Haymana Otelleri

Ankara'nın bir ilçesinde bulunan Haymana otelleri kaplıcaları ile ünlemiştir.

Haymana Otelleri

Ankara'da jeotermal kaynak bakımından zengin bir diğer ilçe de Haymana'dır.
Ankara Merkeze 75km mesafede bulunduğu ve ilçeyle aynı adı taşıyan Haymana Kaplıcaları, huzurlu ve şifalı bir tatil için idealdir.
Termal suyun sıcaklığı, yaklaşık 44-45 derecedir. Haymana Kaplıcaları'nda, sağlık probleminize uygun bir tedavi sürecine başlanır.
Romatizmal hastalıklardan, deri hastalıklarına, kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarından, nevralji ve solunum hastalıklarına, sinirsel ve kas yorgunluğu ve kadın hastalıklarına iyi geldiği ilgili kurumlarca onaylanmıştır.

Haymana'da bulunan termal-kaplıca otelleri hakkında daha detaylı bilgi ve almak fiyatlarını araştırmak, rezervasyon yaptırabilirsiniz.
Etiler, Galatlar ve Romalılar tarafından bulunup geliştirildiği sanılan Haymana Kaplıcaları'na Ankara'dan kalkan minibüs ve otobüslerle ulaşabilirsiniz.
Kaplıcalar, şehir merkezinden 75km, Esenboğa havalimanından ise 100km uzaklıktadır.

Haymana Otelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GEZİLECEK YERLER

Başdeğirmen Piknik Alanı
Başdeğirmen Piknik Alanı

Haymana ya iki sene önce kazandırılan Başdeğirmen Piknik Alanı, yöre halkının eğlenceli şekilde vakit geçirebilmesi için yapılmıştır. Piknik alanı 110 dönüm arazi üzerine yaptırılmış olup, hafta sonları yoğun ilgi görmektedir.
Haymana coğrafi şartlar gereği orman örtüsü fakir olan bir ilçemiz olmakla birlikte, piknik alanında yapılan ağaçlandırma çalışmaları neticesinde yeşil görünüm içinizi ferahlatmaktadır. Halen fidan dikme faaliyetleri devam etmektedir ve piknik alanı içerisine yapılan süslemelerle alana farklı bir görünüm kazandırılmıştır.
Sizler de stres atıp keyifli zaman geçirmek isterseniz, ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte Başdeğirmen Piknik Alanı na bekliyoruz. Haymana nın tarihi dokusuna dokunup, eşsiz atmosferini yaşayarak Gavur Kalesi, Külthöyük ve Merkez Cami gibi tarihi yapılar gezintiniz sonrası, dinlenebileceğiniz ilk adrestir Başdeğirmen Piknik Ala nı. Çevrede yer alan otellerden yerinizi ayırtın ve bu büyülü ilçeyi keşfetmeye hazırlanın.

Gavur Kale

Hitit devrinden kalma bu kale Haymana nın tarihi açısından önemli yer teşkil etmektedir. Yüce önder Atatürk ün talimatları ile 1930 lı yıllarda kazısına başlanmıştır. Geçmişe baktığımızda oldukça uzun zaman kullanılan kale, kayalıkların üstüne yapılmıştır.
Haymana da bulunan Gavur Kale, günümüze değin sağlam gelememiş, duvarlarının hepsi yıkık ve harabedir. Kayaların üstlerine yapılmış kabartmalar dikkat çekici olup, özellikle Hitit anıtı döneminin kültür tarihinde öne çıkmaktadır. Tanrı ve tanrıça figürleri olarak şekillendirilmiş olan kabartmalar Hitit kültürünü yansıtıcı şekilde göze çarpmaktadır. Şöyle ki; tanrılara ait uzun kılıçlar, kısa etekler ve sivri görünümlü başlıklar mevcut olup, tanrıçaya ait yine üç adet boynuzu bulunan başlıklar görülebilir.
Hititler de Kyklop tekniği yapılarda göze çarpar niteliktedir ve Gavur Kale de aynı sistem kullanılarak yapılmıştır. Kalede önemli olan diğer unsur ise tapınma odasıdır ve taş oda da denilen bu yer bir mezar odasıdır aynı zamanda. Hitit kültürüne ilgi duyuyorsanız burayı gezi listenize dahil etmelisiniz ve Haymana nın diğer tarihi değerlerinden olan; Külhöyük ü de ziyaret edebilirsiniz. Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile Haymana ziyaretçilerini bekliyor.

