Havza Otelleri Toplam 0 Otel Bulundu

Harita

Havza Otelleri

En Uygun Havza otelleri hakkında bilgiler...

Havza Otelleri

Kaplıcaları ve sağlam kalabilmiş tarihi yapıları ile tarih kokan bir ilçedir Havza...

Havza, Samsun a bağlı bir ilçe olup, nüfusu yaklaşık 50000 dir. Havza da Tarih Kurumu adına yürütülen kazı ve yüzey araştırmaları sonucu Paleolitik dönemden bu yana yerleşim olduğu saptanmıştır. Toplam 17 höyük, 6 Roma Geç Antik Çağ yerleşmesi, 7 tümülüs, 1 kaya mezarı, 1 mezarlık alanı ve 1 antik kaplıca kalıntısı ortaya çıkarılmıştır.

Kurtuluş Savaşı döneminde de stratejik önemi olan Havza da Atatürk ün ilk topladığı heyet burada genelge yayınlamış ve Gençlik Marşı ilk kez Havza da okunmuştur.

Havza nın turizmi termal kaynaklara dayanmaktadır. 2000 yıldan beri kaplıca kültürüne sahiptir. Havza da daha çok sağlık ve dinlenmeye dayalı turizm mevcuttur.

Havza da beş kaplıca bulunmaktadır. Kaplıcalar Samsun Ankara yoluna 1 Km uzaklıktadır. Aslanağzı Kızgözü, Şifa ve Maarif hamamları eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Bu kaplıcaların Diğerleri ise sonradan yapılmış modern Türk hamamı ve Lokman Hekim hamamlarıdır.

Havza İç Anadolu yu Karadeniz bölgesine bağlayan, kara ve demiryolu ulaşımı açısından stratejik konumdadır. Tarihi yapıları olan medrese ve camiler, kaplıca hamamları kuruluşundan günümüze de közelliklerini korumuştur. Kurtuluş Savaşı döneminde Atatürk ün ilçede kalmasından dolayı, dönemin bina ve yerleşim alanları günümüzde halen korunmaktadır.

Havza Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER