Güzelyurt Otelleri

Güzelyurt otelleri, Aksaray ilinin kalbi niteliğinde güzelliklere sahip Güzelyurt ilçesindedir.

Güzelyurt Otelleri

Aksaray iline bağlı olan güzelyurt ilçesi ,doğal güzellikleriyle ve tarihi havasıyla ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Güzelyurt eski ismiyle Gelveri olarak anılmaktadır ve  Aksaray  merkeze sadece 45km mesafededir. Ihlara vadisine yakınlığıylada bilinen Güzelyurt ilçesi vadiye 15km. uzaklıktadır. Doğal ortamı halen saklı tutan Güzelyurt ilçesi mimarlık örnekleriyle Kapadokya merkezleri arasında seçkin bir yere sahiptir.İlk yerleşimin yerleri Paleolitik çağlarda başladığı yapılan kazı çalışmalarından çıkan kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Güzelyurt ilçesi, Kapadokya Krallığı, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Güzelyurt , Kapadokya Bölgesinde yeraltı şehirleri, kayalara oyulmuş eserler, Bizans dönemi yapıları, kiliseler ve manastırları ile Dünyaya adını duyurmuş ve yıl genelinde birçok turistin uğrak mekanları arasında sayılmıştır.

Bölgenin önemli sayılan yerleri arasında Selime ilçe sınırları içerisinde bulunan , Ihlara vadisinin hemen yanıbaşında  yer almaktadır. Selime köyünde dik bir tepenin eteklerine yayılmış olan peribacaları, bazilika tipindeki katedrali, köye adını veren ve Selçuklu Dönemine ait Selime Sultan Türbesi, kayaya oyulmuş kalesi ve kaya kiliselerinden oluşmaktadır..

Güzelyurt Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Çanlı Kilise
Çanlı Kilise

Çanlı kilise Aksaray a 17 kilometre uzaklıkta, Akhisar köyünün 4 kilometre kuzeydoğusunda çevreye hakim bir alan üzerinde yer almaktadır.Yanısıra Hasandağının karşısında en iyi manzara fotoğrafı çekebileceğiniz noktada yer almaktadır.

Aynı zamanda Çanlı Kilisede yapılan kazılarda çıkartılan eserlerden mumyaları ile adını duyurmuştur.Kilise ve çevresi ise aynı zamanda önemli bir dini merkezdir. Çanlı Kilise ve çevresi keşfedilmesi ve turizme kazandırılması gereken önemli alanlardan birisidir.

Yapılan araştırmalarda yaşam süreçleri boyunca büyük evlerin bölgenin fakirleştiği zamanlarda birden çok ailenin yaşamını sürdürebileceği için parçalara bölündüğü, daha ileriki zamanlarda da terk edildiği ya da güvercin evleri ve sarnıç gibi ortak kullanım alanlarına da özen gösterilmiştir.

Kapadokya gezisine  gelen ziyaretçilerin Çanlı Kiliseyi,peri bacalarını  ve çevresini görmemesi, gezinin eksik olması demektir.

Kırkdamaltı Kilisesi

Aksaray Kırkdamaltı kilisesi(Sain Georges Kilisesi),Aksarayın tarihi dokusunu ve geçmişten günümüze tarihi eserlerini yansıtmaktadır.

Bölgenin en eski yerlerim yerleri arasında gösterilen bu bölgenin il yapı taşları arasında sayılmaktadır.Aksarayın en yüksek tepeleri arasına konumlandırılmıştır.

Yapı itibariyle altıgen biçimde inşa edilen bu yapı ziyarete gelenlerin ilgisini çekmektedir.

Bu kilisede yapılan çalışmalarada bir çok eser de bulunmuştur.Bu eserler Aksaray müzesinde sergilenmektedir.Kilisenin duvarlarında birçok kabartmalar ve resimler görülmektedir.Bu resimlerde isanın dogumu ölümü ve çeşitli ayinler betimlenmiştir.

Kırkdamaltı Kilisesi