Güngören Otelleri

Güngören otelleri hakkında detaylı bilgiler...

Güngören Otelleri

Çatalca Yarımadası nda bulunan Güngören, İstanbul un batısında bulunan ilçelerden biridir. İstanbul un en küçük ilçelerinden biridir. Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminde Güngören bir Rum köyü idi. Güngören in nüfus yapısı oldukça kozmopolittir. Son 50 yılda hem ülkemizin doğusundan hem de Romanya ve Bulgaristan dan yoğun göç alması nedeniyle ilçe nüfusu hem artmış hem de yapı olarak çeşitlilik kazanmıştır. İlçe ekonomisinde hizmet sektörü, tekstil ve ticaret ön plandadır.

Güngören İstanbul ulaşım ve toplu taşıma olanaklarının yeterli olduğu bir ilçedir. Çevre ilçelere ve şehir merkezine ulaşım iETT otobüsleri, dolmuşlar, metro ve tramvay ile sağlanmaktadır. Aynı zamanda E-5 karayolu ilçenin güneyinden geçmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi nin Davutpaşa Kampüsü Güngören ilçesinin sınırları içinde yer almaktadır.

Güngören Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Davutpaşa Sarayı
Davutpaşa Sarayı

İstanbul Güngören ilçesinde bulunan Davutpaşa Sahrası da denilen, eski Edirne kervan yolunda bulunan bu saray II. Beyazıt döneminde Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırmıştır.

Etrafı duvarlarla çevrili geniş bir alan içerisinde yer alan Davutpaşa Sarayı, avlusunda geniş bir havuz, köşkler, mescit, hamam ve hizmet binalarından meydana gelmiştir. Davutpaşa Kasrı olarak bilinen yapı ile Sancak Köşkü denilen bir diğer yapının kalıntıları gelebilmiştir.

Osmanlı ordusu Batı seferlerinde bu sarayın çevresinde ilk konaklama yapılırdı. Burada son teftişi ve yoklamalar yapılır, sefer yürüyüşü buradan başlardı. Padişah sefere çıkmıyorsa orduyu buradaki saraydan uğurlar, dönüşünde de burada karşılardı. Davutpaşa Sarayı nda seferden dönen orduyu karşılayan son padişah Sultan IV. Mustafa olmuştur.

Saray en parlak dönemini IV. Mehmet zamanında yaşamıştır. İlk etapta padişahların kısa bir süre kalması için yapılan saray daha sonraları uzun dönemler halinde Osmanlı padişahlarını ağırlamıştır. 1652 yılında IV. Mehmet tarafından buraya bir mescit yaptırmış, daha sonra bu mescide minber konulmuş, minare de eklenerek camiye dönüştürülmüştür.

Davutpaşa Sarayı ndan günümüze gelen kasır 1938 yılında Y.Mimar Sedat Çetintaş tarafından araştırılmıştır. Bu yapının restorasyonu 1957 yılında yapılmıştır.