Gavur Kale
Haymana Kaplıcası
Haymana Kaplıcası

Geçmiş dönemlerden günümüze dünya genelinde en eski şifalı sulara sahip olan Haymana, Ankaranın gözbebeğidir. Yılın her ayı yerli yabancı birçok kişinin uğrak noktası olan kaplıca, 44 derece olan ideal sıcaklıktaki suları ile birçok kişiye şifa dağıtmaktadır.
Ankara şehir merkezine 73 kilometre uzaklığı bulunan Haymana Kaplıcalarının su bileşenleri kalsiyum, magnezyum, sodyum ve karbondioksit ihtiva etmektedir. Bu şifalı sular; pankreas, karaciğer, akciğer ve mide gibi iç organlara bağlı rahatsızlıklara, bel ve boyun fıtığı, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve sinirsel rahatsızlıklar gibi bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Uluslararası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi, listede bulunan 30 aday ülke sıralamasında, Haymana en iyi ikinci kaplıca seçilmiştir.
Dünyaca ünlü kaplıcaları ile bölge turizmine oldukça büyük katkı sağlayan Haymana, modern konaklama tesisleri ve alt yapı çalışmaları ile her geçen gün kendini yenilemeye devam ederek, gelişme göstermektedir. Misafirlerin sağlığına büyük önem verilerek, son zamanlarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi de kurulmuştur. Kaplıcalara toplu taşıma araçları ile oldukça kolay ulaşım sağlanmakta olup, ister konaklamalı isterseniz de günübirlik düzenlenen turlara katılarak bölgeyi ziyaret edebilir, şifa bulabilirsiniz.

Haymana Merkez Cami

Haymana nın batı tarafında bulunan Haymana Merkez Cami, kitabesinde rastlandığı şekilde 1890 yılında yapılmıştır. Eğimli zemin üzerinde yapılan camii dikdörtgen planlıdır, çatısı bulunan ve süsleme olmayan bir yapıdır.
Haymana Merkez Cami nin çatı bölümü kesme taş yapım malzemesinden yapılmış olup, kiremitle kaplanmıştır ve yan cephelerde ise kemerli pencereleri dikkat çekicidir. Kesme taş yanında, metal ve ahşap malzeme de kullanılan caminin içerisi gösterişsizdir. Ahşap ve alçıdan yapılma iki adet mihraba sahip olan cami Haymana nın görülesi yerlerindendir. Hristiyanlara özgü çizgiler taşıyan yapıyı, yabancı birinin yaptığı tahmin edilmektedir. Tavanı ahşap olan camiyi kimin yaptırmış olduğuna dair bir belirti yoktur. Merkez Cami nin yanı sıra Kutluhan Cami yi de gezi listenize dahil edebilir, diğer tarihi yapı olan Karahoca Köyü Cami ni de ziyaret edebilirsiniz.

Haymana Merkez Cami
Kutluhan Cami ve Türbesi
Kutluhan Cami ve Türbesi

Haymana nın Kutluhan beldesindeki camiyi Melami tarikatının önemli zatlarından olan Hüsameddin Ankaravi yapılmasına öncülük etmiştir. 1853 yılına denk gelen yapımı ile cami Anadolu Selçuklu dönemi izlerini taşımakta ve ortaçağ kültürüne ait olduğu belirlenmiştir.Haymana da moloz taş yığma tekniği kullanılarak, tarikat müritlerince yapılan caminin mihrabı yarım daire olup, iç ve dış duvarları kesme taşlarla kaplama şeklinde yapılmıştır. Günümüzde üst tavanı çökmüş durumda olup, duvar kısımlarının bir kısmı ayakta kalabilmiş olan caminin görünüşü harabedir.Osmanlı devrinde ibadete açılmış olan Kutluhan Cami, define avcıları tarafından harabeye çevrilmiştir. Caminin doğu kısmında ayrıca düzgün kesme taş tekniği ile inşa edilen türbe yaptırılmıştır. İçerisinde dört tane mezar olan türbenin mermer taştan yapılan mezarının Hüsameddin-i Ankaravi ye ait olduğu bilinmektedir. Hüsameddin-i Ankaravi Cami ve Türbesi, son yıllarda Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu nca korunma altına alınmış ve Haymana turizmine kazandırılması beklenmektedir.

