Hatay Otelleri

Güneydeki Cennet; Hatay otellerini mutlaka inceleyin...

Hatay Otelleri

Ülkemizin en güney ili olan Hatay; doğuda ve güneyde Suriye ile, kuzeybatıda Adana ile, kuzeyde Osmaniye ile ve kuzeydoğuda da Gaziantep ile komşudur. Şehrin batı yönünde de Akdeniz'e kıyısı bulunmaktadır. Yaklaşık 1,5 milyon insanın yaşadığı Hatay yakın zamanda büyükşehir statüsüne çıkarılmıştır. Hatay genel olarak Akdeniz iklimine sahiptir; ancak karasallığa ve yükseltiye bağlı olarak yer yer farklılıklara rastlanabilir.

Hatay ilinin tarihsel süreçteki ismi konusunda pek bilgi bulunmasa da bu coğrafya üzerinde yaşamış olan Hitit prensliklerinin birleşerek Hattena Krallığı'nı kurması üzerine şehrin de ismini buradan aldığı düşünülmektedir. Yöreye adını ise 1936 yılında Atatürk vermiştir. Hatay'ın merkez ilçesi olan Antakya Hatay'ın aksine adını M.Ö.300 yıllarında yaşamış olan Seleukos tarafından 1.Nikator'un babası olan Antiokhos 'un isminden almıştır. Hatay'ın tarihi M.Ö. 100.000 yıllarına kadar gitmektedir. Bu denli eski bir yerleşim yeri elbette birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bunların içinde Mısır, Hititler, Asurlar, Emeviler, Abbasiler, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu bulunmaktadır. Bu kadar çok yerleşim yerinin kurulmasının başlıca sebepleri Hatay'ın oldukça kavşak bir konumda olması, Mezopotamya olarak bilinen verimli topraklara ve su kaynaklarına yakın olmasıdır. Oldukça yoğun bir kültür birikimine sahip olan Hatay'da birbirinden tamamen farklı kültürler büyük bir hoşgörü içerisinde yaşamaktadırlar. Farklı etnik gruplar ve farklı inançların merkezi konumundaki Hatay bu sayede kozmopolit bir hal almıştır. Hatay bunca tarihsel zenginliğin yanı sıra mutfak açısından da oldukça zengindir. Birçok farklı kültürün bir arada yaşamasından dolayı çok değişik damak tatlarını bir arada bulmak mümkündür. Hatay denince akla ilk gelen ve de en meşhur olan künefedir. Künefenin dışında Hatay mutfağı saymakla bitirilemeyecek kadar lezzeti barındırmaktadır. Bu lezzetlerden bazıları içli köfte, tepsi kebabı, kimyon kebabı ve patlıcan tatlısıdır. Tatlı konusunda ülkemizin geri kalanından çok farklı bir genişliğe sahip olan Hatay'da akla gelmeyecek birçok yiyeceğin tatlısını bulmak mümkündür. Ayrıca bu ilimiz baharatlar konusunda da oldukça iddialıdır. Bedesten adı verilen kapalı çarşılarda onlarca baharat dükkânında adını dahi duymadığımız yüzlerce baharat satılmaktadır. Ekonomisi tarıma ve sanayiye dayalı olan Hatay, İskenderun Demir-Çelik Fabrikası'nın açılmasının ardından büyük bir gelişme kaydetmiştir. Hatay aynı zamanda önemli bir liman kentidir ki bu da ekonomisinde önemli bir pay tutmaktadır. Ayrıca maden bakımından da zengindir Hatay. Bulunduğu bölgenin kuraklığı göz önünde bulundurulduğunda orman açısından da oldukça zengin olduğu gözlenmektedir. Elbette en büyük gelir kaynaklarından birisi de turizmdir. Hatay'ın anavatana katılımının ardından ülkemizde yaşanan sevinç göz önüne alındığında bu kent millet olarak sevdiğimiz bir yerdir.

