktaydı, ismini burada yer alan Gümüşlük ocaklarından almıştır.

Bu antik kent Tarih adamı olan Pausaniasın deyimiyle Halikarnassos ve Troizen kökenli göçmenler tarafından inşa edilmiştir. Bu antik kente yaşayan ilk sakinlerin ismi Leleg olarak bilinmektedir ve inşaatların tümünde Leleg yapıları yer almaktadır. Yaklaşık olarak milattan önce 4 yy başlarında yaşanmış olan Pers Satrabi ve Maussolosun taşıyamadığı iki Leleg yerleşim alanların başında gelmektedir. Daha sonra Mausollos kenti daha yukarı tarafa kuzeye doğru taşımış adeta kenti yeniden yaptırmıştır. Ayrıca Perslere karşı ayaklanmalara gemilerle destek vermişlerdir ve Büyük İskender ordularına karşı tek başına karşı koymuş ve bu savaş stratejileriyle ünlenmişlerdir.

Bu antik kent Hıristiyanlık zamanında Amyndos olarak bilinen bir piskoposluk merkezi inşa edilmiştir. Mausolos döneminde kurulan bu piskoposluk merkezinden kalan kalıntılar içerisinde sur duvarları, kaya mezarları Stadyum ve tiyatro olduğu eski kaynaklarda geçmektedir ama günümüze kadar ulaşmış bir iz bulunmamaktadır

Myndos Tapınağı
Tavşan Adası
Tavşan Adası

Denizin içerisinden geçerek Gümüşlük beldesinin en güzel iki sahilini birbirinden ayıran koydan Tavşan Adası'na doğru yol almak Bin yıllık tarihi ayaklarınızın altında hissetmek gerçekten harika bir deneyim olsa gerek.

Gümüşlük Tavşan Adasına ulaşım adına yarı yıkılmış yarı sağlam bir geçit üzerinden geçmeniz gerekiyor. Bu efsanevi geçit Helenler zamanında Halikarnassos Kralı Mousolos isteği ve emri üzerine yapılmıştır. Ayrıca Kral ve sevgilisi Artemisya sürekli olarak Tavşan Adasına gider orada bulunan ve yaşayan tavşanları besler muhteşem günbatımını seyrederlermiş. Günümüzde hala orada yaşayan tavşanlara rastlamak mümkündür sonuç olarak ismini bu tavşanlara borçlu.

Tavşan Adasına gidebilmenin tek yolu masmavi denizin içerisinden geçmek Korkmayın su en fazla diz seviyesinde Deniz içerisinde seyahat ederken insan kendisini masmavi sulara bırakıp tarihle buluşası geliyor. Tavşan Adasına ulaştığınızda en tepesine çıkıp manzarayı mutlaka görmeniz gerekiyor, çünkü manzarası gerçekten muhteşem sanki manzarayı seyrederken deniz üzerine bırakılmış irili ufaklı adacıklar görmek mümkün.