Külhöyük

Haymana ya bağlı Oyaca Kasabası ndadır bu eski yerleşim alanı. Hitit devrine ait olan bu höyük, bilinen ilk yaşam alanlarından olup, 1992 de kazı çalışmasına başlanmış ve günümüzde de büyük bir titizlikle devam etmektedir.
Müze uzmanları tarafınca yapıla gelen kazı sonucu Tunç çağı yerleşimine dair bulgulara rastlanmış olup; sarnıç, potern, savunma sistemleri, idari bina ve tapınak gibi yapılara ulaşılmıştır. Tarihi dokusu ile 250 metre uzunluğa sahiptir Haymana daki bu tarihi höyük. Dünya çapında ünü bulunan Külhöyük, diğer farklı medeniyetlere dair de kalıntılar taşımaktadır. Bunlara örnek olarak; mühür, taş damga ve yazıtı gösterebiliriz.
Haymana tarihine ışık tutan Külhöyük ten çıkarılan; bronz madeninden yapılmış iğneler, pişmiş toprak, çeşitli kesiciler ve bölgede tarımla uğraşıldığını kanıtlar nitelikteki öğütme taşı, madencilik sanatının göstericisi kalıplar şu anda Anadolu Medeniyetler Müzesi nde sergilenmektedir. Külhöyük te tarihi atmosferi yaşayabilir konaklama için de kaplıcaları ile ünlü olan bölgedeki termal tesislerde konaklayabilirsiniz.

Külhöyük
Soğulca Köyü Cami
Soğulca Köyü Cami

Haymana nın aslında adı Suluca olup da halk dilinde Soğulca olarak günümüzde ismi değişmiş olan köyüne ait bir yapıdır. Dış etkenlerden zarar görmemiş ve şu ana dek sağlam kalabilmeyi başarmış ender yapılardandır Soğulca Köyü Cami. 
Dönemin padişahlarından II. Mahmut zamanında yapılan camiye beratında yer aldığı üzere 1832 yılı yapımlı diyebiliriz. Soğulca Köyü Cami nin 180 senelik köklü bir tarihi bulunmakta olup, köy halkınca titizlikte korunmaktadır. Haymana nın tarih kokan bu camisi çeşitli yenileme çalışmaları yapılan caminin çatı kısmı ile kubbesi yeniden onarılmıştır. 
Haymana ya 15 km mesafesi olan Soğulca Köyü Cami ni ziyaret ettikten sonra rotanızı Dede Türbesi ne çevirebilirsiniz. Türbe ziyaretinden sonra da tarihi Soğulca Kalesi ni gezebilir, geçmişin tarihi yapıları ile kültür birikiminizi artırabilirsiniz. Gezintiniz sonrası yorulunca, kaplıcaları ile ünlü Haymana da bulunan modern tesislerde konaklayabilir, şifalı termal suları ile sağlıklı ve zinde olarak güne başlayabilirsiniz. Haymana gezinizde sevdiklerinizle birlikte güzel dakikalar geçireceksiniz.

Yenice Köyü

Yenice Köyü, eskiden adı Sındıran olarak kullanılan Haymanaya bağlı beldelerdendir. Sındıran ismi Kürtçe bir kelime olup, buraya yerleşen Kürtler tarafından verilmiştir. Haymana ile uzaklığı yaklaşık 32 kilometre olan köyde 4540 kişi yaşamaktadır.
Yenice, Haymananın turizmine yarar sağlayacak derecede önemli tarihi kalıntılar ve yapıları bünyesinde bulunduran zengin bir beldedir. Ortaya koyulan çalışmaların neticesinde Orta Paleolitik Çağa özgü aletler bulunan köyde, bunun yanı sıra eski yerleşimlere ait birçok höyük bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak; Ayvaz Höyükleri, Sığır Çiftliği Höyükleri ve Zelihan Höyükleri diyebiliriz.
Yukarıda sıralamış olduğumuz bu höyüklerden çeşitli seramikler çıkarılmıştır ve Anadolu Medeniyetler Müzesinde görücüye sunulmaktadır. Yenice bölgesinde görülesi diğer tarihi yapı ise İnler Gölü civarındaki iki kattan oluşan Yenice Mağaralardır. Mağaralardaki kalıntılara bakılarak Bizans devrinde bu mağaralarda yaşandığına dair bilgiye ulaşabiliriz. Haymana turizmini geliştirme adına yalnızca sağlık turizmi değil, kültür turizmine de önem verilerek, tanıtım ve gerekli yapılandırma çalışmaları başlatılmalıdır.