Hatay Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Amik Ovası
Amik Ovası

Hatay iline bağlı olan Türkiye'nin en verimli arazilerinden olan Amik Ovası, şehrin en büyük düzlüğüdür. Asi, Karasu Nehirleri ve Afrin Çayı ile beslenir. İsmini daha önceleri ovanın bulunduğu yerdeki Amik Gölü'nden alır. Gölün kurutulup bölge halkına zirai faaliyetlerde kullanmak amacı ile dağıtılması sonucu oluşmuştur. Bu proje çerçevesinde Asi Nehrinin genişletilmesi ile Antik Roma dönemine ait taş köprü yıkılmış ve yerine bugünkü betonarme köprü inşa edilmiştir. Ayrıca Amik ovası milyonlarca göçmen kuşun, Afrika, Asya ve Avrupa kıtasına göçerken kullandıkları güzergâh noktalarından biridir. Birçok dini inanışa göre 3. Dünya savaşının burada çıkacağı söylenmektedir. 2007 yılında açılan Hatay Havalimanı Amik ovası üzerinde inşa edilmiştir.

Erzin Başlamış Kaplıcaları

Hatay-Erzine bağlı olan Başlamış Köyünde bulunan Erzin Başlamış Kaplıcaları özellikle yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezine bir kaç kilometre mesafede bulunan kaplıcalar, Amanos Dağı'nın eteklerinde, sıcak suyuyla, suyundaki minerallerle turistlerin ilgi odağıdır.

Kaplıcalar bünyesinde bol miktarda sülfat, bikarbonat, magnezyum ve karbondioksit bulundurmaktadır. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kaplıca içmeleri; genellikle idrar yolları, metabolizma ve sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir.

Erzin Başlamış Kaplıcaları
Habibi Neccar Camii
Habibi Neccar Camii

Hatay Kurtuluş ve Kemalpaşa Caddelerinin kesişme noktasında bulunan Habibi Neccar Camii, rivayete göre adını milattan sonra 40lı yıllarda yaşamış Hz. İsa nın ilk havarilerinden biri olan Habibi Neccardan almıştır. Roma döneminde putperest olan Antakya halkı için Hz.İsa iki havarisini görevlendirir. Halk tarafından kabul görmeyen ve taşlanan havariler için Habibi Neccar bölgeye gelir ve bu kişilerin söylediklerinin doğru olduğunu anlatır. Buna rağmen halk inanmaz taşlamaya devam eder. Habibi Neccar bu olaydan sonra vefat eder ve kesilen başı caminin bulunduğu yere kadar gelir. Caminin yapımı ise bu olaydan sonra olur. Yerli ve yabancı turislerin sürekli ziyaret ettiği cami Hatayın görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Koz Kalesi

Sarp kayalıklar üzerine yapılmış olan Koz Kalesi, Hatay Altınözü ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Helenistik dönem yapılarından olan kale Koz Kalesi Bizanslılar ve Haçlılar tarafından da kullanılmış, 1268 yılında da Baybars tarafından ele geçirildikten sonra önemini yitirmiştir. Kalenin tarihi ile pek fazla bilgi bulunmamaktadır.

Koz Kalesi
Musa Ağacı
Musa Ağacı

Birçok efsaneye konu olan Musa Ağacı, Hatayın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerindendir. Yaklaşık 3 bin yıllık bir ağaç oldupu tahmin edilmektedir. Hıdırbey Köyü sınırları içerisinde bulunan Musa Ağacı efsaneye göre; Hz. Hızır Ve Hz. Musa, Musa Dağına çıkmak için ağacın bulunduğu yere gelirler. Hz.Musa su içmek için dereye giderken asasını ağacın bulunduğu yere bırakır ve su içtikten sonra yola devam eder. Asayı unuttuğunu farkeden Hz.Musa döndüğünde asa olduğu yerde yeşermiş bir fidan haline gelmiştir. İşte o günden sonra o fidan büyümüş ve Musa Ağacı olarak anılmaya başlamıştır. Yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olan bir yerdir.