Yenice Köyü
Yurtbeyli
Yurtbeyli

Haymananın yaklaşık 3200 kişi nüfuslu köyüdür Yurtbeyli ve ilçe merkeze mesafesi 45 kilometredir. 400 hanesi bulunan köy halkı geçimini sağlamak amacı ile tarım, bağcılık ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. 
Kuruluş tarihi oldukça eskiye dayanan köyde, önemli tarihi eserlere rastlanmaktadır. Köyün ayrıca Merangillerden Köse Abdullah a ait bir türbe mevcut olup, genellikle çıban hastalığına yakalanan kişiler ve Haymanalılar tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca türbenin ziyaretçileri burada yemek pişirme, adak kesme ve dua etme gibi faaliyetlerde bulunur.   
Haymananın her karış toprağında tarihin izlerine rastlamak mümkündür. Eski uygarlıkların bu civarı yaşam alanı olarak kullanmaları, tarihi Kral Yolu nun buralardan geçmesi, Haymana yı ayrıcalıklı kılmaktadır. Günümüzde ise özellikle şifalı kaplıcaları ile ilk tercihler arasında yer alır Haymana. Sizlerin de bir gün yolu buralara düşer ise, tarihi yapıları ziyaret etmeden dönmeyiniz.

Cimcime Sultan Türbesi

Haymananın sembolü haline gelen Cimcime Sultan Türbesinin pek çok ziyaretçisi bulunmaktadır. İnsanlık adına oldukça önemli bir hayra vesile olduğundan, ziyaretçiler Cimcime Sultanın ruhuna dualar, Fatihalar okumakta ve dileklerde bulunmaktadırlar.
Efsanelerle dolu Anadolu da Haymananın Cimcime Sultanına dair de bir öykü bulunmaktadır. Cimcime Sultan, evlatları olmayan bir çifte saraydan evlatlık olarak verilir. Zaman geçtikçe öz çocukları gibi Cimcime Sultanı benimseyen ailenin bir çocukları dünyaya gelir. Bu yeni doğan çocuk, büyüyünce kıskançlık beslemeye başlamış ve gittikçe bu duygusu artmıştır. Aile evdeki huzuru sağlamak adına Cimcime Sultanı evden göndermeye karar verir.
Babası Cimcime Sultanı tenha bir ormanlık alanda bırakıp gider. Uyandığında oldukça büyük bir korkuya kapılan Cimcime Sultanın bedeninde yara ve sivilceler çıkar. Aynı yerde bulunan sıcak su kaynağında günlerce yıkanır ve zamanlar yaralarının iyileştiğini gözlemler. Babası bir süre sonra merak ederek geri döner ve Cimcime Sultanın güzelleştiğini görünce Cimcime Sultan, sıcak su kaynağını göstererek; Burada yıkandım ve iyileştim buranın suyu oldukça şifalı herkese anlatın ve ölürsem beni buraya defnedin der. O gün bugündür Haymana ya uğrayan herkese şifa dağıtır burası.

Cimcime Sultan Türbesi
Güzelcekale
Güzelcekale

Güzelcekale Haymana nın yine aynı isimli köyünde mevcuttur ve döneminde buraları ziyaret ederken Atatürk bu ismi vermiştir. Roma döneminden kalma eser olan Güzelcekale, Haymana nın tarihi ve kültürel bir parçası olarak, surları günümüzde sağlam şekilde görülebilir bir yapıdır. 

Romalılar dan Rumlar a pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Haymana nın Güzelcekale Köyü, mağara yönünden zengindir ve bu alana Beş İn adı verilmektedir.

Haymana tarihi yönden her karışında kültürel eser bulabileceğiniz ender ilçelerimizdendir. Öyle ki Güzelcekale Köyü de kalesi olsun, mağaraları olsun, yel değirmeni olsun görülesi Anadolu ya has köylerimizdendir. Tarihi yapıları detaylı şekilde inceleyerek merak giderebilir, kaplıcalarında şifalı mı şifalı suları ile kendinizi yenileyebilirsiniz. Civarda ayrıca ziyaret edebileceğiniz çok sayıda kültür kalıntısı barındıran belde mevcuttur, buraları da görmeden dönmeyiniz.